Правна помош и совети

Член од
15 јануари 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
ne mozam da si go najdam postot, da ne mi go izbrisal admin?????? prasav da mi posocite dobar advokat od sk za upravni raboti?????
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
I mene mi se izbrisa postot, izgleda stranata bese vo rekonstrukcija, prethodnite nekolku dena ne rabotese.
Jas i odgovorih na Marijamare:
Zakonot e vo sila od 01.01.2010 i toa deka Ustaven sud go razgleduva ne vlijae na negovoto dejstvie. Ako Ustaven proglasi nekoja rasporedba od zakonot za protivustavna, samo taa ce bide von sila, a zakonot vo ostanatiot del ce prodolzi da deluva.
Kako sekoj zakon vo sila upravata treba da go sproveduva i pri konstatacija na neregularnosti da gi primenuva odredenite sankcii.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Незнаев каде да прашав, па затоа тука прашувам :)

Да не знае некој како треба да се состави Полномоштво за документи. Пример да ополномоштам друг човек место мене да го подигне документот.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Jas, .......,so adresa......, so EMBG..............., so licna karta br........ na den...... vo Skopje go

OVLASTUVAM
Ime, prezime, so adresa......, so EMBG..............., so licna karta br........ da me zastapuva pred javnite ustanovi i drugi pravni i fizicki lica vo vrska so izdavanje na sledite dokumenti...

Data... Ovlastuvac:
Skopje
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Во врска со судските вештаци:

1. Дали постои судска пракса со која странката (пример тужителот) може да го избере вештакот од листата на постојани вештаци во судот? Членот 236 од ЗПП (http://www.maticanaiselenici.com/doc/zakoni/Parnicna_postapka_nov.pdf?PHPSESSID=fb3355884) некако ми е заматен и ако може некој да ми го објасни од практичен агол т.е. ставот 2 во релација со ставот 4.

Во мој поглед, читајќи го членот, излегува дека за судот (т.е. судијата) постои backdoor за монопол (со отворени врати за личен интерес) каде тој избира кој вештак да биде назначен за одреден предмет, земајќи го во предвид изборот на вештаци по категории во првостепените судови од http://www.pravosudna-mreza.org.mk/

2. Членот 241 став 1 од ЗПП вели дека на вештакот му следува награда. По кој тарифник во областа на економијата работат вештаците и дали, пример, вештак од Скопје има иста награда со колега од Радовиш, за ист или сличен предмет? Дали воопшто постои тарифник за вештачења во економска област? Ако нема, со кој правен механизам судот ја штити странката од "рекетот" на вештаците?

3. Не прашувам за изземање на вештакот тука на избор од листата на постојани вештаци во судот за одредена област. Хипотетички, можеби еден од вештаците од листата ми е познаник и самото вештачење ќе ми го наплати со минимална сума.

Согласно Судскиот деловник (СВ 71/2007) член 31 кој вели:

"Изјавата што вештаците ја потпишуваат пред претседателот на судот ги содржи и зборовите дека “совесно и одговорно” ќе ја вршат должноста на вештак"
... што значи дека сите изберени вештаци на листата од првостепениот суд, по области, се еднакви.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Jas mislam, deka strankata moze da go izbere vestakot od listata na vestaci, ali bas me interesira mislenjeto i iskustvoto na kolegite za ova prasanje. Taa stranka, koja go bara vestacenjeto, go placa avansno pred istoto da bide izvrseno, a potoa taksata vleva vo sudskite trosoci i za neja sudot odlucuva, soglasno so svojata odluka za glavnata rabota. Mislam, deka spisokot na vestaci e ist za celata drzava: Ako tuzeniot e od Skopje, nadlezen e prvostepeniot sud vo Skopje, a tuzitelot, koj e od Negotino bara da se izvrsi vestacenje vo Negotino, skopskiot sud treba da naznaci vestak od Negotino, neli?...
Nagradata na vestakot ja odreduva sudot, ne vestakot.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
пред неколку месеци, мојот скутер му го дадов на еден другар да се повози арно ама дечкото се напраи чалам и си еба мајката на пат, направи сообраќајна незреќа каде што уништи неколку возила, денес мене ми стигна од осигурителна компанија дека треба да платама над 1 милион денари. дали може сега ја некако да се извлечам затоа што јас не сум во управувал скутерот, а плус и не ми пратија никакви докази колку штета им исплатиле на секој поединечно. Како да се спасам сега јас од казната а да му ја префрлам на мојот другар зашто сега он не прифаќа одговорност да плати, а исто така ми е многу чудно како не му стигнала нему ниту една казна.
Хелп
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.907
Поени од реакции
15.880
неколку прашања до младите правници ( и адвокати )
1. Мојот застапник не се спротивил на неоснованата тужба и судијата го прифатил барањето вештачењето за надомест на наводен долг. Тужителот, правно лице ме тужел во 10.2006, за закаснето плакање по преддоговор, со примање на стан во 08.2004,без опомена пред тужба, ја наштимал тужбата да оди кај разрешен судија па јас ја добив дури во 09.2007, веројатно по застарување за можност поништување на незаконскиот договор (потврдено од надлежни дека е незаконски ). По примопредавање на станот ( не ми беа дадени сите клучеви) инвеститорот побара и крајната сума од ~20% да му ја платам во кеш, без профактура со изкажана величина на стан , цена и ддв. Тогаш прашав еден нотар и ми кажа дека ако платам така инвеститорот нема да го плати ддв-то и ќе имам проблеми. Кога му побарав на инвеститорот нотарски акт при завршното плаќање тој рече дека се уште не е спремен. По 5 месеци ме повика, му платив ( пак на каса прими, немаше профактура) и по 2 дена направивме нотарски акт во кој беше прикажана величина на станот без никаков званичен документ (укнижба, елаборат од овластено лице или друго). Во нотарскиот акт од 12.2004 стои член дека сум ја платил сумата во целост и сум го примил станот во владение ( не се спомнува сопственост). Ми ги дадоа останатите клучеви но без записник за предавање на клучеви ..по број колку клуча и има член во кој Продавачот ТВРДИ дека можам да го укнижам станот на свое име. Станот се уште не е укнижен, со силни ургенции преку републички катастар отпочна поединечен упис ( само на станови, парцелата не е упишана). Вчера го земав елаборатот, има и таму мал проблем, нотарскиот акт од 12.2004 и договорот за купопродажба се нестручно или намерно така направени со изразена вкупна површина, па немам правен основ за 3м2, ке треба да се направи Анекс на нотарскиот договор. Згора на се овој ме тужел за камата а го прекршил договорот за градба како со величина на станот така и задоцнил а не направи Анекс. Најчудно ми е што овакви работи се даваат во Парничен суд, наместо најнапред да се проверат во меродавни служби, ујп,катастар, градежна инспекција, нотаријат. Дури инвеститорот во тужбата ми бара закупнина за 1 месец поради диво вселување пред технички прием на зградата ??, а во договорот за купување стан во градба стои член дека морам да влезам во станот кога тој ке ме извести, што тој го злоупотреби бидејки јас постојано живеам 200км од предметниот стан па не можев да проверам до каде е, а на него му одговараше да ги донесам стварите за да го забошоти шкартот во станот и да не му барам отклонување на дузина поситни недостатоци. Значи тој сака на база на негово кршење на прописите да ме рекетира, па размислувам да поднесам кривична за каматно -парнично рекетирање. . Очекувам да добијам толкување од надлежните од УЈП за законски легалниот начин на завршно плаќање, но мислам дека ќе има проблем, Парничниот суд нема работа и има интерес да води неразумни постапки а без најпрвин да ја прочита тужбата и договорите. Незнам дали сега кога е веќе насочена тужбата во вештачење можам да сторанм нешто во првостепената постапка, а ме интересира и дали вештакот во елаборатот е должен да ги наведе законските прописи за инструменти и начин на плаќање а пред се на невалидноста на договорот врз основ на кој се тужи а не е направен анекс. Криминал до гуша, градежната мафија царува, тотално спротивни ставови помегу државните институции и Парничните судии, посебно што и на територијата на државата има диаметрално спротивни толкувања во разни локални самоуправи. Има уште многу други работи, ако има некој добро верзиран нека ми пише на привате.
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo. Jas sum ljubitel kosarkata i sakam da ve prasam dali postoi zakon so koj i se dozvoluva na policijata pri vlezot vo sala za vreme na kosarkarski natprevar da ve zastane , slika i legitimira?
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Не, таман работа.
Ne e taman rabota ,toa go napravija na natprevarot pomegu Vardar Osiguruvanje i MZT i koga gi prasavme zasto go pravat toa tie obrazlozija deka takov e zakonot i koj nema da se slika nema da vleze bezrazlika kolkav e brojot na luge. Mi treba praven sovet vo vrska so ova a ne samo mislenje .
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ne e taman rabota ,toa go napravija na natprevarot pomegu Vardar Osiguruvanje i MZT i koga gi prasavme zasto go pravat toa tie obrazlozija deka takov e zakonot i koj nema da se slika nema da vleze bezrazlika kolkav e brojot na luge. Mi treba praven sovet vo vrska so ova a ne samo mislenje .
Еве сега го разгледав законот за спречување насилство во спортот. Пишува дека полицијата е должна да обезбеди услови за мирен натпревар, дека треба да ги оддели навивачите на домашната и гостинскатат екипа, дека е дозолено снимање на натпреваро заради безбедносни мерки и сл, ама никаде не пишува дека треба да застанете еден по еден да ве слика.
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Еве сега го разгледав законот за спречување насилство во спортот. Пишува дека полицијата е должна да обезбеди услови за мирен натпревар, дека треба да ги оддели навивачите на домашната и гостинскатат екипа, дека е дозолено снимање на натпреваро заради безбедносни мерки и сл, ама никаде не пишува дека треба да застанете еден по еден да ве слика.

И плус како не слика еден по еден податоци да даваме :D :D :D Како и да е фала
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
И плус како не слика еден по еден податоци да даваме :D :D :D Како и да е фала
Ама еве и да го оставиме Законот на страна, здрава логика нема тоа на гледач у сала да му зимаш податоци :tv:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.247
Поени од реакции
19.470
Ама еве и да го оставиме Законот на страна, здрава логика нема тоа на гледач у сала да му зимаш податоци :tv:
Одамна нашата полиција не се раководи и не работи по законот на Логиката:kesa:
Ова сум го искусил безброј пати на утакмиците на кои сум бил во Битола,како и на гостувањата во другите градови.
Дека не смеат да ги фотографираат навивачите пред влез-НЕ СМЕАТ ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ:nenene:
Тоа е повреда и злоупотреба на тајноста на личните податоци на граѓаните.
Полицијата како орган на прогон и заштита има право да легитимира некој граѓанин,но да има причини за тоа-а сликање и легитимирање на навивачи како да се сликаат за лична карта ги преминува сите граници на здравиот разум!!!:nesvest:
Сакаат да глумат некој филм,нешто слично како полицијата во Англија,каде се применуваат вакви строги мерки-но таму се е регулирано со закон,и се се знае,секој навивач однапред си знае шо го чека доколку направи некој прекршок,влезе на терен,фрли со некој предмет на стадионот и сл.
Затоа се изборија успешно Англичаните со насилството на спортските терени.
Законот си го стори своето-и од една земја каде шо царуваа хулиганите,денес се земја со најмалку ексцеси на фудбалските натпревари.
А и ние сега сакаме да глумиме ЕНГЛЕЗИ:pos2:,но треба уште многу чорба да сркаме за да направиме и спроведиме во дело такви закони.
Кај нас сеуште главни фаци на трибини се момците во сино.:kesa:
Никаде во Европа нема да најдите случаи каде полицијата стои веднаш до навивачите,секаде постојат редарски служби,а полицијата е надвор од стадионите,салите и влегува интервенира само доколку ескалира состојбата на трибините.
Кај нас вадат пендраци и маваат за најмала ситница.:nesvest:тоа сум го искусил многу пати :nesvest:
И не е ни чудо шо стадионите и салите се празни,не е само слабиот квалитет на спортот причина за тоа,туку и големата репресија на полицијата врз навивачите,па кој е будала да оди на гостувања,да навива,и нон-стоп да биди тепан,малтретиран од полицијата.
Навивачите се третирани како најголеми хулигани,криминалци,без никакви права-и одвај се чека и најмала причина да ги извадат пендраците и да се размаваат.:tapp:
Вака не тераме далеку,и не е ни чудо шо навивањето е на вакво ниво:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom