Правата на потрошувачите во Македонија

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
Да, баш затоа нема да просперираме...Навистина се засрамив!

““Потрошувачот има право кај трговецот кај кој е купен производот да го замени производот што има соодветен квалитет, а што не одговара во однос на формата, големината, моделот, бојата, бројот или од други причини освен во случај на купен производ изготвен по нарачка од потрошувачот врз основа на писмен договор.““

Дали е кондура и не ми одговара или е цигара и не ми одговара, моја работа !
Оди кај инспекција, ако не за друго бар ке видеш шо ке кажат. 5000 ден не е мала пара. За некој е пола плата.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.207
Поени од реакции
520
Да, баш затоа нема да просперираме...Навистина се засрамив!

““Потрошувачот има право кај трговецот кај кој е купен производот да го замени производот што има соодветен квалитет, а што не одговара во однос на формата, големината, моделот, бојата, бројот или од други причини освен во случај на купен производ изготвен по нарачка од потрошувачот врз основа на писмен договор.““

Дали е кондура и не ми одговара или е цигара и не ми одговара, моја работа !
"Замена на производот со соодветен квалитет се врши ако производот не бил употребуван, ако е сочуван изгледот на производот, употребните својства, пломбите, фабричките етикети, како и фискалната сметка за производот или сметкопотврда кои на потрошувачот му биле издадени заедно со производот."
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
"Замена на производот со соодветен квалитет се врши ако производот не бил употребуван, ако е сочуван изгледот на производот, употребните својства, пломбите, фабричките етикети, како и фискалната сметка за производот или сметкопотврда кои на потрошувачот му биле издадени заедно со производот."
Е како да знаеш дали е исправен производи ако не го употребен?!
Значи законите се тиња.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
681
Поени од реакции
374
Има разлика меѓу пробан и употребуван, затоа е така пишано. Нормално е дека ќе го пробаш, само да не го користиш подолго време
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
Има разлика меѓу пробан и употребуван, затоа е така пишано. Нормално е дека ќе го пробаш, само да не го користиш подолго време
На мене у сетек за 2 дена користење мобилен кој имаше дефект ми се повикуваа на законот.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
681
Поени од реакции
374
На мене у сетек за 2 дена користење мобилен кој имаше дефект ми се повикуваа на законот.
Битно да не е оштетен/изгребан, а сетек можат да се повикуваат и на твит од Доналд Трамп ако сакаат
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.743
Поени од реакции
2.628
Има разлика меѓу пробан и употребуван, затоа е така пишано. Нормално е дека ќе го пробаш, само да не го користиш подолго време
Треба да додадат и рок на рекламација на производот. Баш како што имаат Топ Шоп.
Но кај нас нема таков закон или па е заборавен и никој не го практикува.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.207
Поени од реакции
520
На мене у сетек за 2 дена користење мобилен кој имаше дефект ми се повикуваа на законот.
и кај мене ... само едно уклучување на мал уред за кујна и ми рекоа употребен е не може да се врати
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
и кај мене ... само едно уклучување на мал уред за кујна и ми рекоа употребен е не може да се врати
Е на мене ми го врнаа ама со упорност и малце жустрина. А на закана да одам у инспекција ми викаа слободно оди и кај здружение на потрошувачите демек да ме обехрабрат, ама после 10 мин расправање врнаа ми ги парите и ми забранија веке да и бидам многу муштерија :D
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.099
Поени од реакции
260
Имам проблем со климата во гаранциски период е, дојдоа проверија констатираа што е проблемот треба промена на електроника на климата, после 20 денови ja заменија електрониката но климата јавува пак иста грешка како првиот пат, рекоа дека ќе треба друга електроника да се смени - проблемот е што ќе треба пак околу 20-та денови да чекам вкупно би биле 40+ денови како климата го има истиот дефект. Можам ова да го искористам за да побарам замена на климата со нова?
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.784
Имам проблем со климата во гаранциски период е, дојдоа проверија констатираа што е проблемот треба промена на електроника на климата, после 20 денови ja заменија електрониката но климата јавува пак иста грешка како првиот пат, рекоа дека ќе треба друга електроника да се смени - проблемот е што ќе треба пак околу 20-та денови да чекам вкупно би биле 40+ денови како климата го има истиот дефект. Можам ова да го искористам за да побарам замена на климата со нова?
Pa imase rok, ako pominat 30 ili 45 bese dena a ne ti e popraven uredo togaj ili nova ili parite nazad.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
169
Поени од реакции
422
Дечки ако може совет.

Порачани се патики онлајн од кај нас, од страна од ФБ. Поточно се работи за оваа страна - https://www.facebook.com/PatikiOnline2018/
Зет ми порачал патики, и му стигнале со грешен број/големина. Па сега не сакаат да ги заменат, дури и пцујат по пораки. Не можеме да ги најдиме каде се наоѓаат, прашавме во ДПИ, и неможат да помогнат.
Секој совет е добродојден
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.345
Поени од реакции
1.729
Дечки ако може совет.

Порачани се патики онлајн од кај нас, од страна од ФБ. Поточно се работи за оваа страна - https://www.facebook.com/PatikiOnline2018/
Зет ми порачал патики, и му стигнале со грешен број/големина. Па сега не сакаат да ги заменат, дури и пцујат по пораки. Не можеме да ги најдиме каде се наоѓаат, прашавме во ДПИ, и неможат да помогнат.
Секој совет е добродојден
Неможат валда пошо не се фирма. Овај ти е некој што порачува патики од алиекспрес и ги препродава тука на неупатена барга.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
169
Поени од реакции
422
Неможат валда пошо не се фирма. Овај ти е некој што порачува патики од алиекспрес и ги препродава тука на неупатена барга.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Абе сфакам тоа, ама на нивната страна имаат пишано дека од еден модел имаат повеќе броеви, е сеа ја не барам да ми се вратат парите или да го вратам производот, едноставно грешка е направена во бројот, и зошто да не го сменат за помал или поголем. Али тоа што не се фирма, можно е да нема што да се направи од наша страна.
 
На врв Bottom