Прашања до Атеистите II

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Кој прост начин, вербата опфаќа само недокажливи нешта, нема потреба од слепа верба во она што е веќе докажано. Едноставно е.
“Така нека биде“ терај дајле во твоето НЕВЕРУВАЊЕ. Ме интересира од кога постанал Атеизмот и кој е носител на Атеизмот?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
“Така нека биде“ терај дајле во твоето НЕВЕРУВАЊЕ. Ме интересира од кога постанал Атеизмот и кој е носител на Атеизмот?
Атеизмот настанал кога се развила свеста кај Хомо Сапиенсот, моментот пред да ги измисли боговите, а носител нема.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Имам уште нешто да надоплнам кога вече темата е поставена за прашања за АТЕИСТИТЕ.

Дали можете да ми дадете дефинициа за БОГ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
“Така нека биде“ терај дајле во твоето НЕВЕРУВАЊЕ. Ме интересира од кога постанал Атеизмот и кој е носител на Атеизмот?
Атеизам е еден и единствен. Нема поделби на атеистички секти, фракции, движења. И еским атеист и пигмеј атеист и кинез и германец и турчин и србин и француз и бразилец и аустралијанец... веруваат во исто. Атеизмот пред 5000 години, бил ист како и денес, не се променил. Додека религии настануваат па се цепкаат се делат на разни гледања, толкувања, верзии, па одумираат па се трансформираат во друга вера... Нема една единствена вера или религија, универзална и непроменлива за сите.
Али Атеизмот е еден единствен универзален.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Имам уште нешто да надоплнам кога вече темата е поставена за прашања за АТЕИСТИТЕ.

Дали можете да ми дадете дефинициа за БОГ?
Измислено натприродно битие.
Next!
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Јас не сакам да прашам ништо,само сакам да им честитам атеистите :)
Атеизмот со други зборови уствари значи: Се разочарав што мојата религија не ми понуди одговори на моите прашања,а другите за инает нема да ги проучувам,па ќе се праам модерен и ќе викам дека Бог не постои.
Срдечен Поздрав :)
 
D

dystopian

Гостин
Јас не сакам да прашам ништо,само сакам да им честитам атеистите :)
Атеизмот со други зборови уствари значи: Се разочарав што мојата религија не ми понуди одговори на моите прашања,а другите за инает нема да ги проучувам,па ќе се праам модерен и ќе викам дека Бог не постои.
Срдечен Поздрав :)
:icon_lol:

Точно, навистина се разочарав што не сум доволно ретардиран да поверувам во прикаските на група пустински камилари.

Поздрав и до тебе.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Јас не сакам да прашам ништо,само сакам да им честитам атеистите :)
Атеизмот со други зборови уствари значи: Се разочарав што мојата религија не ми понуди одговори на моите прашања,а другите за инает нема да ги проучувам,па ќе се праам модерен и ќе викам дека Бог не постои.
Срдечен Поздрав :)
Јудео-христијанската религија и исламот се basically the same, будизмот е многу источен за мојата филозофија, имам памет во главата и затоа сум атеист.
Бог не постои.
Next!
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
Јас не сакам да прашам ништо,само сакам да им честитам атеистите :)
Атеизмот со други зборови уствари значи: Се разочарав што мојата религија не ми понуди одговори на моите прашања,а другите за инает нема да ги проучувам,па ќе се праам модерен и ќе викам дека Бог не постои.
Срдечен Поздрав :)
А на честитките и една честитка од моја страна секако добронамерна: Му честитам на нивното СЛЕПО ВЕРУВАЊЕ. Исто така му честитам а ова е голема ЧЕСТИТКА која што тие Атеисти го прифатија првото СВЕДОЧЕЊЕ од ШЕХАДЕТОТ во Исламот. Тие го прифатиа тоа што ги НЕГИРААТ сите божества: ЛА ИЛАХЕ - НЕМА БОГ; само што уште треба да посведочат во ИЛЛАЛЛАХ-ОСВЕН АЛЛАХ. Затоа Атеистие заслужуваат честитка за еден чекор понапрад од МНОГОБОЖЦИТЕ!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Јас не сакам да прашам ништо,само сакам да им честитам атеистите :)
Атеизмот со други зборови уствари значи: Се разочарав што мојата религија не ми понуди одговори на моите прашања,а другите за инает нема да ги проучувам,па ќе се праам модерен и ќе викам дека Бог не постои.
Срдечен Поздрав :)
Во кои религии членуваше и колку време пред да одбере која религија ти го дава најдобриот одговор. Дали си бил Будист, Хиндус, Јуедец, Муслиман, паган, Дали си бил католик, православен, протестант, јеховин сведок, несторијанец.... Или то шо се нашло тука - то е. Сите религии нудат оговори, али сите ги запозна, дали имаш живеено еден период на живод во склад со секоја од нив па да се решиш ?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Имам уште нешто да надоплнам кога вече темата е поставена за прашања за АТЕИСТИТЕ.

Дали можете да ми дадете дефинициа за БОГ?
А дали ти како верник живееш според кодексите на религијата или само млатиш празна слама.
Дали при религијата се придржуваш само кога ти одговара или парите што ги имаш ги делиш со сиромашните.
Дали кога не ти иде работа или нешто те заебава пцуеш.
Си се запрашал ли некогаш дека можеби Богот во кој што веруваш е печатна грешка во книгата во која читаш па се натаму е погрешно.

И на како последно прашање, од каде си сигурен дека во Богот во кој веруваш е вистинскиот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
А на честитките и една честитка од моја страна секако добронамерна: Му честитам на нивното СЛЕПО ВЕРУВАЊЕ. Исто така му честитам а ова е голема ЧЕСТИТКА која што тие Атеисти го прифатија првото СВЕДОЧЕЊЕ од ШЕХАДЕТОТ во Исламот. Тие го прифатиа тоа што ги НЕГИРААТ сите божества: ЛА ИЛАХЕ - НЕМА БОГ; само што уште треба да посведочат во ИЛЛАЛЛАХ-ОСВЕН АЛЛАХ. Затоа Атеистие заслужуваат честитка за еден чекор понапрад од МНОГОБОЖЦИТЕ!
И ти си најблиску до атеистите, си се откажал од сите богови, остана уше тој еден. Поблизок си на атеистите од колку некој паган или ,могубожец. Дури си поблиску до атеистите и од христијаните кои веруват во 3 бога во еден.
Честитки и со среќа за уште тој еден чекор.
 

Muki-20

Маркетинг и финансиски консултант
Член од
12 мај 2012
Мислења
253
Поени од реакции
72
А дали ти како верник живееш според кодексите на религијата или само млатиш празна слама.
Дали при религијата се придржуваш само кога ти одговара или парите што ги имаш ги делиш со сиромашните.
Дали кога не ти иде работа или нешто те заебава пцуеш.
Си се запрашал ли некогаш дека можеби Богот во кој што веруваш е печатна грешка во книгата во која читаш па се натаму е погрешно.

И на како последно прашање, од каде си сигурен дека во Богот во кој веруваш е вистинскиот.
Пред се почитувај ги правилата на темта, одговори на прашањето кое е поставено ако мислиш дека треба да одговориш, а за наведените прашања постирај ги на содветното место.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Во кои религии членуваше и колку време пред да одбере која религија ти го дава најдобриот одговор. Дали си бил Будист, Хиндус, Јуедец, Муслиман, паган, Дали си бил католик, православен, протестант, јеховин сведок, несторијанец.... Или то шо се нашло тука - то е. Сите религии нудат оговори, али сите ги запозна, дали имаш живеено еден период на живод во склад со секоја од нив па да се решиш ?
Не е тоа фората,јас нема потреба да барам одговори,роден сум како муслиман,задоволен сум од тие одговори и немам потреба да барам понатаму во другите религии.
Ако не сум задоволен од мојата религија, тогаш ќе го побарам одговорот во другите религии.
додека кај атеистите е обратно,се раѓаат на пример како христијани,и не се задоволни од одговорите што им ги нуди христијанството,и не одат понатаму туку викаат БОГ НЕ ПОСТОИ,без да видат што вели исламот,јудеизмот,хиндуизмот и сите други што ги наброи :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Пред се почитувај ги правилата на темта, одговори на прашањето кое е поставено ако мислиш дека треба да одговориш, а за наведените прашања постирај ги на содветното место.
Ајде сега немој да плачеш зошто ти дадов тешки прашања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom