Правна помош и совети

Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Ме интересира кај треба да се жалам за полицијата која мене ми пиша казна од 400 евра за после 23 часот а во тој момент додека ме пишуваа го сопраа и друго дете кое има исто толку искуство како моето но е син на судија и го пуштија без проблем.Откако ги прашав полицајците оти не го пишаа ни него, тие ми рекоа биле зафанати ќе го пишеле следниот кург коа ќе поминел.Е тогаш ми пукна филмот и ...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Џабе ти е да се жалиш...немаш никаков доказ. Ако веќе сакаш, требало да ги легитимираш и да го пријавиш тоа во најблиската полициска станица.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Имаше околу 2-3 што беа на местото и што видоа се како и шо. Се важи тоа како некаков вид сведок или сл ??
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Пожали се, пробај, ама 400 евра ќе си платиш :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Dali mozam da uvezuvamnovi mobilni telefoni od Srbija?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Mislev dekadozvola za uvoz na mobilni imaat samo t-mobile i cosmofon, ama izgleda poima si nemam od zakonot. Ke moze da mi kazes kako glasi zakonot, pa da go baram na pravo.org.mk
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Mislev dekadozvola za uvoz na mobilni imaat samo t-mobile i cosmofon, ama izgleda poima si nemam od zakonot. Ke moze da mi kazes kako glasi zakonot, pa da go baram na pravo.org.mk
Барај тарифа за царинење, а не закон! Тоа не е во „моја“ надлежност.
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
1. Се донесе ли законот за забрана за возење веспа од 11 до 5 (читав на еден флаер за изменити во законот за сообраќај ама не пишуваше за веспиве).
2. Ако ме застане полиција дали имам право да му/им побарам легитимација и податоците од истата да ги запишам и каде да пријавам ако мислам дека сум обесправен.
3. На колку години треба да биде баждарен радарот и дали имам право да видам дали е баждарен?
4. Ако не ја платам казната негативните поени што ми следуваат на возачката потврда ми се префрлаат на возачката дозвола кога ќе ја извадам?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
1. Се донесе ли законот за забрана за возење веспа од 11 до 5 (читав на еден флаер за изменити во законот за сообраќај ама не пишуваше за веспиве).
2. Ако ме застане полиција дали имам право да му/им побарам легитимација и податоците од истата да ги запишам и каде да пријавам ако мислам дека сум обесправен.
3. На колку години треба да биде баждарен радарот и дали имам право да видам дали е баждарен?
4. Ако не ја платам казната негативните поени што ми следуваат на возачката потврда ми се префрлаат на возачката дозвола кога ќе ја извадам?
1. Донесен е законот и не смееш да возиш после 23 часот.
2. Имаш полно право да го легитимираш, да ги запишеш податоците и ако сметаш дека нешто не е во ред да се обратиш во било која полициска станица.
3. Незнам на колку години се баждарат, а имаш право да видиш.
4. Не, сообраќајните прекршоци и казнени бодови не се префрлаат од категорија во категорија.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
1. Донесен е законот и не смееш да возиш после 23 часот.
2. Имаш полно право да го легитимираш, да ги запишеш податоците и ако сметаш дека нешто не е во ред да се обратиш во било која полициска станица.
3. Незнам на колку години се баждарат, а имаш право да видиш.
4. Не, сообраќајните прекршоци и казнени бодови не се префрлаат од категорија во категорија.
Da go dopunam Strumiks ako moze :

Radarot i dregerot se bazdarat na edna godina, na niv ima nalepnica, edna mala zolta po boja, i ja pisuva godinata za koja e bazdaren aparatot, samo znam deka sega radarite i dregerite se bazdarat obavezno za da nema vakvi poplaki, porano imase vakvi raboti a sega ne
Za kaznenite bodovi treba da se ima vozacka kniska, ama uste nema takvi, a kolku sto razbrav i u MVR uste ne ja smislile kako ce izgleda, pa racunaj treba da se izraboti u kolku tamu parcinja, a u zakonot stoi deka vo rok od edna godina treba site da se javime i da si zememe takva vozacka kniska :tapp::tapp::tapp:, i sega koga nema da platis i ce treba da ti udrat poeni, nema na sto da ti udrat, abe izbrzana rabota opet, ce bide kako ovie od ulici i patista ce se vadat, "ne iznenadi snegot" ili u slucajov zakonot :)
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Strumiks, dali si zapoznaen po koj zakon, pravilnik ili sto i da e, se regulirani ovie odbitocive sto idat na plata, zosto nekoi odbitoci ne mi se jasni. Na primer imam odbitok za vodostopanstvo, za vrabotuvanje, kaj idat tie pari ne mi e jasno. A vodostopanstvo kalku sto pamtam uste pred nekolku godini rekoa deka ne postoi vise, ili postoi ?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe pocekajte ne mi odgovarajte site odednas, lele se ispotepavte da mi odgovorite site na prethodnovo prasanje :)

Aj ja i edno potpitanje : So noviov zakon za praznici ima drzavni i verski praznici. E sega na rabota kaj mene zosto se raboti sekoj den za drzavnive praznici ni placaat praznicno, ama za verskive ( konkretno za pravoslavnive ) iako sme na rabota ne ni gi priznavaat kako praznici, vikaat tie bile slobodni denovi, ama den nikade a site doma a ja na rabota. Rabotava ja izgleda sum dzandar po religija, a ne pravoslaven. Treba li da mi platata praznicno ili ne, a razbrav po nekoi drugi firmi se placalo praznicno ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom