Правата на потрошувачите во Македонија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Acid, 9 октомври 2009.

 1. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.848
  Допаѓања:
  159.952
  Без фактура/фискална, не можат ништо од ДПИ, инаку да, по закон имаат рок од 14 дена да ти го заменат производот или да ти ги вратат парите, но тоа е само ако се фирма. Против вакви коштаплери се залага асоцијацијата за е трговија во Македонија, немаат регистрирана фирма, ни сајт што ќе процесира онлајн нарачки ни договор со банка за e commerce, ама се додека има народ цена - инбокс, ќе има и вакви преваранти.

  Не велам јас да не купувате ама знајте дека со вакви страни се што ќе купите ви е мачка во вреќа.
   
  На TITTANIK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. zabiste

  zabiste Ако не ааа ако не...

  Член од:
  8 октомври 2013
  Мислења:
  160
  Допаѓања:
  382
  Јбг во право си, мислев дека може да се направи нешто али сами си сме криви, тоа е.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.082
  Допаѓања:
  1.506
  Абе ај некои работи се порачуваат, ама патки бе бате, тоа прво треба да го пробам дали пасува.
   
  На alekjov и maxer им се допаѓа ова.
 4. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.522
  Допаѓања:
  32.017
  На пакетот на она листот нема инфо кој ја испратил нарачката?
  А и ништо не може да се направи, нека ги продаде на некој и тоа е памет за следен пат за купување од вакви фб страни со едвај собрани 600 лајкови.

  Патики треба да се пробаат во продавница и после идеш дома ги нарачуваш преку веб сајтот и го искористуваш попустот што го имаат за онлајн купување. :D
   
  На krkac и Govinda им се допаѓа ова.
 5. zabiste

  zabiste Ако не ааа ако не...

  Член од:
  8 октомври 2013
  Мислења:
  160
  Допаѓања:
  382
  Стои на листот курирот што го донесе со пратката името на фб страната. Јебига, зет ми баш се фатил за тие патики, неможел на друго место да ги најде. Тоа е
   
 6. ****NEMESIS****

  ****NEMESIS****

  Член од:
  24 јули 2008
  Мислења:
  581
  Допаѓања:
  64
  Еден уред ако се расипи а е под гаранција и не е можно да се направи(овластен сервис не успева да го направи), дали можам да си ги барам парите назад бидејќи не сакам ништо за тие пари, нема слични производи?
   
 7. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.082
  Допаѓања:
  1.506
  Да. И законски треба да ти ги врнат. Само треба да се бунеш!
   
 8. ****NEMESIS****

  ****NEMESIS****

  Член од:
  24 јули 2008
  Мислења:
  581
  Допаѓања:
  64
  Ама малку специфичен случај е, заборавив да споменам дека земен е на рати, сеуште го исплаќам..... Како би се извело тоа не знам....
   
 9. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  2.082
  Допаѓања:
  1.506
  Тоа тебе не те е гајле. Или исти нов (може и сличен производ со + - таа цена) или парите назад, т.е. ратите шо си ги платил да ти ги врнат. Туку ти најубаво да си отидеш у Државен Пазарен Инспекторат, они треба да те оправат.
   
  На ****NEMESIS**** му/ѝ се допаѓа ова.
 10. theprince

  theprince Fan of Irony

  Член од:
  3 февруари 2008
  Мислења:
  1.252
  Допаѓања:
  155
  Vcera na kredit napraviv naracka za lap top, deneska gledam deka cenata e padnata, so ista cena ima podobar lap top. Dali moze da se izvrsi zamena so poskapiot laptop. Lap topot sto go imam poracano na kredit seuste ne mi e podignat. Dali moze da se izvrsi izmena na fakturata i da go zemam podobriot so moja nadohnada.
  Za neptun stanuva zbor
   

Сподели преку: