Правата на потрошувачите во Македонија

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.404
Едно прашање имам:

Купуваш нешто со 2 години гаранција. Ама во тој период фирмата го менува името и жиро сметката... Дали важи уште гаранцијата?
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
Здраво едно прашање зедов машинка за бричење пред 3 дена ама не сум задоволен од производот дали ќе ми прифатат замена од Нептун е купена.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
827
Поени од реакции
538
Здраво едно прашање зедов машинка за бричење пред 3 дена ама не сум задоволен од производот дали ќе ми прифатат замена од Нептун е купена.
Ако не прифатат замена, ќе треба да ти вратат пари, ако не сакат да ти вратат пари-државен испекторат и завршена работа. Само да е во првите две недели од кога е купен производот
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
Ако не прифатат замена, ќе треба да ти вратат пари, ако не сакат да ти вратат пари-државен испекторат и завршена работа. Само да е во првите две недели од кога е купен производот
Благодарам купена е во Среда или Четврток само ја оштетив малку кутијата при вадење на производот да не прават проблем за тоа.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
827
Поени од реакции
538
Благодарам купена е во Среда или Четврток само ја оштетив малку кутијата при вадење на производот да не прават проблем за тоа.
Најверојатно ќе биде, тоа им е работата, да те одвратат од намерата. Е сега колку малку е оштетена и како ќе изреагира инспекција, не знам
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
Најверојатно ќе биде, тоа им е работата, да те одвратат од намерата. Е сега колку малку е оштетена и како ќе изреагира инспекција, не знам
Благодарам на помошта ќе одам утре да видам што може да направам.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
На работа ме викаа ќе одам неделава ќе ве известам за детаљите.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
Само што се вратив од Нептун ја прифатија замената си зедов друга машинка и друг продукт не сакав пари да ми враќаат.
Задоволен сум од услугата луѓето културно се поставија за разлика од други .
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
798
Поени од реакции
533
Само што се вратив од Нептун ја прифатија замената си зедов друга машинка и друг продукт не сакав пари да ми враќаат.
Задоволен сум од услугата луѓето културно се поставија за разлика од други .
Нептун и Техномаркет не прават проблем. И сетек мислам исто така

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
За сетек знам од лично искуство дека се правт на Тошо .
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.863
Поени од реакции
4.570
Не ама кога нешто не ти врши работа го враќаш.
Во сетек се нешто накурчени уште кога ќе ги спомнеш рекламација.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.526
Поени од реакции
11.248
Дали при исклучување на корисник од ЕВН мора да има опомена пред исклучување или доволно е само да се пише заостанатиот долг на сметката? Законот за снабдување со ел.енергија вели едно, евн друго. Ако некој знае нека пише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom