Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
1. Верата дава верско-етичко-духовни а не логички одговори. Логички одговори барај ви логиката.
2. Ева е Адамова жена па според тоа, Ева не може да биде нечија туѓа жена освен Адамова. Според тоа, самиот заклучи дали се случил инцест меѓу Ева и некој од синовите.
3. Да, Адам е човекот, бесполен/андроген (не е машко) а Ева е човечицата. Кога Ева е одделена од Бога од Адамовото тело (13-то ребро од левата Адамова страна), Адам станува машко и ја нарекува Ева со поимот „жена„. Така, Ева е женско (битие).
4. Светот не почнува со Адам и Ева, туку со Небесата, т.е. со создавањето на ангелите.
Incest,transseksualizam,pederastija...
Logikata gi dava tie zaklucoci za gorenavedenoto.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
ПРОВЕРИ си ја логиката...Тоа е некоја ТВОЈА логика а не логика заснована на науката како логика. Таман работа ако во верата се бара логика: тогаш, сите би станале верници!!!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ќе го цитирам Сердарот од една стара тема:
МИКИ кои се тие шо ќе го убиеле Каин бре .. ако немало други на земјава ...
одговори ми на постот бре ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
МИКИ кои се тие шо ќе го убиеле Каин бре .. ако немало други на земјава ...
одговори ми на постот бре ...
„Тие„ што ќе го убиеле Каин, се неговите временски подалечни роднини-браќа и сестри и нивните потомци. Имајќи во предвид дека Адам живеел 930 а Ева 935 г. имале доволно време за раѓање многу деца, согласно Битието.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ДОКАЗ нели госпо ја направил жената од машко ребро.......

епа затоа сега жената има една поголема ц““““ка само да разјасниме ал било левото ил десното...оти пак е нејасно може на пример десната е поголема ама(била направена)од реброто од левата страна на мажот.....или обратно ......асиметрија

пишува ли у библијата реброто на која страна било??????????
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
ДОКАЗ нели госпо ја направил жената од машко ребро.......

епа затоа сега жената има една поголема ц““““ка само да разјасниме ал било левото ил десното...оти пак е нејасно може на пример десната е поголема ама(била направена)од реброто од левата страна на мажот.....или обратно ......асиметрија

пишува ли у библијата реброто на која страна било??????????

Шизик, провери на твојата лева страна, ќе видиш дека ти недостасува последнот, 13-то ребро, она кое на Адам му е одвоено за да биде створена Ева. Таман работа ако во Библијата се наведува секоја ситница.
Освен ако тој „недостаток„ од ребро го толкуваш како некоја еволуциона грешка...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Од кај заклучи дека е недостаток?
Може толку требало да се....:helou:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Од кај заклучи дека е недостаток?
Може толку требало да се....:helou:
Ајде де...
Еве, од тебе очекувам една богата и елоквентна елаборација за тоа дали требало или не требало да има 13-то ребро.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Работава е......си немал некој работа па си ги.....:vozbud::pos2:



Vistina e toa sto go kazuva Miki...dodeka spiese Adem a.s (Adam),od negovoto levo rebro koe se oblozi so mesi bese stvorena Hava (eva)

Imeto Hava poteknuva od arapskiot zbor HAJ sto znaci zivo pa za toa i go dobila imeto Hava demek e napravena od nesto sto bilo zivo
 
Член од
29 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
Еееее стварно не знаев дека ви фалело едно ребро прв пат читам за ова.Туку имам јас едно прашање и сакам да ми го одговараат христијани и верници а атеисти и други такви останати неверници да не се мешаат.
-Не прави си идоли ни од тоа што е горе на небото ни од тоа што е долу на земјата....
Што значи ова ќе ми објасни ли некој?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Еееее стварно не знаев дека ви фалело едно ребро прв пат читам за ова.Туку имам јас едно прашање и сакам да ми го одговараат христијани и верници а атеисти и други такви останати неверници да не се мешаат.
-Не прави си идоли ни од тоа што е горе на небото ни од тоа што е долу на земјата....
Што значи ова ќе ми објасни ли некој?
А ти, демек, алудираш на иконите?

Прочепкај малце по форумов, имаш тема и коментари по тоа прашање.
 
Член од
29 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
Не бе МИКИ не алудирам јас на ништо само навистина не ми е јасно и сакав некој да ми објаси.Прашањево не беше злонамерно поставено. И јас самата сум христијанка ама оваа заповед едноставно не ја разбирам.ОК?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
О.К. Да речеме дека погрешно сум те разбрал.

Втората Божја заповед не ги исклучува иконите, .т.е не ги смета за идолопоклонство. Тоа е расчистено на осмиот вселенски Собор (по мое сеќавање), а таа одлука има и свој празник, кај православните познат како „...ден на победа на православието...„., победа во однос на тогаш појавените иконоборци (9/10 век).

Сликани ликови има и во Стариот Завет (херувимите од скинијата, бакарната змија по ислегувањето на Израилот од Египет...) а во најдобар случај, Божјата одлука да створи човек по Негов „..образ (лик/слика) и подобие...„.

Кога иконите би биле идолопоклонство, тогаш и православните би биле најопасните идолопоколоници, кои своето опасно идолопоклонство би го ефектирурале во злодела, кои би биле видливи од Месечината. Праксата го покажува спротивното: кој верува, иконите можат и чуидо да (му) сторат, и тоа не таму и некаде, туку овде, во Македонија.
Иконите не се идол. Тие се материјал на кои и исцртан ликот од Светителот а ликот од Светителот е исцртан оти тој (Светиот) е достоен за такво нешто, поради својот богоугоден живот. Поклонот пред икната не е идолопоклонство, туку оддавање чест на богоугодникот.

Или, како што вели еден од Светиите, „...иконата е поглед во/кон духовниот Свет...„
 
Член од
29 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
О.К. Да речеме дека погрешно сум те разбрал.

Втората Божја заповед не ги исклучува иконите, .т.е не ги смета за идолопоклонство. Тоа е расчистено на осмиот вселенски Собор (по мое сеќавање), а таа одлука има и свој празник, кај православните познат како „...ден на победа на православието...„., победа во однос на тогаш појавените иконоборци (9/10 век).

Сликани ликови има и во Стариот Завет (херувимите од скинијата, бакарната змија по ислегувањето на Израилот од Египет...) а во најдобар случај, Божјата одлука да створи човек по Негов „..образ (лик/слика) и подобие...„.

Кога иконите би биле идолопоклонство, тогаш и православните би биле најопасните идолопоколоници, кои своето опасно идолопоклонство би го ефектирурале во злодела, кои би биле видливи од Месечината. Праксата го покажува спротивното: кој верува, иконите можат и чуидо да (му) сторат, и тоа не таму и некаде, туку овде, во Македонија.
Иконите не се идол. Тие се материјал на кои и исцртан ликот од Светителот а ликот од Светителот е исцртан оти тој (Светиот) е достоен за такво нешто, поради својот богоугоден живот. Поклонот пред икната не е идолопоклонство, туку оддавање чест на богоугодникот.

Или, како што вели еден од Светиите, „...иконата е поглед во/кон духовниот Свет...„




OK MIKI ти благодарам за одговорот и се согласувам со тебе во врска со болдираниот дел:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom