Прашања околу Ubuntu

Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
dobro be majkomu stara, samo ja li go iam ovoj problem....

so usb od 2gb prefrluvam nekoi 15 gb od pc na laptop....pcto so ubuntu live cd, laptopot so edubuntu....i posle 1-2 premestuvanja flashot sam se pravi read-only
 
Член од
25 февруари 2006
Мислења
10
Поени од реакции
0
ke otides vo disk untiles i tamo ke go doteras prvo ke ja izbrises kreirana particija na USB-to a posle ke kreiras nova
 
Б

Бат Елохим

Гостин
скајп на ubuntu како? јас божем го симнав, ама не можам да го најдам...
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
скајп на ubuntu како? јас божем го симнав, ама не можам да го најдам...
Ако го симна од сајтот deb фајлот, би требало во Downloads да ти е симнат, па со двоен клик можеш да си го инсталираш.
Друга варијанта е да отидеш во Software Center-от на Ubuntu (претпоставувам верзијата на убунту ти е поголема од 9.04), па од менито горе да избереш Edit > Software Sources и во Other Sources табот да го штиклираш Canonical Partners. Потоа во Software Center-от само напиши Skype во search-от и ќе ти се појави за инсталирање.
За било кој начин ќе ти требаат администратоски права, така да, ако се работи за оние школскине компјутери - не се ни обидувај. :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Ме интересира зошто кога инсталирам IDE на Ubuntu 12.04, независно дали е Eclipse, CodeBlocks или некое друго, дур го куцам кодот не прави highlight на некои резервирани зборови како int, float, double, class, кога ставам хедери #include - от не го бои, кога ќе отворам загради после циклус (for, while) не ги става сам заградите, додека пак на Windows 7 се тоа автоматски се случува. Треба јас да мењам нешто у options, се прави воопшто ова или во нешто друго е проблемот?
--- надополнето: пред 56 минути ---
И да, не знам зошто, дур куцам има некој delay, и кога куцам некогаш пребрзо се случува да не ми испечати 2 букви од 10 внесени. Каде да сетирам delay time, има нешто такво воопшто?
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Знае ли некој како да сменам слика од pdf во jpg на Убуну?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
992
Поени од реакции
1.013
Знае ли некој како да сменам слика од pdf во jpg на Убуну?
Веројатно си се снашла до сега, во случај да не е така пробај со GIMP, ја отвараш сликата и со export ја конвертираш во pdf.
Можеш да пробаш и со некој онлајн конвертор како што ти предложи @alex_death
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.678
Поени од реакции
23.337
edubuntu последна верзија 14.04.01. LTS со gnome


не можам да се снајдам да направам 2 работи кои беа возможни/направени на постара едубунту верзија
1. кога ставаш usb да се појавува како шорткат на десктоп
2. шорткати како што се прикажани на сликава доле (фајрфокс, писмото, хелпот(десен клик на таскбарите/панелите не работи)

 
Последно уредено:
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Anon

1. Инсталирај си Gnome Tweak Tool, па од апликацијата оди на Desktop табот и штиклирај "Mounted Volumes".
2. Win + alt + десен клик на панелот, add to panel -> Application Launcher -> одбери што сакаш и притисни Add.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.678
Поени од реакции
23.337
@Anon

1. Инсталирај си Gnome Tweak Tool, па од апликацијата оди на Desktop табот и штиклирај "Mounted Volumes".
2. Win + alt + десен клик на панелот, add to panel -> Application Launcher -> одбери што сакаш и притисни Add.
Ти благодарам многу, успешно ги завршив 2-те работи.
Не знам само зошто по ѓаволите го направиле да мора да кликаш win и alt...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom