Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Da be babini prikaski..... se tresela so nego ete toa e vistinata.......
a deka taa go videla prva otkako voskresnal isus toa e normalno.......znaci isus tolku jako ja treselo sto otkoa pcovisal na krstot nemozela da se pomiri deka go nema veke nema koj da ja tresi i poludela rekla deka go videla i po smrta ........pa prostata raja vo toa vreme izmislila religija koja i den denes uspesno mati glavi.......

TOA E BOLNATA VISTINA UHAHAHAHA:toe:
де де, полека ако не веруваш немора да ги ругаш (да ги навредуваш) тие што веруваат, и да користиш такви изрази, па и да не се работи за религија, како можеш да кажеш дека некој "тресел" некоја и дека "пцовисал"
eптен невкусно
 
Член од
29 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
PA ne samo DAVINCI ima i mnogu evangelija pisani od toa vreme sto vikat deka e toa vistina.......a ima i dokazi deka crkvata gi palela i unistuvala tie zapisi:toe:.................so ke kaes a?


Da be babini prikaski..... se tresela so nego ete toa e vistinata.......
a deka taa go videla prva otkako voskresnal isus toa e normalno.......znaci isus tolku jako ja treselo sto otkoa pcovisal na krstot nemozela da se pomiri deka go nema veke nema koj da ja tresi i poludela rekla deka go videla i po smrta ........pa prostata raja vo toa vreme izmislila religija koja i den denes uspesno mati glavi.......

TOA E BOLNATA VISTINA UHAHAHAHA:toe:

Абе дечко срамота и греота е ова ти што си го кажал.ИСУС пред се бил добар човек и проповедал ЉУБОВ меѓу луѓето.Со самото тоа ја заслужува нашата почит,а и твоето извинување.Ајде сега право кај дедо:pop:и прошка да бараш.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Bas mi e zal sto so takvi zborovi se sluzat koga zborat za Isa a.s
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
За алахов роб: Исус веќе искуси смрт, така да нема потреба повторно да го вкуси тоа зашто токму со тоа што ја вкуси смртта, тој го отвори партот на своите следбеници за вечноста. Од каде па уште таа идеја дека треба да вкуси и брачен живот?


I am sorry rubured....Jas toa za semejstvo samo go naslusnav a ne go proveriv,pa tvojata replika me navede da gi proveram podatocite za vrakanjeto na Isa a.s i taka vidov deka zgresiv...

No,definitivno toj ne vkusil smrt...vo nieden moment ne bil mrtov,tuku bul bukvalno vozdignat samo sto toa coveckite oci nemozele da go vidat.

Toj ke se vrati so cel da go vozobnovi sherijatot na muhamed a.s zaedno so Mehdi a.s,da se sretne so Mesih Dedzal koj ke bide najgolemoto iskushenije za ljugeto kakvo porano nemale nikogas.So samata pojava na Isa a.s pred nego toj ke se rastopi i ke stane pepel...ke se vrati isto taka da ja ubie svinjata,da go unisti krstot so sto ke im bide jasno na Hristijanite deka se vo zabluda i deka Hristijanstvoto i negovite sledbenici (Hristijanite) ili poznati vo islamot kako EHLUL KITAB
(sledbenici na knigite)
Postoele samo vo vremeto na Isa a.s koga toj bil Allahov prtenik...
 
S

smart ass

Гостин
Абе дечко срамота и греота е ова ти што си го кажал.ИСУС пред се бил добар човек и проповедал ЉУБОВ меѓу луѓето.Со самото тоа ја заслужува нашата почит,а и твоето извинување.Ајде сега право кај дедо:pop:и прошка да бараш.
Ok brat taka neka bidi:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
кој може ова да ми го објасни?

Otvorimo Bibliju i pogledajmo mit o poreklu čoveka od Adama i Eve. Prvi (navodno) ljudi Adam i Eva su rodili dva sina – Kaina i Avelja, nikakve kćeri nisu imali, nikakve žene i uopšte nikakvih drugih ljudi na zemlji navodno nije bilo. Zatim je Kain ubio Avelja, na zemlji je ostalo svega 3 čoveka (Adam, Eva i Kain), i bog je prognao Kaina »u zemlju Nod, na istoku od Edema. I našao je Kain svoju ženu; i ona je začela i rodila Jenoha (Bitisanje 4: 16, 17).Odakle se kod Kaina pojavila žena? Sa kim se to on oženio?
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
епа како е де ...
тоа ме интересира ..
E vaka....Adem a.s. i Hava (Adam i Eva) sekojpat im se ragale deca bliznaci masko i zensko,i bratot i sestrata koj sto se kako bliznaci rodeni ne smeele da imaat brak osven bliznacite koi po niv ke se rodat,no eden od sinovite koj sto se vikal Kabil mu se dopadnala negovata sestra bliznacka koja inaku mu pripagala na Habil (ne znam vise kako gi nazivate vo biblijata).No tatko im sekako im zabrail i im naredil da postapat spored zakonot koj sto bil veke postaven i togas Kabil se nalutil i vo edna prilika dodeka site speele toj go ubil svojot brat i sose nego pobegnal daleku poshto vide deka napravil golema greska i deka e toa golem grev....toa e celata prikazna za toa ubistvo,i sega nema nekoj da izvrsi ubistvo a da del od toj grev ne bide prepisan i na Kabil.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
PA ne samo DAVINCI ima i mnogu evangelija pisani od toa vreme sto vikat deka e toa vistina.......a ima i dokazi deka crkvata gi palela i unistuvala tie zapisi:toe:.................so ke kaes a?


Da be babini prikaski..... se tresela so nego ete toa e vistinata.......
a deka taa go videla prva otkako voskresnal isus toa e normalno.......znaci isus tolku jako ja treselo sto otkoa pcovisal na krstot nemozela da se pomiri deka go nema veke nema koj da ja tresi i poludela rekla deka go videla i po smrta ........pa prostata raja vo toa vreme izmislila religija koja i den denes uspesno mati glavi.......

TOA E BOLNATA VISTINA UHAHAHAHA:toe:
Ке пцовисаш ти и то како ке пцовисаш ако продолжиш вака да мислиш расудуваш и хулиш на Господ, замисли аку имаш смрт со страшна агонија, неиздржлива болка да ти го обзема телото и замисли ја таа состојба и големина на болка да те снајди и во задгробниот живот.. животот е чудна работа не објаснувате од каде доаѓа, не можите да му го најдите крајот на основното прашање за постоењето на светот а правите иронија од чистата вистина... размисли.. можиш да изгубиш само ТИ на господ не му треба твоето постоење тој постоел ке постои и без разлика што и да кажиш и направиш ти или било кој друг, додека ти без размислување го навредуваш , тој е главната причина кој ти ја дал можноста да живееш , твориш и да му благодариш...а ти седиш и го користиш времето за навреда према оној кој од љубов те создал ..секоја ‘‘чест‘‘ на твојата простотија и отупеност ...си направил избор но за жал си го одбрал сјебаниот начин да го докажиш твоето постоење додека си победник во своето закржлавено срце и додека ликуваш во твоите мисли.. ...ти си еден голем губитник во очите на Бога и вистината.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ке пцовисаш ти и то како ке пцовисаш ако продолжиш вака да мислиш расудуваш и хулиш на Господ, замисли аку имаш смрт со страшна агонија, неиздржлива болка да ти го обзема телото и замисли ја таа состојба и големина на болка да те снајди и во задгробниот живот.. животот е чудна работа не објаснувате од каде доаѓа, не можите да му го најдите крајот на основното прашање за постоењето на светот а правите иронија од чистата вистина... размисли.. можиш да изгубиш само ТИ на господ не му треба твоето постоење тој постоел ке постои и без разлика што и да кажиш и направиш ти или било кој друг, додека ти без размислување го навредуваш , тој е главната причина кој ти ја дал можноста да живееш , твориш и да му благодариш...а ти седиш и го користиш времето за навреда према оној кој од љубов те создал ..секоја ‘‘чест‘‘ на твојата простотија и отупеност ...си направил избор но за жал си го одбрал сјебаниот начин да го докажиш твоето постоење додека си победник во своето закржлавено срце и додека ликуваш во твоите мисли.. ...ти си еден голем губитник во очите на Бога и вистината.
So kogo se raspravas i komu objasnuvas ? dzaba dzaba....
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
Јас би сакал да ги прашам сите верници од форумот едно прашање во врска со библијата за кое не верувам дека ке имаат логичен одговор (не знам дали е претходно поставено се извинувам ако повторувам).
Како што знам според библијата светот почнува со Адам и Ева, тие потоа имаат две машки деца, тоа што ме интересира е дали Ева и еден од нејзините синови имаат извршено инцес за да имаат потомци ???
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Како што знам според библијата светот почнува со Адам и Ева, тие потоа имаат две машки деца, тоа што ме интересира е дали Ева и еден од нејзините синови имаат извршено инцес за да имаат потомци ???
Gi fati vo laga sega kojznae sto ke odgovorat...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Јас би сакал да ги прашам сите верници од форумот едно прашање во врска со библијата за кое не верувам дека ке имаат логичен одговор (не знам дали е претходно поставено се извинувам ако повторувам).
Како што знам според библијата светот почнува со Адам и Ева, тие потоа имаат две машки деца, тоа што ме интересира е дали Ева и еден од нејзините синови имаат извршено инцес за да имаат потомци ???
Тие биле првите луѓе на планетата, значи ти и сите други луѓе сте потомци од нив. Имено Бог кога го создавал светот и кога ги создал Адам и Ева според Неговиот лик им дал за право да се размножуваат. За да Бог види како луѓето ке се снаоѓаат на овој свет, зошто тогаш неможело ни да се каже за роднинска врска, патем не се ни знаело што е тоа ! Кога бог увидел дека тоа е лоша страна, дека Ѓаволот умешува прсти кога се работи за инцест, сакал да да ја искорне оваа лоша особина од луѓето. И одговор на прашањето: Не тоа не е инцест тоа е право и облигација! Зошто ако не се случело тоа немало да бидеме ни јас, ни ти, ни ниеден човек на планетава. :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom