Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
А доколку извршат физички напад повеќе малолетници + полнолетен/ни, или ако продолжи со заканите?
Е ако има физички напад тоа е веќе сосема друга приказна, а само со закани....ветер и магла.
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
36
Поени од реакции
2
  1. Санкцијата како регулатор на однесувањето на прекршителот на диспозицијата;
  2. Улогата на обичаите како систем на општествени норми во функционирањето на правниот систем на РМ;
  3. Облици на државно уредување-споредбена анализа на федерација и унитарна држава;
  4. Предности и слабости на посредната демократија, од една страна и предности и слабости на непосредната демократија, од друга страна;
  5. Сличности и разлики во постапката за донесување, содржината и формата на уставот, од една страна и законот, од друга страна;

  1. Дали на Република Македонија и треба поголем степен на (де)централизација и зошто?

mi trebaat esei so ovie naslovi po voved vo pravo za praven fakultet
 

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
ајде едно хипотетичко прашање.Ако уплатам во кладилница утакмица која знам дека е наместена не е ни битно тоа дека јас знам и на ливчето ја имам максималната мозна добивка,е сеа нели кладилниците обично дознаваат за вакви утакмици и ја блокираат утакмицата.имам една другарка што работи во кладилница и ми вели дека нема да ми биде исплатена добивката(во случај да добијам)бидејки е блокирана.Јас мислам дека ова е нелегално и во секој случај мора да ја исплатат добивката.што мислите вие:salut:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ајде едно хипотетичко прашање.Ако уплатам во кладилница утакмица која знам дека е наместена не е ни битно тоа дека јас знам и на ливчето ја имам максималната мозна добивка,е сеа нели кладилниците обично дознаваат за вакви утакмици и ја блокираат утакмицата.имам една другарка што работи во кладилница и ми вели дека нема да ми биде исплатена добивката(во случај да добијам)бидејки е блокирана.Јас мислам дека ова е нелегално и во секој случај мора да ја исплатат добивката.што мислите вие:salut:
Ако е блокирана утакмицата, ќе ти кажат пред да уплатиш, и нема да уплатиш, нормално. А ако имаш веќе уплатено, како може да е блокирана :) Ќе те исплатат, многу нормално.
 

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ако е блокирана утакмицата, ќе ти кажат пред да уплатиш, и нема да уплатиш, нормално. А ако имаш веќе уплатено, како може да е блокирана :) Ќе те исплатат, многу нормално.
Ама видиш,другарка ми вика дека не ги исплакале блокираните утакмици така им пишувало во правилата на игра на кладилницата..а чим им пишува во правилата значи прошле поред законот:nesvest:што значи дека нема да те исплатат бидејки кога уплакаш ливче пишува позади на ливчето дека се согласуваш со правилата на играта..а иначе ја знам луге што на такви блокирани утакмици претходно што уплатиле им ги исплакале парите нормално,ама ова е нешто ново што го слушам и ме чуди како мозе тоа да го пишува во тие правила на игра.дали тие прошле поред некоја комисија незнам ама знам дека е противправно тоа правило
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
  1. Санкцијата како регулатор на однесувањето на прекршителот на диспозицијата;
  2. Улогата на обичаите како систем на општествени норми во функционирањето на правниот систем на РМ;
  3. Облици на државно уредување-споредбена анализа на федерација и унитарна држава;
  4. Предности и слабости на посредната демократија, од една страна и предности и слабости на непосредната демократија, од друга страна;
  5. Сличности и разлики во постапката за донесување, содржината и формата на уставот, од една страна и законот, од друга страна;

  1. Дали на Република Македонија и треба поголем степен на (де)централизација и зошто?

mi trebaat esei so ovie naslovi po voved vo pravo za praven fakultet
А каде си на факултет ако не е тајна ?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Може ли некој да каже каков е законот за колекционирање на антички предмети, поточно монети од времето на Александар и Филип? Сакам да купам преку Нет, ама немој да е незаконски. Благодарам
 

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Edno prasanje..se raboti za zdruzenie na gragani.Ima edna odredba vo statutot na toa zdruzenie deka...clenovite na toa i toa telo imaat pravo na izbor so pravo na reizbor..E sea,dali toa znaci deka toj reizbor e posledovatelen t.e. edno po drugo izbor-reizbor,ili toa vazi opsto ti ako si bil izbran pa posle zavrseniot mandat si napravil pauza pa imas pravo na uste ednas da se kandidiras na izbor so pravo na uste eden reizbor.lelej ako me svativte dobro..ako ne...:salut:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Edno prasanje..se raboti za zdruzenie na gragani.Ima edna odredba vo statutot na toa zdruzenie deka...clenovite na toa i toa telo imaat pravo na izbor so pravo na reizbor..E sea,dali toa znaci deka toj reizbor e posledovatelen t.e. edno po drugo izbor-reizbor,ili toa vazi opsto ti ako si bil izbran pa posle zavrseniot mandat si napravil pauza pa imas pravo na uste ednas da se kandidiras na izbor so pravo na uste eden reizbor.lelej ako me svativte dobro..ako ne...:salut:
"Реизбор" значи последователно бирање, по ред.
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
Ама видиш,другарка ми вика дека не ги исплакале блокираните утакмици така им пишувало во правилата на игра на кладилницата..а чим им пишува во правилата значи прошле поред законот:nesvest:што значи дека нема да те исплатат бидејки кога уплакаш ливче пишува позади на ливчето дека се согласуваш со правилата на играта..а иначе ја знам луге што на такви блокирани утакмици претходно што уплатиле им ги исплакале парите нормално,ама ова е нешто ново што го слушам и ме чуди како мозе тоа да го пишува во тие правила на игра.дали тие прошле поред некоја комисија незнам ама знам дека е противправно тоа правило


Ако ти ја уплати утакмицата,после мора да ти исплати.Често пати се случувало на сингл да уплатам и по некое време да ја блокираат уплата на таа утакмица.Ако не исплаќаат може било која утакмица што ке ги сотре , да ја блокираат и да не исплакаат.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ајде едно прашање за еден закон што не ми се допаѓа.
Можам ли да оспорам закон пред уставниот суд и како да го направам тоа? Најлошото од се е што законот е нејасен (како и сите наши закони). Никаде не пишува дали ловиште може да биде на имот во приватна сопственост, а во пракса е баш така. Уставот ја штити мојата сопственост, но во законот за лов нема член во кој пишува дека ловиште може да биде и на приватен имот. Ако го пишуваше тоа ќе имав добра основа да барам поништување на законот. Можам ли да покренам иницијатива само за нелогичностите и недореченостите во законот?
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
vo kocani imas li esei?
Немам есеј ама и јас сум во Кочани на фах втора година, можам само да ти кажам, дека се истите теми од лани, да си прочиташ во книгата, ѓи има сите теми што ти се дадени, на есејот да ги прераскажеш и да пишуваш што повеќе твое лично мислење, или искористи нешто од интернет во врска со темата. Проф. Јован не сака да ја научиш лекцијата на памет, тој многу цени, а поготово за есеј бара, твое лично мислење.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Ме интересира во врска со новиот закон за заштита од пушењето.
Инспекторите знаат дека во некои локали не се почитува законот, но сепак сеуште немаат напишано казна, дали можеби не се фатиле на дело кршење на законот или пак се работи за тоа дека тие вршат проверка дали се применува законот, односно дали е применлив?
Исто така ме интересира во врска со тоа дека законот е даден на Уставен суд или има само предлог за тоа да оди на Уставен суд ? Доколку законот падне на Уставен суд, а предходно на пример се казни некој за кршење на законот што тогаш и значи ли тоа дека без разлика на тоа што законот е на сила инспекторите не можат да пишуваат казни се додека не се изјасни Уставниот суд?

Ве молам за одговор бидејки наскоро, поточно за 1-2 недели, планирам да отворам кафич.

Однапред благодарам.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дали здружение на граѓани кое е непрофитна организација е должно да плаќа радиодифузна такса ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom