Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
N

Nessa Alcarin

Гостин
Абе тоа и не е некоја новост. :) .......се шалам.
Ако знаеш(си свесен) дека си болен автоматски исчезнува болеста. Болеста е илузија и постои се додека не си свесен за истата :)
--- надополнето: Oct 4, 2011 9:08 PM ---

Слабо спортуеш чедо божје.
Што си има врска спортот со кашлањето па сега?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што си има врска спортот со кашлањето па сега?
Еве од мое лично искуство ти кажувам.
Кашлање за мене е непознаница, освен мушичка у
чаша со вино ако не ми се удави понекогаш :)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Еве од мое лично искуство ти кажувам.
Кашлање за мене е непознаница, освен мушичка у
чаша со вино ако не ми се удави понекогаш :)
Колку само ти не се разбираш што пишуваш, а уште помалку мене ме разбираш.... Ама ако ќе ти текне...
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Ај т емолам малку околу болдот подобјасни. Китот метафора ли е ??????? Или е вистински кит, а овој преживеал 3 дена у неговата утроба, желудник или кај бил сместен?????
Верувам дека е вистина а не метафора.
Верувам во секој збор во Библијата дека е вистинит
--- надополнето: Oct 5, 2011 8:42 AM ---
За атеиститите, сатанистите и нихилистите на форумов:

Лука 12:

8 И ви велам: секој што ќе Ме признае Мене пред луѓето, и Човечкиот Син ќе го признае пред Божјите ангели;
9 а кој се одрече од Мене пред луѓето, ќе биде одречен пред Божјите ангели.
54 А на народот му рече: „Кога гледате дека се дига облак од запад веднаш велите: ‘Доаѓа дожд’ - и така бива.
55 И кога гледате дека дува јужниот ветер, велите: ‘Ќе биде жега’- и бива.
56 Лицемери! Умеете да го протолкувате лицето на небото и земјата; како тогаш не го препознавате ова време?
57 А зошто сами од себе не судите што е право?

За будните Христијани на Форумов:

Лука 12:

35 Нека ви биде препашан крстот, а светилките запалени!
36 А вие бидете слични на луѓе, кои го чекаат својот господар, кога се враќа од свадба, за да му отворат веднаш, штом дојде и почука.
37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи.
38 И ако дојде во втората или третата стража и ги најде така, блазе им ним.
39 Но, знајте го ова: кога домаќинот би знаел во кој час ќе дојде крадецот, не би дозволил да му ја поткопа куќата.
40 Затоа и вие бидете готови, зашто Човечкиот Син ќе дојде во час, во кој не мислите!”
47 А оној слуга, кој ја знаел волјата на својот господар, и не приготвил и не постапил според неговата волја, ќе биде многу биен.
48 А оној, кој не знаел, а направил нешто што заслужува биење, ќе биде малку биен. Од секој - кому му е дадено многу - ќе се бара многу; и кому му е поверено многу, од него ќе се бара повеќе.”
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Верувам дека е вистина а не метафора.
Верувам во секој збор во Библијата дека е вистинит
1. Која е таа планина од чиј врв може да се види целата земја?

2. Кој е тој инсект што има 4 нозе?

3. Каде се змиите што јадат земја?

4. Дали ти одобруваш убивање на комшии кои работат во сабота или купување на робови од соседни земји?

5. На што тоа Јахве ја закачил планетава, па што виси сеа овака у место?

6. Како тоа прво било светло, па после некој ден направил украси на небото - a.k.a. сонце, месечина и ѕвезди?

Дали сите овие работи спаѓаат под „верувам дека секој збор во Библијата е вистинит“?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Верувам дека е вистина а не метафора.
Верувам во секој збор во Библијата дека е вистинит
--- надополнето: Oct 5, 2011 8:42 AM ---
За атеиститите, сатанистите и нихилистите на форумов:

Лука 12:

8 И ви велам: секој што ќе Ме признае Мене пред луѓето, и Човечкиот Син ќе го признае пред Божјите ангели;
9 а кој се одрече од Мене пред луѓето, ќе биде одречен пред Божјите ангели.
54 А на народот му рече: „Кога гледате дека се дига облак од запад веднаш велите: ‘Доаѓа дожд’ - и така бива.
55 И кога гледате дека дува јужниот ветер, велите: ‘Ќе биде жега’- и бива.
56 Лицемери! Умеете да го протолкувате лицето на небото и земјата; како тогаш не го препознавате ова време?
57 А зошто сами од себе не судите што е право?

За будните Христијани на Форумов:

Лука 12:

35 Нека ви биде препашан крстот, а светилките запалени!
36 А вие бидете слични на луѓе, кои го чекаат својот господар, кога се враќа од свадба, за да му отворат веднаш, штом дојде и почука.
37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи.
38 И ако дојде во втората или третата стража и ги најде така, блазе им ним.
39 Но, знајте го ова: кога домаќинот би знаел во кој час ќе дојде крадецот, не би дозволил да му ја поткопа куќата.
40 Затоа и вие бидете готови, зашто Човечкиот Син ќе дојде во час, во кој не мислите!”
47 А оној слуга, кој ја знаел волјата на својот господар, и не приготвил и не постапил според неговата волја, ќе биде многу биен.
48 А оној, кој не знаел, а направил нешто што заслужува биење, ќе биде малку биен. Од секој - кому му е дадено многу - ќе се бара многу; и кому му е поверено многу, од него ќе се бара повеќе.”
Конечно, вистинска христијанка, која не се обидува да ја рационализира верата, која го живее животот онака како што Бог заповедал...:icon_lol:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Najvise mrzam demagogija, dvojni standardi imanje goli informacii a ne pravenje ona sto se kazuva, e koga e taka togas hristijanite samo po slucajnost se identifikuvaat so hrist. posto oni se ustvari obicni smrtnici ze4lni za sreka i zadovolstva i najcesto egoisti i pokvareni do srz edino fajde od niv imaat oni samite i zatoa oni nejkat mesanje na religija i dela posto za niv e normnalno da gresat i da se kajat taka zamisljaat oni deka kolku poveke gresat i kolku poveke se kajat tolkuy demek mu go praat kejfot na gospod ustvari site se isto gubre!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Najvise mrzam demagogija, dvojni standardi imanje goli informacii a ne pravenje ona sto se kazuva, e koga e taka togas hristijanite samo po slucajnost se identifikuvaat so hrist. posto oni se ustvari obicni smrtnici ze4lni za sreka i zadovolstva i najcesto egoisti i pokvareni do srz edino fajde od niv imaat oni samite i zatoa oni nejkat mesanje na religija i dela posto za niv e normnalno da gresat i da se kajat taka zamisljaat oni deka kolku poveke gresat i kolku poveke se kajat tolkuy demek mu go praat kejfot na gospod ustvari site se isto gubre!
А зошто ѓубре?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Najvise mrzam demagogija, dvojni standardi imanje goli informacii a ne pravenje ona sto se kazuva, e koga e taka togas hristijanite samo po slucajnost se identifikuvaat so hrist. posto oni se ustvari obicni smrtnici ze4lni za sreka i zadovolstva i najcesto egoisti i pokvareni do srz edino fajde od niv imaat oni samite i zatoa oni nejkat mesanje na religija i dela posto za niv e normnalno da gresat i da se kajat taka zamisljaat oni deka kolku poveke gresat i kolku poveke se kajat tolkuy demek mu go praat kejfot na gospod ustvari site se isto gubre!
Григориј Распутин, преподобен православен светија:icon_lol: ...имал свој поглед на христијанската теологија, рекол дека што поголеми гревови тоа поголемо покајание и поголем пораз за лукавиот...

Лука 15-7
Ви велам: така ќе биде на небото, поголема радост за еден грешник, кој се кае, отколку за деведесет и девет праведници, кои немаат потреба од каење.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Григориј Распутин, преподобен православен светија:icon_lol: ...имал свој поглед на христијанската теологија, рекол дека што поголеми гревови тоа поголемо покајание и поголем пораз за лукавиот...
И плус, доследно се придржувал до тоа свое мото, направил доволно гревови за едно мноооооооооогу силно покајување...

:icon_lol:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
1. Која е таа планина од чиј врв може да се види целата земја?

2. Кој е тој инсект што има 4 нозе?

3. Каде се змиите што јадат земја?

4. Дали ти одобруваш убивање на комшии кои работат во сабота или купување на робови од соседни земји?

5. На што тоа Јахве ја закачил планетава, па што виси сеа овака у место?

6. Како тоа прво било светло, па после некој ден направил украси на небото - a.k.a. сонце, месечина и ѕвезди?

Дали сите овие работи спаѓаат под „верувам дека секој збор во Библијата е вистинит“?
1. Таа планина исчезнала заедно со Содома и Гомора.

2. Богомолка:cool::pos:

3. Изумрен видисто така заедно со Содома и Гомора.

4. Секако дека ќе ги утепаш ако работат у сабота, а згора на тоа не го прават тоа во твоја корист. Купување робови , пред се робинки и тоа од источните земји е секако добредојдено.

5. Ех и ти на што ја закачил, се фаќаш за детали:P

6. Пак детали.
--- надополнето: Oct 5, 2011 11:01 AM ---
Григориј Распутин, преподобен православен светија:icon_lol: ...имал свој поглед на христијанската теологија, рекол дека што поголеми гревови тоа поголемо покајание и поголем пораз за лукавиот...

Лука 15-7
Ви велам: така ќе биде на небото, поголема радост за еден грешник, кој се кае, отколку за деведесет и девет праведници, кои немаат потреба од каење.
Остај ти тоа светија и слични ствари, најголемо ебачиште бре у Царска Русија си бил он:)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
1. Таа планина исчезнала заедно со Содома и Гомора.

2. Богомолка:cool::pos:

3. Изумрен видисто така заедно со Содома и Гомора.

4. Секако дека ќе ги утепаш ако работат у сабота, а згора на тоа не го прават тоа во твоја корист. Купување робови , пред се робинки и тоа од источните земји е секако добредојдено.

5. Ех и ти на што ја закачил, се фаќаш за детали:P

6. Пак детали.
--- надополнето: Oct 5, 2011 11:01 AM ---

Остај ти тоа светија и слични ствари, најголемо ебачиште бре у Царска Русија си бил он:)
Eдно време, кога прв пат дојде на форумов беше нешто помеѓу верник(христијанин) и атеист.......
Бреееее овие атеистиве расипани се, те атеизирале :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Eдно време, кога прв пат дојде на форумов беше нешто помеѓу верник(христијанин) и атеист.......
Бреееее овие атеистиве расипани се, те атеизирале :)
Хе хе хе, сега си на поквалитетна трева, гледам јас...

:D
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Eдно време, кога прв пат дојде на форумов беше нешто помеѓу верник(христијанин) и атеист.......
Бреееее овие атеистиве расипани се, те атеизирале :)
Убоо што ми пратиш кариера:) Јас сум видно зачуден и пријатно изненаден.

Никогаш не сум бил помеѓу. И денес сум тоа што бев на почетокот ХРИСТИЈАНИН:cool:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom