Пофалби или критики за туристичките агенции

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Савана не е лоши. Превозот просечен. А за сместување тоа што го платив тоа и го добив, не лажат за ништо.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да ви опишам на кратко како поминавме во Истанбул преку туристичка агенција од Скопје
Како прво автобусот беше многу неудобен за пат од 10 часа, мене лично буквално цела нога ми е со модринки исто и на госпоѓата што беше со мене. По 10 часа пат сите очекувавме да стигнеме во хотелот да се одмориме барем саат време пред да продолжиме со другите активности, но секако не беше така, кога стигнавме во Истанбул водичот ни кажа дека ке одиме прво во хотелот и после 4 часа возење низ Истанбул се симнавме од автобустот некаде близу капали чаршија и ни беше кажено дека сме имале панорамски преглед на градот и дека ке продолжиме со посета на топкапи, плавата џамија и аја софија.... уморни, ненаспиени, гладни, укочени од долгиот и неудобен пат баш ни се погоди и убавото жешко сонце тргнавме по водичот што неможевме да го следиме од што му се брзаше, прво бевме во плавата џамија но неможевме да влеземе внатре бидејки имаше молитва по претходно чекање на улица саат време да стигне водичот од Истанбул за да може нашиот водич да преведува, откако не ја посетивме плвата џамија тргнавме накај топкапи сарај, кога стигнавме таму се разбира со трчање по водичот, ни објаснуваше едно пола саат после имавме слободно време пола саат значи не бевме во харемот, не ги видовме собите кај што беа изложени облеката на султаните и накитот... после имавме пола саат да се одмориме малку и да јадеме нешто набрзина за да не ни избега водичот... кога тргнавме накај аја софија без да не преброи тргнавме до автобусот кога тогаш некои луге од групата му кажаа дека фалат две жени, па отиде да ги бара уште саат време додека ние го чекавме во автобусот во кој беше неподносливо жешко... откако ги најде госпоѓите имаше пола саат расправија со него па тргнавме најпосле во аја софија исто така беше се набрзинка гледање, сликање итн... и тргнавме после накај хотелот конечно за да стигнеме до таму незнам уште колку се возевме но знам дека стигнавме во 21 часот, право влеговме во собите без да ни го каже распоредот за утре например во колку да се чекаме и каде ке одиме... без разлика тогаш најбитно беше дека стигнавме до хотелот. Следниот ден прво отидовме во аксарај се беше убаво но не не однесе во харемот, потоа отидовме на брод да ги гледаме куките од "турските серии" без никакво објаснување за старите градби! после тргнавме накај хотелот после возење 3 часа ни остана само пола саат да се спремеме за вечерата што ја откажавме после бидејки бевме премногу изморени, следниот ден бевме во куката на али риза саат ипол, два саати во капали чаршија и по цел ден молење не однесе во џамијата на Сулејман и гробовите на султан Сулејман и Хурем после бевме во трговскиот центар и си тргнавме назад.
Ова за мене беше малтретирање, а не шетање ако вака треба да изгледа постета на било кое место преку туристичка агенција тогаш нема да се повтори уште еднаш...никаква организација, се што беше пишено во програмата не беше реализирано кога стигнавме.. никаков редослед немаше и водичот беше неискусен!!!
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Jas sum patuvala so ovie agencii???Mislam deka ne e nacin ovde da vi odgovoram.Ako si zainteresiran mozam preku poraka.E sega dali e pozitivna kritikata ili ke bide negativna neznam.Mislam ne e fer tuka!:)
во ред иако не ја гледам причината за тоа да не се споделуваат искуства за туристички агенции тука но сепак во ред
--- надополнето: 3 мај 2012 во 19:47 ---
Па кажи де јавно на форум. Ако беше за ПП како многумина ќе имавме корист од мислењата напишани на форум?
Точно така не ја гледам смислата на постоење на форумите ако не смееме да споделуваме искуства
--- надополнето: 3 мај 2012 во 19:55 ---
User was detected using multiple accounts:
  1. BETIBUP2012
  2. Petar S.
Ова е втор јузер на Petar S., батката кој работи за или е во некаква корелација во Т.А Скаут. Веќе еднаш беше опоменат поради неговите непромислени закани кон наш член поради „критиките“ кон агенцијата кои очигледно на овој батка не му се допаднале. Ако не сака да чуе критика, јас навистина не знам како очекува подобрување и зошто воопшто партиципира на форуми. Освен фалење на „Скаут“ и „плукање“ по сите останати, ништо интересно не успеавме да прочитаме од него. Лошо, навистина лоша стратегија за промовирање на една и оцрнување на другите агенции. Поради прекршување на правилото за користење на едно корисничко име, Petar S. (односно BETIBUP2012) е перманентно баниран од форумот. Можеби во иднина е паметно да се прочитаат правилата пред да се согласите на нив.

Назад на темата сега. Доколку некој има подетални информаци и искуства со овие две агенции кои сака да ги сподели со останатите членови на форумот, бујрум :)
Јавно на форумов ќе кажам дека мене преку приватна порака од горенаведената личност ми беше напишано дека јас сум од некаква агенција (според мислењето на личноста), и дека конкуренцијата ќе ме направи партал
Јас сево ова го сфаќам како еден вид закана, слободно личноста нека каже што е проблемот па да го решиме нека се изјасни што него му смета
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Слушнал некој за агенцијата Путник,искуство некое со нејзе.?
 
Член од
6 мај 2012
Мислења
2
Поени од реакции
1
Слушнал некој за агенцијата Путник,искуство некое со нејзе.?
jas bev lani so Putnik i sve si e ok,bas onaka kako i sto e kazano edinstveno samo sto nemase odmori po pat nesto mnogu mnogu a sve ostanato normalno.Me interesira mene dali idel nekoj u lefkada kakvo mesto e ceni so koja agencija i sl???pozzz
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Повеќето од агенциите се лоши. Немаат добар превоз, тапа водичи итн....а за овие две не сум слушал муабети. Можда се добри.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Два пати имам одено со Савана во Грција, поточно на Крф и Кефалонија и во двата случаи беа ОК. Никакви негативни искуства до сега, дури кога се вратив од Кефалонија од агенцијата ми се јавија да ме прашаат како сум задоволна од одморот, смештајот и таквии ствари како би знаеле што да им понудат на останатите клиенти...доста фер и коректни.
Со пет сестра ми лани на Закинтос беше, не им чинеше автобусот т.е катастрофа беше ни клима ни ништо, смештајот им бил добар.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Некои искуства со Т.А. Пет?
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
2
хммм... и на вас ли ви ја направија финтата со молитвата во Плава џамија? Во Плава џамија може да се влезе додека има молитва, но "туристичкиот влез е бочно од главниот. Нејсе, и нашиот водич се обиде да не излаже со истиот изговор, но имавме среќа што водичката од Истанбул на време го поправи, така што сепак влеговме во џамијата и покрај молитвата:)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Да ви опишам на кратко како поминавме во Истанбул преку туристичка агенција од Скопје
Како прво автобусот беше многу неудобен за пат од 10 часа, мене лично буквално цела нога ми е со модринки исто и на госпоѓата што беше со мене. По 10 часа пат сите очекувавме да стигнеме во хотелот да се одмориме барем саат време пред да продолжиме со другите активности, но секако не беше така, кога стигнавме во Истанбул водичот ни кажа дека ке одиме прво во хотелот и после 4 часа возење низ Истанбул се симнавме од автобустот некаде близу капали чаршија и ни беше кажено дека сме имале панорамски преглед на градот и дека ке продолжиме со посета на топкапи, плавата џамија и аја софија.... уморни, ненаспиени, гладни, укочени од долгиот и неудобен пат баш ни се погоди и убавото жешко сонце тргнавме по водичот што неможевме да го следиме од што му се брзаше, прво бевме во плавата џамија но неможевме да влеземе внатре бидејки имаше молитва по претходно чекање на улица саат време да стигне водичот од Истанбул за да може нашиот водич да преведува, откако не ја посетивме плвата џамија тргнавме накај топкапи сарај, кога стигнавме таму се разбира со трчање по водичот, ни објаснуваше едно пола саат после имавме слободно време пола саат значи не бевме во харемот, не ги видовме собите кај што беа изложени облеката на султаните и накитот... после имавме пола саат да се одмориме малку и да јадеме нешто набрзина за да не ни избега водичот... кога тргнавме накај аја софија без да не преброи тргнавме до автобусот кога тогаш некои луге од групата му кажаа дека фалат две жени, па отиде да ги бара уште саат време додека ние го чекавме во автобусот во кој беше неподносливо жешко... откако ги најде госпоѓите имаше пола саат расправија со него па тргнавме најпосле во аја софија исто така беше се набрзинка гледање, сликање итн... и тргнавме после накај хотелот конечно за да стигнеме до таму незнам уште колку се возевме но знам дека стигнавме во 21 часот, право влеговме во собите без да ни го каже распоредот за утре например во колку да се чекаме и каде ке одиме... без разлика тогаш најбитно беше дека стигнавме до хотелот. Следниот ден прво отидовме во аксарај се беше убаво но не не однесе во харемот, потоа отидовме на брод да ги гледаме куките од "турските серии" без никакво објаснување за старите градби! после тргнавме накај хотелот после возење 3 часа ни остана само пола саат да се спремеме за вечерата што ја откажавме после бидејки бевме премногу изморени, следниот ден бевме во куката на али риза саат ипол, два саати во капали чаршија и по цел ден молење не однесе во џамијата на Сулејман и гробовите на султан Сулејман и Хурем после бевме во трговскиот центар и си тргнавме назад.
Ова за мене беше малтретирање, а не шетање ако вака треба да изгледа постета на било кое место преку туристичка агенција тогаш нема да се повтори уште еднаш...никаква организација, се што беше пишено во програмата не беше реализирано кога стигнавме.. никаков редослед немаше и водичот беше неискусен!!!
А зошто не пишуваш за која агенција се работи, да знаеме и ние останатите да не се заебиме?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да ви опишам на кратко како поминавме во Истанбул преку туристичка агенција од Скопје
Како прво автобусот беше многу неудобен за пат од 10 часа, мене лично буквално цела нога ми е со модринки исто и на госпоѓата што беше со мене. По 10 часа пат сите очекувавме да стигнеме во хотелот да се одмориме барем саат време пред да продолжиме со другите активности, но секако не беше така, кога стигнавме во Истанбул водичот ни кажа дека ке одиме прво во хотелот и после 4 часа возење низ Истанбул се симнавме од автобустот некаде близу капали чаршија и ни беше кажено дека сме имале панорамски преглед на градот и дека ке продолжиме со посета на топкапи, плавата џамија и аја софија.... уморни, ненаспиени, гладни, укочени од долгиот и неудобен пат баш ни се погоди и убавото жешко сонце тргнавме по водичот што неможевме да го следиме од што му се брзаше, прво бевме во плавата џамија но неможевме да влеземе внатре бидејки имаше молитва по претходно чекање на улица саат време да стигне водичот од Истанбул за да може нашиот водич да преведува, откако не ја посетивме плвата џамија тргнавме накај топкапи сарај, кога стигнавме таму се разбира со трчање по водичот, ни објаснуваше едно пола саат после имавме слободно време пола саат значи не бевме во харемот, не ги видовме собите кај што беа изложени облеката на султаните и накитот... после имавме пола саат да се одмориме малку и да јадеме нешто набрзина за да не ни избега водичот... кога тргнавме накај аја софија без да не преброи тргнавме до автобусот кога тогаш некои луге од групата му кажаа дека фалат две жени, па отиде да ги бара уште саат време додека ние го чекавме во автобусот во кој беше неподносливо жешко... откако ги најде госпоѓите имаше пола саат расправија со него па тргнавме најпосле во аја софија исто така беше се набрзинка гледање, сликање итн... и тргнавме после накај хотелот конечно за да стигнеме до таму незнам уште колку се возевме но знам дека стигнавме во 21 часот, право влеговме во собите без да ни го каже распоредот за утре например во колку да се чекаме и каде ке одиме... без разлика тогаш најбитно беше дека стигнавме до хотелот. Следниот ден прво отидовме во аксарај се беше убаво но не не однесе во харемот, потоа отидовме на брод да ги гледаме куките од "турските серии" без никакво објаснување за старите градби! после тргнавме накај хотелот после возење 3 часа ни остана само пола саат да се спремеме за вечерата што ја откажавме после бидејки бевме премногу изморени, следниот ден бевме во куката на али риза саат ипол, два саати во капали чаршија и по цел ден молење не однесе во џамијата на Сулејман и гробовите на султан Сулејман и Хурем после бевме во трговскиот центар и си тргнавме назад.
Ова за мене беше малтретирање, а не шетање ако вака треба да изгледа постета на било кое место преку туристичка агенција тогаш нема да се повтори уште еднаш...никаква организација, се што беше пишено во програмата не беше реализирано кога стигнавме.. никаков редослед немаше и водичот беше неискусен!!!
Штом веќе почна да пишуваш, пиши ја и агенцијата.
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Прави некоја агенција тури околу Европа (западна Европа поточно) летово?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
ИЗМАМЕНИ ТУРИСТИ ОСТАНАА БЕЗ СВОИТЕ АРАНЖМАНИ

Група прилепчани кои деновиве требало да заминат на летување за Грција и Шпанија, во изјави за Телма тврдат дека се измамени и бараат туристичката агенција „Виаџо“ од Прилеп, веднаш да им ги врати уплатените пари,...


Фото: Моника Талеска
Група прилепчани кои деновиве требало да заминат на летување за Грција и Шпанија, во изјави за Телма тврдат дека се измамени и бараат туристичката агенција „Виаџо“ од Прилеп, веднаш да им ги врати уплатените пари, на некои 500, а на други и по 3.500 евра за аранжман. Измамата ја откриле откако друга група туристи пред два дена не можелa да се качi во авион за Палма де Мајорка, бидејќи им била побарана доплата за авио билетите. А, оние кои што извршиле доплата на лице место, се соочиле со друг проблем кога стигнале во Шпанија. Велат дека уплатиле комплетна сума за аранжманите, а од хотелиерите биле предупредени, дека резервациите се за речиси двојно помалку денови:
„Никому не се јавила, таа само пари збираше и некои што ја притискаа, од едниот зема пари, на другиот му дава, ако пак од другиот зема пари, на третиот му дава. И на крајот кога не можеше повеќе, ни да зема, ни да дава, се откри измамата.“
„Цело време велат дека е уплатено, а таму во кол центарот велат дека не се уплатени пари, последната сума од 1700 евра, што требаше да се уплати“.
Дел од граѓаните, вознемирени од непријатните искуства на туристите кои тргнале за Палма де Мајорка, провериле и откриле дека во хотелите не се извршени уплати, дека немаат резервирани соби, иако туристичката агенција им ги наплатила сумите во кеш, со каса прими.
„Вчера разбравме дека ние немаме никаква резервација во хотелот, значи сами според збиднувањата што беа во Шпанија, ние проверивме во хотелот, нема уплата, нема резервација, нема ништо, ќе заминевме со мало дете од година дена и ќе останевме на улица во Грција“, вели Дарко Глигороски.

Кога овие луѓе се обратиле до агенцијата за да им се вратат парите, добиле одговор дека во моментов тоа не е можно. Револтирани тие случајот го пријавиле во полицијата.
„Бидејќи станува збор за измама, класичен тип на измама, надлежните органи треба да си преземат сопствени мерки, се знае кои се мерките, кривична пријава, обвинителство, истрага, суд“, вели адвокатот Стеван Ацески, правен застапник на измамените туристи.
И додека оваа група граѓани, најавуваат и тужби за обештетување, сопственичката на агенцијата „Виаџо“,Јасмина Јорданоска тврди дека никој од туристите не е оштетен, ниту измамен. Проблемите, вели, настанале првин со интернационалната веб - страница buking.com за резервација на хотели, преку која никако не можеле да ги потврдат резерваците, а потоа со непредвиденото зголемувањена цената на авио билетите. За да се спречат проблемите со кои се соочила претходната група за Пајма де Мајорка, Јорданоска, одлучила на сите да им ги откаже резервациите, за што ги информирала пред тоа. И претходната група била целосно обештетена. А, како што тврди Јорданоска, во најкус можен рок и на оваа група граѓани ќе им бидат вратени уплатените пари до денар.

http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=19071
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
^
Бев преку истата тура и вчера се вратив од Шпанија. Ваков хаос никогаш не сум доживеала, трагикомична беше целата ситуација.
Прво слетавме во Мајорка и требаше да не читаат пред да влеземе во автобусите накај хотелите. Среќа што нас не имаше на список и не качија во автобусот. Едно 20тина луѓе останаа да го решаваат проблемот со српскиот водич во 5 сабајле (девојката како услуга за Орфеј се најде таму да помогне и беше запрепастена). Дел од нив неколку дена спиеја на плажа бидејќи не можеа сами да си платат смештај, дел кои имаа пари платија во хотелите повторно.
На враќање следуваше уште изненадувања за други луѓе, без разлика што им дозволиле да се сместат во хотелите, при одјавување испадна дека и они немаат платено, па плаќаа и за авионската карта и за престој, за да можат да се вратат во Скопје.
Значи не е хаосот настанат само за патниците од Прилеп бидејќи некои имаа уплати директно преку Орфеј. Никогаш повеќе со таа квази агенција, вистински ужас. Мистерија останува зашто се молчи се уште за целиот скандал.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Преку Орфеј имаше проблеми? Или вашата група помина според договор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom