Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јули 2009
Мислења
35
Поени од реакции
3
За да се оттргне створената визија, а при тоа имајќи однос, на кого ќе мисли дотичниот маж ако не на предметот на својата желба што пак само по себе е грев.

“Кој поглеедне жена/маж со желба веќе сторил грев во срцето свое“-а камоли пак да ја изгониш грешната желба со однос. На тој начин човекот тоне се подлабоко и подлабоко.

Па уште и компарација на ликот на женета со шејтански лик...:devil1:

Види вака, овде зборуваме за верник Муслиман, кој својата визија ја има створено само со поглед, затоа што останатото му е забрането.Значи ниту ја допрел, ниту нешто повеќе од тоа имал со неа.
За да дотичниот маж мисли на предметот на својата желба и при тоа има однос со својата жена, тој може само да си замислува, што не значи дека на јаве таа е таква. Како ќе ја замислува? Има две раце, две нозе, уста, бенка на стомакот, како кога не ја знае? Значи може само да си фантазира, што не ја ја става таа личност во неговите мисли, може да биде тоа било која жена или пак никоја, само мисла.

Е сега мислата е грев, грев е не викам не, но ние секојдневно имаме илјада и една грешна мисла, нас шејтанот не не остава ни миг на раат, но затоа пак имаме намаз пет пати на ден, при кој во нашата понизност пред нашиот Створител, ние се покајуваме за се она грешно знајно и незнајно што сме го направиле и со самото тоа, со вистинското покајание Аллах ни простува.
Исламот е вера која на луѓето им олеснува, не им отежнува, од причина што во секој момент можеш да ја створиш релација Господар – роб,и при тоа да ти бидат простени гревовите. Друго што е олеснувачко е тоа дека ако намислиш да направиш нешто лошо, а не го направиш не ти се пише грев, а ако намислиш да направиш некое добро дело, а не си во можност да го направиш, ти се пише севап.

А тоа дека тони се подлабоко и подлабоко, грешка си, верникот не може да потони ако има вистински однос со Аллах , со секое искушение, да речеме во овој случај жената која му влегла во мисла, тој се моли Аллах да му го отргне тоа искушение, а со самото тоа си го чисти срцето.

А компарација за жена во шејтански лик, е да не сакаш со ангели да споредат, за да добие подобра визија таа сигурно била некоја добро истегана (напрхнана и настрхнана), ај направи си визија во главата на жена со хиџаб?
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
.Значи ниту ја допрел, ниту нешто повеќе од тоа имал со неа.
За да дотичниот маж мисли на предметот на својата желба и при тоа има однос со својата жена, тој може само да си замислува, што не значи дека на јаве таа е таква. Како ќе ја замислува? Има две раце, две нозе, уста, бенка на стомакот, како кога не ја знае? Значи може само да си фантазира, што не ја ја става таа личност во неговите мисли, може да биде тоа било која жена или пак никоја, само мисла.
Исламот е вера која на луѓето им олеснува, не им отежнува, од причина што во секој момент можеш да ја створиш релација Господар – роб,и при тоа да ти бидат простени гревовите.
Колку што разбрав значи ако некој маж посака друга жена а за да се искупи треба да ја појде дома и да ја опсипе со љубов(да не речам да ја секса) дали тоа не е морална хипокризија:nesum:, ако помисли 10 пати исто толку пати треба да прави тоа на жената????.Инаку ако го прави тоа да се искупи дали жената нема да го сфати тоа???
 
P

Princ

Гостин
На својата, не е грев, хипокризија или whatever. Во секој случај, да го направиш тоа на таа туѓата што ти фатила око е грев во горе-долу секоја религија.
И не е за да се искупи, туку едноставно за да ја тргне од ум таа горенаведената.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Denes nikoj ne e veren ko porano. Denes golotija gledas na ulica na tv na internet i da ne ja varas zenata pa mislis na drugi znaci toa e fakat.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Фереџето не штити од блуд, само поттикнува љубопитност. Важна е самоконтролата на мислите на верникот, да се избори со себе, а не да ја издува желбата со тоа што ќе има однос а ќе мисли на другата.

САМОКОНТРОЛА НА МИСЛИТЕ.

А хиџаб уште повеќе попттикнува љубопитност: хмммм, каква ли и е косата? Се наслуитува подигнато нешто сигурно и е долга косата...до акде? Види како ме гледа зад блиндираната завеса што и виси од глава, се наслутуваат нашминкани очи, каква ли боја имаат? Види и ги наланиве/папучиве. Хмммм...
Дали е депилирана?
:vozbud:
Потоа јурнува дома и ја остварува фантазијата, но-иако само физички со својата жена тој веќе извршил прељуба во срцето.:vozbud:

:pos2:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Ние можеме да се исмеваме колку што сакаме, но во себе знаеме дека нема ништо лошо во препораката на Мухаммед а.с.. Сепак е подобро тој грешен нагон и мисли да ги искористиш во ДОЗВОЛЕНОТО отколку во ЗАБРАНЕТОТО.

Ете Исламот, е таков -каков што е. Тој јасно рекол, како да се постапи. Тој не ја исклучува едукацијата, чедноста и чесноста, карактерноста и другите етички вредности. На прашањето кога треба да се започне со одгојувањето на детето, четвртиот исламски халифа Алија.р.а. рекол: " Дваесет години пред да се роди!"

Пораката е јасна и силна, и не треба посебен коментар. За хиџабот, оборањето на погледот, искушенијата, нивното решение, Исламот дал одговори,такви-какви што се.

Мене ме интересира како гледа христијанството по истово прашање, (ете за да не се цепиме од смеење и на тој начин ги оштетуваме дијафрагмите:)), значи,настрана се она што му претходи на искушението, сакам директен одговор на тоа што е подобро во ситација и моменти кога човекот е предизвикан и наведен на грев: - Да ја задоволи својата страст со својата сопруга или да направи блуд со онаа со која бил искушуван?
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Важна е самоконтролата на мислите на верникот, да се избори со себе, а не да ја издува желбата со тоа што ќе има однос а ќе мисли на другата.
Pa koj rece deka samokontrolata na mislite ne e vazna. Toa e osnovnoto nesto, ali i najteskoto, epten tesko. Taka da hidzabot i drugite raboti, da ne gi brojam, se idealnata PREVENTIVA i SAMOKONTROLA.

Bog ti kazuva deka treba da se kontroliras i da ne mislis na toa sto treba, ali ti dava i preventiva kako da se cuvas i da go cuvas pogledot.

A toa so lubopitnosta, ziva glupost. Hahahah

Podobro da misli kakva kosa se krie pod taa shamija nego da misli sto se krie pod nekoja mini sukna.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Pa koj rece deka samokontrolata na mislite ne e vazna. Toa e osnovnoto nesto, ali i najteskoto, epten tesko. Taka da hidzabot i drugite raboti, da ne gi brojam, se idealnata PREVENTIVA i SAMOKONTROLA.

Bog ti kazuva deka treba da se kontroliras i da ne mislis na toa sto treba, ali ti dava i preventiva kako da se cuvas i da go cuvas pogledot.

A toa so lubopitnosta, ziva glupost. Hahahah

Podobro da misli kakva kosa se krie pod taa shamija nego da misli sto se krie pod nekoja mini sukna.
Bre kolku ne si me razbral ili ne sakal da razberes.
Za tebe ljubopitnosta e ziva glupost a?
Pa zosto e togas oklopot spored tebe kakva kontradiktornost, a osven toa so istiot zenata moze da gleda i da dobiva gresni misli?
Ete gledas li deka se e vo polza na mazot? Demek on da se spasi.

A sto e so zenata?
Sto e so nejzinite bludni misli? Nejze ne smee da i preleta takva misla neli?

Znaci se e do mislata, i kako da se izboris so sebe, a dali taa ke nosi oklop na nindza vrz sebe e sosem bespolezno i irelevantno, neli?

Ona i onaka nema da odi vo dzenetot...toj e veke naselen so devicite koi gi cekaat vernicite.:vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
што е подобро во ситација и моменти кога човекот е предизвикан и наведен на грев: - Да ја задоволи својата страст со својата сопруга или да направи блуд со онаа со која бил искушуван?

:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Навистина жално кога гревот од мажот(помисла на друга жена) се искупува со секс со сопругата можам само да помислам како ке се почувствува сопругата кога ке сфати дека мажот ја секса за да се тргне блудни мисли.Какво е тоа понижување значи разговор интимност во контактот нема туку гревот се искупува со секс :nesum:

Несомнено е дека отпакуван подарок предизвикува помала љубопитност од пакуван.Тоа ти е исто со нудистичка плажа тие се голи и не се задржуваш многу посматрања ама ако има костим за капење е тогаш тоа предизвикува љубопитност.(моја перспектива)

Забулена жена предизвикува поголема љубопитност од сосем нормално облечена :nesum:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
A што е со нејзините грепни мисли? Зар таа е ќора? Скроз е занемарен внатрешниот живот на жената, како таа се чувствува, зар нејзе не смее и не може да и дојде таква мисла?

Многу едностран пристап, во полза на мажот.
 
P

Princ

Гостин
И она нека го легне мажот и ако има грешни мисли со друг маж, многу јасно и едноставно.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ama ti ako znajs biblia na, pa u biblia dabeter e ma, u biblia pisua zenata da mu bide pokorna na muzo kao na Gospooo!!!
 
P

Princ

Гостин
Не знам дали постои, ама и не мора да постои (ако не постои). Ако мене (како маж) ми се вика да ја легнам жена ми ако случајно туѓа ми фати окце, јас и дозволувам на жена ми (како жена) да ме легне мене ако случајно туѓ маж и фати окце. Тоа секако е подобро отколку да го легне другиот маж и потоа да се крие зад завесата на христијанизмот.
Пред 1600 години, во Исламот, на жената и се дало право да учи, да работи, да се омажи со маж кој и она ќе го бендиса, и се дало право на поседување (земја), право на наследство, еднакво како и сите останати деца... и тоа останало неизменето за цело време. Можеби и за некои работи била потценета, но не заборавајте дека ако правиме некаква паралела, во истото тоа време (бидејќи само така и можеме да правиме паралели... да зборуваме за основите на религијата, во тоа конкретно време) кога на нејзе и се дале тие права, имало една религија што проповедала женското дете да се заколи бидејќи е срам и проклетство, а една друга проповедала секоја жена која размислува поинаку да се запали жива на плоштад под образложение: вештерство.
Јас лично, не верувам во апгрејди и дополнувања на религиите. Мојата религија, за да би била вистинската за мене, мора да остане иста како што била пред 1600 години, и каква што ќе биде за 1600 години од сега. Од тој аспект, можеме да седнеме и да ги обработуваме религиите, онака, изворно. Што вели едната за одредена проблематика, а што другата. Ама не може никој да ме убеди дека пример Христијанизмот и давал поголеми права на жената бидејќи ете она денес имала право ако и фати око туѓ маж, да го легне без да му ја мисли, а во Исламот не и се дозволувало тоа. Во Исламот, Алах ги сака сите што веруваат во Книгата (без разлика дали е Куран или Библија, вика Книгата), и ги презира сите оние што не веруваат во нејзе. Најновиот апгрејд изгледа вели дека ако на еден од партнерите му го дига друга личност а не онаа со кој/а се омажила/оженил, тогаш да го легне. И да го секса до смрт, затоашто така ќе го избрка ѓаволот. Пеќи, терајте така, правете така.
Во Исламот сеуште се вели ако на маж му остане мерак на туѓа жена, да си ја легне својата. Ако на жената му остане мерак туѓ маж, не се спомнува ич што да направи. Така било, така е, така и ќе остане. Дозволени се повремени мрчења, ама тие мрчења нема да ги сменат основите на религијата. Можеш да бидеш Муслиман, или да не бидеш. Ама не можеш еднаш да го колеш женското девојче, понатаму во историјата да ја бесиш, па да и дадеш за право да легне кој ќе посака, па понатаму Господ знае што... само бидејќи во одреден момент си одлучил дека ете тоа би било најпаметно. Тоа е тоа :toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom