Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
znaci pred se umre ti doagja angel pred da ti ja zeme dusata ti kazuva kade ti e mestoto vo pekolot ili rajot i posle ti ja zema dusata, ako si od dobrite dusata ti ja zema so lesnotia i nisto ne osekjas, no ako si od losite dusata ti ja zema so sila i golema bolka osekjas.

А од кај знае ангелот дали јас сум бил добар или лош? И, кои се критериумите, според кои некој може да ме процени дали сум бил добар или лош?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 09:55 ---
6.Sta ce biti na Sudnjem danu?
Na Sudnjem danu ljudi ce odgovarati za svoja dela.
Ko bude radio dobra dela bit ce nagradjen Dzennetom, a ko se bude ogresio bit ce kaznjen Dzehennemom, ako mu Bog ne oprosti.
Чекај, полека...

Значи, јас умирам, а ангелот ми одредува дали ќе одам во рајот или пеколот, но по за мене непознати критерими за судење.
А во погорниот цитат пишува дека на Судниот ден, секој ќа одгвоара за своите дела. И сега, доаѓаме во ситуација, каде имаме второ судење, така?

Шо ќе ми е второ судење на судниот ден, кога после смртта, ангелот веќе ми одредил или рај или пекол?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 09:58 ---
Miki1,kako sto i pretpostavuvav. Otkako vi se dade eden fenomenalen odgovor
Во што ја гледаш „феноменалноста„ од одговорот?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 09:59 ---
(vas problem e sto ne gledate tv).
Признавам, ТВ речиси и да не гледам, оти на ТВ можам да видам се‘, само не вера и дела...
--- надополнето: 21 мај 2012 во 10:00 ---
I konecno,ti li najde za logicnost da mi zboruvas ? Poglednisi go prvo potpisot pod sekoja tvoja poraka. Tvoeto ubeduvanje deka 1+1+1=1 ?
.
На прашања поврзани со мојот потпис, имам пишувано миљон пати...
--- надополнето: 21 мај 2012 во 10:03 ---
Barate razumen odgovor a od pocetok do kraj veruvate vo nerazumnosti i vo neobjasnivi raboti,vo trojstva,vo bogocovek koj ima svoj bog,vo sin bozji koj si e samiot tatko,vo tatko koj si e samiot sin..... pa koj li najde za nerazumnosti da zboruva ?!

.
Троичноста Божја и двојната природа од Христа Богочовекот, објаснети се повеќе пати на форумов.

Барањето рационална логика во духовните теми, е исто што и барањето духовна логика во физиката.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
А од кај знае ангелот дали јас сум бил добар или лош? И, кои се критериумите, според кои некој може да ме процени дали сум бил добар или лош?
Ако јадеш свинско тогаш си лош човек и ти следува пеколот, ако се разнесеш на сред плоштад или ако гранатираш цркви со верници внатре идеш директива во рајот и со тоа ти следува и утешна награда од 72 девици.
 
С

Само Човек

Гостин
Во исламот постојат забранети дела, од кои издвојуваме:
- убивање невин човек;
- лаги;
- неморал;
- крадење;
- самоубиство;
- конзумирање, продавање и служење алкохол, наркотици итн;
- конзумирање свинско месо;
- навредување на родителите, непочитување и негрижа кон нив,- ова се некои забранети дела или проф Реџепи може греши.
Убивање виновен е дозволено. Зошто, нели сите грешиме. Нема ли втора шанса. И еве јас те лажам и ме убиваш, ти одиш у рај ја у пекол или?
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
Dezinformacii ? Istorijaa e toa prasaj istoricar. Slobodno prijavi go moeto mislenje.
NEMAM NISTO,PROTIV ISLAMOT NEGO IMAM PROTIV PEDOFILOT VAS PROROK, ZATOA STO BOG E EDEN, A TOJ GO CRNI, BOG MU REKOL DEKA MOZE DA IMA SEKS SO 9 G DEVOJCE.
Idi lecise,omrazata te zaslepila,interesno e edno,a toa e deka miljon pati ovde vi e kazano za brakot na Muhammed.a.s. so Ajsha.r.a. i nikako da razberete,jaki ste vie nema sto,vie gi poznavate rabotite od do,Priznavam deka ste experti po Omraza i shirenje dezinformacii,nego sakam nesto da ti kazam a toa e,deka vo vremeto na Muhammed.a.s. ako toj ozenil maloletna,Mushricite,neprijatelite negovi prvi ke go obvinea za taa rabota,ajde najdi eden dokaz i navedi go ovde,kade sto tie go obvinuvaat za "zenidba so maloletno devojce"?
P.s.i tebe ke te prasam,Poso vo biblija vi stoi deka Sv.Duh ja osenil na Marija,kolku godini imala ona togas? i ova osenuvanjevo,kako bilo?Kako maz so zena ili?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 14:38 ---
у хебрејски стои
16 И ја ћу замолити Оца и он ће вам
дати другог утешитеља да буде с вама за у -
век, 17 а то је Дух истине, кога свет не може
примити, јер га не види и не познаје. А ви га
познајете, јер остаје код вас и у вама је.

што тропаш само стави и следен стих.
Ajde na Hebrejsi citatot navedigo?go imas orginalot na koj Isus.a.s. zboruval?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
,Poso vo biblija vi stoi deka Sv.Duh ja osenil na Marija,kolku godini imala ona togas?
Имала 15 г.
--- надополнето: 21 мај 2012 во 15:14 ---
i ova osenuvanjevo,kako bilo?
Било невидливо, преку несоздадената благодатна енергија.
--- надополнето: 21 мај 2012 во 15:14 ---
Kako maz so zena ili?
Не, туку надприродно.

П.С.

Темава се‘уште е насловена како „Прашања за Исламот„, така да повели, одговарај на поставените прашања, за да можеме ние, кои сме неупатени, да се запознаеме со Твојата вера, ама и да Ти/Ви поставиме и по некое незгодно прашање...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
А од кај знае ангелот дали јас сум бил добар или лош? И, кои се критериумите, според кои некој може да ме процени дали сум бил добар или лош?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 09:55 ---


Чекај, полека...

Значи, јас умирам, а ангелот ми одредува дали ќе одам во рајот или пеколот, но по за мене непознати критерими за судење.
А во погорниот цитат пишува дека на Судниот ден, секој ќа одгвоара за своите дела. И сега, доаѓаме во ситуација, каде имаме второ судење, така?

Шо ќе ми е второ судење на судниот ден, кога после смртта, ангелот веќе ми одредил или рај или пекол?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 09:58 ---

Во што ја гледаш „феноменалноста„ од одговорот?
--- надополнето: 21 мај 2012 во 09:59 ---
Pa vo toa sto vi dadov odgovor i so Hadisi i so sekojdnevni primeri i slikovit i filmski opis. Uste sto ne vi nacrtav. Za da ne vi bese odgovoreno,pa vie toa go cekate,ke se buntuvate,no bidejki,veruvam deka i vam poveke od jasno vi e,ama egoto ne vi dava da kazete;"Aferim,za se' si ima vo Islamot objasnuvanje. " ostanuva da bledeete.


Признавам, ТВ речиси и да не гледам, оти на ТВ можам да видам се‘, само не вера и дела...
--- надополнето: 21 мај 2012 во 10:00 ---
Da ti priznam i jas deka si vo pravo za toa. Jas ponekogas i pustam,gledam. Samo,interesno e ako nekoj Musliman izjavi deka mediumite se stetni,ke go napravat zaostanat covek. Nejse. Mozese barem na YouTube da otvoris nesto od toa sto ti dadov,kolku da ti bide jasno sto ti trubam celo vreme.


На прашања поврзани со мојот потпис, имам пишувано миљон пати...
--- надополнето: 21 мај 2012 во 10:03 ---
Eh... jas milion pati na edno prasanje vi odgovoriv vo samo poslednive 4 stranici na temava.


Троичноста Божја и двојната природа од Христа Богочовекот, објаснети се повеќе пати на форумов.
Ova za tebe e sosema normalno. Troicnosta bozja koja vo dvoicnostata so Isus koj se otelotvori vo slovoto na otecot od majkata na s.duh,mudrosta bozja,koja vo sovrsenoto trojstvo premina vo dvoicnosta na troicnosta........ i mene mi baras logika.

Барањето рационална логика во духовните теми, е исто што и барањето духовна логика во физиката.
Ova samo za nas vazi ? Vie barate od nas da vi kazeme kolkju e sitna (kolkava granulacija) ke ima pesokta vo rajot i so kakva fasada ke bide vecniot dom vo rajot a nie da ne barame logika vo vaseto osnovno veruvanje ? Ako kazeme deka ke imame par vo rajot i deka ke ima plodovi,toa e ne prifatlivo. A monotonijata od vasa strana vo rajot normalna e ? Pa... do nekade i vo pravo ste,no koga toa go kazuvate za vas,togas e tocno koga velite deka nisto nema da imate.
Za vas normalno e tatko da bide istovremeno i svoj sin i sinot istovremeno da bide svoj tatko. Logicki e edna zena-smrtnik,da go rodi Boga Vozviseniot ama "nema logika" sto nie veruvame vo Dzennetski Hurii.
Vam normalno i poucno e koga Gjorgji kolozov,za da napravi bash Zena od svojata sopruga metlata i ja krsi od grbot. Loso e sto Kur'anot pisuva deka vo neposlusnost treba i da se udri. Za vas normalno e da se ima sekoja drzava Armija koja ke ja brani cesta na Gragjanite. Ne smee da ima serijatska zemja Armija,oti,togas se teroristi. Site sto ja branat cesta na Muslimanite se teroristi. Za vas e normalno konzumiranje alkohol,nenormalno e da bide zabraneto pijancenjeto. Normalno e zena polovina od gradite da gi izvadi nadvor,ne svatlivo e zosto da si gi pokrie gradite.....

Normalno e za vas,posle smrtta,covek da bide ispraten vo pekolot bez da mu se pokazat greskite i zosto e ispraten tamu. Loso e sto vo Islamot ke mu se sudi i ke mu se kae za se kade zgresil.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Zašto se podvajate kada su u pitanju licemjeri koje je Allah vratio u nevjernike zbog postupaka njihovih! Zar želite da na Pravi put uputite one koje je Allah u zabludi ostavio? A onoga koga Allah u zabludi ostavi - ti nikada nećeš na Pravi put uputiti. (An-Nisa 88)
 
С

Само Човек

Гостин
i ta
Во исламот постојат забранети дела, од кои издвојуваме:
- убивање невин човек;
- лаги;
- неморал;
- крадење;
- самоубиство;
- конзумирање, продавање и служење алкохол, наркотици итн;
- конзумирање свинско месо;
- навредување на родителите, непочитување и негрижа кон нив,- ова се некои забранети дела или проф Реџепи може греши.
Убивање виновен е дозволено. Зошто, нели сите грешиме. Нема ли втора шанса. И еве јас те лажам и ме убиваш, ти одиш у рај ја у пекол или?
чекам јас
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
Имала 15 г.
--- надополнето: 21 мај 2012 во 15:14 ---
Siguren si?:)12 ili 13 godini da ne bile:)

Било невидливо, преку несоздадената благодатна енергија.
--- надополнето: 21 мај 2012 во 15:14 ---
ovde podetalno moze da objasnis?ako sakas za da ne ja mesame temata objasni vo temata 2prasanja za Hristijanstvoto.


Не, туку надприродно.
Nemalo intervencija od sv.duh?

П.С.

Темава се‘уште е насловена како „Прашања за Исламот„, така да повели, одговарај на поставените прашања, за да можеме ние, кои сме неупатени, да се запознаеме со Твојата вера, ама и да Ти/Ви поставиме и по некое незгодно прашање...
Samo ti postavuvaj "po nekoe "nezgodno prasanje" toa e vo red,no na site tie "nezgodni prasanja" ke vi se dade odgovot,zato sme tuka nie:) za se sto ti e nezgodno da ti go razubavime i pojasnime:)
--- надополнето: 21 мај 2012 во 19:10 ---
kade stoi toa vo biblijata, ?
za citatot u koja bilo biblija e ist, u 17 stih se kazuva koj e pomosnkot.
Isus slucajno Makedonski da ne zboruval?
Citatot napisigo na jazikot na koj zboruval Isus.a.s.
daj pa potoa ke prodolzime i ke vidis koj e utesitelot,napisigo ns Hramejski so transkripcija na Makedonski,potoa prodolzuvame:)
P.s. a citatot za osenuvanjeto na sv,duh na Marija,eve Miki ke ti go kaze:))
 
С

Само Човек

Гостин
абе немам хебрејска тастатура жал ми
--- надополнето: 21 мај 2012 во 21:01 ---
Siguren si?:)12 ili 13 godini da ne bile:)



ovde podetalno moze da objasnis?ako sakas za da ne ja mesame temata objasni vo temata 2prasanja za Hristijanstvoto.

Nemalo intervencija od sv.duh .
уште нешто , денес кога се прави инвитро дали д-р ја ебе пациентката?
 
Член од
27 март 2012
Мислења
36
Поени од реакции
13
абе немам хебрејска тастатура жал ми
--- надополнето: 21 мај 2012 во 21:01 ---
Nemas Biblija na Hebrejski,toa e_:))na jazikot na koj zboruval Isus.a.s ic neka ne ti e zal za "tastaturata hebrejska"neka ti bide zal za toa sto site si ja nemate Biblijata vo Orginalna pisana forma:)
ajde se uste go cekam pasusot na haramejski,so makedonska transkripcija:)
ili koj ceka ke doceka:)
 
С

Само Човек

Гостин
Nemas Biblija na Hebrejski,toa e_:))na jazikot na koj zboruval Isus.a.s ic neka ne ti e zal za "tastaturata hebrejska"neka ti bide zal za toa sto site si ja nemate Biblijata vo Orginalna pisana forma:)
ajde se uste go cekam pasusot na haramejski,so makedonska transkripcija:)
ili koj ceka ke doceka:)
Nemas Biblija na Hebrejski,toa e_:))na jazikot na koj zboruval Isus.a.s ic neka ne ti e zal za "tastaturata hebrejska"neka ti bide zal za toa sto site si ja nemate Biblijata vo Orginalna pisana forma:)
ajde se uste go cekam pasusot na haramejski,so makedonska transkripcija:)
ili koj ceka ke doceka:)
така е друже, само малку да погледнеше по форумот ќе видеше дека ме интересираат еврејскит списи, посебно еванѓелието по Матеј ми е многу интересно.Но ајде околу јован. Оригиналното е на старогрчки , Јован пишувал на старогрчки

a=кбгшт tsb=кбј tsb=егшт есштфзушт фпн рбфесб кбј бллпн рбсбклзфпн дштуеј хмјн јнб tsb=менз меи хмштн ејт фпн бјштнб a=з
идемо- А Јас ќе побарам од небесниот Татко и Тој ќе ви даде друг Помошник, Кој ќе остане со вас засекогаш.
Тоа е Духот Кој ја открива вистината.светот не може да го прими зошто не го гледа и не го познава,а вие го познавате зошто е во вас и останува кај ваs;)
фп рнехмб фзт блзиејбт п п кпумпт пх дхнбфбј лбвејн пфј пх иештсеј бхфп пхде гјнштукеј tsb=бхфп хмејт tsb=де гјнштукефе бхфп пфј рбс хмјн менеј кбј ен хмјн еуфбј
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom