Правна помош и совети

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
ke ve molam za pomos. kredit zemen od stedilnica 2005 - prestanato da se plakja 2007. sega mi se javuvaat deka kreditot bil na 4 godini ( navodno do 2009) i deka uste dolzam. moja greska ne go cuvam dogovorot :( e sega za ovie 4 godini od koga prestanav da plakjam nitu mi stignala opomena nitu nisto. prv kontakt e sega avgust 2011. dali e zastareno pobaruvanjeto ???
Ако не си платил 4 години кажи им да се гонат. Побарувања од кредити кои се плаќаат годишно или на пократки времени периоди, како и ануитети од кредити и заеми застаруваат за 3 години. Гарантирам за ова. Ако те интересира попрецизно член 361 од Закон за облигациони односи.
Ве молам за помош.Сакам да продадам куќа која не е дивоградба ама не е откупено дворното земјиште.Дали ќе можам да ја продадам куќата а купувачот подоцна да си го откупи дворното земјиште,бидејќи рокот за приватизација на дворното земјиште е до 31.12.2012 година или ќе мора првин да го приватизирам па потоа да ја продадам куќата?Однапред Ви благодарам.
Мммм....јас сум во дилема, но би ти препорачал да си го легализираш прво, така куќата ќе добие на вредност. Во принцип се што се наоѓа на земјиштето и под него е прирасток на него. Може сопственоста на куќата да биде одделена од сопственоста на земјиштето со друг остварно право, но правно гледано а и со оглед на состојбата јас би ти препорачал бате да си ја легализираш или барем да поднесеш барање Првенствено ти м ожеш даимаш правни проблеми па кој ке се бафтари по адвокати иако тоа мене ми одговара:)
Ќе знае ли некој да ми каже колку изнесува рокот во кој можеш да бараш од должникот да ја плати факурата? Застареноста е 3 години???
Меѓусебни побарувања на договорните страни од договорите во прометот на стоки и услуги како и побарувања за надомест за издаоци во врска со тие договори застаруваат за 3 години, член 363 од Закон за облигациони односи.
Ако поминале 3 години а не е преземено никакво дејствие заради наплата на побарувањето застарено е.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
нек ми се јави на ПП некој кој се разбира од закони за банкарско работење за проблем да му појаснам шо е работата.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
3
Поени од реакции
2
ве молам за помош имам голем проблем.пред многу години отидов на вечера со еден човек кој требаше да ми помогне да се вработам.на враќање дома тој ме присили и ме злоупотреби.подоцна ми се закануваше дека ако не продолжам да се гледам со него тој ке каже на моите родители и на цел град и дека секој ке ме потценува.со сета сила се трудев да го заборавам ова и некако да се отргнам од него.сега сум пред мажење а тој повторно ми се заканува дека ако не се видам со него тој ке направи се за да ме уништи.ми е страв да одам во полиција бидејки ако ова го дознаат моите родители тоа ке ги уништи.тој цовек ми го уништи животот може ли да го тужам ме штити ли некој закон???
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ве молам за помош имам голем проблем.пред многу години отидов на вечера со еден човек кој требаше да ми помогне да се вработам.на враќање дома тој ме присили и ме злоупотреби.подоцна ми се закануваше дека ако не продолжам да се гледам со него тој ке каже на моите родители и на цел град и дека секој ке ме потценува.со сета сила се трудев да го заборавам ова и некако да се отргнам од него.сега сум пред мажење а тој повторно ми се заканува дека ако не се видам со него тој ке направи се за да ме уништи.ми е страв да одам во полиција бидејки ако ова го дознаат моите родители тоа ке ги уништи.тој цовек ми го уништи животот може ли да го тужам ме штити ли некој закон???
Девојко/Госпоѓо, по се ова испаѓате вие криви сами за себе. Прашувате дали постои закон по кој можете да тужите за СИЛУВАЊЕ, ЗАКАНА, УЦЕНА?! Мислам дека однапред го знаете одговорот, и што имаат врска вашите родители, со ваша траума која ве следи со години, како што велите. Не знам зашто воопшто се двоумите и до сега не сте сториле ништо. Страв? Хах...па досега тој ќе бил осуден и ќе скапел во затвор.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
ве молам за помош имам голем проблем.пред многу години отидов на вечера со еден човек кој требаше да ми помогне да се вработам.на враќање дома тој ме присили и ме злоупотреби.подоцна ми се закануваше дека ако не продолжам да се гледам со него тој ке каже на моите родители и на цел град и дека секој ке ме потценува.со сета сила се трудев да го заборавам ова и некако да се отргнам од него.сега сум пред мажење а тој повторно ми се заканува дека ако не се видам со него тој ке направи се за да ме уништи.ми е страв да одам во полиција бидејки ако ова го дознаат моите родители тоа ке ги уништи.тој цовек ми го уништи животот може ли да го тужам ме штити ли некој закон???
Типот игра на карта- твојот страв. неговите постапки зборат дека е наголема пичка на цел свет, само се заканува и ништо повеќе. и охрабрувачки нашата ни полиција е многу ефикасна во ваквите случаеви.
Она што ти треба да се запрашаш е дали ќе му дозволиш да ти го уништува животот и да ти се заканува или ќе преземеш нешто. Што ти е другата опција, даму даваш секогаш кога он сака.
Знам дека е језива работата, ама твоите родители ако те сакаат барем малку ќе имаат разбирање за ситуацијата.
Ако ме прашуваш мене како правник, како човек јас би ти предложил со твоите родители и со твојот вереник да одиш во полиција и да му го уништиш животот. Може да се изведе да одговара за се, ќе гние од затвор и ќе му ги собереш сите пари со кои ти и твојот вереник ке одите на одмор на Бахами.
ако евентуално твојот вереник или твоите родители ти се налутат, ондак вереникот не е за тебе а родителите ти се луди. Само храбро, одење во полициај е ЕДИНСТВЕНАТА И НАЈПРАВИЛНА работа што можеш да ја направиш.

и да одговорам конкретно, те штити Уставот на Република македонија и кривичниот законик, можеш да го сјебеш засекогаш!!!
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
165
Поени од реакции
77
Ве молам за одговор:Дали дародавачот може да бара раскинување на договорот ако јас веќе сум го отуѓила дарот кој сум го примила односно сум му го дарила на моите малолетни деца?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
3
Поени од реакции
2
power-mkd i pravnice vi blagodaram mnogu za odgovrite bidejki i sami ne ste svesni kolku mnogu mi pomognavte i kolku mi dadovte hrabrost i samodoverba.poveke nema da bidam licnosta sto toj moze da i se zakanuva i omalovazuva.vi blagodaram mnogu i vo pravo ste ako moite roditeli i verenikot ne me podrzat togas toj navistina ne e za mene a roditelite mi se ludi.
 
Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
kolegi nekoj sto go polagal pravosudniov neka kaze kolku realno treba vreme za da se spremi istiot, i bilo kakov sovet bi bil dobredojden
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
kolegi nekoj sto go polagal pravosudniov neka kaze kolku realno treba vreme za da se spremi istiot, i bilo kakov sovet bi bil dobredojden
Реално, 2ипол месеца по 10 саати дневно учење. Се повеќе од тоа ќе те утепа. Пред време ќе ти се смачи од учење.
 
D

devojcence

Гостин
ве молам за помош имам голем проблем.пред многу години отидов на вечера со еден човек кој требаше да ми помогне да се вработам.на враќање дома тој ме присили и ме злоупотреби.подоцна ми се закануваше дека ако не продолжам да се гледам со него тој ке каже на моите родители и на цел град и дека секој ке ме потценува.со сета сила се трудев да го заборавам ова и некако да се отргнам од него.сега сум пред мажење а тој повторно ми се заканува дека ако не се видам со него тој ке направи се за да ме уништи.ми е страв да одам во полиција бидејки ако ова го дознаат моите родители тоа ке ги уништи.тој цовек ми го уништи животот може ли да го тужам ме штити ли некој закон???

-odgovorot e da mozes da go tuzis soglasno kz cl. 186 st. 3 toj sto drug ke prisili na obljuba so seriozni zakani deka za nego ili za nemu blisko lice ke otkrie nesto sto bi mu nastetilo na negovata cest i ugled ili dekake predizvika drugo tesko zlo -ke se kazni so zatvor od 6meseci do 5god.

--- надополнето: Sep 2, 2011 12:16 AM ---
ke ve molam za pomos. kredit zemen od stedilnica 2005 - prestanato da se plakja 2007. sega mi se javuvaat deka kreditot bil na 4 godini ( navodno do 2009) i deka uste dolzam. moja greska ne go cuvam dogovorot :( e sega za ovie 4 godini od koga prestanav da plakjam nitu mi stignala opomena nitu nisto. prv kontakt e sega avgust 2011. dali e zastareno pobaruvanjeto?
odgovorot e zastereno e pobaruvanjeto.
--- надополнето: Sep 2, 2011 12:56 AM ---
Осигуран сам во Вардар осигурување,имав пад на работно место и ја скршив раката,што треба сега да се направи,кои се процедурите за да дојдам до парите од осигурителната компанија,имам лекарска документација,и колку може да очекувам да земам за ваква повреда
odgovorot e ke podneses baranje za nadomest na nematerijalna steta do osigrunitelnata kompanija. ke ti ponudi odreden paricen iznos. se nadevam ke uspees spogodbeno da go resis predmetot. dokolku ne si zadovolen od iznosot ke podneses tuzba i ke go resavas predmetot sudski.​

--- надополнето: Sep 2, 2011 1:09 AM ---
Здраво...едно прашање,дали може да се отповика поклон за дар на недвижен имот и ако може како се прави тоа,со тужба или на друг начин...Фалааа!!
odgovorot e; mozes so tuzba za raskinuvanje na dogovorot za dar
soglasno ZOO cl. 563 , cl. 564 i cl. 565.
cl. 563 daruvacot moze da go raskine dogovorot i da go otpovika naprveniot dar vo slucaj koga daroprimacot so svoeto odnesuvanje kon nego ili nemu blisko lice pokaze krajna neblagodarnost. ova pravo preminuva i na naslednicite na daruvacot. ova pravo prestanuva po izminuvanje na 1 god. smetajki od denot koga daruvacot doznal za neblagodarnosta na daroprimacot, a namnogu po istekot od 5 god. od pokazanata neblagodarnost. i vo slucaj na otpoviknuvanje daroprimacot e dolzen da vrati se sto primil na ime dar.
cl. 564 daruvacot koj nema dovolno sredstva za zivot ili za izdrzuvanje na licata koi soglasno zakonot e dolzen da gi izdrzuva , moze da go raskine dogovorot, a ako predmetot vekje go predal moze da go otpovika i da bara da mu go vrati ona sto mu go dal na daroprimacot. daroprimacot moze da go izbegne otpoviknuvanjeto, dokolku se obvrze deka na daruvacot vo adekvatna mera ke mu dava sredstva sto mu nedostasuvaat. ako daruvacot napravil povekje darovi , otpovikuvanjeto se pravi po obraten red od nastanuvanjeto.
cl. 565 dar moze da se otpovika i vo drugi slucai predvideni so zakon.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo...sakam da prasam,edna moja prijatelka raboti na pola rabotno vreme vo obrazovanieto,sega saka da otvori konfekciska firma,kako sto bi trebalo da funkcionira i da bide registrirana(upravitel ili sto) za da i se dopolni rabotnoto vreme,dali ima nekoja opcija,znaci taa da si prodolzi da raboti vo obrazovanieto a da i se dopolni rabotnoto vreme...ve molam za brz odgovor
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo do site.So mazot mi sme razvedeni i imame dete.Za letuvanje ne saka da mi potpise soglasnost za bebeto da dobie pasos,a toj raboti nadvor od drzavata,t.e na brod i nikogas ne e ovde,toj moze da si go seta celiot svet a nie nikade.Dali ako bi pobarala pravna pomos bi imala sanasa da dobijam pasos za deteto.Vi blagodaram
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Драги кајганџии, ве молам за совет. По колку време застарува долг кон јавно претпријатие, конкретно водовод ако долгот не е утужен. Имено претат со некаков заостанат долг, со тужба, а мислам дека последниве 2 години ми е се платено.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Драги кајганџии, ве молам за совет. По колку време застарува долг кон јавно претпријатие, конкретно водовод ако долгот не е утужен. Имено претат со некаков заостанат долг, со тужба, а мислам дека последниве 2 години ми е се платено.
Член 367 од Закон за облигациони односи:
(1) За една година застаруваат:
1) побарувањето на надомест за испорачана електрична и топлотна енергија, гас, вода, за оџачарски услуги и за одржување на чистота, кога испораката, односно услугата е извршена за потребите на домаќинството;
2) побарувањето на радиостаница и радио- телевизиска станица за употреба на радиоприемник и телевизиски приемник;
3) побарувањето на пошта, телеграф и телефон за употреба на телефон и на поштенски преградоци, како и другите нивни побарувања
што се наплатуваат во тримесечни или во пократки рокови и
4) побарувањето на претплата на повремена публикација, сметајќи од истекот на времето за кое е нарачана публикацијата.
(2) Застарувањето тече иако се продолжени испораките или услугите.

Овој рок ти важи доколку не си утужен, како што веќе кажа.Така да, доколку имаш плаќано се‘ последниве 2 години, и не си тужен до сега, можеш да им се поднасмееш само ;)
 
С

Сатори

Гостин
Zdravo do site.So mazot mi sme razvedeni i imame dete.Za letuvanje ne saka da mi potpise soglasnost za bebeto da dobie pasos,a toj raboti nadvor od drzavata,t.e na brod i nikogas ne e ovde,toj moze da si go seta celiot svet a nie nikade.Dali ako bi pobarala pravna pomos bi imala sanasa da dobijam pasos za deteto.Vi blagodaram
Претпоставувам дека делите заедничко старателство врз детето?
Во секој случај треба да се консултираш со адвокат за да се види дали редново исплаќа издржување, до каде му е правото за старателство врз детето (односно дали имате специфицирано се или е text book) и така натаму ... како и да е, јас лично би препорачала да се провери тоа се детално, затоа што не е само за одмор туку и возможни се понатамошни компликации ако не ви е се детално решено.
Посебно што зборуваме за детенце кое е многу мало и неопходно е да се обезбеди здрава средина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom