Правна помош и совети

Член од
20 јули 2016
Мислења
6.870
Поени од реакции
4.279
Им треба правник кој се занимава со трговско право. Совет или препорака. Ми треба еден посложен финансиски договор да ми склопи. Поз и фала.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.207
Поени од реакции
12.877
Ми треба совет од правник по семејно право?
 
Член од
21 јуни 2022
Мислења
9
Поени од реакции
7
Им треба правник кој се занимава со трговско право. Совет или препорака. Ми треба еден посложен финансиски договор да ми склопи. Поз и фала.
Здраво,
слободно контактирај ме ако треба помош сеуште:
 
Член од
7 август 2015
Мислења
65
Поени од реакции
39
Здраво.
Вака значи јас сум во семејство требале да ме посвојат но татко ми почина (не биолошки) и се одзема правото за посвојување дали е возможно сега или па само да променам презиме ама како ќе пишува дека нивното презиме го носам кога нема да пишува мајчино име...Обично менуваат доколку се зимаат. А веќе цели 20години живеам тука.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.900
Поени од реакции
3.921
Шо е со фирмиве не знам. Со денови договараме услови за работа, се уходувам од дома. Се шо прашав е дали се ова шо зборевме ќе стои у договор.

Платата стои ко шо договоривме, договор на дело ко шо договоривме и ми праќа договор со датум од април месец со нешто што не сум го договорил ниту е предвидено. Ја нема како да знам дека истото не го потпишала со уште двајца други. За тој хонорар ту гуд ту би тру ми изгледсше. Јули е за два дена, еве нема да ми исплати после месец дена ја немам доказ дека сум праел било што од наведеното.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
200
Поени од реакции
120
Здраво, ако може некој да предложи адвокат за малтретирање на работно место? Се работи за вербално малтретирање од страна на муштерија према вработен за нешто што не е негова одговорност нити вина. И дали мислите дека има некаква шанса нешто да се добие или ќе си го губам времето?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.484
Поени од реакции
2.837
Здраво.
Вака значи јас сум во семејство требале да ме посвојат но татко ми почина (не биолошки) и се одзема правото за посвојување дали е возможно сега или па само да променам презиме ама како ќе пишува дека нивното презиме го носам кога нема да пишува мајчино име...Обично менуваат доколку се зимаат. А веќе цели 20години живеам тука.
Ти си веке полнолетна и неможе да бидеш посвоена. Ако нешто ти значи, името и презимето можеш да ги променеш секогаш и тоа е едноставна работа, но ќе имаш компликации во смисла дека ке треба да вадиш нова лична карта, нов пасош, нова возачка, здравствена книшка, се ново.... па кога ке носиш некаде некој документ со старото презиме (пример свидетелство, диплома...) ке мора да приложуиваш доказ дека имаш промена на презимето, како што на оние кои стапиле во брак и го промениле презимето им бараат како доказ венчаница... Освен ако од емотивни причини сакаш да си го промениш презимето, јас не гледам друга причина односно придобивка од промена на презимето, со промена на презимето не добиваш никакви наследни или други права. Ако ти е намерата да се обезбедиш како наследник други се начините, па пиши ми.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.233
dali moze da se proveri, pobara informacija od izvrsitel, dali nekoj e daden na izvrsuvanje, poradi neisplaten dolg od dogovor za zalozno pravo?
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
50
Поени од реакции
27
Коментаров не е за тука, но неможам да најдам соодветна тема. Некој запознаен да ме контактира или да ми објасни тука.. која е подобра опција, потрошувачки кредит или кредитна картичка со дозволен лимит (конкретно Смарт картичка од комерцијална банка)? Потребни ми се средства за исплата на рата за стан, а остатокот за уредување на истиот.
 
Член од
17 март 2011
Мислења
104
Поени од реакции
87
Почнав да барам станови некаде во Скопје за да си рентам. Како е постапката за плаќање на сметки? Дали морам да си го сменам живеалиштето за да ми стига сметки на мое име? Дали морам и да вадам лична карта па и пасош кога ќе бидам во нов стан под ќирија.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.075
Поени од реакции
4.443
Se zavisi kako sakas da teras. Dali se po PS, ili kako sto e najprakticno I voobicaeno...

Po zakon, treba da potpises dogovor I so toa ke mozes da smenis zivealiste, lk, pasos,smetki na tvoe ime... So ova, patem, racunaj deka ke imas povisoka kirija, posto ke treba da se plati I danok... I, zosto, pobogu, se ova bi pravel? Sto ako, od "x" pricini resis da go smenis stanot, povtorno ke pravis se odnovo?

Voobicaeno, (I bi rekol najprakticno) nisto ne se pravi. Ili se potpisuva nekoj proforma dogovor... Eventualno nekoj zapisnik so sostojba na stan, oprema, strujomer... Ostavas 1-2 kirii deposit kako garancija, si gi plakas smetkite (bez razlika sto ne se na tvoe ime) I tolku...
 
Член од
9 јули 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Потребен ми е совет за бесправно изграден објект.

Вака значи, се работи за бесправено изграден објект-вила од дедо ми во планинско место
која постои 20+ години и со моменталните движења оваа парцела добива други сопственици.
Во моментов сме во ситуација или да ја срушиме или да го одкупиме земјиштето од овие сопственици по нереална сума.
Објектот моментално е изграден на КП 500/1 (оваа е фиктивна парцела само за полесно да го објаснам движењето)

Историски преглед на запишувањата за КП со бр. 500/1 се некако вака

Во 2009 година, КП. бр 500 со површина од 2000м2 година се запишува во пописен лист со незапишани права.
Во 2013 врз основа на решение О.бр xx/xx од 2008 година се запишува КП бр 500/1 со површина од 800м2 во пописен лист со незапишани права. (Претпоставувам дека во овој момент соседната парцела КП.бр 500/2 добива сопственик)
Во 2020 врз основа на на пријава за запишување У.бр xx/xx од Државно правобранителство КП бр 500/1 се запишува со сопственост на Република Макдеонија.
На 05.2022 поради решение од о.постапка сo бр xx/xx од 2008 парцелата добива шест различни сопственици. Еден од овие сопственци е сопственикот на соседната парцела т.е на КП бр. 500/2.

Од овие шест сопственици ниту еден не е дедо ми т.е реален власник на бесправниот објект.

Во 2017 година направен е геодетски елаборат и започната е постапка за легализација на објектот но поради последното движење на земјиштето од пред неколку дена оваа постапка е стопирана.
Објектот реално постои повеќе од 20+ години но пишани документи како сметки кои гласат на дедо ми има од 2004 години. Во меѓувреме изминативе години никој немал проблем со овој објект се до овој момент.
Ве молам за совет дали да се тргне по судски патишта или да се одкупи дел што овие новиве сопственици ни го продаваат
 
Член од
2 март 2016
Мислења
418
Поени од реакции
364
Здраво,
Потребен ми е совет за бесправно изграден објект.

Вака значи, се работи за бесправено изграден објект-вила од дедо ми во планинско место
која постои 20+ години и со моменталните движења оваа парцела добива други сопственици.
Во моментов сме во ситуација или да ја срушиме или да го одкупиме земјиштето од овие сопственици по нереална сума.
Објектот моментално е изграден на КП 500/1 (оваа е фиктивна парцела само за полесно да го објаснам движењето)

Историски преглед на запишувањата за КП со бр. 500/1 се некако вака

Во 2009 година, КП. бр 500 со површина од 2000м2 година се запишува во пописен лист со незапишани права.
Во 2013 врз основа на решение О.бр xx/xx од 2008 година се запишува КП бр 500/1 со површина од 800м2 во пописен лист со незапишани права. (Претпоставувам дека во овој момент соседната парцела КП.бр 500/2 добива сопственик)
Во 2020 врз основа на на пријава за запишување У.бр xx/xx од Државно правобранителство КП бр 500/1 се запишува со сопственост на Република Макдеонија.
На 05.2022 поради решение од о.постапка сo бр xx/xx од 2008 парцелата добива шест различни сопственици. Еден од овие сопственци е сопственикот на соседната парцела т.е на КП бр. 500/2.

Од овие шест сопственици ниту еден не е дедо ми т.е реален власник на бесправниот објект.

Во 2017 година направен е геодетски елаборат и започната е постапка за легализација на објектот но поради последното движење на земјиштето од пред неколку дена оваа постапка е стопирана.
Објектот реално постои повеќе од 20+ години но пишани документи како сметки кои гласат на дедо ми има од 2004 години. Во меѓувреме изминативе години никој немал проблем со овој објект се до овој момент.
Ве молам за совет дали да се тргне по судски патишта или да се одкупи дел што овие новиве сопственици ни го продаваат
Купете не се судете, поскапо ќе ве фати судењето отколку да го купите земјиштето.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.642
Поени од реакции
10.234
Дали некој може да ми посочи што дополнително може да се направи освен пријавување во полиција за гласна музика и галама во работни денови после 00:00 (или 23:00 како и да е точно законот) и за викенд после 01:00 (ако не се лажам)?

Пријавувам неколку пати ама или полицијата не си ја брка работата или газдата на објектот глуми шериф па малтретира цело маало.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.521
Поени од реакции
5.346
Дали некој може да ми посочи што дополнително може да се направи освен пријавување во полиција за гласна музика и галама во работни денови после 00:00 (или 23:00 како и да е точно законот) и за викенд после 01:00 (ако не се лажам)?

Пријавувам неколку пати ама или полицијата не си ја брка работата или газдата на објектот глуми шериф па малтретира цело маало.
Пријавуваш во полиција. Запишувај датум и време. Ако не постапуваат после неколку пријави, пријавуваш во ЕПС (Внатрешна контрола по старо). Тие се во бараките пред првата рампа на МВР, доколку сакаш да пријавиш лично. Должни се да те сослушаат, ќе им ги дадеш датумите и, должни се да те известат што презеле
 

Kajgana Shop

На врв Bottom