Правна помош и совети

Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
НА ДОКТОР ВО БИТОЛА - СО МАГАРЕ!

Ако случајно имате некој здравствен проблем или можеби треба на некому друг да помогнете и треба да одите во Клиничката Болница во Битола немојте ни случајно да одите со сопствено возило и истото да го паркирате пред влезот на Болницата на паркинг. Од неодамна, како што и самиот се уверив денеска, истиот е ОКУПИРАН од фирмата ГРАДСКИ ПАРКИНЗИ и таму се наплатува!
Јас доцна разбрав за ОКУПАЦИЈАТА. Денеска, како и многупати пред тоа колата ја паркирав во 7,30 и побрзав да стасам на закажаниот термин. По речиси 3 саати малтретирање од шалтер на шалтер, од соба до соба, кога стасав кај колата и тргнав за на кај дома, на стаклото забележав уплатница пополнета на 1000 денари. Веднаш ми текна. Во денешно време никој не дели награди. Си реков ова е некоја казна. Така и бидна.

Од ГРАДСКИ ПАРКИНЗИ, без оглед на тоа што луѓето не се доволно информирани за промените со ОКУПАЦИЈАТА, без предупредување, без опомена ми залепиле КАЗНА. Се обидов да им објаснам, да им кажам дека не знаев за промените, дека првпат слушам. И дека согласно утврдениот ценовник ќе си платам. Но не наидов на разбирање. Не помогна ни моето подоцнежно убедување со вработената во дирекцијата, во центарот на Битола. Напротив, од нејзина страна на еден безобразен и мизерен начин ми беше предочено дека ако не платам на добар начин тие ќе ми наплателе со ИЗВРШИТЕЛ.
Си реков: ЕБАТИ ПРОМЕНИТЕ!
Вакво нмасилие немало ни во турско време а верувам дека ниту фирерот Адолф Хитлер не би постапувал како овие од ГРАДСКИ ПАРКИНЗИ. Ова е флагрантен доказ за лакомоста на сопственикот на оваа фирма и секако дека СИТИОТ НА ГЛАДНИОТ НЕ МУ ВЕРУВА.

Затоа, драги мои, Ви препорачувам: Ако недајбоже ве фати маката или на некој друг треба да му помогнете, во Битолската Клиничка Болница одете или пешки или со магаре. За пеш одење сеуште не се наплаќа, а ако пак одите со магаре, во кругот на Болницата има доволно трева за да истото го напасите.

Ама со овие ФАШИСТИ, да си немате работа. Оти тие милуваат да тепаат а не ви даваат ни ОФ да кажете.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
НА ДОКТОР ВО БИТОЛА - СО МАГАРЕ!

Ако случајно имате некој здравствен проблем или можеби треба на некому друг да помогнете и треба да одите во Клиничката Болница во Битола немојте ни случајно да одите со сопствено возило и истото да го паркирате пред влезот на Болницата на паркинг. Од неодамна, како што и самиот се уверив денеска, истиот е ОКУПИРАН од фирмата ГРАДСКИ ПАРКИНЗИ и таму се наплатува!
Јас доцна разбрав за ОКУПАЦИЈАТА. Денеска, како и многупати пред тоа колата ја паркирав во 7,30 и побрзав да стасам на закажаниот термин. По речиси 3 саати малтретирање од шалтер на шалтер, од соба до соба, кога стасав кај колата и тргнав за на кај дома, на стаклото забележав уплатница пополнета на 1000 денари. Веднаш ми текна. Во денешно време никој не дели награди. Си реков ова е некоја казна. Така и бидна.

Од ГРАДСКИ ПАРКИНЗИ, без оглед на тоа што луѓето не се доволно информирани за промените со ОКУПАЦИЈАТА, без предупредување, без опомена ми залепиле КАЗНА. Се обидов да им објаснам, да им кажам дека не знаев за промените, дека првпат слушам. И дека согласно утврдениот ценовник ќе си платам. Но не наидов на разбирање. Не помогна ни моето подоцнежно убедување со вработената во дирекцијата, во центарот на Битола. Напротив, од нејзина страна на еден безобразен и мизерен начин ми беше предочено дека ако не платам на добар начин тие ќе ми наплателе со ИЗВРШИТЕЛ.
Си реков: ЕБАТИ ПРОМЕНИТЕ!
Вакво нмасилие немало ни во турско време а верувам дека ниту фирерот Адолф Хитлер не би постапувал како овие од ГРАДСКИ ПАРКИНЗИ. Ова е флагрантен доказ за лакомоста на сопственикот на оваа фирма и секако дека СИТИОТ НА ГЛАДНИОТ НЕ МУ ВЕРУВА.

Затоа, драги мои, Ви препорачувам: Ако недајбоже ве фати маката или на некој друг треба да му помогнете, во Битолската Клиничка Болница одете или пешки или со магаре. За пеш одење сеуште не се наплаќа, а ако пак одите со магаре, во кругот на Болницата има доволно трева за да истото го напасите.

Ама со овие ФАШИСТИ, да си немате работа. Оти тие милуваат да тепаат а не ви даваат ни ОФ да кажете.
не ја плаќај казната, некој правник нека ти појасни, али ти не си прекршил закон па да те дадат на суд, исто ако ти клат канџа можеш комотно со бонсек да ја сечиш и да си одиш, наплата на паркирање не е закон туку одлука на општина која можеш на суд да им ја отфрлиш, нека докажат дека сум бил таму паркиран во тоа време 3 сати или нека ме натераат да платам нешто кое не е пропишано со закон.
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Поздрав
Незнам дали прашањево е за овде ама ајде ..
Дали ако поднесеш барање или молба до инстутициите ако не одговорат во рок од 10 дена или не достават друго барање ѕа дополнување на документација тоа се смета за прифатено?
Ај помош од правнициве.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Поздрав
Незнам дали прашањево е за овде ама ајде ..
Дали ако поднесеш барање или молба до инстутициите ако не одговорат во рок од 10 дена или не достават друго барање ѕа дополнување на документација тоа се смета за прифатено?
Ај помош од правнициве.
Ако не одговорат ке се смета за одбиено, али овозможен ти е посебен приговор поради молк на администрација.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.831
Поени од реакции
15.759
http://kajgana.com/povikanite-koi-nema-da-se-javat-vo-sud-kje-gi-snosat-troshocite

едно ме интересира, што станува со функцијата СВЕДОК ?? Дали е оправдано отсаство ако сведокот е на работа, односно што праиме ако газдата го отпушти ?? ( отказоот нема да биде поради сведочење во суд, туку поради технолошки причини) ... посебно ме интересира кој како одредува кој да биде сведок, колку гледам во старите американски филмови некој не сакале да сведочат и поред заштита од полицијата... прашањето е најповеќе за банални кривични постапки, посебно сообраќајки каде нема тешки повреди и нема кривична одговорност туку матерјалната штета е примарна ...
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
http://kajgana.com/povikanite-koi-nema-da-se-javat-vo-sud-kje-gi-snosat-troshocite

едно ме интересира, што станува со функцијата СВЕДОК ?? Дали е оправдано отсаство ако сведокот е на работа, односно што праиме ако газдата го отпушти ?? ( отказоот нема да биде поради сведочење во суд, туку поради технолошки причини) ... посебно ме интересира кој како одредува кој да биде сведок, колку гледам во старите американски филмови некој не сакале да сведочат и поред заштита од полицијата... прашањето е најповеќе за банални кривични постапки, посебно сообраќајки каде нема тешки повреди и нема кривична одговорност туку матерјалната штета е примарна ...
Должност на секој граѓанин е да ја почитува поканата на судот, да се појави на рочиште, да иде на разговор и слично. Задолжителноста се однесува на појавувањето, а не за сведочење. За сведок се мисли да се појави на рочиштето, а што ке каже никој не смее да го присили, може да каже само дека не се сеќава доволно и неговата функција е завршена. Ти за денот кога треба да се појавиш на суд имаш покана што ке служи како доказ на шефот дека си на суд а не си отишол на кафе, можеш да земеш и записник од рочиштето и да го однесеш на шефот како сигурен доказ, не смеее да те отпушти туку така, а и да се дрзне да го направи тоа секогаш имаш опција за тужба.
Ако имаш оправдание дека не можеш да дојдеш на рочиште секако дека судот ке го прифати тоа, не е по секоја цена, само треба да се оправда отсуството со поднесок.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Дали може некој Искусен правик да ми ги толкува основано сомневање и основи за сомневање?
 
D

Devojcence1

Гостин
Дали може некој Искусен правик да ми ги толкува основано сомневање и основи за сомневање?
ne sum bas iskusna ali aj :) za storeno krivicno delo ili kakvo somnevanje?[DOUBLEPOST=1417918986][/DOUBLEPOST]
Дали може некој Искусен правик да ми ги толкува основано сомневање и основи за сомневање?
osnovano somnenie koga sudot ke utvrdi deka ima dovolno dokazi relevantni za da resi odreden slucaj i ke potvrdi. a osnovi ako imas za somnevanje treba ti da prijavish.[DOUBLEPOST=1417919551][/DOUBLEPOST]
ne sum bas iskusna ali aj :) za storeno krivicno delo ili kakvo somnevanje?[DOUBLEPOST=1417918986][/DOUBLEPOST]
osnovano somnenie koga sudot ke utvrdi deka ima dovolno dokazi relevantni za da resi odreden slucaj i ke potvrdi. a osnovi ako imas za somnevanje treba ti da prijavish.
da nadopolnam osnovi za somnevanje mozes da imas za se, a sto ne spagja vo osnovi za somenavnje opsto poznati fakti, fakti sto se lesni za dokazuvanje , ne bitni fakti i sl.[DOUBLEPOST=1417919776][/DOUBLEPOST]
ne sum bas iskusna ali aj :) za storeno krivicno delo ili kakvo somnevanje?[DOUBLEPOST=1417918986][/DOUBLEPOST]
osnovano somnenie koga sudot ke utvrdi deka ima dovolno dokazi relevantni za da resi odreden slucaj i ke potvrdi. a osnovi ako imas za somnevanje treba ti da prijavish.[DOUBLEPOST=1417919551][/DOUBLEPOST]
da nadopolnam osnovi za somnevanje mozes da imas za se, a sto ne spagja vo osnovi za somenavnje opsto poznati fakti, fakti sto se lesni za dokazuvanje , ne bitni fakti i sl.
a tie sudot ne gi dokazuva i obrazlozuva.[DOUBLEPOST=1417919881][/DOUBLEPOST]
ne sum bas iskusna ali aj :) za storeno krivicno delo ili kakvo somnevanje?[DOUBLEPOST=1417918986][/DOUBLEPOST]
osnovano somnenie koga sudot ke utvrdi deka ima dovolno dokazi relevantni za da resi odreden slucaj i ke potvrdi. a osnovi ako imas za somnevanje treba ti da prijavish.[DOUBLEPOST=1417919551][/DOUBLEPOST]
da nadopolnam osnovi za somnevanje mozes da imas za se, a sto ne spagja vo osnovi za somenavnje opsto poznati fakti, fakti sto se lesni za dokazuvanje , ne bitni fakti i sl.[DOUBLEPOST=1417919776][/DOUBLEPOST]
a tie sudot ne gi dokazuva i obrazlozuva.
ako imas nesto konkretno da prasas prasaj?
 
Последно уредено од модератор:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Секоја чест на Гемиџиите како го изразуваат револтот од Македонските судови
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Разговарав со обичен полицаец,кој долги години е во МВР,и ми кажа дека законот кај нас е таков да,ако те нападне поголема група,дали 5 души,10,15,20,и ти вратиш односно пробаш да се одбраниш,удриш некој од нив,и му нанесеш повреди(пример му пукнеш нос или аркада) тоа ќе се смета како тепачка и ќе го јадеш исто како и тие 5,10,20 души.

Дали е тоа вистина по закон така и што треба да направиш во таква ситуација ? и што ако во таква ситуација се доцепаш до стап,палка,или нешто слично и пробаш да се одбраниш ?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
Дали може некој Искусен правик да ми ги толкува основано сомневање и основи за сомневање?
Основите на сомневање се дефинирани како сознанија кои врз основа на криминалистичкото знаење и искуство можат да се оценат како доказ дека е сторено кривично дело, додека пак основаното сомнение е повисок степен на сомневање кој е заснован врз прибавените докази кои упатуваат на заклучок дека
определено лице сторило кривично дело.

Од прирачникот за предистражна постапка.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Основите на сомневање се дефинирани како сознанија кои врз основа на криминалистичкото знаење и искуство можат да се оценат како доказ дека е сторено кривично дело, додека пак основаното сомнение е повисок степен на сомневање кој е заснован врз прибавените докази кои упатуваат на заклучок дека
определено лице сторило кривично дело.

Од прирачникот за предистражна постапка.
Знам како е дефинирано, ама премногу општи ми се терминиве.
Шо значи тоа "криминалистичко знаење и искуство"?
Смее да ме тресе ако има основи за сомневање. Шо значи тоа? Црвени ми се очите? Иам суканици? Тетоважа? Зборам уличарски? Шо?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.759
Знам како е дефинирано, ама премногу општи ми се терминиве.
Шо значи тоа "криминалистичко знаење и искуство"?
Смее да ме тресе ако има основи за сомневање. Шо значи тоа? Црвени ми се очите? Иам суканици? Тетоважа? Зборам уличарски? Шо?
Мора да се општи термините, не може да се предвидат сите можни ситуации. За основаното сомневање мислам дека е сосем јасно од напишаното и секој може да го разбере, додека основите на сомневање се поим на интерпретација и толкување во секоја конкретна ситуација различно. Основа на сомневање за сторено кривично дело може да биде во одреден момент нервоза, збунетост, страв, испреплетеност на зборовите или едноставно кажано однесување кое отстапува од нормалата. За потешки дела основи за сомневање може да бидат драстични промени во навиките на живот, промена на општото однесување во околината, општеството, семејството, пријателите и така натаму.

Тешко е да се конкретизира тоа, едноставно зависи секогаш од една конкретна ситуација.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Разговарав со обичен полицаец,кој долги години е во МВР,и ми кажа дека законот кај нас е таков да,ако те нападне поголема група,дали 5 души,10,15,20,и ти вратиш односно пробаш да се одбраниш,удриш некој од нив,и му нанесеш повреди(пример му пукнеш нос или аркада) тоа ќе се смета како тепачка и ќе го јадеш исто како и тие 5,10,20 души.

Дали е тоа вистина по закон така и што треба да направиш во таква ситуација ? и што ако во таква ситуација се доцепаш до стап,палка,или нешто слично и пробаш да се одбраниш ?
за првото не сум сигурен но можно е да прогледаат низ прсти ама пак зависи, а за второто може да те теретат за несоодветна одбрана или така некако имаше закон некој
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И тој е кривичен или ? првиот случај ми е најчуден,стварно е ненормален законот ако е таков...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom