Правна помош и совети

A

anaveno

Гостин
1.ПРАВНО..во МК постои НОТАРСКИ СИСТЕМ и тој е надлежен за ЗАВЕРКА на СИТЕ ДОГОВОРИ..
Адвокатот може само да го подготви (во овој случај) договорот..
1.А.тоа што имаш кафе бар е едно..
дали си плаќал ДАНОК на сумата од изнајмувањето?..
дали си ја пријавил (со договорот в раце на шалтерот) во управа за приходи?..
тоа беше прашањето..
ако не си..
2.ако е потпишано со ЕСМ..
ЕВН дали е и правен наследник и за долговите/побарувањата?..
ама тоа е за Струмикс..
и ДУПКИТЕ во договорот (ако ги има) ЕСМ/ЕВН?..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Во врска со делот наменет за мене:
Промената на сопственоста не игра улога на постоењето на обврските и побарувањата. Значи, побарувањата остануваат, но и долговите. Тоа е општ правен принцип на кој се темели и сигурноста на правото како такво.
А договорот при купопродажбата...не сум го читал :)

btw: Судот не го интересира дали закуподавачот пријавил или не пријавил доход во УЈП. Судот дејствува исклучиво по тужба и само во рамките на истата. Ако во текот на постапувањето по тужбата, судот дознае за кривично дело, тогаш го известува јавното обвинителство, или друг надлежен орган (ако е прекршок) за да отворат соодветна постапка.
 
A

anaveno

Гостин
незнам дали сум до толку нејасен..
јас да сум контра-адвокат би реагирал на адвокатскиот договор..
ај продај стан или нива со адвокатски договор?..
валиден е?..
да го распуштиме тогаш нотарството..
ако не е пријавено во УЈП..
би "отцинкарил"..
и секако..
би го барал "електро-договорот" под дрво и под камен...
бидејќи ЕВН ослободуваше неплаќачи од пред "неговата ера"..
и на крај би се пишал..
Авдија..од ДУИ(ДПА)..
па да видиме..
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ja da prasam nesto, gledam nesto za esm zborite ama ne razbrav nisto, imase mnogu da se cita pa me mrzese da citam, dali i za kolku vreme zastaruva neplatena smetka za struja ?

Inaku eden P.S. za deckoto sto prasuvase kolku e kaznata za vozaci pocetnici : Kaznata e 400 evra, sega go nemam zakonot pri raka ako saka naknadno ce mu pisam i koj e clenot, znam samo deka bese tolku kaznata za site ogranicuvanja na pocetnicite, znaci za sto i da te fatat, vozenje navecer, so pojaka masina, pobrzo od dozvolenoto vozenje za pocetnici, za sve ti e isto 400 evra

Fala odnapred za odgovorot na gorenavedenoto prasanje :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ja da prasam nesto, gledam nesto za esm zborite ama ne razbrav nisto, imase mnogu da se cita pa me mrzese da citam, dali i za kolku vreme zastaruva neplatena smetka za struja ?

Inaku eden P.S. za deckoto sto prasuvase kolku e kaznata za vozaci pocetnici : Kaznata e 400 evra, sega go nemam zakonot pri raka ako saka naknadno ce mu pisam i koj e clenot, znam samo deka bese tolku kaznata za site ogranicuvanja na pocetnicite, znaci za sto i da te fatat, vozenje navecer, so pojaka masina, pobrzo od dozvolenoto vozenje za pocetnici, za sve ti e isto 400 evra

Fala odnapred za odgovorot na gorenavedenoto prasanje :)
Неплатена сметка за струја застарува за една година од денот на нејзиното доспевање.

Аман со тие 400 евра...Како што ми се чини, 90% од казните се 400 евра.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ќе сака ли некој да ми објасни разлика меѓу договор за поклон на имот (стан , куќа и сл.) и договор за доживотна издршка склучен со родителите. Кој од овие два договори е поиздржан, односно со кој од овие два договори остануваш само ти единствен наследник без да има право било кој друг на дел од имотот?
 

Tanurovski

How you doin'
Член од
21 јуни 2007
Мислења
56
Поени од реакции
4
Inaku eden P.S. za deckoto sto prasuvase kolku e kaznata za vozaci pocetnici : Kaznata e 400 evra, sega go nemam zakonot pri raka ako saka naknadno ce mu pisam i koj e clenot, znam samo deka bese tolku kaznata za site ogranicuvanja na pocetnicite, znaci za sto i da te fatat, vozenje navecer, so pojaka masina, pobrzo od dozvolenoto vozenje za pocetnici, za sve ti e isto 400 evra
Фала за одговорот, тоа конкретно ме интересираше.
 
A

anaveno

Гостин
betty boop..
mrdni gazot..
i nosi gi na notar za podarok..
i spremi se za danokot na podarok..
kakva dozivotna bre..
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Наследив стан во Белград. Меѓутоа по смртта на лицето од кое го наследив некој живее во станот. Моето решение е правосилно. Која е процедурата за го иселам од станот, и дали постои некоја правна пречка за да го земам во мое владение?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Наследив стан во Белград. Меѓутоа по смртта на лицето од кое го наследив некој живее во станот. Моето решение е правосилно. Која е процедурата за го иселам од станот, и дали постои некоја правна пречка за да го земам во мое владение?
Не би требало да постои правна пречка, туку според српските закони треба да си побараш извршување на решението, за да стапиш во владение на тој стан, во судот надлежен за местото каде се наоѓа станот, или ако и таму системот е со приватни извршители како кај нас, да се обратиш кај таков, во Србија, надлежен според тамошните закони.
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Не би требало да постои правна пречка, туку според српските закони треба да си побараш извршување на решението, за да стапиш во владение на тој стан, во судот надлежен за местото каде се наоѓа станот, или ако и таму системот е со приватни извршители како кај нас, да се обратиш кај таков, во Србија, надлежен според тамошните закони.
Фала :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Значи проблемот е следен: Имав мотор 125-ка на мк таблици (се водеше на татко ми) не беше регистриран и го продадов во Струшко Октиси пред 1 месец (јас сум од Битола). Тој од кога го купи ни телефон има кренато за превод ни ништо. Ме интерсира што ке биди ако го застанат и му фршнат казна за возење нерегистрирано возило? Дали може и мене да ме казнат? Колку време може тој да го вози непреведен? И ако не се јави да речиме уште една година... Има некое чаре да го натерам да го преведи?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Неплатена сметка за струја застарува за една година од денот на нејзиното доспевање.

Аман со тие 400 евра...Како што ми се чини, 90% од казните се 400 евра.
Aj uste edno podpitanje : Ovie od esm ( EVN ) pustaat tuzbi, sto ako ima tuzba, zosto ako po nekoe vreme ne placas ti podnesuvat tuzba. imam nekoi smetki zaostanato od 2005 god. dali ima sansa i so tuzba da mi gi baraat, oti odamna bese vise dve godini ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Aj uste edno podpitanje : Ovie od esm ( EVN ) pustaat tuzbi, sto ako ima tuzba, zosto ako po nekoe vreme ne placas ti podnesuvat tuzba. imam nekoi smetki zaostanato od 2005 god. dali ima sansa i so tuzba da mi gi baraat, oti odamna bese vise dve godini ?
Од 2005 се застарени, ако во меѓувреме (во 2006) не е покрената тужба за нивна наплата, по судски пат.
И да те викаат на суд, ако е од 2007 предметот (тогаш да е поднесена тужбата) кога ќе те праша судијата, ќе изјавиш дека според ЗОО, долгот е застарен и поради тоа, судот да ја отфрли тужбата како неоснована.
Ако е од 2006, ако е датата на поднесувањето на тужбата по една година од доспевањето, на пр. сметка за јуни 2005, која доспева на 15 јули 2005, и датата на тужбата е 16 јули 2006, тогаш настапила застареноста и постапуваш како што опишав погоре.
Ако е тужбата навремена, немаш шанса за вадење. Прифати го долгот, спогодете се, (повеќе рати и сл.) и готово

@Џиш, седи си мирен и уживај :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Значи проблемот е следен: Имав мотор 125-ка на мк таблици (се водеше на татко ми) не беше регистриран и го продадов во Струшко Октиси пред 1 месец (јас сум од Битола). Тој од кога го купи ни телефон има кренато за превод ни ништо. Ме интерсира што ке биди ако го застанат и му фршнат казна за возење нерегистрирано возило? Дали може и мене да ме казнат? Колку време може тој да го вози непреведен? И ако не се јави да речиме уште една година... Има некое чаре да го натерам да го преведи?
Za vozenje neregistrirano vozilo ne moze da te kaznat, si odgovara toj sto vozel, a za preveduvanjeto, trebalo odma da ja svrsite taa rabota, puno luge posle imaat slicni problemi, a kako da go nateras ne znam, kako i da e so noviot zakon za soobracaj ce se menjaat tablicite do krajot na 2008 godina, pa toj kopukot sto te zaebava ako saka da ne strci so starite tablici ce mora da go prevede, ako ne ima da go stopiraat na sekoj cekor :), pa ce ima kaznuvanje :zlo::zlo::zlo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom