Прашања до Атеистите II

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
1. Од кого сте створени?
2. Зошто човекот е створен?
3. Зошто не верувате во загробен живот?
4. Дали имате некои Аргументи за вашето “верување“ дека не постои БОГ?


------------------------------

1) По пат на еволуција, полека, полека и сеуште еволуираме. Т.е. како што вика еден скеч, ако Господ го создал светот за 7 дена и не создал нас од Адам и Ева, што мајка бараат фосилите на диносаорусите под земјата?

2) Незнам, а и најверојатно никогаш нема да дознам. И многу луѓе што доживеале некоја лична несреќа не им е јасно, како ако постои Господ, дозволил да се случи ова, зошто нели, он не сака сите подеднакво. Се сеќавам пред некое време кога се запали едно школо во Америка и испогинаа едно чудо деца на 8 / 9 години. Што цел имал Господ за нив? Ден денес неможам да ја извадам сликата од глава, кога загина Тоше Проески, 90% од луѓето викаа дека неможе да постои господ ако ова му се деси на Тоше.

3) Има некој валиден доказ за задгробен живот или цело време ќе тераме по логиката: јас (црквата) сум во право, се додека не докажеш дека грешам? Црквата едно време палеше луѓе зошто викаа дека земјата не е рамна или дека уствари, земјата се врти околу сонцето а не обратно. Ако толку се они во право, како успеале да направат две толку огромни грешки?

4) А кои се “доказите“ дека постои? Записи од луѓе од пред 2000 години? Библија пишувана т.е. составена од разни извори пред 1700 години. Библијата не стигна по факс - гласано е за неа, што ќе влезе во книгата а што нема. А и огромен број на “верници“, никогаш во живот ја немаат ни допрено таа книга - веруваат во Господ зошто така се израснати и зошто им е полесно да веруваат во нешто одколу во ништо.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Постоела ли друга цивилизација на планетава или ние сме првата?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Постоела ли друга цивилизација на планетава или ние сме првата?
Ние сме првата цивилизација, односно првиот облик на живот проследен со ментална еволуција.
Доказ за тоа е фактот што нема доказ дека некој сличен на нас бил претходно тука.
Сме нашле фосили од се, ама не од друга цивилизација... (сега за сега)
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Постоела ли друга цивилизација на планетава или ние сме првата?

Ako gi zemete vo predvid poslednite otkiritija kako piramidite vo bermudskiot tiragolnik, podzemniot grad vo blizina na kuba, podzemnite piramidi do japonija koi po presmetkite za pokacuvanje na vodata bile izgradeni pred najmalku 12 000 godini, piramidite bo bosna koi postavuvaat uste mnogu prasanja. so sigurnost postoela civilizacija na zemjata pred nasata (ovde koga kazuvam nasata civilizacija se smeta do pred 6000 godini, kako sto e prifateno vo akademskite krugovi).

п.с. Еволуцијата на човекот претрпела ли интилигентна интервенција, од надвор?

so pocnuvanje na dekodiranjeto na coveckata dnk utvrdeno e deka postoi gen koj sto go ima samo covekot i niedno drugo zivo sustestvo na planetata, se rabodi za genot za govor. so toa golema e verojatnosta deka postoi intervencija vo genetskiot inzenerig na covekot.
dosega ima mnogu genetski modificirana hrana koja e veke vo supermarketite a i najverovatno vo makedonija. posledno vreme se raboti na genetski modificirani zivotni so razlicna cel. proverete gi linkovite

http://www.youtube.com/watch?v=34za73rg-Dc
http://www.youtube.com/watch?v=dPTkVkObfh0
http://www.youtube.com/watch?v=sXM_WmwT2v4

i vie samite moze da zaklucite deka istoto moze da se pravi i so luge, no samo so zakon e zabraneto toa.

dali spored vas sme veke bogovi?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ние сме првата цивилизација, односно првиот облик на живот проследен со ментална еволуција.
Доказ за тоа е фактот што нема доказ дека некој сличен на нас бил претходно тука.
Сме нашле фосили од се, ама не од друга цивилизација... (сега за сега)
Ама, сме нашле работи, кои не припаѓаат на соодветното време.

Дали човековата еволуција претрпела интилигентна интервенција?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.850
Поени од реакции
5.168
Ама, сме нашле работи, кои не припаѓаат на соодветното време.

Дали човековата еволуција претрпела интилигентна интервенција?
Кажи некоја од тие работи?
А за интелегентна интервенција, незнам да ти кажам право.Тоа ми е поверојатно отколку белокосиот старец на небото.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Да не одиме Оф-Топик, имам уште прашања затоа се полека ќе бидат поставени:

1. Дали мртвите тела на Атеистите се закопуваат во Земја или има друг метод кој го практикуваат атеистите?
2. Доколку се закопуваат во земја, дали имаат посебни гробишта само за атеисти? (Објаснете ми ја ситуацијата за Р.Македонија)
3. Доколку не се закопува во земја кажете што правете со мртвите тела?
4. Доколку умре некој атеист што се прави со телото се додека не се закопа или не се спроведе некој друг метод?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Да не одиме Оф-Топик, имам уште прашања затоа се полека ќе бидат поставени:

1. Дали мртвите тела на Атеистите се закопуваат во Земја или има друг метод кој го практикуваат атеистите?
2. Доколку се закопуваат во земја, дали имаат посебни гробишта само за атеисти? (Објаснете ми ја ситуацијата за Р.Македонија)
3. Доколку не се закопува во земја кажете што правете со мртвите тела?
4. Доколку умре некој атеист што се прави со телото се додека не се закопа или не се спроведе некој друг метод?
Пред да умрит атеистот, си бират по своја желба што да излажит... и му викат на попот/оџата - христијан сум, или муслиман сум... и бесплатно ги користит сите бенефити на верниците. Плац со ровка и плодна земја.. ковчег позлатен или од резбано дрво (по избор) ... бесплатно караоке пеење над гробот... итн итн..
Одприлика таква е ситуацијата во р.Македонија.
Мислам ова.. мртов сериозен сум.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Пред да умрит атеистот, си бират по своја желба што да излажит... и му викат на попот/оџата - христијан сум, или муслиман сум... и бесплатно ги користит сите бенефити на верниците. Плац со ровка и плодна земја.. ковчег позлатен или од резбано дрво (по избор) ... бесплатно караоке пеење над гробот... итн итн..
Одприлика таква е ситуацијата во р.Македонија.
Мислам ова.. мртов сериозен сум.
Хахах ме насмевна, бравос :pos:

Па не се знае кога ќе ти стигне смрта, за да се пазариш со Попот или Оџата. Цело време тој Атеист и сега наеднаш примал ВЕРА за да биде спасен. Сепак така никој не умира како Атеист? Иако има многу атеисти кој умираат како атеисти.

Незнам како е кај христијанството дали Поповите тоа го прифачаат, за да тој дотогашен атеист би ги искоистил. Но знај дека во исламот тоа не ти пали. И до ден денес никој атеист ниту христијанин не е закопан во муслимански гробишта.

И плус ПЕЕЊЕ па зашто да му се пее и бара да му се пее или останатите атеисти можеби бараат да му се пее кога дотогаш не веруваат во ништо, или да му биде ЗАГРОБНИОТ ЖИВОТ полесен, кој цело време ВЕРУВАТЕ дека не постои загробен живот?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.532
Поени од реакции
59.065
Да не одиме Оф-Топик, имам уште прашања затоа се полека ќе бидат поставени:

1. Дали мртвите тела на Атеистите се закопуваат во Земја или има друг метод кој го практикуваат атеистите?
2. Доколку се закопуваат во земја, дали имаат посебни гробишта само за атеисти? (Објаснете ми ја ситуацијата за Р.Македонија)
3. Доколку не се закопува во земја кажете што правете со мртвите тела?
4. Доколку умре некој атеист што се прави со телото се додека не се закопа или не се спроведе некој друг метод?
1. Има. Метод спавање са рибама. Метод burn baby, burn. Сешто има по светов.
2. Нема, а зошто би биле потребни?
3. Оние кои не ги закопуваат во земја шетаат како зомби forever and ever.
4. Доколку умре го пакуваат во картонска амбалажа и го складираат во стовариште заедно со останатите атеисти. Доколку не умре ондак се работи стварно за жилав заебан тип



Мислам дај, стварно :pos:
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Да не одиме Оф-Топик, имам уште прашања затоа се полека ќе бидат поставени:

1. Дали мртвите тела на Атеистите се закопуваат во Земја или има друг метод кој го практикуваат атеистите?
2. Доколку се закопуваат во земја, дали имаат посебни гробишта само за атеисти? (Објаснете ми ја ситуацијата за Р.Македонија)
3. Доколку не се закопува во земја кажете што правете со мртвите тела?
4. Доколку умре некој атеист што се прави со телото се додека не се закопа или не се спроведе некој друг метод?​
Najprvo bi ti ja objasnil situacijata so R. Makedonija. Republika Makedonija e ustavna demokratija i so toa najvisok dokumet vo drzavata e ustavot na R. Makedonija ( a ne biblijata ili pak koranot kako sto e slucaj vo nekoi muslimanski drzavi i odtuka izleguva nivniot seriatski ustav.).
Koga covek ke pocine ne se odi vo crkva/djamija da se vikne pop/odja za da ja utvrdi negovata smrt, tuku se odi vo bolnica i doktorot izdava dokumet za smrtta na istiot covek. So toj dokumet se odi vo policija i se vadi i"zvod od umrenite" na istoto lice. (i ovde nikakva uloga ne igra crkvata/djamijata). so toj dokumet se odi vo komunalec ili predprijatieto koe stopanisuva so gradskite grobista (crkvata/djamijata nikade vo R. Makedonija ne stopanisuvaat so gradskite grobista). Mrtvoto telo izvesen period se cuva doma a po nekolku casa dokolku opstinata ima kapela so zakon zadolzitelno e da se odnese vo nea (so kapelata stopanisuma istata firma koja stopanisuva so grobistata a ne crkvata/djamijata) Koga se slucuva zakopot na pocinatoto lice toa go izveduva pogrebalno predprijatie koe ima licenca za zakopuvanje na pocinati lica. Dokolku najbliskite sakaat da viknat pop tie treba da odat i da go viknat popot, toj sam nema da dojde, a isto taka treba da platat taksa za toj da dojde (taksata kolku sto znam e 2500 den. mozebi za razlicni mesta e razlicna) a ako ne platis toj nema da dojde.
Grobistata kade sto ziveam jas se podeleni na muslimanski i hristijanski. Moze da izbiras na koi grobista ke bide zakopano pocinatoto lice, no samite luge sakaat da bidat zakopani vo "nivnite" grobista
i kolku sto slusav eden turcin "jas na kaurski grobista da bidam zakopan, nema sanski" mozam da zaklucam deka za muslimanite sram e nivniot grob da bide do "kaurski" grob.
Od drugata strana crkvata imam slusnato kako popot im veli na lugeto "tie se nasite grobista, tamu treba da bide zakopan" .
Podelbata na muslimanski/hristijanski grobista ne e po zakon na R. Makedonija tuku od veruvanjeto na lugeto i nivnito pokoruvanje na crkvata/djamijata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom