Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Кон болдираното: -Зошто тогаш им диктираат правила на своите деца, зошто понекогаш им викаат со повисок тон, па дури и некој шамар ќе летне, зошто ги санкционираат? Каква е таа милост?

Ние самите си ја земаме работата во свои раце, не чекаме владата да ни дава стимулс со некакви си проекти за трето дете. Маратонци сме ние друже, ако треба и 20 деца нека се родат. Нека ни се множи верата. НИЕ НЕ СМЕ КИЛАВА НАЦИЈА, НИЕ СМЕ СИЛНА ГЕНЕРАЦИЈА!:pos2::pos2::pos2:

Јој римеее.......

Ајде сега одговори на погорното прашање кое ти го поставив.
Охохохо како сум видел од вас како ги шамарат децата до раскрварување за ситница а ние ке ги гушниме децата а ако нешто не прават како што треба ги советуваме , за вас девојчето има лепра и не се доближувате кон него а машкото го советувате од 11 години да секса да се обучи тоа е вашиот мазохизам:pipi::kesa:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ги презира атеистите, оние што не веруваат во Книгата (без разлика која). Мислам дека убаво напоменав и убаво се изјаснив, ама пак не сте ме разбрале.
Полошо од верник во друга религија, е еден неверник.
Аууу, како тоа лошо звучи :).

Тоа најдобро го гледаме во параболата со блудниот син, кој бил непослушен го потрошил татковото богатство и на крај понижен се врача дома, а таткото го пречекува со богата трпеза и широко отворени раце.

Нит го тепа, нит го каменува. ПРОСТУВА. :pipi:
Па кога е будала нека го чека, затоа и му отишло богатството :). За таков син и 100 стапа се малку.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Рековме дека ќе бидеме директни и нема да ескивираме. :toe:

Значи јас те прашав,дали родителите се милозливи кон своите деца, и ти ми рече ДА! -Се слагам!

Кажи ми тогаш, зошто, понекогаш,кога има потреба децата трпат укор од родителите,па и санкции?

П.С. Гледај и читај она што ти е болдирано, другото,знаеш....прескоок! Ова беше реплика на ADVISOR. :wink:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Рековме дека ќе бидеме директни и нема да ескивираме. :toe:

Значи јас те прашав,дали родителите се милозливи кон своите деца, и ти ми рече ДА! -Се слагам!

Кажи ми тогаш, зошто, понекогаш,кога има потреба децата трпат укор од родителите,па и санкции?

П.С. Гледај и читај она што ти е болдирано, другото,знаеш....прескоок! Ова беше реплика на ADVISOR. :wink:
Тоа е домашно воспитание кое е усогласено со детската психа а не мазохистичко воспитување кое го применува исламот :vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Тоа е домашно воспитание кое е усогласено со детската психа а не мазохистичко воспитување кое го применува исламот :vozbud:
Супер, дојдовме до една заедничка точка. Значи домашно воспитание, ред, во спротивно укор, па и санкциии. Ова е нормално и општо прифатено од сите луѓе.

А сега остави го мазохизмот настрана и одговори на следното:


-Зарем Бог на ист начин не делува кај луѓето, усогласено со нивната човечка психа?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Која религија ќе пропадне побрзо, Исламот или Христијанството?
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
Охохохо како сум видел од вас како ги шамарат децата до раскрварување за ситница а ние ке ги гушниме децата а ако нешто не прават како што треба ги советуваме , за вас девојчето има лепра и не се доближувате кон него а машкото го советувате од 11 години да секса да се обучи тоа е вашиот мазохизам:pipi::kesa:
Зошто бе вака без врска пишеш, оној што вака те научил кажи му парите да ти ги врати зошто те излажал, колку пати овде е повторено, ако нешто сакаш да прашаш или да му залепиш некоја работа на исламот прво види, прочитај некој ред од Куранот и хадисите па после кажувај кој што направил, и направи си слика дали тоа е ислам, дали тој е муслиман.

На сите ви е јасно дека најдобар пример кон кој што секој муслиман се стреми е нашиот последен Пратеник Мухаммед а.с., а види тој што вика:

Еден ден кај пејгамберот Мухаммед с.а.в.с. дошол еден водач на едно арапско племе по име Кајс и го затекнал како во своето крило ја држи својата ќерка.

-Каква е таа овчичка ? - го прашал Кајс.
-Ова е мојата ќерка ! - му одговорил Мухаммед с.а.в.с.
-Чудно ми е. Имав толку деца,сите ги закопав, а ниедно да не помилував никогаш, рекол Кајс.
-Несреќен човеку – се згрозил Мухаммед с.а.в.с. - мора да немаш племенитост во своето срце. Ти не знаеш колкаво е задоволството да се сакаат децата и убаво да се одгојуваат. Знај дека не може да биде муслиман оној човек кој што го прави тоа што ти си го направил. Моли го драгиот Аллах за опрост. Покај се....

Или...

Еднаш му дошол еден Бедуин и го прашал
-Зарем вие ги љубите вашите деца?!Па ние не ги љубиме.-На тоа Пејгамберот с.а.в.с., му одговорил:
-''Не можам да го исполнам твоето срце со милост, ако Аллах џ.ш., ја отстранил милоста од твоето срце''.

Или...

Мајката на верниците Аиша р.а., пренесува дека Пејгамберот с.а.в.с., станувал кога му доаѓала Фатима р.а., ја поздравувал срдечно, ја бакнувал и ја седнувал покрај себе.А и тој тој кога ќе влезел кај неа , таа го фаќала за дланката, го поздравувала, го бакнувала и го седнувала покрај себе.Кога Пејгамберот се наоѓал на смртна постела, при неговата болест, Фатима р.а., влегла кај него, па тој повторно ја поздравил срдечно и ја бакнал како и секогаш.

Сакаш уште или доста ти е.

Па сега види кој од што бега, дали ние или ти бегаш од вистината како лепра да има!

Ona i onaka nema da odi vo dzenetot...toj e veke naselen so devicite koi gi cekaat vernicite.:vozbud:
Ќе оди, ќе оди, не се нервирај ама ич за неа!

И оној кој ќе направи добро дело, верник: машко или женско... таквите ќе влезат во Џеннетот и не ќе им се нанесе ни трошка неправда. (Ен-Ниса 124)


Аллах им вети на верниците и на верничките бавчи низ кои реки течат и во нив за навек ќе останат, и станови убави во бавчата на Адн, и задоволство големо од Аллах. Ете, тоа е, токму, победа голема!(Ет-Тевба 72)

За муслиманите и муслиманките, и за верниците и за верничките, и за потчинетите мажи и за потчинетите жени, и за искрените мажи и за искрените жени, и за трпеливите мажи и за трпеливите жени, и за понизните мажи и за понизните жени, и за мажите кои даваат милосрдие и за жените кои даваат милосрдие, и за мажите кои постат и за жените кои постат, и за мажите кои ги чуваат срамните места и за жените кои ги чуваат срамните места, и за мажите кои го споменуваат Аллаха многу, и за жените кои го споменуваат Аллаха многу... за сите нив Аллах подготви и прошка и награда голема, навистина!(Ел- Азхаб 35)


Рамноправност во се драга моја, ама кој може да свати и колку му фаќа кликерот!
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Најдов некои контрадикции во Ку'анот па ако може подетално објаснување затоа што ме збуни малце тоа што прочитав.

Идеме по ред:

Муслиманите веруваат дека Ку'ранот е перфектна книга од Аллах и дека бил симнат (Назил или Танзил) од небото, неоштетен или неосквернат од човековите раце.
Противречност се случува кога едно тврдење противречи на друго, или кога едно тврдење исклучува постоење на друго.

Првата наведена противречност:
Oд што е создаден човекот?

Во Сура 19:67 се тврди дека човекот бил создаден од ништо.
Во 15:26 се тврди дека човекот е создаден од глина.

1. И Ние го создадовме човекот, секако, од глина што се меси, од кал што се тегне.(Сура 15:26)
2. Јас сум, навистина, Создател на човекот од глина што се меси, од кал што се тегне, (Сура 15:28)
3. Читај во името на Господарот твој кој создаде, го создаде човекот од грушка на крв! (Сура 96:1,2)
4. Не се сеќава ли човекот дека Ние и порано го создадовме кога тој, токму не беше ништо? (Сура 19:67)
5.Или пак се создадени(луѓето) од ништо или тие се создатели? (Сура 52:35

Дали има, или нема, насилство во верата според Ку'ранот?

1. Во верата нема насилство зашто патот вистински јасно се одделува од беспаќето (лагата). Оној кон не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатина. Аллах е Слушач и Зналец. (Сура 2:256)
2. Па кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид! Па ако се покајат, и ако намаз извршуваат, и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен. (Сура 9:5)
3. Борете се против оние кои не веруваат во Аллах и во Денот ахиретски и кои не го забрануваат она што го забранија Аллах и пејгамерот Негов, и кои не ја застапуваат вистинската вера на оние на кои им е дадена Книгата се додека не дадат џизија со рацете, потчинето! (Сура 9:29)
4. О пејгамберу (пророк, Мухамед), поттикнувај ги верниците кон борба. Ако меѓу вас има дваесет трпеливи ќе победат двесте, а ако, пак, меѓу вас има сто ќе победат илјада од оние кои не веруваат зашто оние се, навистина, луѓе кои не сфаќаат. - (Сура 8:65)
5. Појдете во борба, било да сте слаби или јаки, и борете се на патот Аллахов и со имотите ваши и со животите ваши. Ете, тоа ви е подобро само да знаете! - (Сура 9:41)
6. О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите! (Сура 9:123)
7. Борете се против нив, а Аллах ќе ги казни со рацете ваши, и ќе ги понизи, а вам ќе ви помогне против нив, и Он ќе ги излечи градите на народот вернички! (Сура 9:14)
8. Ако не појдете во борба Он ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ, а вие во ништо не ќе Му наштетите. Аллах е Кадар за се! (Сура 9:39)
9. И борете се против нив се додека го снема сплеткарењето и додека верата Аллахова не биде присутна. А ако престанат... та, Аллах го гледа она што го работат. (Сура 8:39)
10. (Сура 4:89; 8:17; 9:38; итн.)


Дали Аллах им простува, или не им простува, на оние кои обожаваат лажни богови?

1. Аллах, навистина, нема да прости да Му се здружува здруженик, а се, освен ова, простува кому сака. А оној кој Му здружува на Аллах здруженик, прави голем грев. (Сура 4:48) (исто и 4:116)

2. Следбениците на Книгата од тебе бараат да им спуштиш Книга од небо. А оние веќе од Муса бараа и повеќе од тоа. Па зборуваа: "Покажи ни го Аллаха, очигледно." И заради зулумот нивни молња ги шибна, и потоа прифатија теле (ИДОЛ!). По јаснотиите кои веќе им дојдоа! И затоа Ние им простивме. И на Муса Ние јасен доказ му дадовме. (Сура 4:153)

Дали Фараонот беше удавен или не?

1. И Ние синовите Израилови ги преминавме низ морето... па, ги следеше фараонот и војската негова, зашто ги мразеше и им беше непријател. И штом започна да се дави, почна да вика: "Јас верувам. Нема друг бог освен Оној во кој веруваат синовите Израилови и јас сум меѓу муслиманите!" Зарем сега, а понапред беше непослушен и беше меѓу безредниците! Па, денес Ние ќе го спасиме само телото твое за да бидеш знамение за оние по тебе. (Сура 10:90-92)

2. И тогаш фараонот посака да ги истера од земјата. Па, Ние него и оние кои беа со него, заедно, ги потопивме. (Сура 17:103)


Дали пиењето вино е ѓаволска постапка или рајски сон?

1. О верници, вино, хазардна игра, кумири и гатање на стрелички се лоша постапка шејтанова (ѓаволска), навистина! Избегнувајте го, тогаш, Шејтанот (Ѓаволот) за да бидете спасени! (Сура 5:90)

2. Сличен ли е оној во Џенетот (Рајот) - кој е ветен за богобојазливите - во кој реки течат непрестано, во кој има и реки со млеко, со вкус непроменет, и реки со вино вкусно за оние што го пијат, и реки со мед исцеден... за нив во Џенетот има секакви видови овошје и прошка од Господарот нивни... со оној кој е за навек во огинот, и кој пие вода што врие, која цревата ќе им ги попари? (Сура 47:15)
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
1.Oд што е создаден човекот?

Pa mnogu ubavo e objasneto. Sekoj ajet se nadopolnuva megusebe.

Zemja + Voda = Kall (gruska krv)

Za ajetot sto vikas deka covekot e sozdaden od nisto imas golema greska. Procitaj go ajetot pred nego, za da go razberes sledniot.

Covekot prasuva: Navistina koga ke umram ke bidam ozivean??

Odgovor:

Не се сеќава ли човекот дека Ние и порано го создадовме кога тој, токму не беше ништо?

Znaci tuka se zboruva za dusata, ne za teloto. Mislam deka razjasnivme.


2.Дали има, или нема, насилство во верата според Ку'ранот?

Morav da preveduvam od Albanski na Makedonski, pa ako ima greski vo preveduvanjeto, go molam Boga i vas da mi prostite. No sustinata se razbira.

Vojuvajte vo ime na Boga so tie sto ve vojuvaat, no bez da gi preminete granicite. Bog ne gi saka tie sto gi preminuvaat granicite(tie sto pocnuvaat prvi so nasilstvo). (El-Bekare, 190)

Ako tie navivaat kon MIR, togas i ti odi kon MIROT i potpiraj se na Allah. Toj slusa i znae. Ako sakaat da te izlazat so toa (MIROT), tebe samo Allah ti e dovolen. (El-Enfal, 61, 62)

Ako bi sakal tvojot BOG, bi veruvale site luge koi se naogat vo ovoj svet. Belki ti bi gi nateral site luge da stanaat VERNICI?! Nikoj ne moze da veruva, samo so Bozjata volja. (Junus, 99)


Nema nasilstvo vo vera. Objasnet e praviot pat od kriviot. (El-Bekare, 256)

3.Дали Аллах им простува, или не им простува, на оние кои обожаваат лажни богови?

Allah sve prostuva, samo ne prostuva da mu se pridruzi drugar, drug bog. Znaci toa e dokazano so prviot ajet sto si go postirala, ali vo vtoriot se raskazuva prikaznata za narodot na Mojsej, koga i poradi jasnotiite sto Bog im gi prikaza, tie sepak bea labilni, no Bog im prosti. Toa e za vremeto na Musa, Mojsej.

4.Дали Фараонот беше удавен или не?

Ne gledam tuka nisto cudno, vo prviot ajet veli deka se udavi, a vo vtoriot deka Bog go potopi vo voda.

5.Дали пиењето вино е ѓаволска постапка или рајски сон?

Hehehe, mislam deka treba da pravis razlika pomegu ovoj svet i drugiot svet.
Znaci vo ovoj svet alkoholot e zabranet, gi znaete pricinite zosto.

Ne mozev da najdam eden drug ajet, vo koj istotaka se potencira deka vo raj ke ima vkusno vino koe ne ne opiva, sepak razlicna od vinoto vo ovoj svet.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Тоа се не само контрадикции, туку КОНТРАИНДИКАЦИИ за примена.:vozbud:

Од нив најсмешна е онаа за настанок на човековото семе, отсликана во 86:5-7, каде се вели дека човекот настанал од капка создадена меѓу ребрата и грбот
Доста широк квадрант е тоа анатомски.
Значи спермата настанаува од градниот кош зашто тој е мегу грбот и ребрата, а абдомен е под ребрата а тестисите кај мажот се далеку под сето тоа. Како е можно тогаш спермата да се создава во градите?
Да не во бели дробови, случајни?
Зар Бог би фрлил од Небото анатомија со печатни грешки?
Обично муслиманите ова го правдаат со спуштање на тестисите во ембрионалната фаза од областа под бубрезите, но бидејќи бубрезите се во абдоминалната област, каква врска тестисите имаат со градниот кош? Капка која доаѓа од градниот кош...
:vozbud::vozbud::vozbud:.


Тестиси во граден кош? Може, кај некоја малформација, нормално не.
Тестисите се формираат во задниот дел мна абдоминалната празнина слично како и јајчниците кај девојчињата, и пред крајот на бременоста се спуштаат во скротумот некаде во седмиот месец од бременоста.


Дури и кога во емб. фаза тестѕисите би се формиралево некој долен дел од градниот кош сеуште ќе остане отворено прашањето за настанок на човекот од капка излеана од делот меѓу грбот и ребрата:pos2:iТаа течност не се формира за време на ембрионалниот развој, и не пред да почнат тестисите да созреваат, туку тек по рагањето на бебето кога тестисите се убаво спуштени надвор.


:drk:-да знае човечево дека тоа што го прави му излегува од градите ќе:kesa:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Види бе мајката кој најде да забележува контрадикции.

Пример, Адам како маж дупел со пенисот, и го користел колку што можел и неможел.

Арно ама, кого дупел коа ја нема ева!? Од излегла Ева?

Јас како што знам, дека таа е консеквенца на губење на РЕБРО, а не на лачење на сперма, и ејакулат. Со еден збор не излегува од мадињата на Адам, туку од реброто.

Ај сега бидете паметни, и не прашувајте глупости, и разберетего она што го кажав.

Башка муслиманите многу поиздржливо, научно верифицирано ќе го докажат овоа.

На ова се слизнаа, многу таканаречени Христијани.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Види бе мајката кој најде да забележува контрадикции.

Пример, Адам како маж дупел со пенисот, и го користел колку што можел и неможел.

Арно ама, кого дупел коа ја нема ева!? Од излегла Ева?

Јас како што знам, дека таа е консеквенца на губење на РЕБРО, а не на лачење на сперма, и ејакулат. Со еден збор не излегува од мадињата на Адам, туку од реброто.

Ај сега бидете паметни, и не прашувајте глупости, и разберетего она што го кажав.

Башка муслиманите многу поиздржливо, научно верифицирано ќе го докажат овоа.

На ова се слизнаа, многу таканаречени Христијани.
Чудно како кај муслинамиве се се сведува на сексуални импликации. И тоа искажани на највулгарен начин разбира се. Не е ни чудо тогаш што и минарето има фалусоидна форма.:drk:

Друго, Адам никого не ДУПЕЛ-колку грозен збор но ви прилега.
Создавањето на ева од реброто на Адам нема никаква врска со тоа како настанува човекот. Овде имаме биолошко толкување на Муамед за настанок на сперматозоидите. Не измислувајте. Или секако, ќе се најде некој Ибн Xoџа кој и на ова му нашол толкување (како за ќутекот на жената).:vozbud:

Адам и Ева во рајот живееле како ангели, Ева му била друшка на Адама...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Чудно како кај муслинамиве се се сведува на сексуални импликации. И тоа искажани на највулгарен начин разбира се. Не е ни чудо тогаш што и минарето има фалусоидна форма.:drk:

Друго, Адам никого не ДУПЕЛ-колку грозен збор но ви прилега.
Создавањето на ева од реброто на Адам нема никаква врска со тоа како настанува човекот. Овде имаме биолошко толкување на Муамед за настанок на сперматозоидите. Не измислувајте. Или секако, ќе се најде некој Ибн Xoџа кој и на ова му нашол толкување (како за ќутекот на жената).:vozbud:

Адам и Ева во рајот живееле како ангели, Ева му била друшка на Адама...
Не сум муслиман!

Само глуп човек(као тебе), ќе тропне нешто вакво.

А за подетално, ќе ти одговорат муслиманите, кои имаат подетално и поиздржливи аргументи на твоите закржлавено логички конструкции.

На крај не ме предизвикуј, не го буди канибалистичкиот импулс во мене... ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom