Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Тоа се не само контрадикции, туку КОНТРАИНДИКАЦИИ за примена.:vozbud:

Од нив најсмешна е онаа за настанок на човековото семе, отсликана во 86:5-7, каде се вели дека човекот настанал од капка создадена меѓу ребрата и грбот
Доста широк квадрант е тоа анатомски.
Значи спермата настанаува од градниот кош зашто тој е мегу грбот и ребрата, а абдомен е под ребрата а тестисите кај мажот се далеку под сето тоа. Како е можно тогаш спермата да се создава во градите?
Да не во бели дробови, случајни?
Зар Бог би фрлил од Небото анатомија со печатни грешки?
Обично муслиманите ова го правдаат со спуштање на тестисите во ембрионалната фаза од областа под бубрезите, но бидејќи бубрезите се во абдоминалната област, каква врска тестисите имаат со градниот кош? Капка која доаѓа од градниот кош...
:vozbud::vozbud::vozbud:.


Тестиси во граден кош? Може, кај некоја малформација, нормално не.
Тестисите се формираат во задниот дел мна абдоминалната празнина слично како и јајчниците кај девојчињата, и пред крајот на бременоста се спуштаат во скротумот некаде во седмиот месец од бременоста.


Дури и кога во емб. фаза тестѕисите би се формиралево некој долен дел од градниот кош сеуште ќе остане отворено прашањето за настанок на човекот од капка излеана од делот меѓу грбот и ребрата:pos2:iТаа течност не се формира за време на ембрионалниот развој, и не пред да почнат тестисите да созреваат, туку тек по рагањето на бебето кога тестисите се убаво спуштени надвор.


:drk:-да знае човечево дека тоа што го прави му излегува од градите ќе:kesa:

Prasaj pubertetlija koj del go boli najveke koga ke go stipnes, pa posle ke diskutirame.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Најдов некои контрадикции во Ку'анот па ако може подетално објаснување затоа што ме збуни малце тоа што прочитав.

Идеме по ред:

Муслиманите веруваат дека Ку'ранот е перфектна книга од Аллах и дека бил симнат (Назил или Танзил) од небото, неоштетен или неосквернат од човековите раце.
Противречност се случува кога едно тврдење противречи на друго, или кога едно тврдење исклучува постоење на друго.

Првата наведена противречност:
Oд што е создаден човекот?

Во Сура 19:67 се тврди дека човекот бил создаден од ништо.
Во 15:26 се тврди дека човекот е создаден од глина.

1. И Ние го создадовме човекот, секако, од глина што се меси, од кал што се тегне.(Сура 15:26)
2. Јас сум, навистина, Создател на човекот од глина што се меси, од кал што се тегне, (Сура 15:28)
3. Читај во името на Господарот твој кој создаде, го создаде човекот од грушка на крв! (Сура 96:1,2)
4. Не се сеќава ли човекот дека Ние и порано го создадовме кога тој, токму не беше ништо? (Сура 19:67)
5.Или пак се создадени(луѓето) од ништо или тие се создатели? (Сура 52:35

Дали има, или нема, насилство во верата според Ку'ранот?

1. Во верата нема насилство зашто патот вистински јасно се одделува од беспаќето (лагата). Оној кон не верува во Тагут, а верува во Аллах веќе го дофатил најцврстото јаже во кое нема искинатина. Аллах е Слушач и Зналец. (Сура 2:256)
2. Па кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид! Па ако се покајат, и ако намаз извршуваат, и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е Простувач и Сомилосен. (Сура 9:5)
3. Борете се против оние кои не веруваат во Аллах и во Денот ахиретски и кои не го забрануваат она што го забранија Аллах и пејгамерот Негов, и кои не ја застапуваат вистинската вера на оние на кои им е дадена Книгата се додека не дадат џизија со рацете, потчинето! (Сура 9:29)
4. О пејгамберу (пророк, Мухамед), поттикнувај ги верниците кон борба. Ако меѓу вас има дваесет трпеливи ќе победат двесте, а ако, пак, меѓу вас има сто ќе победат илјада од оние кои не веруваат зашто оние се, навистина, луѓе кои не сфаќаат. - (Сура 8:65)
5. Појдете во борба, било да сте слаби или јаки, и борете се на патот Аллахов и со имотите ваши и со животите ваши. Ете, тоа ви е подобро само да знаете! - (Сура 9:41)
6. О верници, борете се против неверниците кои се околу вас, и нека при вас најдат тврдост. И знајте дека Аллах, навистина, е со богобојазливите! (Сура 9:123)
7. Борете се против нив, а Аллах ќе ги казни со рацете ваши, и ќе ги понизи, а вам ќе ви помогне против нив, и Он ќе ги излечи градите на народот вернички! (Сура 9:14)
8. Ако не појдете во борба Он ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ, а вие во ништо не ќе Му наштетите. Аллах е Кадар за се! (Сура 9:39)
9. И борете се против нив се додека го снема сплеткарењето и додека верата Аллахова не биде присутна. А ако престанат... та, Аллах го гледа она што го работат. (Сура 8:39)
10. (Сура 4:89; 8:17; 9:38; итн.)


Дали Аллах им простува, или не им простува, на оние кои обожаваат лажни богови?

1. Аллах, навистина, нема да прости да Му се здружува здруженик, а се, освен ова, простува кому сака. А оној кој Му здружува на Аллах здруженик, прави голем грев. (Сура 4:48) (исто и 4:116)

2. Следбениците на Книгата од тебе бараат да им спуштиш Книга од небо. А оние веќе од Муса бараа и повеќе од тоа. Па зборуваа: "Покажи ни го Аллаха, очигледно." И заради зулумот нивни молња ги шибна, и потоа прифатија теле (ИДОЛ!). По јаснотиите кои веќе им дојдоа! И затоа Ние им простивме. И на Муса Ние јасен доказ му дадовме. (Сура 4:153)

Дали Фараонот беше удавен или не?

1. И Ние синовите Израилови ги преминавме низ морето... па, ги следеше фараонот и војската негова, зашто ги мразеше и им беше непријател. И штом започна да се дави, почна да вика: "Јас верувам. Нема друг бог освен Оној во кој веруваат синовите Израилови и јас сум меѓу муслиманите!" Зарем сега, а понапред беше непослушен и беше меѓу безредниците! Па, денес Ние ќе го спасиме само телото твое за да бидеш знамение за оние по тебе. (Сура 10:90-92)

2. И тогаш фараонот посака да ги истера од земјата. Па, Ние него и оние кои беа со него, заедно, ги потопивме. (Сура 17:103)


Дали пиењето вино е ѓаволска постапка или рајски сон?

1. О верници, вино, хазардна игра, кумири и гатање на стрелички се лоша постапка шејтанова (ѓаволска), навистина! Избегнувајте го, тогаш, Шејтанот (Ѓаволот) за да бидете спасени! (Сура 5:90)

2. Сличен ли е оној во Џенетот (Рајот) - кој е ветен за богобојазливите - во кој реки течат непрестано, во кој има и реки со млеко, со вкус непроменет, и реки со вино вкусно за оние што го пијат, и реки со мед исцеден... за нив во Џенетот има секакви видови овошје и прошка од Господарот нивни... со оној кој е за навек во огинот, и кој пие вода што врие, која цревата ќе им ги попари? (Сура 47:15)
Преземено или препишано од http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7102 :wink: Мојот некогашен форум.

Значи ти си била ПРОТЕСТАНТКА како и што претпоставував, па затоа и толку срамежливо го криеш твоето верување. Но, не заборавај, сите знаат и за Радосна Вест, и за Црквата и книжарницата Откровение , и за проф. Грозданов,и за младиот Пастор,и за баптистите, и комплетно за вашиот стил и метод на работа.:toe:

И сега, што очекуваш, да ти одговорам со мои зборови,или да ги копирам одговорите кои се дадени таму на тој форум? :)
 
P

Princ

Гостин
Ај да баталиме лични и персонални преференци и да се вратиме на јавната тема.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Во Исламот се одржуваат ли помени за починатиот, како што се во Христијанството, 7 дена, 9 дена, 40 дена, 6 месеца и така натаму?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Во Исламот се одржуваат ли помени за починатиот, како што се во Христијанството, 7 дена, 9 дена, 40 дена, 6 месеца и така натаму?
Da.
Samo sega ne znam na koj nacin toa vo Hristijanstvoto se pravi, za da napravam sporedba.
Kaj nas u princip se cita ( uci ) Kur'an ili delovi od Kur'an-ot.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Zosto na muslimanskite grobovi se ostava bardace so voda? I zosto ne se posetuvaat i odrzuvaat?:uvo:
 
P

Princ

Гостин
Затоашто кај нас многу поголема вредност се дава да посетиш некого дур е ЖИВ отколку откако починал. Кај нас одењето на гости и примањето гости е многу голем севап, и донекаде задолжителност. Значи посетувај пријатели и роднини, во добро и лошо.
Се посетуваат и гробишта на пријатели/роднини, но не толку масовно и не со толку голема бука. Му одиш на гробот интимно и тивко, и кажуваш молитва за неговата душа (на починатиот). Тоа е тоа, нема плачење, оставање бабини колачиња, редење цветови и трендафили...
А за бардачето појма немам... немам забележано таква пракса. На 10 метри ми се гробиштата па знам што зборам.
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Во Исламот се одржуваат ли помени за починатиот, како што се во Христијанството, 7 дена, 9 дена, 40 дена, 6 месеца и така натаму?
Од каде тоа во исламот да има исти обреди како кај христијаните?

Da.
Samo sega ne znam na koj nacin toa vo Hristijanstvoto se pravi, za da napravam sporedba.
Kaj nas u princip se cita ( uci ) Kur'an ili delovi od Kur'an-ot.
Ајдееее.... на 7 дена, 40 дена, на 6 месеци и сл.?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Од каде тоа во исламот да има исти обреди како кај христијаните?


Ајдееее.... на 7 дена, 40 дена, на 6 месеци и сл.?

Не си ме сфатил добро. Прашав дали И во Исламот се одржуваат исти обреди како во христијанството. Од каде тоа.. па не знам, затоа прашувам.
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Zosto na muslimanskite grobovi se ostava bardace so voda? I zosto ne se posetuvaat i odrzuvaat?:uvo:
Најверојатно зашто го немаат култот кон мртвите...

Затоашто кај нас многу поголема вредност се дава да посетиш некого дур е ЖИВ отколку откако починал. Кај нас одењето на гости и примањето гости е многу голем севап, и донекаде задолжителност. Значи посетувај пријатели и роднини, во добро и лошо.
Се посетуваат и гробишта на пријатели/роднини, но не толку масовно и не со толку голема бука. Му одиш на гробот интимно и тивко, и кажуваш молитва за неговата душа (на починатиот). Тоа е тоа, нема плачење, оставање бабини колачиња, редење цветови и трендафили...
А за бардачето појма немам... немам забележано таква пракса. На 10 метри ми се гробиштата па знам што зборам.
Садови со вода се ставаат најверојатно за да се полие земјата да не ја одува ветерот, за да се знае дека е гроб. Ама кај нас нема пустини, па не знам зошто им е обичај без причина....?!

Не си ме сфатил добро. Прашав дали И во Исламот се одржуваат исти обреди како во христијанството. Од каде тоа.. па не знам, затоа прашувам.
Не дека не те сфаќам, туку и јас се прашувам...:raz:
 
P

Princ

Гостин
Da vidime nekoj sto videl i mozebi znae.
Сум видел и знам. Знам кој оди кога на гробишта, зошто оди, што прави... преку улица ми се... Ако очекуваш некој да стане од гроб и да ти напише, жалам што тоа нема да се случи.
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Сум видел и знам. Знам кој оди кога на гробишта, зошто оди, што прави... преку улица ми се... Ако очекуваш некој да стане од гроб и да ти напише, жалам што тоа нема да се случи.
Види, не живееш покрај сите турски... пардон, муслимански гробишта. Ако нема кај вас, јас сум видел во Скопје. И сега?
 
P

Princ

Гостин
И сега кажи и на девојчето зошто има :)
Јас немам видено и од тука тргнував во моето тврдење, а живеам на 10 метри од гробишта (пат не дели). Слободно кажи зошто е тоа така :)
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
И сега кажи и на девојчето зошто има :)
Јас немам видено и од тука тргнував во моето тврдење, а живеам на 10 метри од гробишта (пат не дели). Слободно кажи зошто е тоа така :)
Не ме прочита? Логика ти е тоа. Шетај малку и ќе видиш или ќе ти текне....:uvo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom