Прашања околу Ubuntu

Член од
19 септември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
2
daj be kazete nekoj ako znaj itno mi treba. Gledam na uciliste decishtava neso vleguvaat preku terminal vo durgi kompijuteri pa gi isklucuvaat i tn... zboruvam za Ubuntu. ako znae nekoj ako moze da opisi malku. blagodaram odnapred.

Наместо во школо да седнете и да учите нешто корисно, вие сите се занимавате со тоа како да влезете во другите компјтуери. Незнам што е толкава опсесија со тоа да влезеш во друг компјтуер во една училница, што добиваш ти од тоа??? Премногу гледате амерички филмови. :nenene:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Istaliram skzpe na eduubuntu i mi iyleguva eror cant instal skype error ; dependency is not satisfiable libasound2 e ajde sega so da pravam.

Najdov toa najverovatno za istalacija go istaliram i mi vika ova '
conflicts with the installed package libasound2 plugins
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.004
Поени од реакции
7.604
Istaliram skzpe na eduubuntu i mi iyleguva eror cant instal skype error ; dependency is not satisfiable libasound2 e ajde sega so da pravam.

Najdov toa najverovatno za istalacija go istaliram i mi vika ova '
conflicts with the installed package libasound2 plugins
незнам дали може скајп на едуубунту...
како го инсталираш? ако го инсталираш дирекнто од пакет, ондак пробај преку терминал

sudo apt-get install skype
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
На жената ми како професор и „дадија„ ASUS Eee со EDUBUNTU. Јас како 100% Виндовс ориентиуран накако преку форуми успеав да го спојам на интернет, ама никако не успеав да го втерам во домашната мрежа која има уште два други WINXP машини. Ако може помош, како да шераме фајлови, од малово до другиве два и обратно. Иначе мрежата е обичен SWICH со две други машини и ADSL од ОН.НЕТ. Не најдов на Бунту-то и како да дадам фолдер на шерање.
И има ли некој клон на Total Commander за Линукс.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
На жената ми како професор и „дадија„ ASUS Eee со EDUBUNTU. Јас како 100% Виндовс ориентиуран накако преку форуми успеав да го спојам на интернет, ама никако не успеав да го втерам во домашната мрежа која има уште два други WINXP машини. Ако може помош, како да шераме фајлови, од малово до другиве два и обратно. Иначе мрежата е обичен SWICH со две други машини и ADSL од ОН.НЕТ. Не најдов на Бунту-то и како да дадам фолдер на шерање.
И има ли некој клон на Total Commander за Линукс.
Де ѕирни тука и види дали ќе ти заврши работа. :)
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
ZDRAVO!!!STVARNO MI SE BRZA I VEKE NEKOLKU DENA IMAM EDEN IST PROBLEM...IMAM LAPTOP KOJ STO NEMA CD ROM I NA NEGO IMA INSTALIRANO EDUBUTNU...SAKAM DA INSTALIRAM I WINDOWS XP A I DA GO ZADRZAM EDUBUNTUTO...KAKO MOZAM DA GO NAPRAVAM TOA I SO KOJA PROGRAMA?
FALA ODNAPRED:)
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
ZDRAVO!!!STVARNO MI SE BRZA I VEKE NEKOLKU DENA IMAM EDEN IST PROBLEM...IMAM LAPTOP KOJ STO NEMA CD ROM I NA NEGO IMA INSTALIRANO EDUBUTNU...SAKAM DA INSTALIRAM I WINDOWS XP A I DA GO ZADRZAM EDUBUNTUTO...KAKO MOZAM DA GO NAPRAVAM TOA I SO KOJA PROGRAMA?
FALA ODNAPRED:)
Пробај да снимиш ХР со УСБ....и расчепкај се таму, че најдиш или прашај го google
 
П

Паган-др

Гостин
ZDRAVO!!!STVARNO MI SE BRZA I VEKE NEKOLKU DENA IMAM EDEN IST PROBLEM...IMAM LAPTOP KOJ STO NEMA CD ROM I NA NEGO IMA INSTALIRANO EDUBUTNU...SAKAM DA INSTALIRAM I WINDOWS XP A I DA GO ZADRZAM EDUBUNTUTO...KAKO MOZAM DA GO NAPRAVAM TOA I SO KOJA PROGRAMA?
FALA ODNAPRED:)
Мајка ти/татко ти во образование работат? :)
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
949
Поени од реакции
96
Samo sto instalirav Ubuntu 8.10 Dekstop Edition, i sea ne znam kako da instaliram ili namestam, kako god, Makedonska t.e Kirilicna podrska.. ako znae nekoj neka mi pise PP ili na profil.. fala
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Samo sto instalirav Ubuntu 8.10 Dekstop Edition, i sea ne znam kako da instaliram ili namestam, kako god, Makedonska t.e Kirilicna podrska.. ako znae nekoj neka mi pise PP ili na profil.. fala
System > Preferences > Keyboard, па во Layout табот кликаш на Add и таму имаш листа со сите регионални поддршки.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
337
Mi treba sudo comanda za instal na Network manager 0.8 poso manual ne mi ide bas..errori pokazuva nekoj // edubuntu
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.004
Поени од реакции
7.604
Mi treba sudo comanda za instal na Network manager 0.8 poso manual ne mi ide bas..errori pokazuva nekoj // edubuntu
a зошто ти треба баш 0.8 верзијата? башка верувам дека секоја веризја на убунту (вклучувајки ја и едубунту) доаѓа со вграден network manager
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.257
Поени од реакции
1.685
кој програм би ми го препорачале за правење/едитирање на видеа, нешто слично на windows movie maker, гледам нешто на нет kdenlive,Cinelerra 4.0... па некој што има пробано да препорача кое е добро и едноставно за користење :smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.004
Поени од реакции
7.604
кој програм би ми го препорачале за правење/едитирање на видеа, нешто слично на windows movie maker, гледам нешто на нет kdenlive,Cinelerra 4.0... па некој што има пробано да препорача кое е добро и едноставно за користење :smir:
Cinelerra, KDenlive, LiVES, Kino, AviDemux....oд овие го иам пробано Kino и е стварно добар :) Мада не е ко movie maker ни еден од овие, слаби се на ефекти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom