Правосуден испит

Член од
5 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
8
Добар ден колеги. Имам едно прашање во врска со условот за работен стаж. Јас имам веќе две ипол години стаж низ извршителски и адвокатски канцеларии, меѓутоа сеа во мај ќе бранам магистерска. Е сега прашањето ми е дали се рачуна само стажот после добивање 300 кредити или и пред тоа?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Добар ден колеги. Имам едно прашање во врска со условот за работен стаж. Јас имам веќе две ипол години стаж низ извршителски и адвокатски канцеларии, меѓутоа сеа во мај ќе бранам магистерска. Е сега прашањето ми е дали се рачуна само стажот после добивање 300 кредити или и пред тоа?
Samo staz posle dobieni 300 ekts..pri pocetokot na sstazot treba da se prijaves vo soodvetnata komora.
 
G

Gjoksi

Гостин
Колеги, во врска со дилемата дали стажот се смета пред или по стекнувањето 300 кредити, побарано е Автентично толкување од Собранието на РМ во Декември 2018 год., по што од Владата и Законодавно - правната комисија на Собранието е укажано дека согласно праксата на Министерството за правда, стажот се смета по стекнувањето 300 кредити и поради тоа е непотребно да се дава Автентично толкување на одредбата од Законот.
Поубаво прочитајте си во документите што ги прикачив во коментарот.
 

Attachments

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Има ли некој полагано сега по најновите измени од 01.01.2020 ?
 
Член од
17 јануари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае дали со две години стажирање во фирма во Човечки ресурси може да се полага правосуден испит?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom