Правосуден испит

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Sega pocnav da go polagam.Da ve prasam cisto onaka dali nekoj e polagal,kakov e kriteriumot,so baraat.Jas ucam od onoj priracnikot.Ve molam,sekoe iskustvo e dobredojdeno.
So eden zbor,lesno li e tesko li e.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
strumics напиша:
Sega pocnav da go polagam.Da ve prasam cisto onaka dali nekoj e polagal,kakov e kriteriumot,so baraat.Jas ucam od onoj priracnikot.Ve molam,sekoe iskustvo e dobredojdeno.
So eden zbor,lesno li e tesko li e.
И мене ме чека истото (се надевам :)). Мило ми е што отвори ваква тема.И ти можеш додека се подготвуваш да пренесеш искуства тука. Поздрав
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
zasega polagav pismeno(pravis gragjanski i i krivicni presudi)i lesno e.Mozes da izlezes koga sakas i da pravis so sakas.Ne znam kako e usnoto....
toa me maci
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Moze li nekoj da mi kaze koj e ispituvac ili kako i da se vika glavniot sto go drzi a ispitot po Stopansko pravo, vo ramki na pravosuden ispit.A i drugite u komisija ako gi znaete bi bilo OK. Tnx.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
strumics напиша:
zasega polagav pismeno(pravis gragjanski i i krivicni presudi)i lesno e.Mozes da izlezes koga sakas i da pravis so sakas.Ne znam kako e usnoto....
toa me maci
А за што има постдипломски?Кои смерови т.е дали има уопште смерови? На пример ја би сакала Кривично право?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Ја иам положено правосуден. Т.е., мајка ми коа полагала ја сум и` бил у утроба, па се води као да иам положено ;))))
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Офчар напиша:
Ја иам положено правосуден. Т.е., мајка ми коа полагала ја сум и` бил у утроба, па се води као да иам положено ;))))
:pos::pos::pos:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Сега ке се менува комисијата.Се ке бидат нови.ми останаа Гражанско и стопанско.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
И сеуште ми останаа граѓанско и стопанско....Не се појавив на испит.
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
strumics напиша:
И сеуште ми останаа граѓанско и стопанско....Не се појавив на испит.
Sestra mi minative dve nedeli rokna 4 odednas. Sega u april i ostana samo uste gragansko, ama vika toj noviot od Stip bil nekoj supak neviden. Inaku na drugite pomina cool. Stopansko rece deka e ok fraerot. Ali procesot na ucenje e stvarno grozen dolg i mnogu bez vrska napraven.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Материјалот ми е составен од прирачник,и една планина службени весници.И немав време да ги спремам двата.Она граѓанското е многу обемно.Мислам дека има и многу непотребни работи.Ај април,здравје.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Moeто последно искуство:

Ја испуштив проклетата дата за полагање.
Сега ке паузирам 6 месеци, и ке полагам се одново.Ке се убијам дефинитивно.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
strumics напиша:
Moeто последно искуство:

Ја испуштив проклетата дата за полагање.
Сега ке паузирам 6 месеци, и ке полагам се одново.Ке се убијам дефинитивно.
Сочуство....
Слушав дека било навистина грозно полагањето на сите тие испити.
Во два дена 5 испити па незнам вакви судии онакви кретени....грозно.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Не дека се оправдувам за моите последни случувања околу правосудниот испит, сам сум си виновен што пропуштив, и сам ке плаќам пак 9000 ден за полагање, но за полагањето во 2 дена можам да кажам дека е навистина напорно и малтретирање.Не е мала материја, а и се поклопуваат термините на 2 или повеке испита(ист ден во ист момент), па барај го другиот испитувач, па на пр. Дане Илиев ке те праша кај беше досега па ова , она, па предавања за точност и одговорност.... Мора да се организира малце подобро. А и литературата сам се снаоѓаш. Погоре реков јас како спремав(а и пак ке спремам), и цело време пазам да не се донесе некој нов закон, или некој постоечки да не се промени, оти за ситница се паѓа.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
има една веб страна www.pravo.org.mk имаат ап дејт на нови закони ако не си ја видел ѕирни ја...за промените и новите закони може да заврши работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom