Прашања до форумските Бугари...

F

FilipMacedon

Гостин
Е сега ке ви кажам една вистинита случка во врска на тоа каков е менталитетот на Бугарите.Петар Масев инаку е Кумановец и често тој одеше во времето на Југославија во Ќустендил.Еднаш ми кажуваше како седнал во една кафана во Ќустендил,и таму имало двајца Бугари со кои почнал пијачка.Но кога почнале да наздравуваат еден од Бугаринот велел Јане е Блгарин и наздавиле,Петар се налутил и им рекол и Гоце ли е Блгарин а овие едногласно и Гоце е Блгарин,а Петар прашал а Петар Масев Блгарин ли е и овие се зачудиле и незнаејќи кој пак кажале и Петар Масев е Блгарин.
Тогаш Петар им се насмеал и им рекол дека тој е Петар Масев,а овие Бугариве засрамени отрчале да повикат полиција,но покојниот Петар фатил магла на време.
:kesa:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
5.000 македонци ... Дајте бе ... до кога ќе се лажеме =) ?

Повеќе чисти македонци има во Бугарија него чисти бугари =)
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Posto gledam se praite kurac i pol od kako vlegovte u Eu bi Ve prasal za Vasite prijatelski nameri kon RM ...

imeno da mi odgovorite na slednite prasanja :

1. Ima Makedonci vo Bugarija i kolku ?

2. Postoi li Makedonsko Malcinstvo vo Bugarija so svoi prava ?

3. Samuil dali bil Bugar ?

4. Goce delcev dali bil Bugar ?

5. Makedoncite poseben narod li se ili se toa neosvesteni Bugari ?

Ajde simnete gi maskite koji kurac tuka ste 24 / 7 na smeni doagate i perete mozok imajte doblest pa kazete si ja vistinata ili ko po obicaj ke kutite kako PICKI


Ako nekoj mu tekne uste nekoe kontroverzno prasanje na temava Ve molam da go pastira ... mamicu Vam jarechu i diletantsku ce Vi dam ja vas toa kokoskite lepenje i sirenje omrazi i lagi

Bujrum povelete ili chutete ko picki
1. Има. 5000 са декларирали дека са вакви. Ако на сборовите на ОМО одат един фаитон хора.
2.Не знам каков е броиот на луге за да се дефинира малцинство. Но шом има 5000 приемам дека има.
3. Отговарам со прашане - зошто Василии II е наречен Бугароубиец?
4. Jaс го сметам за дел от нас и от вас.
5. Веке сте оформени како посебен народ. И да сте били некогаш дел от нас, веке не сте. Кажувам. И да сте били.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Posto gledam se praite kurac i pol od kako vlegovte u Eu bi Ve prasal za Vasite prijatelski nameri kon RM ...

imeno da mi odgovorite na slednite prasanja :

1. Ima Makedonci vo Bugarija i kolku ?

2. Postoi li Makedonsko Malcinstvo vo Bugarija so svoi prava ?

3. Samuil dali bil Bugar ?

4. Goce delcev dali bil Bugar ?

5. Makedoncite poseben narod li se ili se toa neosvesteni Bugari ?

Ajde simnete gi maskite koji kurac tuka ste 24 / 7 na smeni doagate i perete mozok imajte doblest pa kazete si ja vistinata ili ko po obicaj ke kutite kako PICKI


Ako nekoj mu tekne uste nekoe kontroverzno prasanje na temava Ve molam da go pastira ... mamicu Vam jarechu i diletantsku ce Vi dam ja vas toa kokoskite lepenje i sirenje omrazi i lagi

Bujrum povelete ili chutete ko picki
Ти задаваш прашанија на кои одговорот е лесен за сите свестни луге во светот.
Изгледа само во Македонија се уште не сте најасно.

1. В Б'лгарија живејат повеке луге со произход от област Македонија
от грагјаните на днешната Република Македонија.

2. Македонско малцинство у нас нема, по простата причина,
те то си е направо мнозинство... :)
Сите грагјани на Б'лгарија са равни пред конституцијата на страната.
Има п'лна свобода на вероизповеданијата и в'зможност за самоопределение.
В конституцијата јасно е кажано, дека не може да има партии на етническа основа.

3., 4. За Самуил и Гоце какво да ти кажа? Те самите с делата си са показали какви са.
А и не би било в'зможно да са различни от своите предци.
За целија свјат те са б'лгари. Само за МАНУ са инакви. :tapp:

5. Да, македонците са били посебен народ, исто како траките са били посебен народ,
како картагенците и асиријците са били посебни народи.
И оште - македонците са биле посебен народ од г'рците, това е точно.
Но както от древните г'рци е останало само името,
така и от македонците е останало само името.
Нешто нејасно ?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
5. Да, македонците са били посебен народ, исто како траките са били посебен народ,
како картагенците и асиријците са били посебни народи.
И оште - македонците са биле посебен народ од г'рците, това е точно.
Но както от древните г'рци е останало само името,
така и от македонците е останало само името.
Нешто нејасно ?
Не си прав бате, во грешка си. И од Траките и Македонците и Грците има многу останато само не учеа дека нема. Сите на Балкан сме стари автохтони народи и подобро е тоа да го сознаеме наместо да си ставаме сопки еден на друг.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
за Ваилииј - блгароубиец : тепал племе некое - вулгар = булгар !
инаку тетин на Самоил , за Гоце - немојте да искривувате вистини “.. секој кој работи за Македониоја да се припои кон : Србија , Грциј ,Бугарија - може да биде добар : србин , грк , бугар , но не и МАКЕДОНЕЦ .“ - како ја толкува генијалецот оваа порака ???
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
за Ваилииј - блгароубиец : тепал племе некое - вулгар = булгар !
инаку тетин на Самоил , за Гоце - немојте да искривувате вистини “.. секој кој работи за Македониоја да се припои кон : Србија , Грциј ,Бугарија - може да биде добар : србин , грк , бугар , но не и МАКЕДОНЕЦ .“ - како ја толкува генијалецот оваа порака ???
Sone, ова племе е било воиската на Самуил на Беласица. Прашаи чичо Google, oн знае се. Ке чекам да ме убедиш противно. Ако ме обедиш ке си смена взгледите. Поздрав.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
На Беласица имавме граѓанска војна , затоа сударот беше толку крвав.
На непријателот не се вадат очите, на брат се вадат очи.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Znam ja zasto praam ova ... bar ke vidite iskrwenost ovie dvajca se i za pocit bar kazuvaat 80 % sto mislat
Еjjj ти знаеш коja е вистината за небе,знаеш клоко проценти е истата со нашата,па прашаш отново да ни губиш времето?
Само да прашам как го слетна това 80%?За теб 80,за нас 100.
5.000 македонци ... Дајте бе ... до кога ќе се лажеме =) ?

Повеќе чисти македонци има во Бугарија него чисти бугари =)
Много си во права.Точно така е.Само дето тези чисти македонци тук не сакат да чуват збор за РМ и народа внатре.Па кажуват дека са поврзани со МК и са македонци.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
kazav ednas ..eve uste ednas

sekoja nacija ili covek (vo ovoj slucaj Tatarstan) so lazna istorija e za sozaluvanje a ne e za podbivanje
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Убави ви велат луѓето таму веќе мнозинство се со потекло од Македонија.
Светот не е црно бел.
Има причини многу практични зошто е тоа така, да не пишувам реферати.
Таа земја е многу поврзана со Македонија, нивните луѓе.
Тие беа спремни или сеуште се да гинат за ова земја ако дојде до некои лоши сценариа.
Мудрост е да ги надминеме недоразбирањата со нив, ќе ни се отворат многу можности како држава и како Македонски народ.
Зошто Бугарија не е истата земја како од пред 10, 20 или 50 години.
Јас сум пријатно изненаден од нивните мислења, историјата во голем дел е деригирана од системите и кај нас и кај нив.
Ние во 18,19 и 20 век бараме нации, бараме бугари, македонци а луѓето се декларирале во огромен дел како нашите.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
kazav ednas ..eve uste ednas

sekoja nacija ili covek (vo ovoj slucaj Tatarstan) so lazna istorija e za sozaluvanje a ne e za podbivanje
Според ООН и сите други Татарстан e република во состава на Руската федерациja и не виждам ти какви претензии имаш ком нив?Имаш претензии ком Руската федерациja?И шо обшто има Татарстан со това?
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Според ООН и сите други Татарстан e република во состава на Руската федерациja и не виждам ти какви претензии имаш ком нив?Имаш претензии ком Руската федерациja?
mislev na Republika Bugarija :)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Инаку Македонскот малцинство мора да биде почитувано како еднакво меѓу еднаквите.Без процеси на асимилиација, притисоци, да биде еден вид мост на соработка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom