Поука на денот

Дискусија во форумот 'Религија' започната од simeon, 19 јуни 2008.

 1. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  "Највисокиот степен на душата е да се послуша она на што разумот се противи, а најнизок степен на умот е да се противи на она на што душата се покорува." - Калил Гибран

  Slowly but surely the drums that are playing in your soul will tremble lose everything that no longer honours your highest truth. - Sharona Lautoe.
   
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  • "Najveća snaga kojom raspolaže čovječanstvo jest nenasilje. Ono je jače i od najmoćnijega razornog oružja što ga je stvorio ljudski um."
  • "Nenasilje je stavljeno na probu onog trena kada mu se neko suprotstavi silom."
  • "Nenasilje u svojoj dinamičnoj formi znači svjesnu patnju. Ono ne znači pokoriti se volji onoga koji ti nanosi zlo, već znači odmjeriti se cijelom svojom dušom sa voljom tiranina."
  • "Postoji samo jedan put da se ostvari nezavisnost, a to je kroz nenasilje; ako umremo, mi ćemo i dalje živjeti, ako ubijemo nećemo više nikada živjeti."
  • "Sila je oružje slabih; nenasilje je oružje jakih."
  • "Ne poštovati jedno jedino živo biće znači ne poštovati Božiju snagu i time ne oštetiti samo ovo jedno biće, nego nanijeti štetu cijelom svijetu.
  • "Nijedna se zemlja nije nikad uzdigla a da nije bila pročišćena u ognju patnji." - Mahatma Gandhi
   
 3. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  [​IMG]
   
  На Ashburton Grove, Bodhidharma и stipsburg им се допаѓа ова.
 4. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  Како да живееш со исполнет живот и да бидеш слободен? Така што веруваш во невозможното, така што веруваш во чуда, во она што и ти можеш да го правиш.
  - Антони де Мело
   
 5. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.434
  Допаѓања:
  4.655
  Sanaya Roman.jpg
   
  Последно уредено: 17 февруари 2019
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.995
  Допаѓања:
  7.209
  [​IMG]
   
  На AAbrat, Bodhidharma и MIKI1 им се допаѓа ова.
 7. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  635
  „Првата голтка од чашата на природни науки, го прави човекот атеист, но на дното од чашата го очекува Бог.“

  [​IMG]
  (Германски физичар Вернер Хајзенберг (1901-1976) удостоен со Нобелова награда во 1932 година за создавање на квантната механика.)
   
  На AAbrat, MIKI1, Bodhidharma и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  635
  [​IMG]
  Дрво на гревот- Св. Теофан Затворник
   
  На MIKI1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mithril

  Mithril

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  71
  Допаѓања:
  64
  Оној кој што во разговорот со другите луѓе упорно настојува да го наметне своето мислење, макар тоа да било и точно, нека сфати дека боледува од болеста на ѓаволот. - Свети Јован Лествичник
   
  Solaire of Astora, Beric Dondarrion, Прорус и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Прорус

  Прорус

  Член од:
  9 јули 2018
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  635
  Кога зборувам-се мислам за мудар, кога молчам-за смирен, на каде и да се завртам ме боде трнот на тштеславието (славољубие, гордост).
  Св. Јоан Лествичник.
   
  На Krstev, Bodhidharma и MIKI1 им се допаѓа ова.
 11. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  664
  Допаѓања:
  240
  Умот, никогаш не е во право, освен кога е смирен!
  -Сенека
   
 12. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  664
  Допаѓања:
  240
  Подигни ги твоите зборови, не твојот глас. Дождот е тој што прави цвеќињата да растат, а не грмотевиците.
  -Руми
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  664
  Допаѓања:
  240
  Тишината е океанска. Говорот е реката ...
  Тишината е Божјиот јазик, сè друго е слаб превод.
  -Руми
   
  На Mithril му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.995
  Допаѓања:
  7.209
  [​IMG]
   
  На TOT и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 15. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.722
  Допаѓања:
  2.923
  „...Така ќе биде и при крајот на светот; ќе излезат ангелите и ќе ги одделат лошите од праведните,

  и ќе ги фрлат во вжарена печка: таму ќе има плач и крцкање со заби...„.

  Матеј, 13.49/50.
   

Сподели преку: