Правосуден испит

Член од
23 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Za kolegite koi vekje polagaa, dali odgovorite po gragjansko se lesno pretpoznatlivi?
Не баш.
Не толку непрепознатливи, колку што опциите се обемни.
Тоа да не те демотивира, затоа што имаш доволно време. Искористи го тоа, и читај убаво и мноогу внимателно. Ти посакувам успех (y)
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Не баш.
Не толку непрепознатливи, колку што опциите се обемни.
Тоа да не те демотивира, затоа што имаш доволно време. Искористи го тоа, и читај убаво и мноогу внимателно. Ти посакувам успех (y)

Како мислиш опциите се обемни????
Мислиш понудените одговори се долги???
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Одговорите беа многу долги , со многу сличност еден со друг , но внимавај многу кога одговараш прочитај ги повеќе пати за да не згрешиш . Ако имаш учено со малку внимание додека одговориш ќе биде се полесно .
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Колку испити треба да се положат во една сесија за да има право кандидатот да полага и во останатите сесии?
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Колку испити треба да се положат во една сесија за да има право кандидатот да полага и во останатите сесии?
Не е ограничен бројот на испити кои треба да ги положиш во една сесија, можиш и еден испит, а можиш ако падниш и со ниеден положен да одиш во втора сесија, битно е дека испитите мораш да ги положиш во три последователни сесии :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не е ограничен бројот на испити кои треба да ги положиш во една сесија, можиш и еден испит, а можиш ако падниш и со ниеден положен да одиш во втора сесија, битно е дека испитите мораш да ги положиш во три последователни сесии :)
Фала ти @AntonijaSkopje на одговорот :) некои колеги викаат требало да се положи теоретскиот дел од испитиве демек, а кој е тој теоретски дел? не ми беше јасно, треба да прашам во мин.правда, и да пролистам од законот за полагање правосуден, но мислев некој вака во пракса да ми каже како одат работиве.
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki! Jas pdnesov doc vo adv komora, so dogovor od adv kanc od 17ti oktomvri. Znae li nekoj dali ke mi bide dozvoleno da polagam pravosuden vo Oktomvri (po 3+2 programa sum) ili ke moram da cekam do dekemvri?! p.s. 6 mes podocna jas uste nemam zemeno pripravnicka licenca :O
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Граѓанско- случај 49

1. Надомест на штета
2. Обврски на превозникот
3. Одговорност на превозникот за задоцнување
4. Одговорност на превозникот за сигурноста на патникот
5. Одговорност за багажот предаден на превоз и за другите предмети (лично за Марјан)
6. Обврски на превозникот во линискиот превоз

Кривично- случај 53
1. Што се подразбира под банда/ организирана група/ злосторничко здружение?
2. Правна квалификација за Славе
3.Правна квалификација за Диме
4. Поим на мигрант
5. Возраст на малолетникот како крајна граница за делото да добие квалификаторен облик
6. Протерување странец од земјата (за Коста)
te molam ako se sekavas na odgovorite po krivicno...
 
G

Gjoksi

Гостин
Zdravo decki! Jas pdnesov doc vo adv komora, so dogovor od adv kanc od 17ti oktomvri. Znae li nekoj dali ke mi bide dozvoleno da polagam pravosuden vo Oktomvri (po 3+2 programa sum) ili ke moram da cekam do dekemvri?! p.s. 6 mes podocna jas uste nemam zemeno pripravnicka licenca :O
zdr! najd%&ro pras@J si vo Min of JUSTICE ili vo AK na RM. Pozzzzzz.......
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
3
Da ne slucajno nekoj polaga notarski ili ima namera da polaga vo septemvri?? Potrebna mi e konsultacija
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
1
Луѓе морам да ве прашам, пред недела дена поднесов документи за упис во именик на приправници, ама од после дознав дека требало некаква легитимација за приправник да ни дадат за што не ми кажаа ништо во комората. И сега незнам дали да одам до кај нив ,или пак праќаат преку пошта...
Искуство некој со ова имал?:unsure:
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
310
Поени од реакции
166
Колеги правници, едно прашање до Вас.
Дали со заведен полн работен однос по завршување на мастерот може да се пријави во Адвокатска комора и да тече стажот за правосуден?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
3
Здраво,

Ми претстои полагање на Правосуден испит во Февруари. Ме интересира дали се полага само теоретски дел или и студија на случај?
И ако се полага студија на случај, дали пак е нешто со понудени опции и заокружување или како?
Исто ме интересира дали може да се користат некакви материјали за време на полагање или не?
Исто колку прашања треба да бидат точни за да се положи?
Благоддарам однапред.
Арсенија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom