Правосуден испит

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 12 декември 2005.

 1. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Sega pocnav da go polagam.Da ve prasam cisto onaka dali nekoj e polagal,kakov e kriteriumot,so baraat.Jas ucam od onoj priracnikot.Ve molam,sekoe iskustvo e dobredojdeno.
  So eden zbor,lesno li e tesko li e.
   
 2. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  И мене ме чека истото (се надевам :)). Мило ми е што отвори ваква тема.И ти можеш додека се подготвуваш да пренесеш искуства тука. Поздрав
   
 3. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  zasega polagav pismeno(pravis gragjanski i i krivicni presudi)i lesno e.Mozes da izlezes koga sakas i da pravis so sakas.Ne znam kako e usnoto....
  toa me maci
   
 4. Jakov

  Jakov Тато

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  56
  Moze li nekoj da mi kaze koj e ispituvac ili kako i da se vika glavniot sto go drzi a ispitot po Stopansko pravo, vo ramki na pravosuden ispit.A i drugite u komisija ako gi znaete bi bilo OK. Tnx.
   
 5. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  А за што има постдипломски?Кои смерови т.е дали има уопште смерови? На пример ја би сакала Кривично право?
   
 6. Офчар

  Офчар The Bite of The Mamba [81]

  Член од:
  24 април 2005
  Мислења:
  3.842
  Допаѓања:
  52
  Ја иам положено правосуден. Т.е., мајка ми коа полагала ја сум и` бил у утроба, па се води као да иам положено ;))))
   
  На liljanan и Bum-Bum им се допаѓа ова.
 7. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  :pos::pos::pos:
   
  На Pinkie Pie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Сега ке се менува комисијата.Се ке бидат нови.ми останаа Гражанско и стопанско.
   
 9. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  И сеуште ми останаа граѓанско и стопанско....Не се појавив на испит.
   
 10. Daniela

  Daniela Мијаааууу....гррр...

  Член од:
  14 јули 2005
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  3
  Sestra mi minative dve nedeli rokna 4 odednas. Sega u april i ostana samo uste gragansko, ama vika toj noviot od Stip bil nekoj supak neviden. Inaku na drugite pomina cool. Stopansko rece deka e ok fraerot. Ali procesot na ucenje e stvarno grozen dolg i mnogu bez vrska napraven.
   
 11. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Материјалот ми е составен од прирачник,и една планина службени весници.И немав време да ги спремам двата.Она граѓанското е многу обемно.Мислам дека има и многу непотребни работи.Ај април,здравје.
   
 12. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Moeто последно искуство:

  Ја испуштив проклетата дата за полагање.
  Сега ке паузирам 6 месеци, и ке полагам се одново.Ке се убијам дефинитивно.
   
 13. Jakov

  Jakov Тато

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  56
  Сочуство....
  Слушав дека било навистина грозно полагањето на сите тие испити.
  Во два дена 5 испити па незнам вакви судии онакви кретени....грозно.
   
 14. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Не дека се оправдувам за моите последни случувања околу правосудниот испит, сам сум си виновен што пропуштив, и сам ке плаќам пак 9000 ден за полагање, но за полагањето во 2 дена можам да кажам дека е навистина напорно и малтретирање.Не е мала материја, а и се поклопуваат термините на 2 или повеке испита(ист ден во ист момент), па барај го другиот испитувач, па на пр. Дане Илиев ке те праша кај беше досега па ова , она, па предавања за точност и одговорност.... Мора да се организира малце подобро. А и литературата сам се снаоѓаш. Погоре реков јас како спремав(а и пак ке спремам), и цело време пазам да не се донесе некој нов закон, или некој постоечки да не се промени, оти за ситница се паѓа.
   
 15. Jakov

  Jakov Тато

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  56
  има една веб страна www.pravo.org.mk имаат ап дејт на нови закони ако не си ја видел ѕирни ја...за промените и новите закони може да заврши работа.
   

Сподели преку: