Поука на денот

Дискусија во форумот 'Религија' започната од simeon, 19 јуни 2008.

 1. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.856
  Допаѓања:
  6.669
  [​IMG]
   
  На TOT и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 2. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.527
  Допаѓања:
  2.760
  „...Така ќе биде и при крајот на светот; ќе излезат ангелите и ќе ги одделат лошите од праведните,

  и ќе ги фрлат во вжарена печка: таму ќе има плач и крцкање со заби...„.

  Матеј, 13.49/50.
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.938
  Допаѓања:
  4.562

  Зборот на Гревот е Ограничување.
  О мажу! Не одбивај ја твојата жена, ако ѝ е волја!
  О љубовнику, ако ти е волја, напушти!
  Не постои врска што ќе ги соедини разделените освен љубовта: сè друго е проклетство.
  Проколнат! Проколнат нека биде со еони!
  Пекол.“
  - Liber AL, I:41, Книга на Законот

   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.527
  Допаѓања:
  2.760
  „...Исус им одговори: „Вистина, вистина ви велам: секој што прави грев, роб му е на гревот...„.

  Јован, 8.34.
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.938
  Допаѓања:
  4.562

  "The many change and pass; the one remains.
  Even as wood and coal and iron burn up together in one great flame, if only that furnace be of transcendent heat; so in the alembic of this spiritual alchemy, if only the zelator blow sufficiently upon his furnace all the systems of earth are consumed in the One Knowledge."
  - Liber Porta Lucis sub figurâ X
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.693
  Допаѓања:
  12.101
  "Do learn that people won't think you a great man because you tell them so in such a loud voice. They look for evidence in your work..."

  Aleister Crowley to Charles Stansfeld Jones, July 1925.
   
 7. TOT

  TOT sorcerer

  Член од:
  2 јануари 2019
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  14
 8. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  634
  Допаѓања:
  230
  Мудроста доаѓа само кога ќе престанете да ја барате и почнете да го живеете животот што го создал Творецот за вас.
  Индијанска поговорка
   

Сподели преку: