Починат родител, враќање кредит

Член од
17 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Нема жиранти,кредитот беше даден дека земаше плата од таму и имаше висока плата[/qu
Нема жиранти,кредитот беше даден дека земаше плата од таму и имаше висока плата
ист случај таткото е починат оставил во наследство една кола само ок картичка од 5000 евра долг мајката ја наследила неговата пензија ама цела пензија оди во други кредити а овај од стопанска не го плаќа 5 години а нема додјено никакво писмо опомена тузба изврсител дали до прва ќе дојде некое извршно решение за наплата незнам ако знае некој нека казе
ѓ
 
Член од
13 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
7
9 години подоцна..Што се случува со долгот? Јас се наоѓам моментално во таква каша, долгот е огромен. Цел живот да плаќам нема да одплатам.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Колку глупости испишано од почетокот на темата, страшно. Трети братучеди, вујни, сваќи од баби ќе враќале нечиј долг.:pos:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Уште во Римско право било запишано дека долгот не се наследува. Но денеска се малку попаметни: ако сакаш да наследиш имот, со него доаѓаат и долговите на оставителот.

Најсмешна ситуација во овој контекст ми беше дека жената ги отплаќа долговите на мажот, без разлика што тие долгови ги направил додека не биле во брак. Значи: имотот што го стекнал додека не биле во брак не го делат, ама долговите ги делат, според законот.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Дали некој знае, неѓа веза дали е за овде прашањето но гледам поврзано е со некои мислења...
-Дали доколку жената има предходни кредити, пред брак и извршенија, дали тоа ќе го дели мислам дали долговите му припаѓат на мажот исто?
Однапред ви благодарам на одговор од упатени.

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Дали некој знае, неѓа веза дали е за овде прашањето но гледам поврзано е со некои мислења...
-Дали доколку жената има предходни кредити, пред брак и извршенија, дали тоа ќе го дели мислам дали долговите му припаѓат на мажот исто?
Однапред ви благодарам на одговор од упатени.

Sent from my LG-M200 using Tapatalk
Имотот стекнат додека не биле во брак не го делат, ама долговите стекнати пред брак - ги делат, според законот - адвокат ми кажа.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Уште во Римско право било запишано дека долгот не се наследува. Но денеска се малку попаметни: ако сакаш да наследиш имот, со него доаѓаат и долговите на оставителот.

Најсмешна ситуација во овој контекст ми беше дека жената ги отплаќа долговите на мажот, без разлика што тие долгови ги направил додека не биле во брак. Значи: имотот што го стекнал додека не биле во брак не го делат, ама долговите ги делат, според законот.
Долгот не се наследува, ама имотот што го има тој што должи некој може да го наследи,
не е лош законот, не може некој ако имал земено кредит и должи на банката кога ќе умре долгот да се брише, а имотот да го земат наследниците, наследниците не можат да плаќаат повеќе од вредноста на имотот што го наследуваат, пример иако имал кредит од 10к евра, имотот му вреди 5к евра и наследниците со прифаќање на наследството ќе вратат само 5к евра, со овој закон банката (или на кој и да должи) ќе си наплати некој дел .

Ако се разведуваат, тогаш долговите што ги имал пред склучувањето на бракот не се делат, ама вака при смрт на едниот и ако тој има имот стекнат пред брак и во брак има имот од каде може да се наплати долгот,

Нормално дека имотот пред брак не може да го наследи брачниот другар, ама можат децата, а имотот стекнат во брак ќе го делат сопружниците + децата, на пример ако не сакаат да го прифатат наследството банката ќе земе 50% од имотот стекнат во бракот, никој со сила не може да ги натера они да го плаќаат тој долг, ама кога знаеш дека пола од куќата ќе се продаде на некој друг и те како ќе го плаќаш.

Значи тоа ми е, ако не сака мажот/жената може да не го наследи долгот, а не дека МОРА да го наследи.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Долгот не се наследува, ама имотот што го има тој што должи некој може да го наследи,
не е лош законот, не може некој ако имал земено кредит и должи на банката кога ќе умре долгот да се брише, а имотот да го земат наследниците, наследниците не можат да плаќаат повеќе од вредноста на имотот што го наследуваат, пример иако имал кредит од 10к евра, имотот му вреди 5к евра и наследниците со прифаќање на наследството ќе вратат само 5к евра, со овој закон банката (или на кој и да должи) ќе си наплати некој дел .

Ако се разведуваат, тогаш долговите што ги имал пред склучувањето на бракот не се делат, ама вака при смрт на едниот и ако тој има имот стекнат пред брак и во брак има имот од каде може да се наплати долгот,

Нормално дека имотот пред брак не може да го наследи брачниот другар, ама можат децата, а имотот стекнат во брак ќе го делат сопружниците + децата, на пример ако не сакаат да го прифатат наследството банката ќе земе 50% од имотот стекнат во бракот, никој со сила не може да ги натера они да го плаќаат тој долг, ама кога знаеш дека пола од куќата ќе се продаде на некој друг и те како ќе го плаќаш.

Значи тоа ми е, ако не сака мажот/жената може да не го наследи долгот, а не дека МОРА да го наследи.
Јас не зборувам за после смртта, туку за време на заедничкиот живот. Пример ако жената има долгови од пред брак, во текот на бракот не работи, нема основа да ѝ наплатат извршителите, тогаш од сопругот ќе наплаќаат, од семејниот буџет, или како и да се вика тоа правно.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Јас не зборувам за после смртта, туку за време на заедничкиот живот. Пример ако жената има долгови од пред брак, во текот на бракот не работи, нема основа да ѝ наплатат извршителите, тогаш од сопругот ќе наплаќаат, од семејниот буџет, или како и да се вика тоа правно.
Не е така, или некој те излжал или ако стварно тоа некој го направил, го направил на незаконски начин.

Член 79
За обврските што еден брачен другар ги имал пред склучувањето на бракот, како и за личните обврски што ќе ги прими по склучувањето на бракот, не одговара другиот брачен другар.

Брачните другари одговараат солидарно за обврските што едниот брачен другар ги примил спрема трети лица за намирување на тековните потреби на брачната заедница, како и за обврските што според општите прописи ги товарат двата брачни другари.

Брачниот другар кој од својот посебен имот ја исполнил солидарната обврска има право да бара другиот брачен другар да му го надомести делот на обврската што паѓа на него
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Не е така, или некој те излжал или ако стварно тоа некој го направил, го направил на незаконски начин.
ОК, адвокат ми кажа, може не знае да го чита законот како што треба :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.461
Имам слична ситуација, но не со кредит. Татко ми почина пред 8 месеци, и ни стигна денес писмо, известување за пред активирање на тужба од НЛБ дека има долг за некои си доспеани обврски од околу 19.000 денари, иако не потенцираат што се тие обврски, па ке мора да видам во Понеделник за што поточно се работи.

Прашањето ми е, дали некој имал слична ситуација, затоа што не е можно да се отиде во минус на сметката, татко ми немаше ниту кредит, ниту дозволен минус на картичка, едноставно, трансакциска сметка на која примаше пензија, и дали е можно камати да се накачат до оваа сума за таков краток период?

Патем не добивме никакво известување претходно дека има било каква обврска за плаќање. Од оваа точка, мој совет за сите кои изгубиле родител, веднаш да им ги затворат сите сметки по банкиве.
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Имам слична ситуација, но не со кредит. Татко ми почина пред 8 месеци, и ни стигна денес писмо, известување за пред активирање на тужба од НЛБ дека има долг за некои си доспеани обврски од околу 19.000 денари, иако не потенцираат што се тие обврски, па ке мора да видам во Понеделник за што поточно се работи.

Прашањето ми е, дали некој имал слична ситуација, затоа што не е можно да се отиде во минус на сметката, татко ми немаше ниту кредит, ниту дозволен минус на картичка, едноставно, трансакциска сметка на која примаше пензија, и дали е можно камати да се накачат до оваа сума за таков краток период?

Патем не добивме никакво известување претходно дека има било каква обврска за плаќање. Од оваа точка, мој совет за сите кои изгубиле родител, веднаш да им ги затворат сите сметки по банкиве.
На сопругата и се случи слична ситуација за поголема сума. Искуства? Како го среди тоа, сепак си плати?
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
754
Поени од реакции
1.304
Имам слична ситуација, но не со кредит. Татко ми почина пред 8 месеци, и ни стигна денес писмо, известување за пред активирање на тужба од НЛБ дека има долг за некои си доспеани обврски од околу 19.000 денари, иако не потенцираат што се тие обврски, па ке мора да видам во Понеделник за што поточно се работи.

Прашањето ми е, дали некој имал слична ситуација, затоа што не е можно да се отиде во минус на сметката, татко ми немаше ниту кредит, ниту дозволен минус на картичка, едноставно, трансакциска сметка на која примаше пензија, и дали е можно камати да се накачат до оваа сума за таков краток период?

Патем не добивме никакво известување претходно дека има било каква обврска за плаќање. Од оваа точка, мој совет за сите кои изгубиле родител, веднаш да им ги затворат сите сметки по банкиве.
После смрта на татко ми прво што направив отидов во КБ и прашав која е постапката да го превземам кредитот, па како попче си плаќав година дена па го затворив неговиот кредит и транскациона сметка.сега ме чека секс со EVN со заостаната сметка на стариот ок куќата во село ...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.461
На сопругата и се случи слична ситуација за поголема сума. Искуства? Како го среди тоа, сепак си плати?
Да, влегол 1 плата во минус, и мораше да го покријам истото. Ја затворив и сметката, затоа што нема веќе што да стига таму, и ке мораше да плаќам одржување секој месец.
 
Член од
24 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Да, влегол 1 плата во минус, и мораше да го покријам истото. Ја затворив и сметката, затоа што нема веќе што да стига таму, и ке мораше да плаќам одржување секој месец.
Фала на инфо. Иста ситуација и тука, а претходно бевме да ја затовриме сметката со умреница и рекоа во ред е се, после 6 месеци неактивност ќе биде затворена, не спомнаа ништо за минус, треба да покриете ова итн... Сега нормално треба да се плаќа и камати и трошоци за адвокати...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom