Прашања до Атеистите II

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Хахах ме насмевна, бравос :pos:

Па не се знае кога ќе ти стигне смрта, за да се пазариш со Попот или Оџата. Цело време тој Атеист и сега наеднаш примал ВЕРА за да биде спасен. Сепак така никој не умира како Атеист? Иако има многу атеисти кој умираат како атеисти.

Незнам како е кај христијанството дали Поповите тоа го прифачаат, за да тој дотогашен атеист би ги искоистил. Но знај дека во исламот тоа не ти пали. И до ден денес никој атеист ниту христијанин не е закопан во муслимански гробишта.

И плус ПЕЕЊЕ па зашто да му се пее и бара да му се пее или останатите атеисти можеби бараат да му се пее кога дотогаш не веруваат во ништо, или да му биде ЗАГРОБНИОТ ЖИВОТ полесен, кој цело време ВЕРУВАТЕ дека не постои загробен живот?


Ova e vistinski nastan

Pocina covek koj sto nikogas ne veruvase na popovite, crkvata i toa sto go propovedaat. Sekogas koga ke stanese razgovor za crkvata, popovite gi imenuvase kako najgolemite apazi, lopovi koi go iskoristuvaat na narodot, luge sto ziveat na tuga smetka. Gi imenuvase popovite koi vozat dobri avtomobili a istite od starite babi koi sto odvaj go prezivuvaat mesecot sobiraat po 50 denari za da im peat na grobovite na nivnite najmili. Go imav slusnato kako na zena mu i ima kazano vo nikoj slucaj ne saka na na negoviot grob pop da pee.
Koga toj pocina, na denot na negoviot pogreb jas vidov kako pop pee na negoviot grob. I mnogu ubavo se sekavam na negovite zborovi "boze primi go vo tvoeto nebesno carstvo" ???????????
Pa neli toj sekogas bese protiv niv, sekogas loso govorese, gi napagase i tie bea svesni za toa.
Posle 6 meseci jas licno ja prasav na zena mu, pa zosto pop mu peese na grobot, neli toj ti kaza deka ne saka popovi da mu peat na grob. I nejziniot odgovor bese "da be nego ke go slusam" i potoa "e dobro de sto ako mu ispea nekoja pesna"

Po ova ocigledno e deka nacinot na koj se zakopuvat ateistite zavisi od religioznoto ubeduvanje na negovata familija i najbliski, na kraj tie se koi gi nosat site emocionalni maki, i finansiski trosoci na negoviot zakop.
Od druga strana na crkvata so sigurnost ne i odgovara na grobistata da ima markirano gobovi na ateisti (luge koi bile hristijani i go otfrlile nivnoto ucenje ) od pricina sto na primer denes ( toj pocina pred poveke godini) site koi sto ke pominat pokraj negoviot grob gi gledat hristijanskite oznaki i se sto toj govorese, pravese protiv crkvata, popovite i nivniot "apazlak" se e zaboraveno, vo umovite na tie luge toj e bil hristijanin.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
Научен извор а не фантазија колега.

По твојата логика дека библијата е извор, еве јас презентирам извор во кој недвосмислено се докажува дека постојат самовили, змејови, џуџиња, орки, тролови (не интернет) и хобити.
http://www.amazon.com/Lord-Rings-J-R-R-Tolkien/dp/0544003411

А да бидеме искрени и помалку грешки и двосмислености има во Господар на прстените него во библијата.

А зошто твојата книга да е поточна од Куранот на пример? Или Рамајана? Или Енума Елиш?
Исто имаат докази како и Библијата, зошто баш она е точна?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
самовили, змејови, џуџиња, орки, тролови (не интернет) и хобити.
А да бидеме искрени и помалку грешки и двосмислености има во Господар на прстените него во библијата.
А зошто твојата книга да е поточна од Куранот на пример? Или Рамајана? Или Енума Елиш?
Исто имаат докази како и Библијата, зошто баш она е точна?
A kade rekov inaku?
Kade rekov deka ne postojat samovili, trolovi, angeli, demoni??
Se se toa iminja dadeni od nesovrseni sustestva za kreaciite na sovrseniot koi sakaat da gi definiraat so svojot ogranicen um, a ne mozat. I se gleda deka ne si go proucuval Tolkien. Citanje (iako ne veruvam deka vo orDZinal si go cital, i se od nego) ne e isto sto i proucuvanje.
Ima kaj nego golemi nejasnotii.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
1. Од кого сте створени?
2. Зошто човекот е створен?
3. Зошто не верувате во загробен живот?
4. Дали имате некои Аргументи за вашето “верување“ дека не постои БОГ?
____________________________________________________________________________________

1. Од маjка ми и татко ми, не би сакал да навлегувам во чинот на моето создавање :) А ако прашањето се однесува на тоа од кого бил створен човекот тогаш одговорот е : не би можеле да знаеме. Кога се раѓаме не добиваме вродени информации за нашето потекло туку сме оставени да живееме со информациите што ги добиваме од околината (од луѓето и природата).

2. Истиот одговор и овде. Со дополнение, доколку Креаторот има свест, неговата замисла била да немаме информации за него и нашето потекло туку да живееме во информациите што ги добиваме во околината во коjа живееме.

3. Не верувам во задгробен живот туку во реинкарнациjа т.е верувам дека по смртта душата на човекот не исчезнува туку станува дел од некое друго битие.

4. Аргументот треба да биде поткрепен со доказ а бидеjќи ниедно битие на светот нема валиден аргумент околу постоењето или непостоењето на Креаторот можам да кажам дека ова прашање нема никогаш да биде одговорено и секогаш ќе биде сведено на субjективно размислување и верување.
За мене Креатор постои и се разликува од Богот што го форсираат монотеистичките и политеистичките религии па токму поради тоа не се нарекувам верник туку агностик или антитеист.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
3. Не верувам во задгробен живот туку во реинкарнациjа т.е верувам дека по смртта душата на човекот не исчезнува туку станува дел од некое друго битие.
Значи веруваш. Што е со товето тврдење подолу (во болдот)?
4. Аргументот треба да биде поткрепен со доказ а бидеjќи ниедно битие на светот нема валиден аргумент околу постоењето или непостоењето на Креаторот можам да кажам дека ова прашање нема никогаш да биде одговорено и секогаш ќе биде сведено на субjективно размислување и верување.
Ок, треба. Дали некогаш ќе се знае или не, ќе видиме.
За мене Креатор постои и се разликува од Богот што го форсираат монотеистичките и политеистичките религии па токму поради тоа не се нарекувам верник туку агностик или антитеист.
Ај види го претходниот болд. Имаш некој аргумен за болдот?
И како успеа ова тврдење да ги поврзеш со агностицизам, за антитеизам па ептен не ми е јасно. Не знам Веројатно си мислел на Деизам или Пантеизам. Зависи како го гледаш тој креатор, ќе сакаш да ни појасниш?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Значи веруваш. Што е со товето тврдење подолу (во болдот)?
Тврдењето е дека треба доказ за аргументот но jас не дадов аргумент туку лично видување/верување.


Ај види го претходниот болд. Имаш некој аргумен за болдот?
И како успеа ова тврдење да ги поврзеш со агностицизам, за антитеизам па ептен не ми е јасно. Не знам Веројатно си мислел на Деизам или Пантеизам. Зависи како го гледаш тој креатор, ќе сакаш да ни појасниш?
Истото што го кажав во претходниот цитат, не дадов аргумент туку лично мислење т.е верување. Антитеизамот го поврзувам со анти-меjнстрим религиите, не како анти-бог. Агностицизмот е точно тоа што го опишува моето верување. Вероjатно си запознаен со дефинициjата за агностицизам:
Агностицизмот е филозофско убедување дека вистинитосната вредност на некои тврдења—особено тврдења за постоењето или непостоењето на божества, но и други религиозни иметафизички тврдења—не може да се утврди ниту докаже.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Тврдењето е дека треба доказ за аргументот но jас не дадов аргумент туку лично видување/верување.

Истото што го кажав во претходниот цитат, не дадов аргумент туку лично мислење т.е верување. Антитеизамот го поврзувам со анти-меjнстрим религиите, не како анти-бог. Агностицизмот е точно тоа што го опишува моето верување. Вероjатно си запознаен со дефинициjата за агностицизам:
Агностицизмот е филозофско убедување дека вистинитосната вредност на некои тврдења—особено тврдења за постоењето или непостоењето на божества, но и други религиозни иметафизички тврдења—не може да се утврди ниту докаже.
Повеќе мислев на тоа каква претстава имаш за бог, на тоа да се усмериш, но нејсе. Според кажаново досега не си ни агностик уште помалку антитеист. А друг веќе муабет што и тие и тие се атеисти во суштина.
Со таков став дека веруваш во бог, некаков си, каков и да е тој, ти кажав и погоре, можеш да си деист или пантеист. Тоа што ти си го дал како дефиниција за агностицизмот е само делумна, а и не оди никогаш сам.
Твоја одлука на крајот на краиштата како ќе се нарекуваш.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Муки постави убави прашања кои беа онака шах-мат за атеистите,а никола најјубаво одговори дека пред смрт му лажат на попот и оџата и слично.

Е сега јас да прашам,доколку претпоставиме дека живееме како да кажам во атеистичка држава,или така нешто.
Каде би се закопувале атеистите што ќе умрат?
Знаеме дека исламски и христијански(ваљда) е да се закопуваат со земја,каков би бил атеистичката постапка со мртвите тела?
Доколку би имале избор што би правеле?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Муки постави убави прашања кои беа онака шах-мат за атеистите,а никола најјубаво одговори дека пред смрт му лажат на попот и оџата и слично.

Е сега јас да прашам,доколку претпоставиме дека живееме како да кажам во атеистичка држава,или така нешто.
Каде би се закопувале атеистите што ќе умрат?
Знаеме дека исламски и христијански(ваљда) е да се закопуваат со земја,каков би бил атеистичката постапка со мртвите тела?
Доколку би имале избор што би правеле?
Македонија е секуларна земја. Религијата е одвоена од државата. Не постои државна религија.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.874
Поени од реакции
8.681
A kade rekov inaku?
Kade rekov deka ne postojat samovili, trolovi, angeli, demoni??
Se se toa iminja dadeni od nesovrseni sustestva za kreaciite na sovrseniot koi sakaat da gi definiraat so svojot ogranicen um, a ne mozat. I se gleda deka ne si go proucuval Tolkien. Citanje (iako ne veruvam deka vo orDZinal si go cital, i se od nego) ne e isto sto i proucuvanje.
Ima kaj nego golemi nejasnotii.
Ок, се извинувам колега. На англиски го читав.

Јас мислев дека си христијанин дека се повикуваш на Библијата и цитираш некои делови од истата во потписот.

Затоа сега ме збунуваш, дека творецот на светот на Господарот на прстените (Еру Илуватар) ги створил елфовите и луѓето додека џуџињата се створени со помош на еден од Аинурите (Алуе) и истиот Аинур ги створил и сонцето и месечината што е бајаги различно од Библијата каде сите небески тела се створени од Бог лично.

По библијата Бог створил се без помош од своите креации (единствен креатор) па затоа сум збунет како тоа можеш да ги споиш библискиот бог со Толкиновскиот Еру (имал помош).

Те молам појасни бидејки ми се чини дека не се исти.

Исто така стои моето прашање:
Зошто за тебе Библијата (и Господарот на прстените) се поверодостојни од Куранот, Енума Елиш, Рамајана и слично?

Муки постави убави прашања кои беа онака шах-мат за атеистите
Кои се тие прашања колега? Не ги најдов.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тоа само на хартиjа :) Реалноста е сосема друга
Па и 90% верници се на хартија, пошто баба дедо биле верници ај и тие, за адетот, инаку врска немаат од свети писма, не почитуваат постења, не одат на литургии... оние народни обичаи ги држат каде има музика јадење и пиење. Во македонија религијата не ја диктира политиката на државата.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Па и 90% верници се на хартија, пошто баба дедо биле верници ај и тие, за адетот, инаку врска немаат од свети писма, не почитуваат постења, не одат на литургии... оние народни обичаи ги држат каде има музика јадење и пиење. Во македонија религијата не ја диктира политиката на државата.
Точно но адетот/традициjата каj Македонците е многу тесно поврзана со религиjата и за жал доста е почитувана и на некоj начин го диктира стилот на живеење (слави, прослави, свадби, крштевања, закоп со поп...). Како што кажа врска немаат од свети писма но слават празници и одат во црква. Маjка ми и татко ми никогаш не jа прочитале библиjата а се прават верници ипол.
А тоа дека не jа диктира политиката на државата делумно е точно но во последно време власта се повеќе jа турка религиjата меѓу народот, гради цркви, вика свештеници да ги осветат темелите на зградите итн.
Секуларна држава = секуларна власт = неутралност на власта во однос на религиjата
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Македонија е секуларна земја. Религијата е одвоена од државата. Не постои државна религија.
еве ти пример.
Јас пред еден месец бев во УЈП во скопје,коа тетката на шалтер позади закачила црквен календар и крст над него.
а државна институција :)
и ти мене сеа ќе ми најдеш пример ако си бил во државна институција каде работел муслиман во државна институција и имал верски обележја можеби во канцеларијата
и така..
поентата ми е: не се лажете дека живееме во секуларна држава. :)
туку одговори ми на прашањата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom