Прашање за Христијанството III

Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Друже, јас би ти одговорил, но ти самоуверено тврдиш дека Исус не ни тврдел дека Утешителот е Светиот Дух и јас ти ги посочив стиховите баш кадешто Исус тврди дека Утешителот е Светиот Дух на оригинален грчки, со македонски, англиски и албански превод.
Што сакаш повеќе, да ти нацртам ли?
Ти во зборовите на Исус не веруваш, па мене ќе ми веруваш, нели?
druze toa si e vase veruvanje i veruvajte vo toa sto mislite deka treba da veruvate jas ti baram objasnuvanje na gore navedenoto, bideiki rekovte deka svetiot duh ke dojde posle zaminuvanjeto na isus, no ne bilo taka.on veke dosol pred toa taka da paga vo voda tvoeto objasnuvanje

e jas te prasav koga utesitelot dojde pred isus ili posle isus ? vie odgovorivte posle isus deka dosol utesitelot (svetiot duh), znaci svetiot duh ke im go prati ako on zamiimne no vsunost svetiot duh veke im dosol pred da zamine isus ,dali se razbirame?
jas zboruvam za denot koga utesitelot .t.e svetiot duh bil prisuten vo krstevkata na isus kaj rekata jordan od strana na jovan krstitelot, svetiot duh
bil uste vo toa vreme vo vremeto na isus koga propovedal, svetiot duh im dosol , a ovde vo ovie bibliski citatti sto ti gi posoci veli kako isus im se obraka na apostolite deka ako on ne zamine nema utesitelot da dodje pri nim. za kogo stanuva zbor ?ako e svetiot duh togas veke svetiot dih se pojavil vo vremto na krstevkata vo vid na gulab neli taka prisuva?.dali se razbirame ,.?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.875
druze toa si e vase veruvanje i veruvajte vo toa sto mislite deka treba da veruvate jas ti baram objasnuvanje na gore navedenoto, bideiki rekovte deka svetiot duh ke dojde posle zaminuvanjeto na isus, no ne bilo taka.on veke dosol pred toa taka da paga vo voda tvoeto objasnuvanje
Што и да ти напишам, нема да го разбереш, бидејќи веруваш дека Мухамед е Утешителот, Светиот Дух, Кој происходи од Отецот, што е нон-сенс.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Господ не е едне тоа е лага на сатаната. Вие поклонувајќи се директно на севишниот автоматски му се поклонувата и на сатаната. Господ Исус Христос е посредник. Само преку него можеш да стигнеш до Отецот.[DOUBLEPOST=1429564726][/DOUBLEPOST]Svi angeli su "ruke" ili "instrumenti" Svevisnjeg, pomocu kojih on upravlja tim svijetom.

.
tolku li siguren si?
ako ne eden bog togas kolku bogovi se ? zosto bog da ima posrednik? nikakov vid na posrednik ili pomirutel ne e ptreben pomegu boga i covekot osven iskrena posvetenost i lubov kon nego kako i poslusnost kon negovite narebi, ova se edinstvenite raboti koi sto se baraat od covekot za da stigne poblisku do boga[DOUBLEPOST=1429567902][/DOUBLEPOST]
Што и да ти напишам, нема да го разбереш, бидејќи веруваш дека Мухамед е Утешителот, Светиот Дух, Кој происходи од Отецот, што е нон-сенс.
يَعْلَمُونَ
И за сите луѓе Ние те испративме како радосник и опоменувач, но, ете, мнозинството на луѓето не знаат.[DOUBLEPOST=1429567971][/DOUBLEPOST]
кадешто Исус тврди дека Утешителот е Светиот Дух на оригинален грчки, со македонски, англиски и албански превод.
?
U Ivanovom Evandjelju, 16:7, stoji:"Zaista, ja vam govorim istinu! To je dobro za vas sto ja moram da odem,
jer ako ja ne odem, nece moci da dodje onaj sto ce me potvrditi!"

Ako ove reci procitate kako pisu u originalnom, grckom izdanju, rec koja se ovde koristi je "PARAKLITIS".To je ustvari izmisljeni oblik originalne reci PERIKLITOS, koja u prevodu znaci "hvaljeni". Hvaljeni se na arapskom kaze Muhammed, odnosno Ahmed s.a.w.s.
Znaci, u originalu, u grckom citatu, koristi se rec Periklitos, sto znaci Muhammed a.s. Pa iako tvrdite da nije Periklitos nego Paraklitis, tacan prevod nije Onaj koji potvrdjuje, vec -prijatelj ili branilac. Ipak, bez obzira kako krscani prevodili da li je Paraklitis ili Periklitos, da li je Hvaljeni ili Zastupnik, ili Potvrdjivac, hvala Allahu -sva ova svojstva idu uz licnost Muhammeda s.a.w.s.
Kricani govore da ovaj opis govori o Svetom Duhu, a ne o Muhammedu a.s. A prorocanstvo u Ivanovom Evandjelju, 16:7, kaze:"Zaista, ja vam govorim istinu!To je dobro za vas sto ja moram da odem, jer ako ja ne odem, nece moci da dodje onaj sto ce me potvrditi!" Znaci uslov da bi se taj naslednik pojavio jeste da Isus ode. A Sveti Duh o kome krscani pricaju vec je bio tamo, jos pre nego sto se Isus pojavio! Bio je u Elizabetinoj sobi,
bio je tu prilikom Isusovog prociscenja u reci, i zato se ovo predanje ne moze odnositi na Svetog Duha, vec jedino na poslanika Muhammeda s.a.w.s.
Ima jos mnogo prorocanstava!
U Ivanovom Evandjelju 16:12-14, stoji:"Imao bih vam jos mnogo reci, ali sada vi to ne mozete podneti. A kada dodje on, Duh Istine, uvest ce vas u svu istinu. On ce govoriti sto mu je objavljeno, a mene ce proslaviti." Ovaj Duh Istine o kome govori Biblija nije niko drugi do poslanik Muhammed a.s.
U Novom mZavetu postoji mnogo jasnih prorocanstava o Muhammedu a.s. Kur'an u suri Ahkaf, poglavlje 46, ajet broj 10 kaze:"Reci:'Kazite vi meni sta ce s vama biti ako je (Kur'an) od Allaha, a vi u nj necete da vjerujete, i ako je jedan od sinova Israilovih posvjedocio o onome sto je u njemu slicnom, pa on povjerovao, a vi se uzoholili.' Allah, zaista, nece ukazati na pravi put narodu koji sebi nepravdu cini." Odnosno:-Zar vi ljudi ne vidite
da je ovo knjiga od Allaha, Kur'an, a vi nemuslimani ste je odbacili,bez obzira da li ste hindusi, ili perisjanci ili budisti ili jevreji ili krscani...Ovo jeste knjiga od Allaha Dz. a vedok, jedan od vas, je vec potvrdio o tacnosti prorocanstva Muhammeda s.a.w.s., a vi niste verovali. Taj svedok je bio vernik, a vi ste nepravedan narod! Allah nece uputiti nepravedne!


El-Kevser, ajeti 1-3:"Mi smo ti (Muhammede) veliko dobro dali, zato se Gospodaru svome moli i kurban kolji. Zaista onaj koji tebe mrzi, on ce bez pomena ostati.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.875
U Ivanovom Evandjelju, 16:7, stoji:"Zaista, ja vam govorim istinu! To je dobro za vas sto ja moram da odem,
jer ako ja ne odem, nece moci da dodje onaj sto ce me potvrditi!"
Интересно. Ти дали си го читал Јовановото Евангелие? Знаеш ли што претходи и што следи на овој стих што си го цитирал?

16: 8 А Он, кога ќе дојде, ќе го изобличи светот за грев, и за правда, и за суд:
16: 9 за грев – дека не веруваат во Мене;


Aj потсети се како беше Шахадетот.

  • Svjedočim da nema drugog boga osim Allaha, i svjedočim da je Muhammed Božiji rob i Božiji poslanik.

    Каква врска наоѓаш помеѓу Шехадетот и 6-от стих од Јовановото Евангелие од 14-та глава, кадешто Исус вели:

    Исус му рече: „Јас сум патот, вистината и животот; никој не доаѓа при Отецот, освен преку Мене.

Дали Мухамед го стори тоа, односно го разобличи светот за грев, бидејќи не веруваат во Исус?

U Ivanovom Evandjelju 16:12-14, stoji:"Imao bih vam jos mnogo reci, ali sada vi to ne mozete podneti. A kada dodje on, Duh Istine, uvest ce vas u svu istinu. On ce govoriti sto mu je objavljeno, a mene ce proslaviti." Ovaj Duh Istine o kome govori Biblija nije niko drugi do poslanik Muhammed a.s.
Да, да, Духот на вистината не е никој друг освен посланикот Мухамед. Прочитај кои се својствата на Утешителот.

14:16 Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека,

Сакаш да кажеш дека Исус ќе го помоли Отецот да ни го даде Мухамед, чие својство е да биде со нас довека (на грчки:εἰς τὸν αἰῶνα - засекогаш)? Каде се наоѓа Мухамед сега и објасни како ќе биде со нас засекогаш. Како упокоен?

14:17. Духот на вистината, Кого светот не може да Го прими, оти не Го виде, ниту Го познава; а вие Го познавате, зашто во вас е и во вас ќе биде.

Сакаш ли да кажеш дека едно од својствата на Мухамед е дека е во тебе, и во тебе ќе биде? И на кој начин, оние на кои им зборел Исус, го познавале Мухамед?

Читај понатаму и ќе видиш што е запишано:

14:26 А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на сè и ќе ви напомни за сè што сум ви зборувал.

Дали Мухамед ни напомнува за сè што ни зборувал Исус? Дали најпрвин самиот Мухамед се придржуваше на зборовите на Исус, а камоли да ни напомнува за сè што Исус ни зборувал?

И за крај:

15:26 А кога ќе дојде Утешителот, Кого што ќе ви Го испратам Јас од Отецот, Духот на вистината, Кој излегува од Отецот, Он ќе сведочи за Мене;

Објасни дали Мухамед сведочеше за Исус и како. И на кој начин излегол од Отецот (грчки: ἐκπορεύεται -излегува, исходи)? ἐκπορεύεται не значи испратен, туку: произлезен, происходен. Eве ти ја и етимологијата на зборот:

ἐκπορεύεται, from ἐκ (ek, “out”) + πορεύω (poreúō, “to carry, go”)
ἐκπορεύεται, from ἐκ (ek, “од, надвор од”) + πορεύω (poreúō, “носи, пренесува, оди”)

http://en.wiktionary.org/wiki/ἐκπορεύω

ἐκ - од, надвор од

http://en.wiktionary.org/wiki/ἐκ

πορεύω - носи, пренесува, оди

http://en.wiktionary.org/wiki/πορεύω
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
tolku li siguren si?
ako ne eden bog togas kolku bogovi se ? zosto bog da ima posrednik? nikakov vid na posrednik ili pomirutel ne e ptreben pomegu boga i covekot osven iskrena posvetenost i lubov kon nego kako i poslusnost kon negovite narebi, ova se edinstvenite raboti koi sto se baraat od covekot za da stigne poblisku do boga

.
100% сум сигурен. Тоа го учам од светото писмо.

Единствен посредник меѓу Бога и луѓето“ (1 Тим. 2:5)

Второ вие не сте крстени а тоа значи дека сте еретици.

Крштевањето е воспоставено од Христос кој и самиот дозволи да биде крстен во реката Јордан. Крштевањето е своевидна иницијација во христијанството. Тоа е обврска на секој човек кој е христијанин. Во Светото Писмо е запишано дека „секој што ќе поверува и се крсти ќе биде спасен“ (Евангелие според Марко 16:16). Крштевањето е составен дел од спасоносната вера. Тоа е неопходен чин за секој кој поверувал во Христа.

Бог е тројство три во еден се. Исусу Христос е Господ но и свевишниот е личност и тој е Господ. Мајакта на Исус Христос е изедначена со Господ затоа што таа е пречиста и е пославна од серафимите и херуфимите и се нарекува владичица.

Си постои хиерархија во царството небесно носатаната кој бил ангел се побунил и тој сакал да стане Бог и другите како него ги повлекол во пропаст.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Второ вие не сте крстени а тоа значи дека сте еретици.

.
Zasto koga novorodence koga ke se rodii kaj vas i ako ne e krsteno vie ne go zakopuvate vo vasite grobista,
zasto ako ne e krsteno,, ne go primate kaj vas t.e. ne go zakovpuvate. vo vasite grobista, dali toa novorodence sto umrelo a ne e krsteno e eretik?
ako ne e hristijanin od hristijanska rodena familija , od hristijanski roditeli togas sto e toa nvoorodence?sekoj koj ne e krsten vo imeto na otecot sinot i svetiot duh ne e hristijanin , , i nikoj ne moze da se spasi, e sto e togas toa dete ako umre ne krsteno ,,eretik li e?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.765
Поени од реакции
82.739
Не е еретик, ама не може да се спаси, ако не е крстено.
Затоа децата најбргу што може, а тоа е веднаш по истекот на 40-те дена, треба да бидат крстени.

Еретик е тој кој свесно се откажува од Господ Исус Христос да биде негов личен спасител.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
16: 8 А Он, кога ќе дојде, ќе го изобличи светот за грев, и за правда, и за суд:
Toj ]e donese pravda pome\u narodot
Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, bil ispraten kako milost i upatstvo za lu\eto:
„I Nie te isprativme kako radosnik i opomenuva~ za site lu|e, no, ete, mnozinstvoto od lu|eto ne znaat.“
(Kuran, 34: 28)
Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, ni go donel islamot koj [to gi napravil site lu\e od razli~ni nacii, bra]a. Dobile ednakvi prava, bez bilo kakvi primesi na rasizam ili diskriminacija i vospostavil op[testvo vo koe [to preovladuvala pravdata; muslimanite i nemuslimanite bile ednakvo tretirani. Duri, islamot poka`al najvisoka tolerancija pome\u drugite religii, [to go priznavaat duri i negovite neprijateli.
Toj nema da prestane ili da se obesharbri sè dodeka ne vospostavi pravda na zemjata
I pokraj lo[oto odnesuvawe koe go manifestirale negovite neprijateli, Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, ne se po~uvstvuval slab ili obeshrabren sè dodeka ne gi nadvladeal svoite neprijateli, go [irel islamot i vospostavil pravda.
Vo negoviot zakon ostrovite ]e se nadevaat
Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, e pratenik koj donel nov zakon - [erijatot. Drugite evrejski pratenici posle Pratenikot Mojsej, neka e Bo`jiot mir nad nego, ne vospostavuvale drugi zakoni, tuku go sledele zakonot na Pratenikot Mojsej, neka e Bo`jiot mir nad nego[DOUBLEPOST=1429639514][/DOUBLEPOST]
. Прочитај кои се својствата на Утешителот.
dali utesitelot svetiot duh ima svojstvo da slusa i da govori ,dali moze svetiot duh da slusa i da govori. i da im kazuva na lugeto, t.e da mu se prepise svojstvo na duhot na vistinata (utesitel) deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa[DOUBLEPOST=1429639848][/DOUBLEPOST]
14:16 Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека,

Сакаш да кажеш дека Исус ќе го помоли Отецот да ни го даде Мухамед, чие својство е да биде со нас довека
poslednata bozja kniga kuran ostanuva doveka do krajot na sudniot den tokmu kuran kerim objavena na Muhamed ke ostane doveka
nie navistina ja objavivme opomenata i nie navistina ke ja cuvame,15,9.نَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ[DOUBLEPOST=1429640260][/DOUBLEPOST]
Дали Мухамед ни напомнува за сè што ни зборувал Исус? Дали најпрвин самиот Мухамед се придржуваше на зборовите на Исус, а камоли да ни напомнува за сè што Исус ни зборувал?
da se e objasneto vo kuran kako isus zboruval dodeka bil vo krosni . se sto isus zboruval.

nakratko;

spomni go vo ovoj kuran-- o, muhamed!
kazuvanjata za merjem(marija) koga se oddaleci od semsejstvoto i odbra mesto istocno od niv, postavi perde megu nejzinoto semjestvo zavesa sto ke ja sokrie od nego i od lugeto ii go isprativme melekot dzebrail(gabriel) koj i se prestavi vo celosna forma na covek,

merjem mu rece: se sklonuvam kaj milostiviot od tebe, da ne mi naneses zlo, ako si od onie koi se plasat od allah,

melekot (angelot) i rece; jas sum pratenik od tvojot gospodar koj me isprati do tebe za da ti podari dete, cisto od grevovi,

merjem na melekot mu rece;
kako ke imam dete koga ne me dopre maz so kogo bi bila vo dozvolen brak, ane sum ni bludnicka?

melekot i rece;
ete taka e toa kako sto velis, ne te doprel ni maz ne si ni rasipana, no tvojot gospodar rece; rabotata za mene e ednostavna,

ova dete neka bide znamenie za lugeto, sto ke ja dokazuva mokta na allah, neka e milost od nas vrz nego negovite roditeli i vrz lugeto.togas taa ostana bremena i se odaleci vo edno mesto dalecno.

i porodilnite bolki ja nateraa da se zaoslni do edno steblo od urma i rece; tesko mene! zasto ne umrev pred ova i za sekoj pat da bidam zaboravena?

i ja povika glas pod nea; ne zalostise gospodarot tvoj odredi pod tebe da potece izvor,

i stresi od urminata granka, ke popagaat vrs tebe svezi urmi
pa jadi i pij i bidi radosna !ako zdogledas nekogo kazi; da jas vetiv da postam za milostiviot i deneska so nikogo nema da razgovaram!
potoa dojde kaj narodot svoj , se pojavi kaj niv nosejki go novorodenceto,

i rekoa o merjem(marija) ti napravi nesto sekako nevideno, o sestro harunova tvojot tatko ne bese los, a i majkati tvoja ne bese necesna!
merjem dade isaret kon nejzinoto novorodence,( na isus da go prasaat i da mu zboruvaat, pa negirajki go toa i rekoa;
KAKO KE ZBORUVAME SO DETE KOE VO KROSNI(KOLEVKA)

DODEKA BESE VO KOLEVKA I DODEKA CICASE ISA(ISUS) RECE;

'' JAS SUM ROB NA ALLAH(BOG) ODLUCI DA MI OBJAVI KNIGA I ME ODREDI ZA PEJKAMBER(VEROVESNIK)!
I NAPRAVI DA BIDAM BLAGOSLOVEN I KADE BILO DA SUM, I MI OSTAVI VO VASIET DA KLANJAM NAMAZ I DA DAVAM ZEKAAT SE DODEKA SUM ZIV.
DA BIDAM UCTIV KON RODITELITE MOI, I DA NE BIDAM DRZOK I STROG NEKA E SELAM I MIR VRS MENE OD ALLAH NA DENOT KOGA SUM RODEN , NA DENOT KOGA KE UMRAM, I NA DENOT VO KOJ KE BIDAM OZIVEEAN!


TOA E OPISOT I KAZUVANJATA, O MUHAMED,! STO TI GO PRIoPSTIVME ZA ISA SINOT NA MERJEM, VO TOA NEMA NIKAKVO DVOUMENJE I SOMNEZ, TUKU TOA E VISTINSKI GOVOR VO KOJ SE SOMNEVAT EVREITE I HRISTIJANITE.
na allah ne mu dolikuva i ne mu prilega da zema dete od svoite robovi, on e cist i svetol od sekakov vid na nesovrsenstvo,, koga ke resi za nesto samo ke rece bidi! i toa tokmu ke bide1,
isa (isus)
na svojot narod im rece allah e mojot i vasiot gospodar obozavajtego samo nego i ne pripisuvajte mu zdruzenik, ovaa e vistinskiot pat.,
sledbenicite na knigata vo vrska so isa(isus)
se podelija megu sebe , nekoi od niv preteraa vo toa kako sto se hristijanite, nekoi veleea, TOJ E BOG, a nekoi drugi velea TOJ E BOZJI SIN, a imase i takvi koi tvrdea TOJ E EDEN OD TROJCA, nekoi bea surovi kon nego kako sto se evreite koi tvrdea deka toje magionicar.

i megu sebe tie se podelija vo delnici, tesko na onie koi ne verauvaat vo svedocenjeto na denot golem..
i .t n,
I koga Allah rece:O Isa (Isuse), sine Merjemin, im zboruvase li na lugeto: "Prifatete ne, mene(kako sin Bozji) i majka mi (Merjem) pokraj Allah!"

Isa(Isus) rece: " Slaven bidi! Ne mi dolikuva da zboruvam za ona sto neam pravo. Ako ova go zboruvav (deka sum sin Bozji), Ti bi go znael toa. Ti go znaes ona sto e vo dusava moja, a jas ne go znam ona sto e vo Tebe. Ti navistina si Toj sto gi znae site tajni!",, i
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ne e bogo hulie ako go sporeduva otecot spored biblijata so bogot od kuranot .Otecot e Allah

a Isus (neka e Bozjiot mir nad nego) e negov pratenik na kogo mu bese objaveno Evangelieto
Verata e edna i bog e eden porakata na site verovesnici e veruvanje vo eden i edinstven bog , toa bese i porakata na Isus na Mojsej , i site drugi verovesnici.no vie isus go izednacivte so otecot ,(e toa e bogohulie) bog e eden edinstven , nesporedliv bog koj nema sin nitu zduzenik i nikoj nema pravo da bide obozavan osven nego toj e vistinskiot bog i sekoe drugo bozestvo e lazno..
Ти дечко имаш Библија отворено во животов? не како што гледам.Епа чекај да те описменам.Има гледаш во Христијанството нешто што се вика Света Троица или Бог во сите Три негови лица(вклучувајќи го и Бог-Синот) или едноставно Троединен Бог.Што значи нема изедначување бидејќи Бог и Исус се едно,како што душата и телото се едно(,,А кој ме видел мене го видел и Бог'').
Друго,да огромно и тешко богохулие е да кажеш дека Отецот е Алах кога Отецот вика ,,Јас сум Бог,моето име е ЈЕХОВА!''. Какво црн Алах !?!?!?!?!?!? како може на овие во Израел да им вика правете ова а на тие во Саудиса Арабија да им вика сосема трето ?? ти мислиш Бог е како тебе да се зафркава од досада па да ''прави'' религии да се глупира ???
И каков црни пратеник ??? кога Исус е Бог лично и персонално затоа и се вика Богочовек! чив пратеник кога Он е единствениот Господ ??????????????????????????????????? ејјјјјј описмените се не лупајте како максим по дивизија си небулози... уште малце џихад и калифат ќе кажете дека има во Библијата...
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Ти дечко имаш Библија отворено во животов? не како што гледам.Епа чекај да те описменам.Има гледаш во Христијанството нешто што се вика Света Троица или Бог во сите Три негови лица(..
a fala sto mi kaza jas ne znaev vo sto vie veruvate,, 1+1+1+=1 poveke pati sum rekol toa e vase veruvanje i veruvajte vo sto mislite deka treba da veruvate , eve koja biblija ja imam otvoreno a ako e gresna kazi da ne se sluzam od nea.http://agapi.mk/sveto-pismo/[DOUBLEPOST=1429643275][/DOUBLEPOST]
Друго,да огромно и тешко богохулие е да кажеш дека Отецот е Алах кога Отецот вика ,,Јас сум Бог,моето име е ЈЕХОВА!''. ...
Allah e arapski zbor za "eden Bog" i ne e ime na nekoj privaten Bog na muslimanite, tuku e Allah edinstven so pravo obozavan Stvoritel na univerzumot; i arapskite hristijani Bog go narekuvaat Allah.;)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.875
Toj ]e donese pravda pome\u narodot
Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, bil ispraten kako milost i upatstvo za lu\eto:
„I Nie te isprativme kako radosnik i opomenuva~ za site lu|e, no, ete, mnozinstvoto od lu|eto ne znaat.“
(Kuran, 34: 28)
Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, ni go donel islamot koj [to gi napravil site lu\e od razli~ni nacii, bra]a. Dobile ednakvi prava, bez bilo kakvi primesi na rasizam ili diskriminacija i vospostavil op[testvo vo koe [to preovladuvala pravdata; muslimanite i nemuslimanite bile ednakvo tretirani. Duri, islamot poka`al najvisoka tolerancija pome\u drugite religii, [to go priznavaat duri i negovite neprijateli.
Toj nema da prestane ili da se obesharbri sè dodeka ne vospostavi pravda na zemjata
I pokraj lo[oto odnesuvawe koe go manifestirale negovite neprijateli, Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, ne se po~uvstvuval slab ili obeshrabren sè dodeka ne gi nadvladeal svoite neprijateli, go [irel islamot i vospostavil pravda.
Vo negoviot zakon ostrovite ]e se nadevaat
Pratenikot Muhamed, neka e Bo`jiot mir nad nego, e pratenik koj donel nov zakon - [erijatot. Drugite evrejski pratenici posle Pratenikot Mojsej, neka e Bo`jiot mir nad nego, ne vospostavuvale drugi zakoni, tuku go sledele zakonot na Pratenikot Mojsej, neka e Bo`jiot mir nad nego[DOUBLEPOST=1429639514][/DOUBLEPOST] dali utesitelot svetiot duh ima svojstvo da slusa i da govori ,dali moze svetiot duh da slusa i da govori. i da im kazuva na lugeto, t.e da mu se prepise svojstvo na duhot na vistinata (utesitel) deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa[DOUBLEPOST=1429639848][/DOUBLEPOST]poslednata bozja kniga kuran ostanuva doveka do krajot na sudniot den tokmu kuran kerim objavena na Muhamed ke ostane doveka
nie navistina ja objavivme opomenata i nie navistina ke ja cuvame,15,9.نَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ[DOUBLEPOST=1429640260][/DOUBLEPOST]
da se e objasneto vo kuran kako isus zboruval dodeka bil vo krosni . se sto isus zboruval.

nakratko;

spomni go vo ovoj kuran-- o, muhamed!
kazuvanjata za merjem(marija) koga se oddaleci od semsejstvoto i odbra mesto istocno od niv, postavi perde megu nejzinoto semjestvo zavesa sto ke ja sokrie od nego i od lugeto ii go isprativme melekot dzebrail(gabriel) koj i se prestavi vo celosna forma na covek,

merjem mu rece: se sklonuvam kaj milostiviot od tebe, da ne mi naneses zlo, ako si od onie koi se plasat od allah,

melekot (angelot) i rece; jas sum pratenik od tvojot gospodar koj me isprati do tebe za da ti podari dete, cisto od grevovi,

merjem na melekot mu rece;
kako ke imam dete koga ne me dopre maz so kogo bi bila vo dozvolen brak, ane sum ni bludnicka?

melekot i rece;
ete taka e toa kako sto velis, ne te doprel ni maz ne si ni rasipana, no tvojot gospodar rece; rabotata za mene e ednostavna,

ova dete neka bide znamenie za lugeto, sto ke ja dokazuva mokta na allah, neka e milost od nas vrz nego negovite roditeli i vrz lugeto.togas taa ostana bremena i se odaleci vo edno mesto dalecno.

i porodilnite bolki ja nateraa da se zaoslni do edno steblo od urma i rece; tesko mene! zasto ne umrev pred ova i za sekoj pat da bidam zaboravena?

i ja povika glas pod nea; ne zalostise gospodarot tvoj odredi pod tebe da potece izvor,

i stresi od urminata granka, ke popagaat vrs tebe svezi urmi
pa jadi i pij i bidi radosna !ako zdogledas nekogo kazi; da jas vetiv da postam za milostiviot i deneska so nikogo nema da razgovaram!
potoa dojde kaj narodot svoj , se pojavi kaj niv nosejki go novorodenceto,

i rekoa o merjem(marija) ti napravi nesto sekako nevideno, o sestro harunova tvojot tatko ne bese los, a i majkati tvoja ne bese necesna!
merjem dade isaret kon nejzinoto novorodence,( na isus da go prasaat i da mu zboruvaat, pa negirajki go toa i rekoa;
KAKO KE ZBORUVAME SO DETE KOE VO KROSNI(KOLEVKA)

DODEKA BESE VO KOLEVKA I DODEKA CICASE ISA(ISUS) RECE;

'' JAS SUM ROB NA ALLAH(BOG) ODLUCI DA MI OBJAVI KNIGA I ME ODREDI ZA PEJKAMBER(VEROVESNIK)!
I NAPRAVI DA BIDAM BLAGOSLOVEN I KADE BILO DA SUM, I MI OSTAVI VO VASIET DA KLANJAM NAMAZ I DA DAVAM ZEKAAT SE DODEKA SUM ZIV.
DA BIDAM UCTIV KON RODITELITE MOI, I DA NE BIDAM DRZOK I STROG NEKA E SELAM I MIR VRS MENE OD ALLAH NA DENOT KOGA SUM RODEN , NA DENOT KOGA KE UMRAM, I NA DENOT VO KOJ KE BIDAM OZIVEEAN!


TOA E OPISOT I KAZUVANJATA, O MUHAMED,! STO TI GO PRIoPSTIVME ZA ISA SINOT NA MERJEM, VO TOA NEMA NIKAKVO DVOUMENJE I SOMNEZ, TUKU TOA E VISTINSKI GOVOR VO KOJ SE SOMNEVAT EVREITE I HRISTIJANITE.
na allah ne mu dolikuva i ne mu prilega da zema dete od svoite robovi, on e cist i svetol od sekakov vid na nesovrsenstvo,, koga ke resi za nesto samo ke rece bidi! i toa tokmu ke bide1,
isa (isus)
na svojot narod im rece allah e mojot i vasiot gospodar obozavajtego samo nego i ne pripisuvajte mu zdruzenik, ovaa e vistinskiot pat.,
sledbenicite na knigata vo vrska so isa(isus)
se podelija megu sebe , nekoi od niv preteraa vo toa kako sto se hristijanite, nekoi veleea, TOJ E BOG, a nekoi drugi velea TOJ E BOZJI SIN, a imase i takvi koi tvrdea TOJ E EDEN OD TROJCA, nekoi bea surovi kon nego kako sto se evreite koi tvrdea deka toje magionicar.

i megu sebe tie se podelija vo delnici, tesko na onie koi ne verauvaat vo svedocenjeto na denot golem..
i .t n,
I koga Allah rece:O Isa (Isuse), sine Merjemin, im zboruvase li na lugeto: "Prifatete ne, mene(kako sin Bozji) i majka mi (Merjem) pokraj Allah!"

Isa(Isus) rece: " Slaven bidi! Ne mi dolikuva da zboruvam za ona sto neam pravo. Ako ova go zboruvav (deka sum sin Bozji), Ti bi go znael toa. Ti go znaes ona sto e vo dusava moja, a jas ne go znam ona sto e vo Tebe. Ti navistina si Toj sto gi znae site tajni!",, i
Што се однесува до Исус.

Ти навистина веруваш дека се поверодостојни пишувањата на семитските пустински племиња кои живееле 6 века после Исус на раздалеченост од 1000 километри преку пустински предел од местото на случувањето, од пишувањата на апостолите, кои биле современици Христови и биле тука на лице место?
Не му веруваш на Лазар од Витинија (оној кој Исус го воскреснал) и подоцна станал епископ на Кипар, каде го проповедали ширел Евангелието.
Наместо тоа, веруваш на некои што живееле 6 века после него, на оддалеченост од 1000 километри од Ерусалим, Витлеем и Назарет, преку тешкопроодна песочна пустина, и кои само зачуле некои од искривените гностички учења (микс на христијанство со елементи од персиските и елинските митологии) и ги внеле во Куранот како христијански.

Еве ти го настанот кога еврејскиот свештеник Атон сакал да го преврти одарот на кој почивала Пресвета Богородица и што му се случило, кој за чудо не се споменува никаде во Куранот, можеби ќе извлечеш поука:

U to vreme dogodi se da jedan jevrejski sveštenik, po imenu Atonije, izađe na put: videvši svete apostole, - oblak se po Božjem promislu beše ponovo podigao uvis radi veće slave Bogomatere, - i mnoštvo hrišćana koji sa svećama i pojanjem okružavahu odar Presvete Bogorodice, Atonije se ispuni zavisti, u njemu planu stara zloba prema Gospodu našem, i on reče: "Pogledajte kakva se počast odaje telu one koja rodi onu varalicu što razori zakon otaca naših!" I budući snažan telom, on u strahovitom besu pojuri ka odru u nameri da baci na zemlju prečisto telo Vladičice naše; i kada se drske ruke njegove dotakoše odra, tog časa nevidljivi anđeo odseče mu obe ruke neveštastvenim mačem Božje odmazde, i one visijahu prilepljene za odar. Tada Atonije pade na zemlju vičući i vapijući: "Teško meni!" I uvidevši svoj greh, on se stade kajati i govoriti svetim apostolima: Smilujte se na mene, sluge Hristove!

Sveti apostol Petar naredi da stanu oni što nošahu odar i reče Atoniju: Eto, dobio si što si želeo. Znaj dakle da je Gospod Bog od osvete (Ps. 93, 1), i nije se zatajio. No mi te ne možemo isceliti od tvojih rana; to može učiniti jedino sam Gospod naš, na koga vi nepravedno ustaste, i uhvativši ubiste. Ali, ni On ti neće hteti dati isceljenje, ako prethodno ne poveruješ u Njega svim srcem i ne ispovediš ustima da Isus jeste istiniti Mesija, Sin Božji. - Atonije povika: Verujem da je On predskazani od proroka Spasitelj sveta, Hristos. Mi od samoga početka besmo uvideli da je On Sin Božji; ali, pomračeni zlobnom zavišću, ne htesmo otvoreno priznati veličija Božija i predadosmo Ga nevina na smrt; Međutim On silom Božanstva Svog vaskrse u treći dan, posramivši sve nas, nenavidnike Njegove: jer mi pokušavasmo da potkupljivanjem stražara zatajimo vaskrsenje Njegovo, ali ništa ne mogosmo učiniti, pošto slava o tome pronese se na sve strane.

Kada Atonije govoraše ovo, kajući se za svoj drski greh, sveti apostoli i svi verni radovahu se radošću anđela za grešnika koji se kaje. I naredi sveti apostol Petar Atoniju da sa verom priljubi rane otsečenih ruku uz viseće o odru ruke, i da sa verom prizove ime Presvete Bogorodice. Antonije to uradi, i odmah se odsečene ruke pripojiše k svojim mestima, i postadoše potpuno zdrave; jedino ostade ožiljak, kao crvena nit oko lakta. I pavši ničice pred odrom, Atonije se pokloni rođenome od Prečiste Djeve Hristu Bogu, i mnogim pohvalama veličaše Presvetu Mater Njegovu, navodeći iz Svetoga Pisma proroštva i svedočanstva o Njoj i o samome Hristu, te se svi veoma čuđahu dvema stvarima: čudesnom isceljenju Atonijevih ruku i mudrim rečima njegovim, kojima slavljaše Hrista Boga i hvaljaše Prečistu Bogorodicu.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/avajustin/zitijasvetih/Lat_ZitijaSvetih0815.htm[DOUBLEPOST=1429643700][/DOUBLEPOST]
Allah e arapski zbor za "eden Bog" i ne e ime na nekoj privaten Bog na muslimanite, tuku e Allah edinstven so pravo obozavan Stvoritel na univerzumot; i arapskite hristijani Bog go narekuvaat Allah.;)
:facepalm:
Знаеш ли ти воопшто што значење имаат зборовите Алах и Јехова или пишуваш онака напамет?


Arabicالله (allāh), contraction of اَل (al) + إِلَه (ʾilah, “ilāh”); cognate with the Aramaic אלה (aláh) and אלהא (aláhâ), and Hebrew אֵל (él), אֱלוֹהַּ \ אֱלֹהַּ (elóah) and אֱלוֹהִים \ אֱלֹהִים (elohím); ultimately from Proto-Semitic*ʾil-.

Арапскиот збор аллах, слеано од ал и илах; истозначно е со арамејските зборови алах иалаха, и хебрејските ел, елоах и елохим; доаѓа од протосемитското 'ил-.

'Ил на протосемитски значи божество, бог.

http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Proto-Semitic/ʾil-

Teтраграматонот (хеб. יהוה) е едно од имињата на Богот на Израел во Стариот Завет.

http://www.ancient-hebrew.org/docs/1_faqs_michaelmchugh.pdf

Излез 3:14

Бог му одговори на Мојсеја, велејки: 'ЈАС СУМ КОЈ СУМ' Па продолжи: 'Така ке им кажеш на синовите Израилеви: 'ЈАС СУМ, ме испрати кај вас.'

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֶל משֶׁה אֶהְיֶה אֲשֶׁר אֶהְיֶה וַיֹּאמֶר כֹּה תֹאמַר לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶהְיֶה שְׁלָחַנִי

God said to Moses, "Ehyeh asher ehyeh (I will be what I will be)," and He said, "So shall you say to the children of Israel, 'Ehyeh (I will be) has sent me to you.'"

И види што пишува во Евангелието по Јован, 18 глава:

3. Тогаш Јуда, откако зеде една чета војници и слуги од првосвештениците и фарисеите, дојде таму со фенери, со светила и со оружје.
4. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, излезе и им рече: „Кого го барате?”
5. Му одговорија: „Исуса од Назарет.” Исус им рече: „Јас сум.” Со нив стоеше и Јуда, што Го предаваше.
6. А кога им рече: „Јас сум” – тие се повлекоа назад и паднаа на земјата.

Четата од добронаоружани војници и слуги од првосвештеници и фарисеи, се повлекле назад и паднале на земја кога Исус им рекол:„Јас сум“.

Дали знаеш зошто?
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
[DOUBLEPOST=1429643700][/DOUBLEPOST]

:facepalm:
Знаеш ли ти воопшто што значење имаат зборовите Алах и Јехова
Allah e istiot bog vo koj veruvaat i hristijanite i evreite .. ALLAH e istiot eden bog za site i drug ne postoel i ne postoi... a ALLAH e samo zbor koj vo arapskiotr jazik znaci bog... isto kako sto i vo makedonskiot imame gospod, bog... vo angliskiot god.i.t.n.[DOUBLEPOST=1429646387][/DOUBLEPOST]
Не е еретик, ама не може да се спаси, ако не е крстено.
Затоа децата најбргу што може, а тоа е веднаш по истекот на 40-те дена, треба да бидат крстени.

Еретик е тој кој свесно се откажува од Господ Исус Христос да биде негов личен спасител.
sto ke bide so toa dete sto ne e krsteno ? kakva vina ima toa dete za da ne bide spaseno?
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
a fala sto mi kaza jas ne znaev vo sto vie veruvate,, 1+1+1+=1 poveke pati sum rekol toa e vase veruvanje i veruvajte vo sto mislite deka treba da veruvate , eve koja biblija ja imam otvoreno a ako e gresna kazi da ne se sluzam od nea.http://agapi.mk/sveto-pismo/[DOUBLEPOST=1429643275][/DOUBLEPOST]
Allah e arapski zbor za "eden Bog" i ne e ime na nekoj privaten Bog na muslimanite, tuku e Allah edinstven so pravo obozavan Stvoritel na univerzumot; i arapskite hristijani Bog go narekuvaat Allah.;)
Бидејќи не си Христијанин,немој аман ти цело Христијанство да го описменуваш.Може за тоа да те замолам ? за да не ги отвораме картите за Исламот.. и да не го спомнам Калифатот на Мухамед.. тоа е неспоредливо пострашно од математиката што ја напиша.
Знам што значи многу добро јас Алах на арапски,ама Алах нема свое лично име.Алах е на арапски,God е на англиски,Бог е во сите словенски народи од лингивистички аспект,но во Израел(Христијанскиот Бог) има ИМЕ и тоа име е ЈЕХОВА.И затоа неможе да биде ЕДЕН ИСТ БОГ разбираш ? Како му е името на вашиот Алах ? кога ќе ми го кажеш името на Алах тогаш може да дискутираме дали е еден ист или не.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.875
Allah e istiot bog vo koj veruvaat i hristijanite i evreite .. ALLAH e istiot eden bog za site i drug ne postoel i ne postoi... a ALLAH e samo zbor koj vo arapskiotr jazik znaci bog... isto kako sto i vo makedonskiot imame gospod, bog... vo angliskiot god.i.t.n.[
Па тоа и јас ти го кажувам. Аллах е општо име за бог или божество, додека יהוה е сопствено име, односно антропоним на Богот на Израел. Вокализацијата на יהוה дава יְהֹוָה.

Излез 3:15

И пак му рече Бог на Мојсеја: “Вака кажи им на синовите Израилеви: ‘
Господ Бог на татковците наши, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов ме испрати кај вас. Ете тоа е името Мое вечно, и тоа е споменот за Мене од колено на колено.’

Shemot 3:15

וַיֹּאמֶר עוֹד אֱלֹהִים אֶל משֶׁה כֹּה תֹאמַר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל
יְהֹוָה אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב שְׁלָחַנִי אֲלֵיכֶם זֶה שְּׁמִי לְעֹלָם וְזֶה זִכְרִי לְדֹר דֹּר:

יְהֹוָה - Јехова, Господ, Бог

http://www.morfix.co.il/en/יְהֹוָה

אֱלֹהֵי - Бог, бог; божествен; чудесен, совршен, најголем

http://www.morfix.co.il/en/אֱלֹהֵי
 

Kajgana Shop

На врв Bottom