Правна помош и совети

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Работев на терен годинава и нормално за тоа земав плата.Е сеа наслушав некој информации дека требало да идам мислам во УЈП, да пријавам колку пари сум земал,па ми треба совет дали треба сам да отидам,или да цекам да ми стигне писмо,засто некој и така зборат дека требало они да ни пратат,и што ми е нај чудно оваа работа првпат се случува.До сега никогаш немало потреба од вакви работи.
Благодарам однапред...:salut:
Да не беше на Кале?

*мислам според имево :)
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Da, sekoj ostvaren prihod od fizicko lice , so isklucok na plata ili penzija, treba da se prijavi vo UJP so obrazec PDD-GDP do 15.03 vo narednata godina. Ako akontaciite navremeno se placani, vo mart ostanuva samo da si ja podneses prijavata, posto danokot prethodno e platen. Ako akontaciite ne se plateni, ce si ja deklariras danocnata osnovica i UJP ce to go presmeta danokot i ce ti prati nalog, koj treba da go uplatis.

Ova ne e bas novina, vo mart 2009 isto podnesuvavme takvi prijavi.

Po detalno mozete da se informirate na :
http://www.ujp.gov.mk/mk/obrasci/opis/21

Srecni praznici!
 

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво...Иам ситуација,пред година дена ме фатија со алкохол 0,53 промили и ми пишаа казна од 400 евра,нели толку беше казната.е сеа прочитав сабајле дека со новиот закон за безбедност на патиштата дека за од 0,51 до 0,99 промили казната е 250 евра..Дали мозе овој закон да вази ретроактивно бидејки со тоа ми се намалува казната(законот мозе да вази ретроактивно ако со тоа се намалува казната)или тоа постои само во книги на факс..ПОЗДРАВ
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво...Иам ситуација,пред година дена ме фатија со алкохол 0,53 промили и ми пишаа казна од 400 евра,нели толку беше казната.е сеа прочитав сабајле дека со новиот закон за безбедност на патиштата дека за од 0,51 до 0,99 промили казната е 250 евра..Дали мозе овој закон да вази ретроактивно бидејки со тоа ми се намалува казната(законот мозе да вази ретроактивно ако со тоа се намалува казната)или тоа постои само во книги на факс..ПОЗДРАВ
Кој Закон бил во сила на денот на сторувањ на кривичното дело, по тој ќе се работи. Е сеа, пошто ова е прекршок ваљда би требало да остане старата казна. Но,најубаво да видиш во Закон за прекршоци и во законот за безбедност во сообраќајот. :smir:
 
Член од
25 декември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мислам дека неможе да се намали казната...за жал...
Замислете, ние имавме почнато постапка за откуп на земјиштето, пред да го направат тоа за едно евро квадрат, и пред да биде донесено решението го сменија законот, ама ние си плативме по стара цена...
Ретроактивноста се употребува на пример, кај казна затвор - ако се намали казната во КЗ, па после тоа можеш да си бараш казната да ти биде намалена...,
а за ваков прекршок мислам дека не важи...
 
T

the Carpenter

Гостин
Да си прашам јас.
Што е условната казна, односно што претставува кога ќе заврши периодот на условот. Што потоа? Останува во досие?
Ќе остане белег и ќе прави „проблеми“ при барање на работа, излез во странство и ред други работи.

Кратко прашано, што во иднина ако еднаш си имал условна казна.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Условна осуда

Со условна осуда на сторителот на кривично дело судот му ја утврдува
казната и истовремено определува дека таа нема да се изврши ако
осудениот за времето што ќе го определил судот, а кое не може да биде
пократко од една ниту подолго од пет години (време за проверување) не
стори ново кривично дело.
Судот може во условната осуда да определи дека казната ќе се изврши
и ако осудениот во определениот рок не ја врати имотната корист
прибавена со извршувањето на кривичното дело, не ја надомести штетата
што ја предизвикал со кривичното дело или не ги исполни другите обврски
предвидени во кривично- правните одредби. Рокот за исполнување на тие
обврски го утврдува судот во рамките на определеното време за
проверување.

Услови за изрекување условна осуда

Условна осуда може да се изрече кога на сторителот му е утврдена
казна затвор во траење до две години или парична казна.
Условната осуда може да се изрече и кога е утврдена казна затвор во
траење до две години или парична казна со примена на одредбите за
ублажување на казната .

РЕХАБИЛИТАЦИЈА

Рехабилитацијата на осудено лице може да настапи по сила на закон
(законска рехабилитација) или врз основа на судска одлука (судска
рехабилитација).
Рехабилитацијата значи предвремен престанок на казните што се
состојат во забрани и на казната протерување странец од земјата и
правните последици од осудата и бришење на осудата од казнената
евиденција.
Рехабилитираното лице се смета за неосудувано, а податоците за
бришаната осуда не се даваат никому.
Условната осуда се брише од казнената евиденција по една година
откако ќе помине времето за проверка ако за тоа време осудениот не стори
ново кривично дело.
 
T

the Carpenter

Гостин
Благодарам многу за одговорот.

Само на одговорот, имам уште едно надоврзливо прашање. Во врска со „рехабилитацијата“

Рехабилитациајта стапува во секој случај, односно, дали секое лице кое се „сочувало“ во време на условната, се рехабилитира, му се брише казната?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Благодарам многу за одговорот.

Само на одговорот, имам уште едно надоврзливо прашање. Во врска со „рехабилитацијата“

Рехабилитациајта стапува во секој случај, односно, дали секое лице кое се „сочувало“ во време на условната, се рехабилитира, му се брише казната?
Да, после изминување на одреден период, во зависност од тежината на казната.
 
Член од
9 јуни 2006
Мислења
62
Поени од реакции
3
Molam za mala pomos,za koja odnapred Vi se zablagodaruvam,
Edna firma e tuzena od fondot za zdravstveno osiguruvanje po osnov na neplateni pridonesi i toa dvapati vo isto vreme,direktno i preku advokatska kancelarija.Sega postojat dve tuzbi po ist osnov,dali e toa pravno izdrzano i po koj zakon bi se povikale?
Uste edno prasanje,ako veke na sila e zakonot za besplatno zdravstveno osiguruvanje,kako vo isto vreme moze da vazi i zakonot za zadolzitelno zdravstveno osiguruvanje so plakanje participacija.Dali voopsto dosega nekoja firma e tuzena po ovoj osnov imajki vo predvid deka so instrumentite so koi poseduvaat smetkata na firmata e blokirana i osigurenicite nemaat pravo na koristenje zdravstveni uslugi,odnosno ne primaat plavi kartoni.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Дали доколку малолетник му се заканува на полнолетен со физички напад (од повеќе души нормално) и изрази од типот: знам во која зграда (стан) живееш (сето тоа преку порака или чат, мсн, било што)

може да биде казнет?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали доколку малолетник му се заканува на полнолетен со физички напад (од повеќе души нормално) и изрази од типот: знам во која зграда (стан) живееш (сето тоа преку порака или чат, мсн, било што)

може да биде казнет?
Колку години има малолетникот?
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Може да одговара кривично, само нема сериозно да му ја сфатат заканата :)

А доколку извршат физички напад повеќе малолетници + полнолетен/ни, или ако продолжи со заканите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom