Правосуден испит

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 12 декември 2005.

1. pixa

pixa

Член од:
    19 септември 2009
    Мислења:
    3.245
    Допаѓања:
    2.283
    мене ми стигна преку пошта.
    може
    Прво полагаш 5 теоретски испити и ако ги положиш сите имаш право да полагаш двата студии на случај што се, се полага и студија и теоретскиот дел компјутерски со понудени опции од кои само една е точна( најблико би било да се каже дека е на заокружувањње), трето за време на полагање на теоретскиот дел неможеш да користиш ништо материјал, додека за студии на случај ти се достапни сите закони кои што ти се потребни, и четврто за теоретскиот дел мислам дека требаше да ти бидат точни 37 од 50 прашања, додека за студија на случај да ти бидат точни 5 од 6 за да положиш.
    И со среќа, крши нозе

2. Dallas Mavericks

Dallas Mavericks

Член од:
    5 јуни 2015
    Мислења:
    682
    Допаѓања:
    445
    Здраво. Ако може одговори на моиве прашања ве молам членови на форумов.
    Неколку месеци поминаа откако магистрирав на Јустинијан Први работам натаму наваму што ќе стигнам за некој денар ама сега сакам да стажирам. Но немам информации околу некои работи па ако може да ми се објаснат некои работи.
    1. Прашањето ми е дали откако со овие мои завршени 5 години магистратура можам да стажирам или да бидам приправик кај адвокат во адвокатска канцеларија, или нотар во нотарска канцеларија или кај извршител или некаде во некоја правна фирма да стажирам, и дали за стажирањето од 1 година колку што е потребно за да можам да полагам после правосуден испит, дали за таа една година стажирање освен што ќе ми тече работен стаж дали ќе добивам од адвокат, нотар, извршител или правна фирма и некој минимален симболичен паричен надомест за пат и храна (неколку илјадарки) колку да не е без ич.
    2. И дали јас ќе стажирам таа една година и ќе бидам стажирант или ќе се водам како приправник ако може појаснување.
    3. Еден мој пријател после 5 години магистратура оди кај адвокат ми кажа дека адвокатот ништо не му плаќа ниту еден денар и плус дури сега трошоците за придонесите за пензиско, здравствено и социјално осигурување не се на товар на адвокат како порано, туку сега тие трошоци ги плаќа државата а адвокатите ништо не плаќале за тие придонеси, и пак адвокатот на пријателот ниту денар не му плаќа месечно.
    Дали е така кај сите адвокати или едноставно мојот пријател таква среќа имал да налета на таков адвокат. Дали другите адвокати плаќаат некој денар за патни трошоци и храна кога веќе по ново не плаќаат ништо за придонеси?
    Искуства ве молам да ми споделите. Благодарам однапред.

3. Dallas Mavericks

Dallas Mavericks

Член од:
    5 јуни 2015
    Мислења:
    682
    Допаѓања:
    445
    Толку ли никој не може да даде одговор?

4. Silvio

Silvio Strength And Honor

Член од:
    21 јануари 2009
    Мислења:
    306
    Допаѓања:
    165
    После магистрирање можеш да почнеш да стажираш во суд, обвинителство, адвокатска, нотарска или извршителска канцеларија, каде што ти е потребен стаж од една година за да се стекнеш со право за полагање на правосуден испит.
    Можеш и да работиш како што викаш во правна фирма, али во правни субјекти различни од овие кои ги напоменав ти треба стажирање од две години за да се стекнеш со право за полагање на правосуден. Разгледај го Законот за правосудниот испит и ке ти стане јасно.
    Во зависност кај ке стажираш, зависи и дали ке добиваш некој надомест. Во суд и обвинителство и слични државни правосудни органи не добиваш никаков надомест, за разлика од порано кога даваа по 4.000 денари месечно за трошоци.
    Во адвокатска канцеларија даваат до 6.000 денари негде, во зависност од адвокатот/ите, и градот. Јас зборувам за Скопје, за другите градови не сум запознаен.
    Кај нотар и извршител можно е да се договори и нешто поише, минимална плата или нешто над неа, али пак и тоа зависи.
    Ти можеш и да си вработен во адвокатска канцеларија со плата и платени придонеси согласно Законот за правосуден испит али итро си изиграле од Адвокатска комора, па бараат потврда дека си невработен од Агенција за вработување за да можеш да се упишеш во Комората како адвокатски приправник.
    Во принцип не стапуваш во работен однос, туку си стажант, без платени придонеси.

На Dallas Mavericks му/ѝ се допаѓа ова.
  5. pain_killer

pain_killer Invictus

Член од:
    27 јули 2007
    Мислења:
    4.523
    Допаѓања:
    2.190
    Има некој информации дали има некакви промени во програмата за полагање на правосуден испит?
    Или важи истата што кружеше на нед последниве година две?

6. Тикви4ка

Тикви4ка Нарцис со сина крв

Член од:
    1 март 2007
    Мислења:
    3.132
    Допаѓања:
    273
    Програмата последен пат е сменета април 2015 и околу 20-30 прашања трудово. Декември се додадени уште милион студии на случај кои важат од оваа сесија, но програмата не е сменета

На Сладоледџија му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bruce

Bruce

Член од:
    5 август 2011
    Мислења:
    42
    Допаѓања:
    8
    Имам едно прашање. Дали стапувањето во работен однос е исто со стажирањето, во поглед на исполнувањето на законскиот критериум од 1/2 години пракса?

8. Silvio

Silvio Strength And Honor

Член од:
    21 јануари 2009
    Мислења:
    306
    Допаѓања:
    165
    Па да.

9. Inter55

Inter55

Член од:
    5 јули 2016
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво идни адвокати, судии, јавни обвинители.
    Темата е малце OFF TOPIC, меѓутоа ме интересира околу условите за Академија за судии и јо. Работен стаж од 2 години на правни работи, што се се смета за такво? Дали само кај адвокат, суд или јо или пак може и државен орган, приватна фирма и слично?

10. StefanINTER

StefanINTER

Член од:
    15 мај 2015
    Мислења:
    13
    Допаѓања:
    1
    Колеги, слушнав дека има можност со молба да се обрати кандидат до министерот за правда да му се овозможи полагање на правосудниот и пред навршување на една година стаж во суд, ЈО и сл. Дали некој знае како иде и дали е можна таа постапка?

11. Monte

Monte

Член од:
    12 мај 2014
    Мислења:
    313
    Допаѓања:
    263
    Има можност, ама скоро секогаш одбиваат. Ептен ако имаш јаки врски. Инаку поднесуваш молба (со твои лични податоци) дека немаш сеуште завршено една година стаж и дека ти преостанува (ќе пишеш колку ти фали) уште толку и толку време. Ќе доставиш во прилог и потврда за дотогашниот стаж. Мислам дека молбата треба да ја доставиш кога се поднесува барање за полагање (околу месец дена пред испитната сесија).

12. kokoskar

kokoskar

Член од:
    7 април 2012
    Мислења:
    918
    Допаѓања:
    612
    Stazirav kaj advokat i pomina Edna godina denes. Imam potvrda deka sum zapisam vo imenikot na pripravnic, kako I legitimacija. Za da polagam pravosuden treba li nova potvrda da dobijam od akrm deka sum staziral Edna godina ili pak se prijavuva pravosuden so ovaa potvrda koja ja imam?

13. Forca

Forca

Член од:
    2 март 2016
    Мислења:
    138
    Допаѓања:
    57
    Прашај си во Министерство за правда дали ќе ти дозволат со потврдата што ја имаш, и сега зависи што пишува на потврдата која ја имаш, ако пишува дека си обавил стаж од 1 година од тогаш до тогаш, тоа е во ред и ќе ти ја примат, ако потврдата е само констатација дека си запишан во именикот, тогаш ќе треба нова потврда каде точно ќе биде наведен стажот.

14. kokoskar

kokoskar

Член од:
    7 април 2012
    Мислења:
    918
    Допаѓања:
    612
    Pisuva deka sum zapisan od 20.09.2017...epa zosto ni gi davaat ovie potvrdi so legitimacija ako ne se upotreblivi

15. Forca

Forca

Член од:
    2 март 2016
    Мислења:
    138
    Допаѓања:
    57
    За да се легитимираш пред судот или други државни институции доколку ти побараат при вршење на обврските доделени од адвокатот.
    Но, сепак за најсигурно телефонски или директно прашај во Министерство за правда дали ќе ти ја прифатат оваа потврда која моментално ја имаш или ќе треба нова потврда дека стажот ти започнал од 20.09.2017 и траел 1 година заклучно со 19.09.2018 година.

Сподели преку: