Празнично украсување

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Вчера гледав колку убаво изгледа целиот град во сијалички и Божикни декорации и како што пророси и снег - ептен ми се бендиса целата слика. Претежно интересен за децата, периодот на Божик и Нова Година и за возрасните е посебен и вреден да се одбележи како што треба.
Малку понапред од нас Католиците веќе почнуваат со украсување на домовите - елки, прозорци, дворови...
Ме интересира како вие мислете да накитите за да внесете празнична атмосфера во домот? Дали тоа го правите со мерак или за да се одбележи? И дали го доживувате како напор или како убав обичај кој го развеселува семејството?

 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Добра ти е темата Аназтазија...
Ја баш вчера нешо по градов имав работа и глеам почнале со китење украсување едно друго... Убаво е нема што, мене искрено ми е мило кога ке видам како е украсно онака у различни бои црвени плави зелени незнам ти какви се нема украси да видиш па дедо мразовци па елки ова она...
Убаво е за секого барем така мислам... Убаво е и дома да си имаш накитено е сеа зависи секој по свој стил.. Јас д ти кажам искрено еве веќе трета година не китам дома елка.. тоа и го препуштам на сестра ми не за друго него ме мрзи а и мн ѓубре се прави додека накитиш... Кога би имал можност ја би ја накитил куќата... или па да имам некое дрво во двор поубаво него би го накитил ( со сиалички само нормално ) некако поубаво ми изгледа.. башка секој кој ке помине може да забелиежи...
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Кај мене дома веќе се е накитено, права Божиќна атмосфера, со вистинско задоволство китам и укарсувам. Вториот ден на Божиќ кај мене е куќна слава и имам преку 30 луѓе на гости. Семејна традиција е да доаѓа Дедо Мраз и да им носи поклони на сите деца што ми се на гости. Вистинска фешта да ги видите само малите како се спремаат за Дедо Мраз висат по прозорци и му ја чекаат санката. Го прашувам сега син ми дали се лути што не му кажував дека нели нема Дедо Мраз, а тој вели дека било топ, и дека со задоволство ќе ја продолжи семејната традиција која е започната од неговиот дедо пред 40 години. Еве за тие што имаат деца еден предлог да им направат вистинска Божиќна илузија. Дедо Мраз сеуште доаѓа кај нас.
Среќни празници.:smir: :back:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Аххххх, наубавиот период во годината. Колку сакам само да е секаде украсено и така да си врне снег :youpiii:.


Ево една елкичка од мене




:ladnicko:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276


Уживам во празнициве.
Градот е прекрасно накитен, се чувствува одма поинкава атмосфера и различно расположение.
Ќе посветам дел од своето време во украсување кај мене дома, сијаличките се мојата обврска и секогаш уживам во моментите додека си поигрувам со нив.
Стварно е убаво кога на неколку денови пред нова година сите дворови, балкони и куќи празничко ќе блеснат.
Одма се чувстува поинаква атмосфера која дава убава и позитивна енергија.
 
I

InF3cTeD

Гостин
супер тема..само шо ја не кревам многу галама околу китење,повеќе мама се замара од мене...ми купила мала елка,украси некој си и незнам уште шо не и почна да ми украсува у соба...сепак убаво е да е украсено колку да се обележи
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не бе, замара тоа. Башка после треба да се чисти :) Ако сака мајка ми нека кити, а ја ќе си глеам по излози убави новогодишни работи, кои секако нема да ги купам.
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Според мене ове дефинитивно најубав период од годината.. Задоволство ми е да украсувам по дома..:smir: .. Ме полни со позитивна енергија..:pipi:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Уживам во декемри и јануари, тоа ми е омилениот период од цела година. Најубавата глетка е кога шеташ навечер низ град, насекаде паѓа снег а цел град е украсен и насекаде околу тебе има светла и се осеќа божиќна и новогодишна атмосфера. Колку ми е само криво сега што живема далеку и наместо во зима треба нова година да ја славам во лето и да се топам на 40 степени:jaj:

Кај нас дома е се украсено, елката е наредена, дедо мразовци и сите пропратни украси се на место, а куќата е однадвор украсена. Искрено чинот на редење ми е интересен ама ништо посебен зашто некогаш го чувствувам како товар. Ама затоа пак прекрасна е глетката кога ќе видиш се како е украсено и блеска :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Прекрасен период од годината. Моменти во кои потполно се посветувам на удобноста во домот и неговото разубавување.
Обожавам китење затоа што ме исполнува со некоја енергија која ми дава уште поголема сила за да продолжам со работата:)
Прекрасен начин да се зближиме ние дома како семејство.
Кога е елката во прашање, без разлика дали некој од нас има некоја работа, сите заедно ја китиме:)
Потоа, татко ми е задолжен за китење на балконот (сијалички и снегулки од стиропор), мајка ми е задолжена за декорација на една од полиците на кое е поставено раѓањето на Исус, а јас и брат ми сме задолжени за сите останати украсувања:pipi:
Едноставно, преубаво се чувствувам кога си китам низ дома. :back:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Порано повеќе се радував, сега не би седнала да се замарам да китам, затоа што не се вртам дома за да имам време. :) Убаво ми е да гледам накитени места, ама не знам дали заради тоа што во последно време имам отрпнато на Новогодишната еуфорија, намалена ми е радоста како треба да се кити. Ние обично дома китиме за св. Никола, тоа е како традиција, од како знам за себе. :)
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Мноооогу сакам украсување.Целата таа топла атмосфера која се создава е прекрасна:pipi:
 
S

StereoLove

Гостин
Претходните години секогаш ја китевме елката,ми беше мерак ептен:)а сега не ме интересира ни каде ни е елката а не па да ја китам.Инаку улиците се веке накитени.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Не украсувам, немаме мали деца по куќа. Ме мрзи елката да ја ставам, многу ѓубриња праи треба да смукам после со правосмукалка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom