Прашање за Христијанството III

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
sto ke bide so toa dete sto ne e krsteno ? kakva vina ima toa dete za da ne bide spaseno?
..............[DOUBLEPOST=1429715462][/DOUBLEPOST]
Е на тоа прашање (се надевам) ќе ти одговори некој поупатен од мене.
Детето кое не е крстено а од некоја причина, на Бога само позната, се упокоило на својата најрана возраст, има еден грев, наречен „првороден грев„, односно детето ја наследува отпадната човекова природа, наследена од падот Адамов, и е склоно кон смрт. Детето, на бебешка возраст, нема свои лични гревови и се‘ до седмата година од животот, неговата душа се смета за чиста и несклона кон гревови.

Што ќе се случи со детето ако се упокои на рана возраст, знае сам Бог кој ќе му ја повика душата на детето при Себе. Затоа, во Црквата е пожело рано крштевање, кое е одредено со восраст после 40-от ден од неговото раѓање, но не е и ограничувачки фактор па крштевањето може да се случи и порано. Самото крштевање го отстранува од детето/бебето и наследениот грев, како што крштевањето возрасен а некрстен поединец, значи и и миење на неговите гревови, сторени до крштевањето.

Ако детето не е крстено а се упокоило, тоа не значи дека не е спасено и дека ќе „оди„ во пеколот, оти крајниот и праведен суд за секоја душа човечка, го дава само праведниот Судија, дури и за некрстените.
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
..............[DOUBLEPOST=1429715462][/DOUBLEPOST]



Ако детето не е крстено а се упокоило, тоа не значи дека не е спасено и дека ќе „оди„ во пеколот, оти крајниот и праведен суд за секоја душа човечка, го дава само праведниот Судија, .
чиј е конечниот суд?
на Отецот,синот или светиот дух?
или пак ќе се договараат?[DOUBLEPOST=1429717078][/DOUBLEPOST]
..............[DOUBLEPOST=1429715462][/DOUBLEPOST]

Детето кое не е крстено а од некоја причина, на Бога само позната, се упокоило на својата најрана возраст, има еден грев, наречен „првороден грев„,.
I poradi toa sto ne e krsteno i se upokoelo nema pristap vo hristijanski grobista , tuku nekade na nepoznata lokacija , da ne mu se znae grobnica. bidiiki nema mesto vo hristijanski gobista na nekrsteni lica.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
чиј е конечниот суд?
на Отецот,синот или светиот дух?
Конечниот Суд е Божји: попрецизно/личносно кажано, Судот Христов.[DOUBLEPOST=1429717809][/DOUBLEPOST]
I poradi toa sto ne e krsteno i se upokoelo nema pristap vo hristijanski grobista , tuku nekade na nepoznata lokacija , da ne mu se znae grobnica. bidiiki nema mesto vo hristijanski gobista na nekrsteni lica.
На рисјански гробишта не се погребуваат возрасни луѓе, кои цел свој живот свесно го поминале некрстени, во неверие и без покајание.
Таков беше случајот и со покојниот претседател Киро Глигоров, по чија желба, не беше погребан според црковниот ред. Никој од МПЦ-ОА не се расплака ради тоа.

Ето, човекот си бараше и си најде.

Слично (исто?) беше и со покојниот Борис Трајковски, на чиј погреб му дојдоа негојте црнечки браќа од САД, а Трајковски не беше погребан според православниот црковен ред.

Секому според верата, нели...
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Конечниот Суд е Божји: попрецизно/личносно кажано, Судот Христов.[DOUBLEPOST=1429717809][/DOUBLEPOST]

.
a sudot na otecot ? koje pogolem sudija isus ili otecot?[DOUBLEPOST=1429718794][/DOUBLEPOST]
.[DOUBLEPOST=1429717809][/DOUBLEPOST]

На рисјански гробишта не се погребуваат возрасни луѓе, кои цел свој живот свесно го поминале некрстени, во неверие и без покајание.
Таков беше случајот и со покојниот претседател Киро Глигоров, по чија желба, не беше погребан според црковниот ред. Никој од МПЦ-ОА не се расплака ради тоа.

Ето, човекот си бараше и си најде.

Слично (исто?) беше и со покојниот Борис Трајковски, на чиј погреб му дојдоа негојте црнечки браќа од САД, а Трајковски не беше погребан според православниот црковен ред.

Секому според верата, нели...
jas ne ti zboruvam za vozrasni luge tuku za sto tuku rodeno novorodence
a sto e so deteto koe se upokoelo odma posle rozba a ne e krsteno i toa li ne sme da se zakopuva vo hristijanski grobista?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
a sudot na otecot ? koje pogolem sudija isus ili otecot?
Отецот и Синот и Духот Свет се неразделна личносна заедница: она кое го знае или чини Еден од Нив, го знаат и другите 2 ликови.[DOUBLEPOST=1429719500][/DOUBLEPOST]
jas ne ti zboruvam za vozrasni luge tuku za sto tuku rodeno novorodence
a sto e so deteto koe se upokoelo odma posle rozba a ne e krsteno i toa li ne sme da se zakopuva vo hristijanski grobista?
И јас не ти зборувам за некрстени новороденчиња, кои немаат свесност за многу нешта, туку зборувам за возрасни и некрстени луѓе, кои се свесни за својот избор и постапки.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Отецот и Синот и Духот Свет се неразделна личносна заедница: она кое го знае или чини Еден од Нив, го знаат и другите 2 ликови.[DOUBLEPOST=1429719500][/DOUBLEPOST]

.
a sto ako se ispokaraat koj kogo da sudi?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.876
a fala sto mi kaza jas ne znaev vo sto vie veruvate,, 1+1+1+=1 poveke pati sum rekol toa e vase veruvanje i veruvajte vo sto mislite deka treba da veruvate , eve koja biblija ja imam otvoreno a ako e gresna kazi da ne se sluzam od nea.http://agapi.mk/sveto-pismo/
Ти сакаш да Го разбереш Господ, а притоа Го претставуваш со најпроста аритметичка равенка што си ја учел во прво одделение?

Ќе се обидам да ти појаснам.

Овде го имаш хемискиот елемент јаглерод:





Овде ги имаш алотропските модификации на јаглеродот:



На горната слика дали гледаш 7 јаглероди или гледаш ЕДЕН јаглерод?

Дијамантот е јаглерод.
Графитот е јаглерод.
Фулеренот е јаглерод.
Аморфниот јаглерод е јаглерод.
Јаглеродноте наноцевче е јаглерод.
Графенот е јаглерод.
Графдијнот е јаглерод.


Ниту дијамантот е графит или фулерен или било која друга алотропска модификација на јаглерод, но самиот тој е јаглерод.
Ниту графитот е дијамант или графен или било која друга алотропска модификација на јаглерод, но самиот тој е јаглерод.
Истото важи и за останатите алотропски модификации на јаглерод.

1 дијамант =1С
1 графит =1С
1 фулерен =1С
1 аморфен јаглерод =1С
1 јаглеродно наноцевче =1С
1 графен =1С
1 графдијн =1С

1 дијамант + 1 графит + 1 фулерен + 1 аморфен јаглерод + 1 јаглеродно наноцевче + 1 графен + 1 графдијн = 1С

Сега јасно ли ти е како Отецот, Синот и Светиот Дух не се три Бога, туку ЕДЕН Бог?
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
.[DOUBLEPOST=1429719500][/DOUBLEPOST]

И јас не ти зборувам за некрстени новороденчиња, кои немаат свесност за многу нешта, туку зборувам за возрасни и некрстени луѓе, кои се свесни за својот избор и постапки.
no jas te prasuvam za ne vozrasni a ne za vozrasni , znam jas sto ti zboruvas tuku te prasuvam a sto e so deteto koe se upokoelo odma posle rozba a ne e krsteno i toa li ne sme da se zakopuva vo hristijanski grobista?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
a sto ako se ispokaraat koj kogo da sudi?
Човечкото телесно мудрување е далеку под Божјата премудрост...
Се караат само суетни личности, во обид да ја наметнат својата „вистина„ над другите. Божјата вистина е една и иста за Троичноста Божја.[DOUBLEPOST=1429720453][/DOUBLEPOST]
no jas te prasuvam za ne vozrasni a ne za vozrasni , znam jas sto ti zboruvas tuku te prasuvam a sto e so deteto koe se upokoelo odma posle rozba a ne e krsteno i toa li ne sme da se zakopuva vo hristijanski grobista?
Разбирам што ме прашуваш, но веќе ти одговорив. Се обидуваш да ми изнудиш одговор, изедначувајќи го некрстеното и несвесно бебе со некрстениот и возрасен човек.

Не „иде„ тоа така...
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Човечкото телесно мудрување е далеку под Божјата премудрост...
Се караат само суетни личности, во обид да ја наметнат својата „вистина„ над другите. Божјата вистина е една и иста за Троичноста Божја.[DOUBLEPOST=1429720453][/DOUBLEPOST]

.
vasa vera vase veruvanje
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
.[DOUBLEPOST=1429720453][/DOUBLEPOST]

Разбирам што ме прашуваш, но веќе ти одговорив. Се обидуваш да ми изнудиш одговор, изедначувајќи го некрстеното и несвесно бебе со некрстениот и возрасен човек.

Не „иде„ тоа така...
znaci ne gi zakopuvate vo vasite grobista tie novorodeni deca ne krsteni , toa sakav da go odgovoris da ili ne kratko i jasno?[DOUBLEPOST=1429720799][/DOUBLEPOST]
Т




како Отецот, Синот и Светиот Дух не се три Бога, туку ЕДЕН Бог?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
vie hristijanite tvrdite deka Parakletos,ili utesitel e svetiot duh , i sprema gore navedenoto utesitelot t,e, svetiod duh nema da dojde pri nim ako on isus ne si otide.
vo Свето Евангелие по Јован, Глава 16 isus im kazuva na apostolite deka nema da dojde svetiot duh ako on ne si zamine, pa zarem svetiot duh ne bese uste vo vremeto na isus sprema biblijata koga se krstevase na rekata jordan od strana na jovan krstitelot, taka da utesitelot veke bil uste vo vremeto na isus a isus im objasnuva na apostolite deka ako on ne zamine nema utesitelot da dodje pri nim.
Мухамед не е Библискиот Утешител!

Библискиот Утешител, како што ти посочија браќава е Св. Дух, Третото Лице од Св. Троица, Кој како и Отецот, постојано бил со Христос за време на неговото живеење и делување на земјава.

Св. Дух, по возенесението на Господ Исус Христос го продолжува спасителното дело во Црквата Христова во апсолутна слобода .Ова е важно да го рзбереш, бидејќи Христос затоа си „оди“, се вознесува за да дојде т.е. да делува Христос преку Невидливиот Утешител(Св. Дух) за да можеме слободно да веруваме во БОГ.[DOUBLEPOST=1429731208][/DOUBLEPOST]
a fala sto mi kaza jas ne znaev vo sto vie veruvate,, 1+1+1+=1 poveke pati sum rekol toa e vase veruvanje i veruvajte vo sto mislite deka treba da veruvate
Апсолутно си во право! Секој со своето верување и респект кон другиот!
Allah e arapski zbor za "eden Bog" i ne e ime na nekoj privaten Bog na muslimanite, tuku e Allah edinstven so pravo obozavan Stvoritel na univerzumot; i arapskite hristijani Bog go narekuvaat Allah.;)
Во Исламот, Алах е еврејскиот Јахве, Еден Бог.
Во Христијанството, еврејскиот Јахве или Алах е Света Троица, Еден Бог!
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.237
Поени од реакции
8.876
znaci ne gi zakopuvate vo vasite grobista tie novorodeni deca ne krsteni , toa sakav da go odgovoris da ili ne kratko i jasno?[DOUBLEPOST=1429720799][/DOUBLEPOST]
Oвој од видеово објаснува како прваче кое едвај научило да чита, да кажува што пишува во делата на Аристотел и што всушност сакал филозофот да ни каже.
Освен тоа, секое тврдење што го изнесе е лажно.
Писмен си, земи го Светото Писмо и прочитај го, не дозволувај некој што воопшто не се разбира од Христијанство, па уште и лаже, да те влече за нос.
Мој совет: Прочитај ги најпрвин Четирите Евангелија.

1. Аналогијата со водата не е сосема исправна, односно важи само во точката на термодинамичка рамнотежа кадешто во исто време коегзистираат трите фази на водата: течната вода, ледот и водената пареа.



Надвор од точката на термодинамична рамнотежа, водата преминува од една фаза во друга. Така, ако имаш лед, немаш течна вода, ниту водена пареа. Кога ќе се истопи ледот, имаш само течна вода. А кога имаш само водена пареа, немаш ни течна вода, ниту лед. Ваква претстава за Бог имале савелијанските еретици кои верувале дека Бог е еден, а Отецот, Синот и Духот означуваат само видови на неговото делување: Отец - создавање, Син - спасување, Дух - посветување . Според нивното сфаќање, Бог некогаш се објавува како Отец, некогаш како Син, а некогаш како Дух. Кога се јавува како Син, престанува да биде Отец, а кога се јавува како Дух, престанува да биде Син. Верувале дека нема три личности, туку една, која се објавува во три облика (модуса).

2. Овој од видеото тврди дека: „Oва докажува дека е НАУЧНО НЕВОЗМОЖНО дека Отецот, Синот и Светиот Дух се Семожниот Бог“.

Сакаш да кажеш дека ограничениот човечки ум може да докаже, па уште и да тврди дека научно невозможно е нешто за иманентниот и трансцедентен Бог, Створителот на сè видливо и невидливо?

Оние кои уште земните работи не ги знаат, како што не знаат какви сè животни има во океаните на Земјата и тоа зборуваме за 'рбетници видливи со голо око, можат да си дозволат таква дрскост и безобразие да тврдат дека ги знаат и небесните работи, па дури и самоуверено да изјават во своето бунило и лудило дека ова докажува НАУЧНО НЕВОЗМОЖНО е дека Отецот, Синот и Светиот Дух се Семожниот Бог.

Дали си ја чукнал главата овој што зборува на видеото дека Бог не подлежи на својата творевина и на законите кои Он ги создал? Не подложи ни на простор, ни на време, ни на материја, ни на енергија, ни на гравитација, ни на електромагнетни, ни на нуклеарни сили, а не пак на човечка наука и човековото ограничено разбирање. И сега некој псевдонаучник ќе се дрзне да тврди дека нешто е научно невозможно (и тоа од наука создадена од огревовениот и паднатиот човек, која секој ден сè менува и сè усвршува) за Семожниот Бог.

3. Тврди дека „Исус никогаш не рекол за себе дека е Бог“ и „Не постои ниту еден единствен стих во целата Библија каде Исус вели:„Јас сум Бог".“

Лаже!

Евангелие по Јован

7. Ако Ме бевте познавале, ќе Го познававте и Мојот Отец. А отсега Го познавате, и сте Го виделе.”
8. Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Отецот, и доста ни е!”
9. Му одговори Исус: „Толку време сум со вас, и не си ли Ме познал, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел Отецот, и како ти велиш: »Покажи ни Го Отецот?«

7 εἰ ἐγνώκειτέ με, καὶ τὸν πατέρα μου ἐγνώκειτε ἄν. καὶ ἀπ’ ἄρτι γινώσκετε αὐτὸν καὶ ἑωράκατε αὐτόν.
8 Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν.
9 λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ’ ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα;
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
бидејќи Христос затоа си „оди“, се вознесува за да дојде т.е. да делува Христос преку Невидливиот Утешител(Св. Дух) за да можеме слободно да веруваме во БОГ.[DOUBLEPOST=1429731208][/DOUBLEPOST]
Velis nevidliviot utesitel treba da dojde koga hristos ke si odi no jas kako sto znam nevidliviot veke bese dojden uste vo vremeto na isus koga Isus uste ne bil zaminat vo vid na gulab, koga jovan krstitelot go krstese isus vo rekata jordan,zarem ne se sekavas? zarem ne e taka ili treba bibliski citat da postiram?[DOUBLEPOST=1429815126][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1429731208][/DOUBLEPOST]


Во Исламот, Алах е еврејскиот Јахве, Еден Бог.
Во Христијанството, еврејскиот Јахве или Алах е Света Троица, Еден Бог!
Allah - bog vrhoven i ediniot bog, gospodar i sozdatel , v judaizmot poznat e kako Jahve , vo hristijanstvoto poznat kako otecot.[DOUBLEPOST=1429816586][/DOUBLEPOST]
3. Тврди дека „Исус никогаш не рекол за себе дека е Бог“ и „Не постои ниту еден единствен стих во целата Библија каде Исус вели:„Јас сум Бог".“
Лаже!
Евангелие по Јован
9. Му одговори Исус: „Толку време сум со вас, и не си ли Ме познал, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел Отецот, и како ти велиш: »Покажи ни Го Отецот?«
;
Lazes!
kade veli deka jas sum bog ?
i mene obozuvajteme?

da se vidi Isus ne e isto kako da se vidi bog, da se spoznae isus vo telesen smisol isto taka ne znaci soedinuvanje, tocno e samo toa deka onoj koj gi videl delata sto gi pravi isus e isto taka kako da gi videl bozjite dela, bidiki tie se slucile po negova naredba i negova volja .


i zamisli vo istoto evangelie sto ti go spomna (od jovan) se odnesuva i za apostolite, kako navodno deka isus e so otecot a apostolite vo nego a isus vo niv.
koga ovie zborovi bi bile znak za otelotvoruvanje i potvrduvanje na bogolikosta na isus , togas od toa proizleguva deka site negovi ucenici apostoli se bogovi

14. Разговорот Исусов со учениците при разделбата. Ветувањето на Светиот Дух.
.20. Во оној ден вие ќе разберете, дека Јас сум во Мојот Отец и вие сте во Мене, и Јас сум во вас.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom