Правата на потрошувачите во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.436
Поени од реакции
182.291
Дечки ако може совет.

Порачани се патики онлајн од кај нас, од страна од ФБ. Поточно се работи за оваа страна - https://www.facebook.com/PatikiOnline2018/
Зет ми порачал патики, и му стигнале со грешен број/големина. Па сега не сакаат да ги заменат, дури и пцујат по пораки. Не можеме да ги најдиме каде се наоѓаат, прашавме во ДПИ, и неможат да помогнат.
Секој совет е добродојден
Без фактура/фискална, не можат ништо од ДПИ, инаку да, по закон имаат рок од 14 дена да ти го заменат производот или да ти ги вратат парите, но тоа е само ако се фирма. Против вакви коштаплери се залага асоцијацијата за е трговија во Македонија, немаат регистрирана фирма, ни сајт што ќе процесира онлајн нарачки ни договор со банка за e commerce, ама се додека има народ цена - инбокс, ќе има и вакви преваранти.

Не велам јас да не купувате ама знајте дека со вакви страни се што ќе купите ви е мачка во вреќа.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
182
Поени од реакции
472
Без фактура/фискална, не можат ништо од ДПИ, инаку да, по закон имаат рок од 14 дена да ти го заменат производот или да ти ги вратат парите, но тоа е само ако се фирма. Против вакви коштаплери се залага асоцијацијата за е трговија во Македонија, немаат регистрирана фирма, ни сајт што ќе процесира онлајн нарачки ни договор со банка за e commerce, ама се додека има народ цена - инбокс, ќе има и вакви преваранти.

Не велам јас да не купувате ама знајте дека со вакви страни се што ќе купите ви е мачка во вреќа.
Јбг во право си, мислев дека може да се направи нешто али сами си сме криви, тоа е.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.384
Поени од реакции
3.574
Јбг во право си, мислев дека може да се направи нешто али сами си сме криви, тоа е.
Абе ај некои работи се порачуваат, ама патки бе бате, тоа прво треба да го пробам дали пасува.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.354
Поени од реакции
36.380
Дечки ако може совет.

Порачани се патики онлајн од кај нас, од страна од ФБ. Поточно се работи за оваа страна - https://www.facebook.com/PatikiOnline2018/
Зет ми порачал патики, и му стигнале со грешен број/големина. Па сега не сакаат да ги заменат, дури и пцујат по пораки. Не можеме да ги најдиме каде се наоѓаат, прашавме во ДПИ, и неможат да помогнат.
Секој совет е добродојден
На пакетот на она листот нема инфо кој ја испратил нарачката?
А и ништо не може да се направи, нека ги продаде на некој и тоа е памет за следен пат за купување од вакви фб страни со едвај собрани 600 лајкови.

Патики треба да се пробаат во продавница и после идеш дома ги нарачуваш преку веб сајтот и го искористуваш попустот што го имаат за онлајн купување. :D
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
182
Поени од реакции
472
На пакетот на она листот нема инфо кој ја испратил нарачката?
А и ништо не може да се направи, нека ги продаде на некој и тоа е памет за следен пат за купување од вакви фб страни со едвај собрани 600 лајкови.

Патики треба да се пробаат во продавница и после идеш дома ги нарачуваш преку веб сајтот и го искористуваш попустот што го имаат за онлајн купување. :D
Стои на листот курирот што го донесе со пратката името на фб страната. Јебига, зет ми баш се фатил за тие патики, неможел на друго место да ги најде. Тоа е
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
619
Поени од реакции
88
Еден уред ако се расипи а е под гаранција и не е можно да се направи(овластен сервис не успева да го направи), дали можам да си ги барам парите назад бидејќи не сакам ништо за тие пари, нема слични производи?
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.384
Поени од реакции
3.574
Еден уред ако се расипи а е под гаранција и не е можно да се направи(овластен сервис не успева да го направи), дали можам да си ги барам парите назад бидејќи не сакам ништо за тие пари, нема слични производи?
Да. И законски треба да ти ги врнат. Само треба да се бунеш!
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
619
Поени од реакции
88
Да. И законски треба да ти ги врнат. Само треба да се бунеш!
Ама малку специфичен случај е, заборавив да споменам дека земен е на рати, сеуште го исплаќам..... Како би се извело тоа не знам....
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.384
Поени од реакции
3.574
Ама малку специфичен случај е, заборавив да споменам дека земен е на рати, сеуште го исплаќам..... Како би се извело тоа не знам....
Тоа тебе не те е гајле. Или исти нов (може и сличен производ со + - таа цена) или парите назад, т.е. ратите шо си ги платил да ти ги врнат. Туку ти најубаво да си отидеш у Државен Пазарен Инспекторат, они треба да те оправат.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Vcera na kredit napraviv naracka za lap top, deneska gledam deka cenata e padnata, so ista cena ima podobar lap top. Dali moze da se izvrsi zamena so poskapiot laptop. Lap topot sto go imam poracano na kredit seuste ne mi e podignat. Dali moze da se izvrsi izmena na fakturata i da go zemam podobriot so moja nadohnada.
Za neptun stanuva zbor
 
Член од
28 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.

Купив клима уред од една наша позната продавница. Клима уредот уште од самиот почеток на монтирање е неисправен ниту лади ниту грее. Неколку пати го пријавивме проблемот во продавницата, и по неколку месеци беше земен на поправка. По поправката истиот е сеуште неисправен , а несакаат да ни го заменат со друг. Што можам да преземам во овој случај?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
989
Здраво.

Купив клима уред од една наша позната продавница. Клима уредот уште од самиот почеток на монтирање е неисправен ниту лади ниту грее. Неколку пати го пријавивме проблемот во продавницата, и по неколку месеци беше земен на поправка. По поправката истиот е сеуште неисправен , а несакаат да ни го заменат со друг. Што можам да преземам во овој случај?
За совет можеш да се обратиш во ОПМ, иначе пријави ги во ДПИ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.167
Поени од реакции
8.656
За совет можеш да се обратиш во ОПМ, иначе пријави ги во ДПИ.
тоа ОПМ множи го со НУЛА, а ДПИ мора само лично да се оди, а и таму има често проблеми...
Правата на потрошувачите се паднати да не кажема на НУЛА ама таму некаде, се зависи од ПРОДАВАЧОТ, колку држи до угледот.... ако е јак меѓународен Бренд ајде надевај се на нешто, ако не тешка работа..

Имам еден предлог , поодамна го дадов,, сега би го предложил уште подобро, без опасности некој да ги малтретира граѓаните што критикуваат и ставаат на ЦРНИ листи..
Т:Е:, самите граѓани да имаат на ФБ страни за ПРЕПОРАЧАНИ БРЕНДОВИ и Трговски куќи...
Се што не е ПРЕПОРАЧАНО да биде по ДИФОЛТ НЕСИГУРНО
Автоматски споено мислење:

Стои на листот курирот што го донесе со пратката името на фб страната. Јебига, зет ми баш се фатил за тие патики, неможел на друго место да ги најде. Тоа е
Дали има една Лева и една Десна Патика со ИСТ број, независно кој број е, зошто и тоа може да не е исполнето...
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
989
тоа ОПМ множи го со НУЛА, а ДПИ мора само лично да се оди, а и таму има често проблеми...
Правата на потрошувачите се паднати да не кажема на НУЛА ама таму некаде, се зависи од ПРОДАВАЧОТ, колку држи до угледот.... ако е јак меѓународен Бренд ајде надевај се на нешто, ако не тешка работа..
Јас досега еднаш сум имал проблем кој го пријавив во ДПИ, бидејки СЕТЕК и Видеодата не ми ги признаваа правата кои ги имам според закон и беше одлучено во моја корист од страна на ДПИ.
А што се однесува до ОПМ, тие само служат да ти кажат кои се твоите права според закон и да ти кажат каде се канцелариите на ДПИ, нормално сето тоа преку телефон.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
594
Поени од реакции
463
Vcera na kredit napraviv naracka za lap top, deneska gledam deka cenata e padnata, so ista cena ima podobar lap top. Dali moze da se izvrsi zamena so poskapiot laptop. Lap topot sto go imam poracano na kredit seuste ne mi e podignat. Dali moze da se izvrsi izmena na fakturata i da go zemam podobriot so moja nadohnada.
Za neptun stanuva zbor
Секако дека може. А ако ти прават било каков проблем, можеш без било какво објаснување истиот да им го вратиш и да бараш поврат на платените средства во рокот предвиден во Законот за заштита на потрошувачите, во оригиналната амбалажа и без оштетувања.
 
На врв Bottom