Прашања до форумските Бугари...

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Инаку Македонскот малцинство мора да биде почитувано како еднакво меѓу еднаквите.Без процеси на асимилиација, притисоци, да биде еден вид мост на соработка.
И да не заборавим-да почитува устава и законите.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И да не заборавим-да почитува устава и законите.
И да не збаоравам- БГ да почитува законите на ЕУ и ООН за почитување на човечките права за самоопределување и политичко групирање.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
И да не заборавим-да почитува устава и законите.
Апсолутно, вие сте исто со нив, само што тие се врзаа и со Македонија и со нацијата произлезена од нив, вие само со територијата Македонија ама со нацијата бугарска.
Жално е брате очи да си вадиме како Самоил и Василиј.
Тоа е добра лекција за сите нас.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
И да не збаоравам- БГ да почитува законите на ЕУ и ООН за почитување на човечките права за самоопределување и политичко групирање.
И да не заборавиме шо пише во Устава-никоj закон не може да противоречи на устава.Устава има врховенство пред сите.:).
Ние не сме криви,дека сакат да направат нешто,което не се дозволува от устава на БГ.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
И да не збаоравам- БГ да почитува законите на ЕУ и ООН за почитување на човечките права за самоопределување и политичко групирање.
Брат, ова комисиа от ЕУ, дека ja чекате да доиде покраи ОМО, ке доиде и каи вас покраи РАДКО. Да не ви са криви потоа бугарите.:) Нели е фер.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Апсолутно, вие сте исто со нив, само што тие се врзаа и со Македонија и со нацијата произлезена од нив, вие само со територијата Македонија ама со нацијата бугарска.
Жално е брате очи да си вадиме како Самоил и Василиј.
Тоа е добра лекција за сите нас.
Жално е да гледаш как хора от една географска област-Македониja си дерат очите.Проблема е интересен,заштото от една област па 2 народа станали.Едните велат-македонци сме и другите велат македонци сме.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Апсолутно, вие сте исто со нив, само што тие се врзаа и со Македонија и со нацијата произлезена од нив, вие само со територијата Македонија ама со нацијата бугарска.
Жално е брате очи да си вадиме како Самоил и Василиј.
Тоа е добра лекција за сите нас.
Да ти ги ебам тие браќа у црн гз смрдлив татарски.Кажи дека си бугар или не ми раскажувај за браќа овде:nenene:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
A be kako ne kapirate zasto davaat Bugarite pasosi ... ?

Utre ke kazat pa ok oni ne davaat prava na nasite 100 000 Bugari u RM , pa vadi spisok , tija tija i tija

reciprocitet i posle ne moze nisto EU da kaze...

Toa e glavnoto a ona drugoto asimilacja e posrednoto ako se fati se fati nekoj da si stane Bugar...nego e tante za kukuriku

Bugari taka e ili ne e taka ????
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И да не заборавиме шо пише во Устава-никоj закон не може да противоречи на устава.Устава има врховенство пред сите.:).
Ние не сме криви,дека сакат да направат нешто,което не се дозволува от устава на БГ.
Тие гачки на баба ти, вие со полициска тортура, разни притисоци делувате врз нашето малцинство.
Им забранвате чествување на празници и херои, им негирате јазик.

Како може границата да биде 5000, и ОМО баш до таа граница да е?
Нонсенс, ти викам, прекини со лицемерие Устави курци палци, тие задни игри се суштината.

Нашите кои живеат таму ги плаќаат даноците на БГ, се лојални граѓани, затоа ги заслужуваат сите права.
А причините поради кои не ги добиваат се познати. И точка.
Брат, ова комисиа от ЕУ, дека ja чекате да доиде покраи ОМО, ке доиде и каи вас покраи РАДКО. Да не ви са криви потоа бугарите.:) Нели е фер.
Нека дојде, што е тоа РАДКО?

20тина Бугарски платеници и стипендисти кои директно негираат Македонски јазик и нација?

Ако тежнееме кон она што е фер, тогаш одамна немаше Бугарската творб од нација да постои.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да ти ги ебам тие браќа у црн гз смрдлив татарски.Кажи дека си бугар или не ми раскажувај за браќа овде:nenene:
МММ дааа годинките во школото са пропуштени некаде.Диалог нормален-нема.
Веке се чудам дали навистина си верват такви като тебе кога зборуват такви смешни нешта.
ЦРН ГЗ-само негрите можат да имат таков цвет.:smir:
Поврзаност глава-со другите органи нема.
Биди жив и здрав и е убаво да идеш на едно курсче по обшта култура и как да се држиме во обштеството.Малце квалитетот да го подобриш на зборовите и односите ком хората.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
Sone, ова племе е било воиската на Самуил на Беласица. Прашаи чичо Google, oн знае се. Ке чекам да ме убедиш противно. Ако ме обедиш ке си смена взгледите. Поздрав.
ќе нама потреба - штом реченицава ти е нешто неразбирливо - ок“с - шишо гугл - е аргументиран и од бугари и од срби и грчиња - јас знам што сум немате потреба да ме просветлувате :smir:
- прво човек
- потоа МАКЕДОНЕЦ
- христијанин - првославен ( горд на сите горенаведени )

На Беласица имавме граѓанска војна , затоа сударот беше толку крвав.
На непријателот не се вадат очите, на брат се вадат очи.
брат со брата - очите си ги вади , на непријател му ги сечат јајцата - кажете бисер , фми ... на царската лоза ( ваша ) што и сторил тој Василииј ? јајцата на кој принц ваш му ги пратил во плиска ??

Брат, ова комисиа от ЕУ, дека ja чекате да доиде покраи ОМО, ке доиде и каи вас покраи РАДКО. Да не ви са криви потоа бугарите.:) Нели е фер.
со торба со пари - тие парите ( левчетата ) ви ги лапаат ( може и мојот - женската лоза нивна ) фер е бре како не ( само ќе се заебете тогаш - нели беше бугарско ? ) а ќе излезат 2000 будали бар јавно ќе ги познаеме и да ги намаваме - позЗ
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Bugarsko kulturica podjebavanje ... ete toa tie u rukavici ...

nego daj kazete dal e taka za pasosite radi reciprocitetot li e ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Жално е да гледаш как хора от една географска област-Македониja си дерат очите.Проблема е интересен,заштото от една област па 2 народа станали.Едните велат-македонци сме и другите велат македонци сме.
Што лупаш бе прабугар?



Никој вам не ви ги вади очите, од ВАС доаѓа агресијата, доаѓала и сеуште доаѓа.

Вие сте тие кои не не признаваат, а не ние.
 
Член од
20 август 2008
Мислења
137
Поени од реакции
0
Posto gledam se praite kurac i pol od kako vlegovte u Eu bi Ve prasal za Vasite prijatelski nameri kon RM ...

imeno da mi odgovorite na slednite prasanja :

1. Ima Makedonci vo Bugarija i kolku ?
2. Postoi li Makedonsko Malcinstvo vo Bugarija so svoi prava ? Да има около 5000, които се смјатат за етнички македонци.

3. Samuil dali bil Bugar ?
4. Goce delcev dali bil Bugar ?

5. Makedoncite poseben narod li se ili se toa neosvesteni Bugari ?

Ajde simnete gi maskite koji kurac tuka ste 24 / 7 na smeni doagate i perete mozok imajte doblest pa kazete si ja vistinata ili ko po obicaj ke kutite kako PICKI


Ako nekoj mu tekne uste nekoe kontroverzno prasanje na temava Ve molam da go pastira ... mamicu Vam jarechu i diletantsku ce Vi dam ja vas toa kokoskite lepenje i sirenje omrazi i lagi

Bujrum povelete ili chutete ko picki
1. Ima Makedonci vo Bugarija i kolku ? Около 3 милиона, но се чувстват по-големи б'лгари от останалите. За тјах Македонија е географско понјатие.
2. Postoi li Makedonsko Malcinstvo vo Bugarija so svoi prava ? Да има около 5000, които се смјатат за етнички македонци.
3. Samuil dali bil Bugar ? Самуил е бил цар на Б'лгарското царство. Лично тој мај има арменска крв, но не ми се рови сега по енциклопедии.
4. Goce delcev dali bil Bugar ? 100%.
5. Makedoncite poseben narod li se ili se toa neosvesteni Bugari ? Да, вече сте отделен народ. Доктрината на Стојан Новакович проработи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom