Прашања околу Ubuntu

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Прво треба да си ги инсталираш драјверите за графичката карта
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Јас имам Cd со Ubuntu 7.10 и сакам да го инсталирам ама никако да почне инсталацијава и сакам да го имам и Xp то и ова со 2 оператвини ако некој може да каже супер би било ! tnx
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Здраво, инсталирав Kubuntu 9.10 ама никако неможам да направам dsl конекција сигурно има некој Bug како кај ubuntu 9.10, пробав и преку терминал со sudo pppconfig ама некако ми е покомплицирано и порзлично од убунту-то 9,10 (тамо успеав така да ја креирам конекцијата тука незнам) ПОМОШ!?....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.005
Поени од реакции
7.604
Здраво, инсталирав Kubuntu 9.10 ама никако неможам да направам dsl конекција сигурно има некој Bug како кај ubuntu 9.10, пробав и преку терминал со sudo pppconfig ама некако ми е покомплицирано и порзлично од убунту-то 9,10 (тамо успеав така да ја креирам конекцијата тука незнам) ПОМОШ!?....
според мене, ако моеш некако да инсталираш nm-applet-от од убунтуто па да си се поврзеш, иначе не знам
никад не сум успеал да напраам конекција на кубунту (ја со ваерлес се иам мачено)
Јас имам Cd со Ubuntu 7.10 и сакам да го инсталирам ама никако да почне инсталацијава и сакам да го имам и Xp то и ова со 2 оператвини ако некој може да каже супер би било ! tnx
со 7.10 не знам дали има можност да го инсталираш директно во виндоусот за да имаш дуал бут, најди поново па после ќе праиме муабет
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Порачав нова верзија , но во меѓувреме ако најдам ке постирам пак.
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
според мене, ако моеш некако да инсталираш nm-applet-от од убунтуто па да си се поврзеш, иначе не знам
никад не сум успеал да напраам конекција на кубунту (ја со ваерлес се иам мачено)
USPEAV!!! so sudo pppoeconf (izgleda sum izel nekoja bukva preska :) :) )...vo sekoj slucaj fala
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Прво треба да си ги инсталираш драјверите за графичката карта
Колку десктопа имаш ?
За да ти работат 3D Cube ефектите мораш да имаш 4 десктопа, најверојатно тоа си заборавил да го подесиш или пак не си се штиклирани 3D Cube ефектите, не ми се верува дека на новиот компиз/убунту ја нема опцијата за 3D работна површина.
Знам дека треба да инсталирам драјверите за графичката. Но изгледа дека работава е на убунту 10,04 некои ефекти не се дел од Compiz повеќе т.е со самото инсталирање на Compiz не се инсталираат и тие туку треба додатно. Така да ова ми заврши работа:

sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-kde compiz-fusion-plugins-main compiz-fusion-plugins-extra emerald librsvg2-common

ompiz-fusion-plugins-main-ова е тоа што барав 3D Windows,Paint Fire on the screen итн...

инаку како што гледате за kde е но сепак супер работи :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.207
Здраво, инсталирав Kubuntu 9.10 ама никако неможам да направам dsl конекција сигурно има некој Bug како кај ubuntu 9.10, пробав и преку терминал со sudo pppconfig ама некако ми е покомплицирано и порзлично од убунту-то 9,10 (тамо успеав така да ја креирам конекцијата тука незнам) ПОМОШ!?....
Упдетувај во 10.04 проблемот таму е решен. Ако можеш без нет тоа :pos2:
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Го имам ubuntu 10.04 денес ми стаса порачката. Е сега како што пишав и тогаш да направам сакам со 2 OS да бидам ако може некое упатство супер би било. Се обидов нешто ама ми даваше неког багови и сл. Поз
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.693
Го имам ubuntu 10.04 денес ми стаса порачката. Е сега како што пишав и тогаш да направам сакам со 2 OS да бидам ако може некое упатство супер би било. Се обидов нешто ама ми даваше неког багови и сл. Поз
види овде, мислам дека е убаво објаснето
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
види овде, мислам дека е убаво објаснето
Имам XP Pro е сега сакам да го ставам и ubuntu , нешто почнав ама јавува некој багови сепак ке го разгледам иако е од убунту па додаваш виста
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Значи, ГОТОВО. Решив да отидам на Kubuntu и се ми е јасно околу разликата на Ubuntu-Kubuntu.
Пред неколку години, мислам, 8ца користев (Ubuntu) и највеќе нешто што ме нервираше беше инсталирањето и оние Windows програми од кои сум зависен.
Е сега има неколку работи...
1. Знам дека со 10.10 верзијата Ubuntu, Kubuntu & co. отидоа далеку, но колку?? Дали инсталацијата отиде да биде, толку едноставна како во Windows или пак пишуваме кодови, практично, додека не го погодиш?
2. Зависен сум од некои Windows програми и нејќам да слушам Linux алтернативи за:
-AutoCAD - 3ds Max - ArchiCAD - SketchUp - Google Earth - Photoshop - Skype и некои други програми кои неможат да се рамнат со каква и да било друга алтернативна алатка.
Она со емулаторите - дали е еден емулатор за се, колку оди лежерно, дали програмите си работат исто и smooth (не ми текнува мак. превод) како што си одат под Windows и колку е целата оваа работа под емулатор комплицурана.
3. Знам дека секој Linux ориентиран од вас ќе ми каже - вреди - но да гледаме реално, дали стварно вреди, еден толку Windows зависен корисник, да се префрли на Kubuntu??
4. И расчистете ми една работа, секој софтвер за Ubuntu е поддржан од Kubuntu, така?

Ми треба еден стварно исцрпен одговор и некои изворим, па доколку вреди да се оди, да почнам деновиве да работам на случајот
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
Скоро сите горе наведени програми можеш да ги користеш на Убунту дома пример фотошоп го користам преносна верзија и мака немам емулирам со wine и мака немам со сите горе наведени програми
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Aj i jas da ve pitam nesto
instalirah windows xp i oddelih particii i za linux
i preku live cd-to vlezeh u ubuntuto za preku gparted da go smenam tipo na particii i da si instaliram i ubuntu
i sea mi dava poraka program has crushed
dali ima nekoj poim zaso me zeza programo?
P.S izvinuvam se za latinica ama sea me mrze da staam,ke pisam so kirilica koa ke go instaliram ubuntuto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom