Прашања околу Ubuntu

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.693
не ми требаат за ефекти, појќе за слики да залепам со музика во позадина, колку за дома или да кренам некоја песна на јутуб
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.605
Поени од реакции
21.063
Земав Ubuntu прееска али никако да ги најдам тие прашања околу него. :toe:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.754
Поени од реакции
264
Филозофија базирана на хуманост ааах Не ФАЛА!
Сочувство:smir:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Филозофија базирана на хуманост ааах Не ФАЛА!
Сочувство:smir:
Зашо? Ти па да не плаќаш за оперативниот систем случајно? :)
Подобро оперативен систем базиран на хуманост одколку на крадење. :)
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Ќеможе ли некој да ми објасни како да инсталирам скајп и flash player за овие што се професорските лап топи
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.693
Ќеможе ли некој да ми објасни како да инсталирам скајп и flash player за овие што се професорските лап топи
ако го имаш едубунту 7.04 тешко ќе ојт зш имат проблем некој, јас на таков лаптоп му кладов едубунту 9.10 и без никаков проблем ги инсталирав и скајпот и флешплеерот

иначе постапката мојш да ја видиш овде за скајп за флеш плеер
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
ако го имаш едубунту 7.04 тешко ќе ојт зш имат проблем некој, јас на таков лаптоп му кладов едубунту 9.10 и без никаков проблем ги инсталирав и скајпот и флешплеерот

иначе постапката мојш да ја видиш овде за скајп за флеш плеер
а каде да го најдам едубунту 9.10
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
625
Поени од реакции
257
Здраво дечки.
Дома имам кабелски интернет и PC со windows. Како да ја сменам мак адресата во нетбукот со едубунту за да можам да го поврзувам и него на интернет?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
За да смениш мак адреса симни програм што се вика macchanger
Значи sudo apt-get install macchanger
Откако ке заврши инсталацијата можеш вака да го користиш: macchanger --mac=[nova adresa] [interfejs]
Пример: macchanger --mac=00:11:22:33:44:55:66 eth0
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Само што го инсталирав и ми вика: Disk has many bed sectors. (за хард дискот)

Го поделив на 15 (Filesystem) и 26 (extended). Toј вториот ич не ни ми го појавува. Знае некој шо треба да направам?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.005
Поени од реакции
7.604
Само што го инсталирав и ми вика: Disk has many bed sectors. (за хард дискот)

Го поделив на 15 (Filesystem) и 26 (extended). Toј вториот ич не ни ми го појавува. Знае некој шо треба да направам?
да си најдеш рикавери диск кој средуе бед сектори, и после од ново да си го инсталираш
ова нема везе со линуксот, ова хардот ти е ебан
го препорачувам Hiren`s boot cd
ќе си гуглаш ќе си најдеш, не на оваа тема
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Инсталирав Compiz на убунту 10,04 и ја нема опцијата 3D Windows, дали некој знае како да направам да можам да ја користам таа опција?
Да не треба некоја постара верзија Compiz да инсталирам? или до убунту е ?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Колку десктопа имаш ?
За да ти работат 3D Cube ефектите мораш да имаш 4 десктопа, најверојатно тоа си заборавил да го подесиш или пак не си се штиклирани 3D Cube ефектите, не ми се верува дека на новиот компиз/убунту ја нема опцијата за 3D работна површина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom