Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Значењето што го има духовниот отец на патот на нашето совршенство во Христа истовремено ја открива и неопходноста да имаме, сите да најдеме опитен и сигурен духовен водач. Тоа е наша обврска и наше право.
„ И никого на земјата не нарекувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко.“
(Господ Исус Христос, ев. Матеј 23:9, Библијата)

BabyGirl, како ти ја разбираш оваа изјава на Исус? Зарем не е јасен овде Исус дека никого на земјата не треба да го нарекува „татко“ - се разбира во религиозна смисла на зборот (што следи од конктекстот)?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
WTF? џеб, духовен совет? милостиња?

Абе има тролови на форумов. Има и неуки луѓе, има радикални манипулатори.

Ама само еден е Мики1. Викам ја треба цел под-форум да се отвори за твоите идиотски постови.

„Мајмун како дава разумен и духовен совет“.... хммм....

А да ти цитирам ја еден пост каде еден форумски мајмун дава неразумен совет базиран на духовна логика, сакаш?
DBack,

пак ќе речам: секој кој има грам здрав разум, може да расуди која е целта на клиповите кои самиот ги посочи. Тие клипови, мене лично ме асоцираат на „чудата„ кои ги чинеше Саи Баба, демек, прави „ова„ или „она„, но не со цел да покаже човекољубие, туку да покаже чуда од „надворешна„ а не од „внатрешна/духовна „ природа. Така, овие клипови се интересени само за луѓе, кои сакаат да ја потврдат својата (надворешна) вера во еволуциониот процес, но тие клипови никаде не покажаа духовност, оти не ни очекував такво нешто. Јасно ми е дека духовноста не Ти е ни дел од имагинацијата па затоа постираш линкови кои ѓоамити треба да покажат некои човекови својства кај животните, а јасно ми е тоа дека имаш некоја своја „приватна„ претстава за категориите „добро„ и „зло„, и нив ги бараш и кај животните.

Затоа, кога барам да ми посочиш клип, во кој е покажан акт на духовна или телесна/материјална добродетел, а кој е производ од слободната човекова волја, да биде „подобие„ Божјо, почнуваш со мајтапење...

Е ајде де, најди ми клип на кој некоја животиња се моли на Бога! Ќе можеш?
--- надополнето: Sep 7, 2011 1:44 PM ---
Дабарот, браната ја прави како резултат на еволутивните промени во својот вид.
Ево, ја су трпелив и ќе сачекам дур то дабарите еволуисат у битија, кои ќе можат да градат бетонски брани...:)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.179
Поени од реакции
25.823
Затоа, кога барам да ми посочиш клип, во кој е покажан акт на духовна или телесна/материјална добродетел, а кој е производ од слободната човекова волја, да биде „подобие„ Божјо, почнуваш со мајтапење...

Е ајде де, најди ми клип на кој некоја животиња се моли на Бога! Ќе можеш?
Сакаш клип на животно што се моли или што се клања?:pos: А јас будала, досега те читав сериозно и се мачев да пронајдам логика во твоите тврдења.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакаш клип на животно што се моли или што се клања?.
Е оти да не? Ако можат слонојте да ги издресират у сликање, може можит и такво нешто...
--- надополнето: Sep 7, 2011 1:47 PM ---
А јас будала, .
Од мене Ти е простено...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Скоро 400 страни на оваа тема, и уште 10 пати повеќе на други религиозни теми, и десетици илјади постови.

Цел факултет малтене, а ништо корисно:tapp:

Уште еден доказ колку религијата има инхибиторна улога во секој сегмент од човековиот развој.

Со волку религија низ светов, ГОСПОД НЕКА НИ Е НАПОМОШ:pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
досега те читав сериозно и се мачев да пронајдам логика во твоите тврдења.
Логика барај до науките, философиите и уметностите, овде дискутисаме за духовни и неовосветовни категории.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Е оти да не? Ако можат слонојте да ги издресират у сликање, може можит и такво нешто...
--- надополнето: Sep 7, 2011 1:47 PM ---

Од мене Ти е простено...
Само едно прашање вон контекст. Зошто одеднаш ти се измени дијалектот на пишување? Ти се смачи од македонски литературен јазик?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.179
Поени од реакции
25.823
Е оти да не? Ако можат слонојте да ги издресират у сликање, може можит и такво нешто...
Да де знаеме, животните не дејствуваат со разум, тоа го можат само луѓето. Еволуција не постои. Науката е глупост. И кога ќе ми текне дека бараш животно што прави верски ритуали ми иде на смеење. Стварно не верував дека постојат толку заслепени луѓе.
Од мене Ти е простено...
Сега полесно ќе спијам.
Логика барај до науките, философиите и уметностите, овде дискутисаме за духовни и неовосветовни категории.
Кој како, ти во верата бараш духовна категорија, јас во верата гледам одлична филозофија за контролирање на масите. Само ме интресира како опстојува толку долго иако е толку прозирна. Тука зборувам за догмите, немам проблем со етиката, баш напротив прифатлива ми е.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Да Бог му вградил инстинкт - мудрост програмирана пред раѓањето.
А зошто животните, кои неможат да му се кланјат на господ, тогаш се создадени? Или не се вредни за обљубување? Или не се доволно интелектуално развиени да го сватат концептот за Бог, па затоа се исклучуваат од сите дискусии дека се преодредени и за добро и за зло и за креативност ( да се надоврзам на клипчинјата) Добро и зло кое демек е создадено од некој.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
DBack,
Е ајде де, најди ми клип на кој некоја животиња се моли на Бога! Ќе можеш?
Си чул за богомолката? :)


--- надополнето: Sep 7, 2011 2:03 PM ---
Да де знаеме, животните не дејствуваат со разум, тоа го можат само луѓето. Еволуција не постои. Науката е глупост.
Зависи што подразбираш под „разум“ и како го дефинираш разумот. Најпрецизно е да се каже дека животните дејствуваат согласно нивните инстинкти.
Еволуцијата не постои, науката не е глупост. Еволуцијата не е наука, туку филозофија, натуралистичка (недокажана) хипотеза за настанокот на животот.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Си чул за богомолката? :)

Ако физичкиот изглед на некој инсект наликува на нешто што за нас претставува молење тоа не значи дека оваа сустештво „Му се моли на Бог“ Ако малце прочиташ ке ти стане јасно дека богомолката е инсект кој е канибалист (ги јаде своите партнери при и после оплодување и тоа почнува од главата за да може процесот на оплодување да трае и понатаму иако мажјакот е веке мртов (да женските богомолки го прават тоа))
П.С. Само чекам погоден момент за да ја вметнам целата таа илузија што се тврди во библијата дека жените треба да се потчинети под мажите.
 
Н

нихилист

Гостин
Ако физичкиот изглед на некој инсект наликува на нешто што за нас претставува молење тоа не значи дека оваа сустештво „Му се моли на Бог“ Ако малце прочиташ ке ти стане јасно дека богомолката е инсект кој е канибалист (ги јаде своите партнери при и после оплодување и тоа почнува од главата за да може процесот на оплодување да трае и понатаму иако мажјакот е веке мртов (да женските богомолки го прават тоа))
П.С. Само чекам погоден момент за да ја вметнам целата таа илузија што се тврди во библијата дека жените треба да се потчинети под мажите.
Јас мислам дека чорбаџијата беше саркастичен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom