Правосуден испит

Член од
23 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Не ми е јасно, како оди полагањето со овие студииве, ти се пада студија ан случај и треба сам да разглабаш или имаш посебни прашања врз основа на студија на случај и одговараш?
Види го Правилникот за начинот на бодување на првиот и вториот дел од правосудниот испит, таму ти е објаснувањето, најсоодветно :)
 
Член од
20 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
ЗДРАВО КОЛЕГИ!!
ИМАМ ЕДНА МОЛБА ДО СИТЕ ШТО ДО СЕГА ПОЛАГАЛЕ СТУДИИ НА СЛУЧАЈ, АКО НЕ ИМ Е ТЕШКО ДА СЕ ПРИСЕТАТ НА ПРАШАЊАТА ШТО ИМ СЕ ПАДНАЛЕ НА СЛУЧАИТЕ ПО КРИВИЧНО И ГРАЃАНСКО.
ТОА ЌЕ НИ БИДЕ ОД ГОЛЕМА ПОМОШ НА НАС-НАРЕДНИТЕ ПОЛАГАЧИ :)
ФАЛА ВИ ОДНАПРЕД И СО СРЕЌА НА СИТЕ. ПОЗЗ...
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Кога ќе почни априлска сесија има некој сознанија???
 
Член од
27 септември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
Народе,
Дали може се полагаат
Граѓанско, Трговско, Кривично и Трудово, а Уставно и Меѓународно да се остават за следна сесија (овие ми се слаба страна)?
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Позздрав! Ако може некој нека ми прати првоте 10 одговори од прашањата за меѓународно . Ви благодарам
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Колеги ме интересира дали прашањата за полагање на правосуден ги менуваат од сесија во сесија, или остануваат исти, и колку испити требаше да положам во една сесија за да имам право во друга да полагам други, мислам дека беа 3 ама не сум сигурна.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Колеги ме интересира дали прашањата за полагање на правосуден ги менуваат од сесија во сесија, или остануваат исти, и колку испити требаше да положам во една сесија за да имам право во друга да полагам други, мислам дека беа 3 ама не сум сигурна.
Сите одговори ги пишува во Законот за правосудниот испит,
Сл. весник на РМ, бр. 137 од 7.10.2013 година
 
Член од
30 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo kolegi!
Cestitki do site koi uspesno go polozija ispitot a do ostanatite srekjno!
Jas sum fosil ostanat od starata generacija i nekako se ubediv da zapnam i polozam.
Molba do site onie koi gi imaat odgovoreno prasanjata i razraboteno slucaite, bidejki so dve deca ne sum vo moznost da se zalagam za toa, dokolku nekoj bi bil otvoren za sorabotka da mi go prati razraboteniot materijal za sto za vozrat posteno bi si platila. Fala odnapred :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Сите одговори ги пишува во Законот за правосудниот испит,
Сл. весник на РМ, бр. 137 од 7.10.2013 година
А така ли, па знам да го прочитам законот не сум до толку, туку мислев од практична точка гледано, зашто кај нас многу работи поинаку изгледаат во пракса одколку што се теоретски.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
А така ли, па знам да го прочитам законот не сум до толку, туку мислев од практична точка гледано, зашто кај нас многу работи поинаку изгледаат во пракса одколку што се теоретски.
Не го разбирам негативниот набој...човек само сака најдобронамерно да ви помогне!!! o_O
 
Член од
7 март 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Imam edno prasanje do tie stopolagale ili pak tie sto sega spremate pravosuden ispit, Krivicno pravo ucam od skriptata od mavrovka, megutoa imam eden mal problem rasporedot na prasanjata vo skriptat ne se poklopuva so tie od elektronskiot sistem, rasopredot e razlicen. Problemot e vo toa sto mi falat 4 prasanja, da ne slucajno nekoj znae koi se tie cetiri prasanja sto gi nema vo skripta, odnosno sto ne se odgovoreni.?
 
Член од
16 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Za kolegite koi vekje polagaa, dali odgovorite po gragjansko se lesno pretpoznatlivi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom