Поука на денот

Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Кога Господ ќе ја допре душата, таа сета се обновува, но тоа можат да го разберат само тие што Го познаа Господ преку опит, бидејќи без Светиот Дух не може да се познае небесното. А истиот Дух, Господ Го даде и на земјата. Кој ќе ја опише радоста на познанието на Господ, и радоста на ненаситниот стремеж кон Него дење и ноќе? О, колку сме блажени и среќни ние христијаните! Нема ништо поскапоцено од тоа да се знае Бог. И нема ништо полошо од тоа да не се знае Бог. Но, блажен е и оној што, иако не Го знае, верува.“

Свети Силуан Атонски
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Кога Господ ќе ја допре душата, таа сета се обновува, но тоа можат да го разберат само тие што Го познаа Господ преку опит, бидејќи без Светиот Дух не може да се познае небесното. А истиот Дух, Господ Го даде и на земјата. Кој ќе ја опише радоста на познанието на Господ, и радоста на ненаситниот стремеж кон Него дење и ноќе? О, колку сме блажени и среќни ние христијаните! Нема ништо поскапоцено од тоа да се знае Бог. И нема ништо полошо од тоа да не се знае Бог. Но, блажен е и оној што, иако не Го знае, верува.“

Свети Силуан Атонски
:):):):):)KOLKU E NAJUBAVO I NAJRADOSNO.....DA GO NOSIS BOGA VO SVOETO SRCE,DA NEMOZES DA ZIVEES BEZ NEGO,I SEKOJDEN,SEKOJA MINUTA DA GO PRIZOVUVAS NEGOVOTO PRESVETO IME.....SLAVA TI BOZE!SLAVA TI STO NI DARUVAS VOLKAVA LJUBOV I RADOST....TI BLAGODARAM STO MI GO OTVORI SRCETO DA TE SPOZNAAM,TEBE,EDINSTVENIOT MOJ BOG I SOZDATEL....I STO MI DARI MNOGU....:)BLAZE NA ONIE,KOI TE SPOZNALE I POCUVSTVUVALE,BLAZE NA SEKOJ DOM NA DUSATA,POD KOJ PRESTOJUVAS TI.....
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
49
Поени од реакции
6
Religija

Vo svetot ima dobri luge koj cinat dobri raboti. Vo svetot ima losi luge koj cinat losi raboti. Za da nateras dobri luge da cinat losi raboti ti treba religija.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Старец Софрониј


Христос рече: Јас Сум патот. Ако е Он патот, должни сме да Го следиме не надворешно, туку внатрешно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Vo svetot ima dobri luge koj cinat dobri raboti. Vo svetot ima losi luge koj cinat losi raboti. Za da nateras dobri luge da cinat losi raboti ti treba religija.

А за да натераш лоши луѓе да прават добри дела, ШТО е тогаш потребно!?

„...само едно е потребно...„ вели Христос.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Vo svetot ima dobri luge koj cinat dobri raboti. Vo svetot ima losi luge koj cinat losi raboti. Za da nateras dobri luge da cinat losi raboti ti treba religija.
Нешто не секојдневно, но некој луѓе се лоѓи и прават лоши работи, но за некој постојано се добри.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ако земеме светилка во раката која сјае кон ѕидот, светла точка ќе се појави на ѕидот. Светилката е нашата потрага за вистината... за разбирањето.

Ако претпоставиме дека светлото на ѕидот е Бог, ќе сфатиме дека светлото не е целта на нашето барање, тоа е само резултат на пребарувањето. Колку посјајно е светлото на ѕидот, колку поголемо ни е чувството дека го откриваме гледајќи го.

Спротивно на ова, некој кој не пребарува, кој не носи светилка - не гледа ништо.

Тоа што ние го сфаќаме како Бог - е само производ на нашата потрага за Бог. Потрагата благодарејќи на светлината може да биде чиста и без недостатоци, но ние не сфаќаме дека доаѓа од нас, од нашата светилка, нашата потрага....
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
49
Поени од реакции
6
religion

Think about it. Religion has actually convinced people that there's an invisible man -- living in the sky -- who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of ten things he does not want you to do. And if you do any of these ten things, he has a special place, full of fire and smoke and burning and torture and anguish, where he will send you to live and suffer and burn and choke and scream and cry forever and ever 'til the end of time!
But He loves you.
He loves you, and He needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money! Religion takes in billions of dollars, they pay no taxes, and they always need a little more. Now, you talk about a good bullshit story. Holy Shit!

 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Старец Софрониј

Да ви го даде Бог на сите духот на покајанието! Плачете за вашите согрешенија, плачете за да не се исуши вашето срце!
 
Член од
11 април 2008
Мислења
73
Поени од реакции
6
Поука на денот? Доволно е само да се види закачениот ценовник во црква, и милите световни лица во најнови модели на ауди,мерцедес,.... Блажени се сиромашните (најверојатно по ум), зашто нивно е царството небеско ( а за поповите доволно е земското)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Поука на денот? Доволно е само да се види закачениот ценовник во црква, и милите световни лица во најнови модели на ауди,мерцедес,.... Блажени се сиромашните (најверојатно по ум), зашто нивно е царството небеско ( а за поповите доволно е земското)
Блажени се сиромасите не постои, а можеби си смешал ти нешто али нема везе, постои Блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно.(Мат.5,3), а овде се мисли за духовната скромнст, или сиромастија на духот како добродетел.

А за автомобилите, мислам на сите им е доволно јасно дека свештеничката служба колку е тешка и возвишена а сепак е и наградена, свештениците живеат добар живот, не велам не, но и ти да би имал не ли би си купил нешто добро, без разлика дали е кола или нешто друго.
 
Член од
11 април 2008
Мислења
73
Поени од реакции
6
Аха, а кога отидов во црква да донирам стара облека која е одлично сочувана, свештениците должни да помогнат на сиромасите несакаа да ја примат. Станува збор за цело комбе облека што го собирав по луѓе. Ама затоа католиците ја прифатија веднаш. Ако,убаво ми е вака со беден дух.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Аха, а кога отидов во црква да донирам стара облека која е одлично сочувана, свештениците должни да помогнат на сиромасите несакаа да ја примат. Станува збор за цело комбе облека што го собирав по луѓе. Ама затоа католиците ја прифатија веднаш. Ако,убаво ми е вака со беден дух.
Брат а шо ти собираше од голема љубов нели, па шо бараше кај свештениците да ги носиш нели не ги бива а пак одеш кај нив:toe:
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Црквата не плука по нас?:uvo:
Да имаше можност,Црквата досега ќе ги изгореше таквите како нас.
И имај на ум:Зборувам за Црквата како институција.Не плукам по религијата,немам право на тоа,бидејќи е личен избор.
Радост,драги,од кај знаеш ти дали живеам во Пекол или Рај?
Ти си нешто ко видовит?
Нели Црквата забрануваше такви работи?
За мене е Пекол,илузијата во која живееш ти.А јас сум компетентен да зборувам за тебе,исто колку што си ти за мене.Ич.
(ако треба појаснување на зборот компетентен,пиши,не се срами).
Понизно те молам да ми кажеш што ќе ми се случи?
Ќе ме нападнат скакулци?
Порој?
Жаби?
Ќе ми отпаднат екстремитетите?
Кажи ми,те молам најискрено,смилувај се на мене грешниот,барем да се подготвам психички за ударот што ме очекува.
Воа би требало да биде?
Закана?
Предвидување?
А што ќе се случи ако еден ден се испостави дека ТИ си грешел?
Што ќе речеш ти?
Јас сум отворен за секоја опција.Дури и за онаа твојата.
А ти си затворен во само една догма,и целиот живот ти се движи околу тоа.
Сега размисли,кој ќе трпи повеќе штета,во случај да се докаже дека неговото верување е само фантазија?

Ха,ха...да не прашуваш вакви едноставни работи,зашто си го употребил,а не знаеш што значи???/Или......ај ....
Да не даде Бог да видиш што ќе се случи....А ни јас незнам,не сум Бог.
Јас грешам,секој греши,не велам дека сум безгрешен.Но,Фала Му и Слава Му на Бога што ми дал очи да ги согледам грешките и да ги исправам,и да не ги повторам.....Ужасно е за луѓето кои не ни сакаат да ги видат своите грешки.......
Фантазија??Ха,ха,ај не ме смеј...Ако верувањето во својот Создател,го нарекуваш фантазија,ондак не знам што понатаму да ти кажам,се ми е јасно со тоа што ти го кажа.А докажување....нема потреба,веќе е докажано дека Бог постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom