Православните Албанци во Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Па тоа ти велам, ние стигнавме до тоа дереџе да Албанците денес глумат она што во минатото(па и сега) беа Грците, Бугарите и Србите.
Да бе, школи отвараат албанците за учење принудно албански по македонски села. И албанците како македонците им беа жртви на тие соседи.
Ниту ние не сме ги креирале пописите, ама има доволно евиденција за да се утврди застапеноста на поедини народности. Јас не оспорувам ничиј придонес, туку ставам акцент на точноста за да нема забуна во обемот на тој придонес, што поедини националисти се обидуваат да го изиграат против нас.
Ако гледаме така тогаш сигурно албанците граделе и придонеле повеќе во Македонија, ако ги исклучуваме бугарите, србите и грците, по обем значи, по пописи така е.
Постоењето на православните албанци, и можноста да има македонци со албанско потекло не значи дека подифолт ќе се употребат против македонскиот народ, ниту е нешто страшно, ниту се конфронтира со постоењето на македонската нација.
Доколку има евиденција кој кога дошол, следствено тој хронолошки ќе се нарекува дошљак од 17 век, од 18 , 19 или 20 век. Овде не се работи за множество “народ“ туку за ПОЕДИНЦИ кои ги спомнуваш.
Доколку стануваше збор за народ во права смисла на зборот, тогаш немаше потреба да бараш Албанци во МК ко зрна песок во пустина.
Сериозно, вака се ќе си играш? Поединци?
Дошле поединци од Албанија и решија да владеат 200 год со еден од нјаважните градови на балканот во тоа време? Или па турците ги донеле како што Кариес вика...
Бранко од Чикаго и Кољо Дијамантот (кој се декларираше и како Грк) немора повеќе да ги коментирам, освен да си терам мајтап.
Матеја Матевски никогаш не ги коментирал причините поради кои 73 год. го криел односно јавно не го истакнувал своето албанско потекло, автор бил на голем број преводи од албански на македонски за време на СФРЈ и ако ако земеш во предвид дека се родил во Истанбул 1929 тогаш и не држи многу вода тезата која треба да ја материјализираат ликовите ко Бранко и Кољо.
Овде ни самиот не знаеш што си сакал да кажеш.
Прашуваш како работи сензорот, па едноставно, со експанзијата на великоалбанската политика и пропаганда во изминативе 15 години кога се реализирани најголем дел од територијалните барања, наеднаш се јавуваат и доброволци кои одработуваат за имплементирање на албанската пропаганда во Македонија за наводни “300.000“ православни Албанци кои биле ПРИНУДЕНИ да се кажат Македонци.
Тоа сето се случува со координирана помош од албанските институции, медиуми, косовските власти и албанските политички претставници во Македонија.
Во исто време се лансираат тенденциозни тврдења за црковните имоти и во Косово и во Македонија.
Албанските историчари промовираат тези кои досега срамежливо ги криеле во фиоките, албанизирајќи ја и античката историја и создавајќи историски претекст за територијални барања за проширување на “историските граници“.
Ова не морам да го коментирам, ниту има врска со темава, ниту сакам темава да стане политичка, но самиот си модератор, терај си.
Мислиш дека ова набројаново не говори доволно во моја полза?
Мене ме занема, ама Кариес не верувам...

“Теории на заговор“ е новиот баз-ворд ама не пали во овој случај.

Од друга страна, семантиката е многу битна, особено кога се задира во чувствителни теми, кои дополнително треба да им дадат причина на нашите негатори да го “преиспитуваат“ нашето потекло. Затоа финтите дека “бројките не се важни“ додека наоколу трубите нереални и виртуелни бројки од 300 илјади, се веќе познати трикови како оној грчкиот: “Ние не сакаме да ви го смениме името, туку вие да го изберете она кое подобро ви стои“
Имаш право, мора меко да одиме, затоа мене ме одбраа да ширам пропаганда, јас имам задача македонците да ги измамам и да ги преобратам во албанци, особено тие кои зборуваат албански, што да правам, морам да преживеам, ме разбираш и ти.[DOUBLEPOST=1429214293][/DOUBLEPOST]
Во минатотото имало население на територијата која денес се вика Албанија. Албански народ не постоел, а албанска нација е КРЕИРАНА пред околу 100 години. И во албанска НАЦИЈА влегле сите народи кои се затекнале на територијата на новоформираната држава. Албанците од Косово и Метохија НЕ СЕ ДЕЛ ОД АЛБАНСКАТА НАЦИЈА (тие се дел од кавкаска Албанија и се само прилепок на новосоздадената албанска нација).
Легенда си, не знаеш колку ти завидува братот.[DOUBLEPOST=1429214420][/DOUBLEPOST]
Вие во иднина ќе си барате и италјанскиот дел да си го земете :pos:. А кај имаш учено географија ти бе пријателе? Македонците во Албанија, Косово, Србија, Бугарија и Грција што се? Духови да не се? Интересен е фактот што албанците муслимани имаат турски физички атрибути(боја на очи, на коса, форма на носот и други слични атрибути) а православните албанци од албанија имаат ептен други атрибути.
Само што се погледнав, немам турски физички атрибути, што правиме сега?[DOUBLEPOST=1429214870][/DOUBLEPOST]
Не е јасно нивното етничко потекло, но јасно е дека не се Албанци туку владееле со територии од источна Албанија и западна Македонија а биле вазали на...?

И германци нека се факт е дека владеачките фамилии се ептен испомешани (бракови од интерес) и немаат многу допирни точки со локалното население.
Колку што сум читал ни српските историчари не се сомневаат во тоа, србизираа други семејства но не и оваа.[DOUBLEPOST=1429215046][/DOUBLEPOST]
Матеа Матевски?Оној истиот што цела фамилија испадна и се одрече од него зошто тоа го кажал за пари?Кој Кољо?Дијамантот?Тој што има тапија од душевна болница?Последно што знам дека он се пиша Грк.Па со такви луѓе вие можете да докажувате дека има прав.Албанци,а не со нормални.
И не заборавај дека и Македонија граничи самата со себе,отиди во Пустец,Голо Брдо, па Горанците во Косово,пиринците,егејците еее....Него мора да сте само вие посебни,ама посебни само за во здравствена установа.
Не, не е тој. Матеја Матевски е(или бил) член на МАНУ.
Колку македонци има во Албанија?
Колку албанци има во Македонија, Србија, Грција, Црна Гора?
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Имињата на местата и градовите, планините и се останато од географијата им ги ставало населението што живеело на таа одредена територија.
Така, следствено на тоа, во Албанија, Косово и Македонија имаме повеќе од 90 % “славјански“ топоними. И покрај нивното “албанизирање“ евидентен е нивниот “славјански“ јазичен корен. А тоа значи дека ДОКОЛКУ ЖИВЕЕЛЕ АЛБАНЦИ НА ПОСОЧЕНИТЕ ПРЕДЕЛИ ЌЕ ИМАЛО И АЛБАНСКА ТОПОНИМИЈА. А такво нешто скоро и да нема... Па Турците биле овде присутни 5 века и нема многу променети имиња на топоними, што зборува дека Албанците се многу од поскоро на овие предели, и дека се тие новосоздадена нација, “скрпена“ од постојните народи кои веќе си живееле на овие територии.
 
V

viktora

Гостин
Да бе, школи отвараат албанците за учење принудно албански по македонски села. И албанците како македонците им беа жртви на тие соседи.

Ако гледаме така тогаш сигурно албанците граделе и придонеле повеќе во Македонија, ако ги исклучуваме бугарите, србите и грците, по обем значи, по пописи така е.
Постоењето на православните албанци, и можноста да има македонци со албанско потекло не значи дека подифолт ќе се употребат против македонскиот народ, ниту е нешто страшно, ниту се конфронтира со постоењето на македонската нација.

Сериозно, вака се ќе си играш? Поединци?
Дошле поединци од Албанија и решија да владеат 200 год со еден од нјаважните градови на балканот во тоа време? Или па турците ги донеле како што Кариес вика...

Овде ни самиот не знаеш што си сакал да кажеш.

Ова не морам да го коментирам, ниту има врска со темава, ниту сакам темава да стане политичка, но самиот си модератор, терај си.

Мене ме занема, ама Кариес не верувам...


Имаш право, мора меко да одиме, затоа мене ме одбраа да ширам пропаганда, јас имам задача македонците да ги измамам и да ги преобратам во албанци, особено тие кои зборуваат албански, што да правам, морам да преживеам, ме разбираш и ти.[DOUBLEPOST=1429214293][/DOUBLEPOST]
Легенда си, не знаеш колку ти завидува братот.[DOUBLEPOST=1429214420][/DOUBLEPOST]
Само што се погледнав, немам турски физички атрибути, што правиме сега?[DOUBLEPOST=1429214870][/DOUBLEPOST]
Колку што сум читал ни српските историчари не се сомневаат во тоа, србизираа други семејства но не и оваа.[DOUBLEPOST=1429215046][/DOUBLEPOST]
Не, не е тој. Матеја Матевски е(или бил) член на МАНУ.
Колку македонци има во Албанија?
Колку албанци има во Македонија, Србија, Грција, Црна Гора?
Па да бе тој е тој и БЕШЕ ЧЛЕН,тој истиот што сестраму и братучедите и цела фамилија се одрече јавно од него.И кажа дека станал албанец за пари.А неговите деца и ден денес не сакаат да го видат.
И што има врска колку македонци има во албанија,БИТНО ГИ ИМА!Ако толку сте љубопитни дозволите низ цела територија на албанија да се изјаснат луѓето онака како се чувствуваат а не само во пустец.Зошто смешно е да има здруженије на Македонците во тирана а НА ПОПИС ДА НЕПОСТОЈАТ.
 
V

viktora

Гостин
Петар Богдан-Македонец - основоположник на Албанската книжевност - строго чувана тајна !!!




http://www.mn.mk/aktuelno/1578[DOUBLEPOST=1430154705][/DOUBLEPOST]За времето во кое овој филозоф и историчар творел и пишувал на италијански јазик, во Албанската книжевност не постојат други имиња. Дека Петар Богдани е Македонец е строго чувана тајна, а неговите дела се преведувани на албански и други јазици со одбегнување или искривување на висинското потекло на овој голем филозоф.

Пјетер Богдани е единствен писател и филозоф во тоа време за просторите на денешна Албанија, а според аналитичарите е жив доказ за вештачки создаваната нација на Албанија, кои немаат потекло нити било каква врска со илирите и средниот век. Самите историчари потврдуваат дека Албанците се планинци кои го избркале македонското население и формираа држава, тоа се дојдени племиња кои од турската империја, со потекло од гегите.


Истиот муабет за некои си православни албанци.....све им е измислено само да се краде и да се лаже дека имале нешто нивно!Мижеби и имаат,ама да ги прашаат турците КАДЕ?
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Албанците пред да примат исламот сите биле христијани па е нормално да имало и православни, барем во Првото Бугарско царство биле вакви па потоа не сум се интересирал.Кариес и историја имат оошто колку ракија и мерудија.[DOUBLEPOST=1430157019][/DOUBLEPOST]
Петар Богдан-Македонец -
Шо шо? Родом од Чипровци шо нема ништо општо со географската област Македонија и бил Македонец? Пред Крсте Петков Мисирков? Голема шега :) Сега се што е родено во географската област Македонија се превртува на Македонец ама овој дури не е родом од таму:) Во скоро време ке земите и Фердинанд Сакскобурготски оти презимето му завршува на ски ,никаква мерка немате :) Управувал со Македонија ама од Софија. Или уште подобро ке проширите Македонија до Црното море. И тогаш пак ке спориме за името :)
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Не се резили, бриши си го постот сам додека можеш. Бегај од вакви теми, историјата не е баш твоја јака страна.[DOUBLEPOST=1430158503][/DOUBLEPOST]
Албанците пред да примат исламот сите биле христијани па е нормално да имало и православни, барем во Првото Бугарско царство биле вакви па потоа не сум се интересирал.Кариес и историја имат оошто колку ракија и мерудија
Па според нив албанците биле донесени од турците како муслимани.

А болдот е вистина кристална.[DOUBLEPOST=1430158744][/DOUBLEPOST]
Па да бе тој е тој и БЕШЕ ЧЛЕН,тој истиот што сестраму и братучедите и цела фамилија се одрече јавно од него.И кажа дека станал албанец за пари.А неговите деца и ден денес не сакаат да го видат.
И што има врска колку македонци има во албанија,БИТНО ГИ ИМА!Ако толку сте љубопитни дозволите низ цела територија на албанија да се изјаснат луѓето онака како се чувствуваат а не само во пустец.Зошто смешно е да има здруженије на Македонците во тирана а НА ПОПИС ДА НЕПОСТОЈАТ.
Не е тој, ти мислиш за тој од кој сестра му се одрече јавно во телевизија, за тој кој не знаеше кој е главен патриарх на АПЦ
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Па според нив албанците биле донесени од турците како муслимани.
Хаха, на грб ги донеле? :)Георги Кастриоти Скендербег кажува се. Христијанско име па потоа примил исламот :)
 
V

viktora

Гостин
Албанците пред да примат исламот сите биле христијани па е нормално да имало и православни, барем во Првото Бугарско царство биле вакви па потоа не сум се интересирал.Кариес и историја имат оошто колку ракија и мерудија.[DOUBLEPOST=1430157019][/DOUBLEPOST]
Шо шо? Родом од Чипровци шо нема ништо општо со географската област Македонија и бил Македонец? Пред Крсте Петков Мисирков? Голема шега :) Сега се што е родено во географската област Македонија се превртува на Македонец ама овој дури не е родом од таму:) Во скоро време ке земите и Фердинанд Сакскобурготски оти презимето му завршува на ски ,никаква мерка немате :) Управувал со Македонија ама од Софија. Или уште подобро ке проширите Македонија до Црното море. И тогаш пак ке спориме за името :)
Што има врска националноста со местото на раѓање?Значи сите албанци родени во Македонија уствари се македонци?[DOUBLEPOST=1430168133][/DOUBLEPOST]
Не се резили, бриши си го постот сам додека можеш. Бегај од вакви теми, историјата не е баш твоја јака страна.[DOUBLEPOST=1430158503][/DOUBLEPOST]
Па според нив албанците биле донесени од турците како муслимани.

А болдот е вистина кристална.[DOUBLEPOST=1430158744][/DOUBLEPOST]
Не е тој, ти мислиш за тој од кој сестра му се одрече јавно во телевизија, за тој кој не знаеше кој е главен патриарх на АПЦ
Хммммм......ај си знаеш....
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Па што прашуваш кога знаеш од каде сте дојдени?Па и вие имате многу сличности со турците и арапите.Затоа идете во Сирија,Авганистан,Ирак да војувате.Си браните татковината.Можеби сме исто гомно со Србите и Бугарите,ама дефинитивно нема поголемо гомно од вас.
Vidi ne e verata merilo na etnogeneza ili poteklo! Tuku jazikot e najgolem pokazatel na edna nacija od kade dosle i sto se! Ako si barem malku skolovan (ne samo da ja naucis azbukata) ke znaes kako da razlikuvas etnikum od vera. Ama za zal ne si zatoa i ti prodavaat bajki na aticka istorija i red drugi gluposti.
 
V

viktora

Гостин
Vidi ne e verata merilo na etnogeneza ili poteklo! Tuku jazikot e najgolem pokazatel na edna nacija od kade dosle i sto se! Ako si barem malku skolovan (ne samo da ja naucis azbukata) ke znaes kako da razlikuvas etnikum od vera. Ama za zal ne si zatoa i ti prodavaat bajki na aticka istorija i red drugi gluposti.[DOUBLEPOST=1430188687][/DOUBLEPOST]
Ne zaboravaj deka i pred hristijanstvoto i pred islamot nie sme imale drugi veri taka sto verite se prolazni no nacijata ostanuva ista Albanci/Arabansi/Arbër. Za zal nekoi narodi namesto da menuvaat veri menuvaat etnitet kako ke duvne veter.[DOUBLEPOST=1430188817][/DOUBLEPOST]
Na nekoj im pomaga Amerika a na drugite retardiranata rusija i ukraina. Tolku od rusija, izlgeda ke potonete zaedno so niv.
Грешка си!Не е ни јазикот мерило за етничкото потекло,него генот ДНК!А еве што испитале од швајцарскиот институт според ДНК анализа.
[DOUBLEPOST=1430202269][/DOUBLEPOST]
Јас мртов сериозен бев, навистина имаш малку знаење за било каква дискусија овде.
Па и јас сум мртов сериозен.Дали ти е позната оваа книга?Каде се наоѓа?Зошто е на италјански?Кога е напишана и зошто Богдани е запишан како Македонец а не албанец?
 
Последно уредено од модератор:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Па и јас сум мртов сериозен.Дали ти е позната оваа книга?Каде се наоѓа?Зошто е на италјански?Кога е напишана и зошто Богдани е запишан како Македонец а не албанец?
А кој ти рече дека пишува "Македонец"?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Не пишува дека е бугар или албанец во секој случај. Macedone
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.425
Поени од реакции
572
Не пишува дека е бугар или албанец во секој случај. Macedone
Што се преведува "од Македонија" односно од одреден географски регион.

Не заборавај дека чичко му објавува латински-албански речник, а делото му Cuneus Profetarum е објавено на италијански и албански.
 
V

viktora

Гостин
А кој ти рече дека пишува "Македонец"?
Пишува Macedone.Не може да пишува дека е од Македонија кога не е роден во Македонија.Но местото на раѓање не ја одредува етничката припадност.Во превод,Богдани Македонецот.[DOUBLEPOST=1430218584][/DOUBLEPOST]
Што се преведува "од Македонија" односно од одреден географски регион.

Не заборавај дека чичко му објавува латински-албански речник, а делото му Cuneus Profetarum е објавено на италијански и албански.
На Италјански регион или држава Македонија е Macedonia,а не Macedone.Не мешај баби и жаби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom