Правна помош и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
едно ме збуни и уплаши, во кои случај осигурителните компании може да тужат ?? нели тие ги покриваат трошоци кон трето лице ?
ти правиш штета, штетата ја плаќа твојата осигурителна кон оштетениот и ако си ти виновен - осигурителното бара пари од тебе, мислам дека само каско осигурување покрива штета без разлика кој е виновен и да бара пари од било кој НО не ја признава ако штетата е направена намерно или под дејство на алкохол - дрога... и пак ќе ги побара од тебе парите
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
ти правиш штета, штетата ја плаќа твојата осигурителна кон оштетениот и ако си ти виновен - осигурителното бара пари од тебе, мислам дека само каско осигурување покрива штета без разлика кој е виновен и да бара пари од било кој НО не ја признава ако штетата е направена намерно или под дејство на алкохол - дрога... и пак ќе ги побара од тебе парите
ova znam, a se raboti za slučaevi kade se vrši policiski uvid, pa osven kaznata za vinovniot ako ima utvrdeno od boldiranoto osiguratelnata kompanija ne pokriva šteta kon 3-ti lica.....
Denes imaše nekade i za vozenje bez zimska oprema kasko ne ti ja priznaval tvojata šteta ( ako si vinoven), te tretira kako tehnički neispraven... ne zapamtiv od site slučai dali imaše nešto i za štetata kon 3-to lice, ako i taa ne ja plaća osiguritelnata kompanija togaš ostanuva prašanje koj, dali vozačot koj ja predizvikal nesrećata ili sopstvenikot na voziloto ?? Ova poslednoto boldirano go staviv od aspekt na tolkuvanjeto dali smee tehnički neispravno vozilo da bide parkirano na javna površina, posebno ako ne e zaklučeno ili nema kodirano palenje pa može lesno nekoj neovlasteno da go vozi ... povrzuvam so slučajot vo Srbija na vremeto, koga dečišta vlegoa vo tuđo parkirano vozilo bez kočnici, go vozea i zgazija drugi deca pa imaše sudski raboti i za sopstvenikot na voziloto...
E sega ova novovo tolkuvanje so zimskata oprema može vo nekoj situacii da bide i rašamonijada, imeno lanci ili gumi kramponki se dobri za debel sneg ama na i za tvrd led, se lizgaat i može so niv belja da se napravi
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
ova znam, a se raboti za slučaevi kade se vrši policiski uvid, pa osven kaznata za vinovniot ako ima utvrdeno od boldiranoto osiguratelnata kompanija ne pokriva šteta kon 3-ti lica.....
Denes imaše nekade i za vozenje bez zimska oprema kasko ne ti ja priznaval tvojata šteta ( ako si vinoven), te tretira kako tehnički neispraven... ne zapamtiv od site slučai dali imaše nešto i za štetata kon 3-to lice, ako i taa ne ja plaća osiguritelnata kompanija togaš ostanuva prašanje koj, dali vozačot koj ja predizvikal nesrećata ili sopstvenikot na voziloto ?? Ova poslednoto boldirano go staviv od aspekt na tolkuvanjeto dali smee tehnički neispravno vozilo da bide parkirano na javna površina, posebno ako ne e zaklučeno ili nema kodirano palenje pa može lesno nekoj neovlasteno da go vozi ... povrzuvam so slučajot vo Srbija na vremeto, koga dečišta vlegoa vo tuđo parkirano vozilo bez kočnici, go vozea i zgazija drugi deca pa imaše sudski raboti i za sopstvenikot na voziloto...
E sega ova novovo tolkuvanje so zimskata oprema može vo nekoj situacii da bide i rašamonijada, imeno lanci ili gumi kramponki se dobri za debel sneg ama na i za tvrd led, se lizgaat i može so niv belja da se napravi
Србија е башка држава со башка закони, лично јас имав направено сообраќајка со туѓо нерегистрирано возило и само мене ме гонеа судски и казнија, имено имав купено кола, беше нерегистрирана, пари му дадов али не ја преведов на мое име (приатели сме и као “нема гајле ко ќе ја регистрираш...“) и се чукнав со друга кола... е сега неговото осигурање му ја исплати штетата (пошто јас немав) а мене после тоа нивно осигурање ме даде на суд
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
ОК, јас за таа случка (со газење деца) што напишав ја прочитав од весник , беше тоа многу одамна и не се сеќавам дали полицијата го гонеше сопственикот на неисправното возило или приватно го тужел родител на жртвате...
Туку еве го најдов написот за зимската опрема:
http://www.novini.mk/read/1157822/bez-zimski-gumi-nema-pari-od-osiguruvanje-vo-sluchaj-na-soobrakjajka

и случајот што повеќето од нас ќе не интересира

БЕЗ КАСКО ОСИГУРУВАЊЕ


Случај 1: ЈАС сум виновен, а немам зимски пневматици

Осигурителната компанија од која имате купено осигурување за автоодговорност има право од вас да ги наплати трошоците за исплата на штетата која сте ја предизвикале на другото возило по основа на осигурување за автоодговорност.

Што значи, практично сами ќе си ја платите штетата која сте ја направиле на другото возило.

Можеби никој нема да обрати внимание на Вашите пневматици, но доколку некој од одговорните (проценители на штети и сл.) увиди дека Вашето возило има несоодветни, т.е летни пневматици, тогаш треба да имате во предвид дека ситуацијата може да станее проблематична.

Е еве ја рашамонијадата, по законот вели може и летни гуми со 4мм шара и ланци ( во багажник).. е сега ненадејно, во градски сообраќајници, секаде суво ама наидуваш на скриена поледица и праиш беља ...
Значи треба зимски гуми цело време или одговорност за нечистење поледица во град???
Кога сме кај поледицата, тие што незнаат и со зимски гуми ќе имаат проблем на јака поледица, имам гледано на паркинг, вози со 15-20км/ч ама со прв степен на пренос и нормално нема контрола на возилото, може да ги исчука паркираните возила, башка што се прави на мразот како разлизган канал.
А и да стаиш ланци во град не оди никако, а башка на поледица ланци не помагаат...
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
103
Поени од реакции
67
Дали некој знае за кои производи има ограничување да се рекламираат на интернет?
Ми треба информација дали производи како оружје, лекови, цигари и слично може да се рекламираат на интернет. Ако некој знае некој линк, статија или било што каде може да се прочита повеќе за оваа тема ќе ми биде од голема помош.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
3
Да Ве прашам нешто:
Што мислите, дали од осигурителната компанија има право да бара регрес за исплатен надомест на трето лице (пешак) од возач кој имал регистрирано возило, не бил пијан и имал возачка (значи во тој поглед ги има исполнето сите услови), но да постои вина (ја загрозил безбедноста во сообраќајот затоа што го удрил пешакот на пешачки премин) на негова страна што е утврдена со правосилна пресуда?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
škaklivo, kaj nas barem dosega pešacite bea zaštiteni ko mečki, a na primer sega vo Hrvatska pešakot pred preminuvanje na pešački treba da podzastane i da proceni dali voziloto će može da zastane ako toj trgne preku pešački... a kaj nas na vremeto eden poznat beše kaznet od sudot zatoa što lazel i poominal na negovo zeleno i pritoa go izgrebal malku pešakot koj namerno go poprečuval da pomine ( se nalutil pešakot što vozačot so svirka go predupredil na ne trgnuva na crveno) ... sreća što togaš ušte ne bea šemite za tuženje i baranje debeli obeštetuvanja za ništo...znam i kolega što za vreme na ex-ju na odmor na Jadran beše udren od strana od sporedna ulička od velosiped, go pritisnaa da potpiše deka vozel 30km/h a dozvoleno bilo 20km/h, nebitno za nastanot bidejći toj bil udren, so motivacija biciklistot da naplati obeštetuvanje, a na kraj mu dojde debela kazna..
..znači ako se raboti za pogolema suma možebi treba i advokat da se angažira ili najubavo prvo veštak...
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Колку е законскиот рок за Апелациниот суд да одговори на граѓанска жалба?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
Zdravo ako te fatile na rabota rabotis neprijaven i si dobil da ti isplati firmata za toa posle kolku vreme mozes da go iskoristis toa fala pozdrav
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Вака,ме интересира колку време треба да помине за да се избрише некоја кривична пријава ? една или две години ?

Јас имам за нарушување на јавен ред и мир и спречување службено лице во вршење дејност,точно 1 година има поминато...тогаш бев малолетник па пројдов со некои благи мерки и условно 2 или 3 години не се сеќавам,е сега наредна година сакам да конкурирам за полицаец(ако има воопшто,да се надеваме) па ме интересира дали ако биде пример во декември,а бараат да не си осудуван,ќе нема да ме примат и дали воопшто ќе биде проблем таа пресуда ?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Колку е законскиот рок за Апелациниот суд да одговори на граѓанска жалба?
Член 355-а од Закон за парнична постапка
Второстепениот суд донесува одлука по жалба најдоцна во рок од три месеци, а во
посложените предмети во рок од шест месеци од денот на приемот на предметот во
работа.[DOUBLEPOST=1416744843][/DOUBLEPOST]
Вака,ме интересира колку време треба да помине за да се избрише некоја кривична пријава ? една или две години ?

Јас имам за нарушување на јавен ред и мир и спречување службено лице во вршење дејност,точно 1 година има поминато...тогаш бев малолетник па пројдов со некои благи мерки и условно 2 или 3 години не се сеќавам,е сега наредна година сакам да конкурирам за полицаец(ако има воопшто,да се надеваме) па ме интересира дали ако биде пример во декември,а бараат да не си осудуван,ќе нема да ме примат и дали воопшто ќе биде проблем таа пресуда ?
Ти си осуден и уште ти трае условната осуда. Што значи дека прво треба да помине тој период, па да измине една година од поминување на тој период.

Член 66
Од Закон за малолетничка правда (овој закон важи ако те осудиле пред 6.11.2013)

1) Податоците за изречените дисциплински мерки, мерките на засилен надзор и прекршочни санкции се бришат од евиденцијата кога ќе помине една година од нивното извршување, ако малолетникот или помладото полнолетно лице во тој рок не стори ново кривично дело или прекршок.

2) Податоците за условна осуда со заштитен надзор се бришат од евиденцијата по една година од истекот на времето за проверување, ако малолетникот или помладото полнолетно лице во тој рок не стори ново кривично дело.

3) Податоците за изречените заводски мерки, парична казна и алтернативни мерки се бришат од евиденцијата кога ќе поминат две години од нивното извршување, ако малолетникот или помладото полнолетно лице во тој рок не стори ново кривично дело или прекршок.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Член 355-а од Закон за парнична постапка
Второстепениот суд донесува одлука по жалба најдоцна во рок од три месеци, а во
посложените предмети во рок од шест месеци од денот на приемот на предметот во
работа.[DOUBLEPOST=1416744843][/DOUBLEPOST]

Ти си осуден и уште ти трае условната осуда. Што значи дека прво треба да помине тој период, па да измине една година од поминување на тој период.
Член 66 Од Закон за малолетничка правда (овој закон важи ако те осудиле пред 6.11.2013)

1) Податоците за изречените дисциплински мерки, мерките на засилен надзор и прекршочни санкции се бришат од евиденцијата кога ќе помине една година од нивното извршување, ако малолетникот или помладото полнолетно лице во тој рок не стори ново кривично дело или прекршок.

2) Податоците за условна осуда со заштитен надзор се бришат од евиденцијата по една година од истекот на времето за проверување, ако малолетникот или помладото полнолетно лице во тој рок не стори ново кривично дело.

3) Податоците за изречените заводски мерки, парична казна и алтернативни мерки се бришат од евиденцијата кога ќе поминат две години од нивното извршување, ако малолетникот или помладото полнолетно лице во тој рок не стори ново кривично дело или прекршок.
Тоа значи дека можно е да не можам да конкурирам поради таа пресуда ? и не разбирам,пишува и прекршок...каков прекршок се мисли ? пример и да паркирам на не дозволено место и ми опнат казна,пак ќе влијае на пресудата тоа,или само ако делото е кривично ?

значи како што сфаќам,треба уште 2 години да поминат,1 година дур истече пресудата и + уште една ? бидејќи до сега е точно 1 година откако се пресуди случајот.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
3
škaklivo, kaj nas barem dosega pešacite bea zaštiteni ko mečki, a na primer sega vo Hrvatska pešakot pred preminuvanje na pešački treba da podzastane i da proceni dali voziloto će može da zastane ako toj trgne preku pešački... a kaj nas na vremeto eden poznat beše kaznet od sudot zatoa što lazel i poominal na negovo zeleno i pritoa go izgrebal malku pešakot koj namerno go poprečuval da pomine ( se nalutil pešakot što vozačot so svirka go predupredil na ne trgnuva na crveno) ... sreća što togaš ušte ne bea šemite za tuženje i baranje debeli obeštetuvanja za ništo...znam i kolega što za vreme na ex-ju na odmor na Jadran beše udren od strana od sporedna ulička od velosiped, go pritisnaa da potpiše deka vozel 30km/h a dozvoleno bilo 20km/h, nebitno za nastanot bidejći toj bil udren, so motivacija biciklistot da naplati obeštetuvanje, a na kraj mu dojde debela kazna..
..znači ako se raboti za pogolema suma možebi treba i advokat da se angažira ili najubavo prvo veštak...
Прашањето се однесува на регресното побарување.[DOUBLEPOST=1416773201][/DOUBLEPOST]Вака, ме интересира мислење на некој од форумов:
дали од осигурителната компанија има право да бара регрес за исплатен надомест на трето лице (пешак) од возач кој имал регистрирано возило, не бил пијан и имал возачка (значи во тој поглед ги има исполнето сите услови), но да постои вина (ја загрозил безбедноста во сообраќајот затоа што го удрил пешакот на пешачки премин) на негова страна што е утврдена со правосилна пресуда?

Прашањето се однесува на правото на регресно побарување на осигурителна компанија, во конкретниот случај.

Значи дали осигурителната компанија има право на регрес или не? И зошто?
Ви благодарам однапред за одговорите.
 
Последно уредено:

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Во статија на курир.мк на слики од протестите обележаа една пријателка како наводно член на СДММ и тоа јавно со име и презиме, а таа воопшто и никогаш не била дел од ниедна партиска организација. Може да се тужи на оваа основа ?? Друго чаре ?

статијата
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/179774-SDSM-i-SOROS-gi-organiziraat-protestite-na-studentite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom