Прашања и одговори

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Треба да пишувам есеј за Рускиот гасовод,односно Геополитиката на Русија со гасоводот.Знае ли некој каде можам да најдам квалитетни информации за ова,на кој вебсајт ?
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Дали има некој уште да е активен студент на факултетот за земјоделски науки и храна- Скопје ми треба помош. Поздрав
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Дечки,може ли некој подетално да ми објасни како треба да биде конструиран еден пејпер(paper-како труд) ?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Kade mozam da najdam testovi za B kategorija i priracnik za ucenje? Vo avto skolite ne gi davaat nikade.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Vo avto skolata rekoja deka imalo plus 15 novi prasanja. Dali ima na stranata na mvr update ne znam.
Епа на теоретска обука кога ќе одиш прашај ги кои се тие "нови 15 прашања".
Ти научи да возиш,теоријата ќе ја научиш,возењето е побитно.
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
34
Поени од реакции
0
Дали има нркој студент што држи часови математика?Или професор ама подобро студент? ( За интеграли , изводи, аналитичка...)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Дечки кој правел или знае кој правел магистерска/семинарска на Европски факултет ? Ми треба само логото од насловната страница да ми го даде да го копирам .... Пишете ми во најкус можен рок.. Благодарам
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
(Можда глупо) прашање - Дали постои можност за преполагање на дел од испитите на додипломски/постдипломски со цел кревање на просекот?
Зборам за завршени студии во 2008/2011 година, но потребата е заради запишување на Академија :D (проструи пред неколку години некаква одлука дека можело вакво нешто)
Или воопшто дали може да се запишеш на истиот факултет што веќе е завршен, почнуваш од поново (вонредно) со дел признати положени предмети?
Во секој случај овие солуции ми се поисплатливи него 5 години да бидам адвокат јбг.
Ако знае некој нека пише, али озбилно без тресење зелени ;)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
(Можда глупо) прашање - Дали постои можност за преполагање на дел од испитите на додипломски/постдипломски со цел кревање на просекот?
Зборам за завршени студии во 2008/2011 година, но потребата е заради запишување на Академија :D (проструи пред неколку години некаква одлука дека можело вакво нешто)
Или воопшто дали може да се запишеш на истиот факултет што веќе е завршен, почнуваш од поново (вонредно) со дел признати положени предмети?
Во секој случај овие солуции ми се поисплатливи него 5 години да бидам адвокат јбг.
Ако знае некој нека пише, али озбилно без тресење зелени ;)
Би требало да можеш да се презапишеш, само ваљда на друг смер.
 
Член од
11 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дали знаете колку чинат едногодишните постдипломски студии на Економски факултет, УКИМ - упис, испити, семинарски и се' што е потребно, изработка, лекторирање и одбрана на трудот.

Како се полагаат испитите, усно или писмено - оптички, како на додипломски или можеби со раскажување?

Колку е обемен материјалот и дали за полагање задолжително е учење и на дополнителна литература?

И уште нешто, затоа што поодамна имам дипломирано, дали знаете во кои земји се признаени дипломите од Економски, прв и втор циклус студии?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom