По 1.000 денари месечно ако не сте во брак?

Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
I da stapi zakonot na sila, CAKATA e da ima pogolem NATALITET..... ovoj zakon e niz poveketo EU zemji prisuten, i sekoj gragjanin nad 30 godini sto ne e vo brak plaka.... Znaci telinjava ne izmisluvaat topla voda, taka Evropa nalozuva :jaj:
 
N

n/a

Гостин
I da stapi zakonot na sila, CAKATA e da ima pogolem NATALITET..... ovoj zakon e niz poveketo EU zemji prisuten, i sekoj gragjanin nad 30 godini sto ne e vo brak plaka.... Znaci telinjava ne izmisluvaat topla voda, taka Evropa nalozuva :jaj:
Немој да спамираш со глупости.
Ако за просечна овца од дпБне Европа=Бугарија, тоа е веќе друга работа.
Едина држава во која што имало ваков моронски закон е Бугарија, и тоа од после војната до 1960.

СРАМОТА. :kesa:
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
hahahahaa naj glupav poteg na vladata od koga postoime kako drzava :) smesno e ama ke si pomine i ova :je:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Zevsus напиша:
Немој да спамираш со глупости.
Ако за просечна овца од дпБне Европа=Бугарија, тоа е веќе друга работа.
Едина држава во која што имало ваков моронски закон е Бугарија, и тоа од после војната до 1960
Па нели сега има и бракови меѓу ист пол, како тоа би го решиле во функција на наталитет.

А дали има во тија странски закони казни за развод? Ја сум го одработел своето, сум напрајл деца и сум зголемил наталитет и може да се разведам?
Абе бракот не е решение, тоа е институција, а некој прави повеќе деца "вонинституционално".

Btw, и во СФРЈ имаше таков закон-во Војводина.
Ама види го дечково што вика, никој не го коментираше ова... ^^^ :nesum:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Ако де, имало во СФРЈ, сега нема. Нели денес се стремиме кон се поотворени односи и нескратувања на правата на секого. Се` е денес маргинализирано и обесправено освен оние кои нормално функционираат и немаат посебни барања.

Ако некогаш постоело како законско решение не оправдува дека и денес треба да се воведе.
Пример, во Спарта постоел обичај на делење на една жена на повеќе мажи од каде нормално ќе се родат повеќе деца кои се сметани за заеднички. А, да, и притоа жената не била прашана дали сака да оди или не. Језа ме фаќа ако се вратиме толку наназад... :icon_lol:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не читаш што сум цитирал. Само болдираното го коментираш. Зевсус на два пати спомна дека е тоа бугарска измишљотина за да ја нападне одлуката на владата како пробугарска. Но Lurtz тврди дека истото било воведено во бивша Ју на некои делови. Што значи дека не биле само бугарите луди.

Како и да е, и според мене законов е дебилен како и начинот на работа на владата, општо, мислам дека е кретенски. Само ова не ми е јасно. :nesum: :toe:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Виктор, јас и сакав да го искоментирам само болдираното, а не учествувам во расправата. Ако не коментирам не значи и дека не читам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Немој да спамираш со глупости.
Ако за просечна овца од дпБне Европа=Бугарија, тоа е веќе друга работа.
Едина држава во која што имало ваков моронски закон е Бугарија, и тоа од после војната до 1960.

СРАМОТА. :kesa:
Слушај и сега имаат таков сличен закон го викаат момство и не навредувај многу:uvo:.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Немој да спамираш со глупости.
Ако за просечна овца од дпБне Европа=Бугарија, тоа е веќе друга работа.
Едина држава во која што имало ваков моронски закон е Бугарија, и тоа од после војната до 1960.

СРАМОТА. :kesa:
ajhhhhhhhh nit sum vmrovec nit sdsovec..... Aj pusti mi meil, da ti pratam nesto od koga postoi ova vo Svajacarija, Svedska itn..... Pa togas zbori
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
ajhhhhhhhh nit sum vmrovec nit sdsovec..... Aj pusti mi meil, da ti pratam nesto od koga postoi ova vo Svajacarija, Svedska itn..... Pa togas zbori

Плаќаат за некој процент поголем данок и тоа само во Германија (конкретниот подобро знае,па може да потврди дали е така или не).За другите ЕУ членки до сега не сум слушнал да имаат нешто слично на ова :smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ako sakaat da se zgolemi natalitetot neka otvaraat rabotni mesta a ne fakulteti, neka gi vrabotat site visoko obrazovani kadri, a ne vaka samo zemaat pari za diplomi so koi mozes da se slikas, za inat se razveduam ionaka mi e preku kur od zenata.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
230
Поени од реакции
9
ajhhhhhhhh nit sum vmrovec nit sdsovec..... Aj pusti mi meil, da ti pratam nesto od koga postoi ova vo Svajacarija, Svedska itn..... Pa togas zbori
:coffee:Човече што ви е? Па и да е во сите земји, ние далеку сме од сите. Мислам реално можеби (а можеби и не) ова е добро но ние имаме многу други закони да донесеме пред да го донесат овој. Мислам, сите зборат за кризава што е во моментов, луѓево се плашат како да опстанат а "некој граѓанин" своите фрустрации ги искажува со вакви идеи. Јас само ќе кажам дека се надевам ова да остане како еден обичен предлог.(би рекла не забележан ама преемногу му посветивме внимание):salut:.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
ako sakaat da se zgolemi natalitetot neka otvaraat rabotni mesta a ne fakulteti, neka gi vrabotat site visoko obrazovani kadri, a ne vaka samo zemaat pari za diplomi so koi mozes da se slikas, za inat se razveduam ionaka mi e preku kur od zenata.
ne e ona kriva nemoj, daj i sansa:back::kesa::kesa:

A be ne e bitno deka MOZEBI uste e kako predlog zakon, a pak daleku od stapen vo sila, bitno nie da si izedeme gomna :kesa::kesa:
 
D

DeviL_32`

Гостин
Де бе шо се филмат овие иљадо по месец ако не сте во брак. Де бре даа како е можно вакви закони да се воведат..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom