Правосуден испит

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 12 декември 2005.

 1. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.283
  мене ми стигна преку пошта.
  може
  Прво полагаш 5 теоретски испити и ако ги положиш сите имаш право да полагаш двата студии на случај што се, се полага и студија и теоретскиот дел компјутерски со понудени опции од кои само една е точна( најблико би било да се каже дека е на заокружувањње), трето за време на полагање на теоретскиот дел неможеш да користиш ништо материјал, додека за студии на случај ти се достапни сите закони кои што ти се потребни, и четврто за теоретскиот дел мислам дека требаше да ти бидат точни 37 од 50 прашања, додека за студија на случај да ти бидат точни 5 од 6 за да положиш.
  И со среќа, крши нозе
   
 2. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445
  Здраво. Ако може одговори на моиве прашања ве молам членови на форумов.
  Неколку месеци поминаа откако магистрирав на Јустинијан Први работам натаму наваму што ќе стигнам за некој денар ама сега сакам да стажирам. Но немам информации околу некои работи па ако може да ми се објаснат некои работи.
  1. Прашањето ми е дали откако со овие мои завршени 5 години магистратура можам да стажирам или да бидам приправик кај адвокат во адвокатска канцеларија, или нотар во нотарска канцеларија или кај извршител или некаде во некоја правна фирма да стажирам, и дали за стажирањето од 1 година колку што е потребно за да можам да полагам после правосуден испит, дали за таа една година стажирање освен што ќе ми тече работен стаж дали ќе добивам од адвокат, нотар, извршител или правна фирма и некој минимален симболичен паричен надомест за пат и храна (неколку илјадарки) колку да не е без ич.
  2. И дали јас ќе стажирам таа една година и ќе бидам стажирант или ќе се водам како приправник ако може појаснување.
  3. Еден мој пријател после 5 години магистратура оди кај адвокат ми кажа дека адвокатот ништо не му плаќа ниту еден денар и плус дури сега трошоците за придонесите за пензиско, здравствено и социјално осигурување не се на товар на адвокат како порано, туку сега тие трошоци ги плаќа државата а адвокатите ништо не плаќале за тие придонеси, и пак адвокатот на пријателот ниту денар не му плаќа месечно.
  Дали е така кај сите адвокати или едноставно мојот пријател таква среќа имал да налета на таков адвокат. Дали другите адвокати плаќаат некој денар за патни трошоци и храна кога веќе по ново не плаќаат ништо за придонеси?
  Искуства ве молам да ми споделите. Благодарам однапред.
   
 3. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445
  Толку ли никој не може да даде одговор?
   
 4. Silvio

  Silvio Strength And Honor

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  165
  После магистрирање можеш да почнеш да стажираш во суд, обвинителство, адвокатска, нотарска или извршителска канцеларија, каде што ти е потребен стаж од една година за да се стекнеш со право за полагање на правосуден испит.
  Можеш и да работиш како што викаш во правна фирма, али во правни субјекти различни од овие кои ги напоменав ти треба стажирање од две години за да се стекнеш со право за полагање на правосуден. Разгледај го Законот за правосудниот испит и ке ти стане јасно.
  Во зависност кај ке стажираш, зависи и дали ке добиваш некој надомест. Во суд и обвинителство и слични државни правосудни органи не добиваш никаков надомест, за разлика од порано кога даваа по 4.000 денари месечно за трошоци.
  Во адвокатска канцеларија даваат до 6.000 денари негде, во зависност од адвокатот/ите, и градот. Јас зборувам за Скопје, за другите градови не сум запознаен.
  Кај нотар и извршител можно е да се договори и нешто поише, минимална плата или нешто над неа, али пак и тоа зависи.
  Ти можеш и да си вработен во адвокатска канцеларија со плата и платени придонеси согласно Законот за правосуден испит али итро си изиграле од Адвокатска комора, па бараат потврда дека си невработен од Агенција за вработување за да можеш да се упишеш во Комората како адвокатски приправник.
  Во принцип не стапуваш во работен однос, туку си стажант, без платени придонеси.
   
  На Dallas Mavericks му/ѝ се допаѓа ова.
 5. pain_killer

  pain_killer Invictus

  Член од:
  27 јули 2007
  Мислења:
  4.523
  Допаѓања:
  2.190
  Има некој информации дали има некакви промени во програмата за полагање на правосуден испит?
  Или важи истата што кружеше на нед последниве година две?
   
 6. Тикви4ка

  Тикви4ка Нарцис со сина крв

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  3.132
  Допаѓања:
  273
  Програмата последен пат е сменета април 2015 и околу 20-30 прашања трудово. Декември се додадени уште милион студии на случај кои важат од оваа сесија, но програмата не е сменета
   
  На Сладоледџија му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bruce

  Bruce

  Член од:
  5 август 2011
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  8
  Имам едно прашање. Дали стапувањето во работен однос е исто со стажирањето, во поглед на исполнувањето на законскиот критериум од 1/2 години пракса?
   
 8. Silvio

  Silvio Strength And Honor

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  306
  Допаѓања:
  165
  Па да.
   
 9. Inter55

  Inter55

  Член од:
  5 јули 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво идни адвокати, судии, јавни обвинители.
  Темата е малце OFF TOPIC, меѓутоа ме интересира околу условите за Академија за судии и јо. Работен стаж од 2 години на правни работи, што се се смета за такво? Дали само кај адвокат, суд или јо или пак може и државен орган, приватна фирма и слично?
   
 10. StefanINTER

  StefanINTER

  Член од:
  15 мај 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Колеги, слушнав дека има можност со молба да се обрати кандидат до министерот за правда да му се овозможи полагање на правосудниот и пред навршување на една година стаж во суд, ЈО и сл. Дали некој знае како иде и дали е можна таа постапка?
   
 11. Monte

  Monte

  Член од:
  12 мај 2014
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  263
  Има можност, ама скоро секогаш одбиваат. Ептен ако имаш јаки врски. Инаку поднесуваш молба (со твои лични податоци) дека немаш сеуште завршено една година стаж и дека ти преостанува (ќе пишеш колку ти фали) уште толку и толку време. Ќе доставиш во прилог и потврда за дотогашниот стаж. Мислам дека молбата треба да ја доставиш кога се поднесува барање за полагање (околу месец дена пред испитната сесија).
   
 12. kokoskar

  kokoskar

  Член од:
  7 април 2012
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  612
  Stazirav kaj advokat i pomina Edna godina denes. Imam potvrda deka sum zapisam vo imenikot na pripravnic, kako I legitimacija. Za da polagam pravosuden treba li nova potvrda da dobijam od akrm deka sum staziral Edna godina ili pak se prijavuva pravosuden so ovaa potvrda koja ja imam?
   
 13. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Прашај си во Министерство за правда дали ќе ти дозволат со потврдата што ја имаш, и сега зависи што пишува на потврдата која ја имаш, ако пишува дека си обавил стаж од 1 година од тогаш до тогаш, тоа е во ред и ќе ти ја примат, ако потврдата е само констатација дека си запишан во именикот, тогаш ќе треба нова потврда каде точно ќе биде наведен стажот.
   
 14. kokoskar

  kokoskar

  Член од:
  7 април 2012
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  612
  Pisuva deka sum zapisan od 20.09.2017...epa zosto ni gi davaat ovie potvrdi so legitimacija ako ne se upotreblivi
   
 15. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  За да се легитимираш пред судот или други државни институции доколку ти побараат при вршење на обврските доделени од адвокатот.
  Но, сепак за најсигурно телефонски или директно прашај во Министерство за правда дали ќе ти ја прифатат оваа потврда која моментално ја имаш или ќе треба нова потврда дека стажот ти започнал од 20.09.2017 и траел 1 година заклучно со 19.09.2018 година.
   

Сподели преку: