Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Da gi ostavime Huriite. Da te prasam,dali veruvas vo Gjavolot ? Kako izgleda,go videl li nekoj ? Veruvas li vo Angeli ? Kako izgledaat,gi videl li nekoj ? Vo demoni dali veruvas ? Kako izgledaat,gi videl li nekoj ? I za ova,spored pishano ke treba da mi odgovoris..
Мојот одговор е едноставен: прикажувањето на ликот Божји, ликовите од ангелите, ликот од ѓаволот или било кој лик, кон не е од овој Свет, а кои се прикажани на црковните фрески и икони, не се измислени ликови, туку се ликови кои се видени! Во Црквата, постојат поединци, кои се достојни и кои можат да видат се‘ што е насликано на фреските и иконите!

Према томе, ако Црквата прикажува некој лик, на одреден начин, тоа значи дека ликот е виден и така е и прикажан/сликан!

Да, јас верувам дека посто и Бог и ѓаволот, но тоа е вера на невидено па затоа и се нарекува „вера„ а не поинаку...

П.С.:

Православната вера и Црква, не велат дека Бог Е невидлив, како што тоа го вели Исламот, па така, ако некој нешто Те праша, тогаш одговори му. Ако не знаеш, не е срам да не знаеш и да кажеш дека не знаеш, а не да одговараш со тоа што некој и некаде запишал, туку да одговориш според тоа како Ти лично, тоа го прифаќаш и разбираш.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Какво задоволство? Кое е тоа?
Pa neznaete sto e zadovolstvo ? Ima edna izreka: "Deset dervisa na jednu cilimku spava,dok je jedno kraljevstvo tesno za dva kralja"
Pobozen covek,pola leb jade a drugata polovina gleda da mu ja dade na nekoj siromav. Ne zasiten padisa dodeka edno carstvo osvojuva,razmisluva koe drugo da go osvoi.
Kazav deka ke bideme sozdadeni vo drugi oblici. Zenite koi zasluzile Dzennet ke bidat megju Huriite. No,za sebe licno velam,bez razlika sto ke dobijam na onoj svet,neka bide moeto srce vecno zadovolno i srekno so toa. Toa Allah dz.s im go garantira na vernicite i vernickite deka na Onoj svet,nema da pocuvstvuvaat taga,srekni ke bidat za sekogas,nema da pocuvstvuvaat dosada,sekogas raspolozeni ke bidat i srekni i zadovolni,makar so edna kapka voda.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 11:53 ---
За секого задоволството е различно. Или за сите ќе биде исто задоволство????

За вас 72 девици, за нив вечно задоволство? Какво?
Taa Brojka od kaj vi e ? Taa e izmislena od Krstonocite nekogas. Koga ke mi najdete od kade ste ja izvadile brojkata 72 raka ke ti pruzam. Vi gi perat mozocite.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Miki1,prasanjata vi se bez vrska,izvinete. Toa sto prasavte za Huriite i nekolku na dalje,vo red se,sega otkako vi se odgovori na mnogu fin nacin,ne preostanuva nisto.
Vie barate da vi odgovori covek koj so svoi oci go videl toa a i sam znaete deka veruvate vo raboti koi ne ste gi videle i ne znaete ni kako izgledaat. Jas mnogu poveke vi odgovoriv odkolku sto trebase.
А имате ли некако лимит при давање одговори, и што треба да кажете у јавност ли?:confused:

Се ова ми личи познато, колективно размислување, колективно помнење, колективно резонирање итн.., а центарот на колективот е во џамиите.
Ама вие тука што пишувате сте претпоставувам повеќето повозрасни и високообразовани, па би требало да задржите неккаков стил на одговарање, кое прилега во склад со вашата религија, дури и тогаш кога има провокативни прашања од поединци.

Истото се случува и со прашањата кон христијаните, ама некако подобро се справуваат со провокативните прашања од вас.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 11:54 ---
Taa Brojka od kaj vi e ? Taa e izmislena od Krstonocite nekogas. Koga ke mi najdete od kade ste ja izvadile brojkata 72 raka ke ti pruzam. Vi gi perat mozocite.
Мислам дека ја прочитав низ темава некаде, не сум сигурен. Ако не е точна во ред, прифаќам, ништо страшно.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Мојот одговор е едноставен: прикажувањето на ликот Божји, ликовите од ангелите, ликот од ѓаволот или било кој лик, кон не е од овој Свет, а кои се прикажани на црковните фрески и икони, не се измислени ликови, туку се ликови кои се видени! Во Црквата, постојат поединци, кои се достојни и кои можат да видат се‘ што е насликано на фреските и иконите!

Према томе, ако Црквата прикажува некој лик, на одреден начин, тоа значи дека ликот е виден и така е и прикажан/сликан!

Да, јас верувам дека посто и Бог и ѓаволот, но тоа е вера на невидено па затоа и се нарекува „вера„ а не поинаку...

П.С.:

Православната вера и Црква, не велат дека Бог Е невидлив, како што тоа го вели Исламот, па така, ако некој нешто Те праша, тогаш одговори му. Ако не знаеш, не е срам да не знаеш и да кажеш дека не знаеш, а не да одговараш со тоа што некој и некаде запишал, туку да одговориш според тоа како Ти лично, тоа го прифаќаш и разбираш.
Da,toa e ednostavno.

Postoele i postojat i kaj nas Evlii koi mozat da vidat nesto sto obicen covek ne moze da vide. No i tie go objasnuvaat onaka kako e svatlivo za lugeto obicni,kako ne bi gi proglasile za ludi.
Eden covek zaspal na planina i sonil son. Koga se razbudil im kazal na lugeto deka ke dojde vreme koga pod zemi ke ima Zmii ogromni koi cela voda ke ja ispijat,taka sto,vo planina kade sto imalo izvori i vo pole,ke treba so sebe voda da si poneses.
Togas se cudele kakvi i kolkavi toa zmii ke bidat. No denes so vodovodnite cevki,se e jasno sto kazal covekot.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Pa neznaete sto e zadovolstvo ? Ima edna izreka: "Deset dervisa na jednu cilimku spava,dok je jedno kraljevstvo tesno za dva kralja"
Pobozen covek,pola leb jade a drugata polovina gleda da mu ja dade na nekoj siromav. Ne zasiten padisa dodeka edno carstvo osvojuva,razmisluva koe drugo da go osvoi.
Kazav deka ke bideme sozdadeni vo drugi oblici. Zenite koi zasluzile Dzennet ke bidat megju Huriite. No,za sebe licno velam,bez razlika sto ke dobijam na onoj svet,neka bide moeto srce vecno zadovolno i srekno so toa. Toa Allah dz.s im go garantira na vernicite i vernickite deka na Onoj svet,nema da pocuvstvuvaat taga,srekni ke bidat za sekogas,nema da pocuvstvuvaat dosada,sekogas raspolozeni ke bidat i srekni i zadovolni,makar so edna kapka voda.
.

Чекај сеа не разбрав, ако жените заслужиле рај, награда им е да бида меѓу Хуриите:eek: Значи да служат за задоволството на мажите?

Ова не ли се вика кај нас во земскиов свет Јавна Куќа? А Хуриите не ли се даватели на услуги во тој објект?

Или грешам? Ако грешам те молам образложи ми убаво, за да не испадне дека разбирам погрешно околу Исламот.
 
С

Само Човек

Гостин
Da,i posle sledniot odnos e devica. Ako so koristenje na bilo sto,nevinosta se vrakja,ili bilo koj hirurg,pa zarem za Boga toa prestavuva nekakov problem ?
--- надополнето: 18 мај 2012 во 11:42 ---


E pa gledaj go Miki1,samo kolku da svatis sto ti zboruvam.
абе види, значи многу жени после првиот однос сеуште немаат скинат химен, дали тоа ги прави девици. НЕ. Веќе се ебела така да кој гледа на хименот. Ако твојо бог создава химен, тоа не ја прави жената девица. На кој начин станува девица, одново се раѓа таму горе ?
--- надополнето: 18 мај 2012 во 12:02 ---
Soul-of-Space на велиш хуриите не се човечки битија, дали жената кога ќе отиде во рај веќе не е човек
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Soul,
духовноста нема блага врска со водоводните цевки!

Но, настрана и цевките и хуриите...

Еве зашто прашувам: кога денешните православни богослови го проучуваат Исламот, тие наоѓаат на многу нешта од Вашата вера, кои се крајно нејасни и крајно нелогични , по ниту еден основ!

Што друго му преостанува на човек, за да може да разбере за што се работи, освен:
1. Да почне да фантазира и
2. Да верува дека напишаното е апсолутна вистина, иако е непроверлива!

Еве уште едно прашање, на кое, се надевам, ќе дадеш разумен одговор: што се случува со луѓето после смртта, кога ќе бидат погребани/закопани во земја, според Исламот?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Da,toa e ednostavno.

Postoele i postojat i kaj nas Evlii koi mozat da vidat nesto sto obicen covek ne moze da vide. No i tie go objasnuvaat onaka kako e svatlivo za lugeto obicni,kako ne bi gi proglasile za ludi.
Eden covek zaspal na planina i sonil son. Koga se razbudil im kazal na lugeto deka ke dojde vreme koga pod zemi ke ima Zmii ogromni koi cela voda ke ja ispijat,taka sto,vo planina kade sto imalo izvori i vo pole,ke treba so sebe voda da si poneses.
Togas se cudele kakvi i kolkavi toa zmii ke bidat. No denes so vodovodnite cevki,se e jasno sto kazal covekot.
Па водоводните цевки не ја собрале сета вода во нив?

От каде бе аналогијава жити мајка, со водоводните цевки.

Сонот вели дека имало змии под земја и ќе ј аиспијат целата вода, тоа значи ќе нема вода повеќе и ќе треба со себе вода да си понесеш, оти ќе нема вода да се напиеш, се е пустелија.

Како ли само го сврзавте ова со водоводните цевки :vozbud:
 
С

Само Човек

Гостин
Чекај сеа не разбрав, ако жените заслужиле рај, награда им е да бида меѓу Хуриите:eek: Значи да служат за задоволството на мажите?

Ова не ли се вика кај нас во земскиов свет Јавна Куќа? А Хуриите не ли се даватели на услуги во тој објект?

Или грешам? Ако грешам те молам образложи ми убаво, за да не испадне дека разбирам погрешно околу Исламот.
а зошто прават по 9 деца, тренинг на земјата
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.044
Како можете уопште да дискутирате со карактери кои подржуваат убијци на деца?
Не ви се гади барем малку од тој факт?
Не ви е срање да зборите за месечината на пример, со некој кој бара алиби за убијци на такви како што сте вие или вашите деца, браќа и сл.?
 
С

Само Човек

Гостин
Пратеникот, саллалаху алејхи ве селлем ги поучувал своите асхаби: "О луѓе, не посакувајте да се соочувате сонепријателот и да побарате од Аллах да ве спаси ..." (Ел-Бухари, Муслим) Затоа муслиманите, благодарение на Куранско-суннетско морално образование, мразат убивање и крвопролевање, и, следствено, никогаш немаат намера да иницира вооружен конфликт, туку наоѓаат начини да се спречат борбите и крвопролевањето.Пратеникот, саллалаху алејхи ве селлем, советувал Абдурахман б.Авфа, радиаллаху анху, кога го пратил со едно христијанско племе во Девметул-Џендел, велејќи: "Борете се на Аллаховиот патот. Борете се против оние коине веруваат во Аллах. Не сокривајте го пленот. Не го скршувајте ветувањето. Не месарете мртви тела. Не убивајте деца. "(Муслим)

Првото кажува немој да убиваш, второто убивај. За она деца не коментирам. Прашање. дали Алах вели да убивате или за цефки зборува и овде
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Soul,
духовноста нема блага врска со водоводните цевки!

Но, настрана и цевките и хуриите...

Еве зашто прашувам: кога денешните православни богослови го проучуваат Исламот, тие наоѓаат на многу нешта од Вашата вера, кои се крајно нејасни и крајно нелогични , по ниту еден основ!

Што друго му преостанува на човек, за да може да разбере за што се работи, освен:
1. Да почне да фантазира и
2. Да верува дека напишаното е апсолутна вистина, иако е непроверлива!

Еве уште едно прашање, на кое, се надевам, ќе дадеш разумен одговор: што се случува со луѓето после смртта, кога ќе бидат погребани/закопани во земја, според Исламот?
До кај стигнавме со одговорот?...:sneaky:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
До кај стигнавме со одговорот?...:sneaky:
Чекај, кај се брзаш. Мора прво консултација што треба да се каже, а де не биде спротивно на колективното мислење.

Еден куп прашања од горе не се одговорени.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Трпелив су ја...:P...ќе сачекам.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Трпелив су ја...:P...ќе сачекам.
Miki1,kako sto i pretpostavuvav. Otkako vi se dade eden fenomenalen odgovor (vas problem e sto ne gledate tv),sega postavuvate besmisleni prasanja kako Bozem ne ti se dalo odgovor. Nemojte da se oholite,imajte vo obzir deka im repliciram na 10 dushi vo isto vreme i se na gluposti.
Jas od vas vo vasata tema,od pred 2 godini cekam odgovor,Miki.... ete me i tamu sega.

I konecno,ti li najde za logicnost da mi zboruvas ? Poglednisi go prvo potpisot pod sekoja tvoja poraka. Tvoeto ubeduvanje deka 1+1+1=1 ?
Vam,Miki,krivo vi e sto nie sekogas imame objasnuvanje za se',pa vam,se prasuvam,sto vi preostanuva osven istite prasanja da gi postavuvate sekogas posle sekoja stranica ?
Vie me prasuvate za GAJB,sakate da vi odgovoram kako ke izgleda eden kamen koj se naogja pokraj rekata Kewser A ne znaete (da receme) vo kolku satot bil raspnat vasiot spasitel. Ne znaete na koja godisna vozrast umrela vasata "bogorodica". Ne gi znaete osnovnite raboti vo vasata vera a nam ne prasuvate kakva ke bila pesokta vo rajot.

Zapomnete deka vi odgovoriv sto se Huriite,od sto se sozdadeni,koja e nivnata uloga i kakvi nie ke bideme vo Drugiot Svet.

Barate razumen odgovor a od pocetok do kraj veruvate vo nerazumnosti i vo neobjasnivi raboti,vo trojstva,vo bogocovek koj ima svoj bog,vo sin bozji koj si e samiot tatko,vo tatko koj si e samiot sin..... pa koj li najde za nerazumnosti da zboruva ?!

Jasno e kaj nas se i pred smrtta i pred doagjanjeto na ovoj svet i vo ezelot i posle nego kade bilo i sto bilo. Ti prasuvas za da go dades ovoj odgovor koga nekoj tebe ke ti go postavi.
Tamu se ceka sudniot den. Denot koga racun ke se polaga....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom