Прашања околу Ubuntu

Член од
27 мај 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
fala na site, instalirav ali sea neznam da staam mk podrska, nemozam na kirilica da pisuvam. Pomos malce :)
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
фала средив, а тоа цд што е од страната што го праќаат по пошта, за колку време стига и дали се плаќа поштарина?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
фала средив, а тоа цд што е од страната што го праќаат по пошта, за колку време стига и дали се плаќа поштарина?
Ne se plaka nisto, nitu postarina. Si zavisi od distribucijata ama za nekoi 3 nedeli stiga od prilika. Mislam deka koga ke naracas ti pisuva koga ke stigne.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Нарачав Ubuntu 8.10 од официјалната страна. Сигурно стига за 3 недели? Таму пишува од 6-8 недели :S
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Мене пред 1 недела ми стигна Ubuntu 8.10 а чекав некаде 3 недели... пишува демек од 4 до 6 недели стига... али стига на наредна пратка што ќе ја пратат... такада кога тогаш ќе ви стигне (доколку сте пошале точни податоци) :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ubuntu 8.10

инсталирав Ubuntu 8.10 и ако може некој да ми објасни како да се конектирам на интернет(он.нет broadband-wadsl) :toe:
фала ...:raz:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
инсталирав Ubuntu 8.10 и ако може некој да ми објасни како да се конектирам на интернет(он.нет broadband-wadsl) :toe:
фала ...:raz:
Друже, де ѕирни го овој пост. Моеж и ова би ти помогнало.

Или пиши у терминал:

Код:
sudo pppoeconf
ќе ти побара password и после ќе можеш да го подесиш нетот.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
daj be kazete nekoj ako znaj itno mi treba. Gledam na uciliste decishtava neso vleguvaat preku terminal vo durgi kompijuteri pa gi isklucuvaat i tn... zboruvam za Ubuntu. ako znae nekoj ako moze da opisi malku. blagodaram odnapred.
 
I

Intex

Гостин
daj be kazete nekoj ako znaj itno mi treba. Gledam na uciliste decishtava neso vleguvaat preku terminal vo durgi kompijuteri pa gi isklucuvaat i tn... zboruvam za Ubuntu. ako znae nekoj ako moze da opisi malku. blagodaram odnapred.
Едубунту е.
Еве вака оди:

vncviewer edubuntu:xx (xx се броеви кои ќе ги најдеш ако пред да ја пишеш оваа команда пишеш who)
vncviewer -shared edubuntu:xx (ова е да ги гледаш шо прават и да ги контролираш)
vncviewer -shared 192.168.0.xx:yy (ова е преку IP да ги контролираш компјутерите во цело школо)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.005
Поени од реакции
7.604
Едубунту е.
Еве вака оди:

vncviewer edubuntu:xx (xx се броеви кои ќе ги најдеш ако пред да ја пишеш оваа команда пишеш who)
vncviewer -shared edubuntu:xx (ова е да ги гледаш шо прават и да ги контролираш)
vncviewer -shared 192.168.0.xx:yy (ова е преку IP да ги контролираш компјутерите во цело школо)
зашо не преку ssh?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom