Потребни ми се прозорци со максимална изолација на звук - ве молам за совет

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Супер избор ;)
Во врска со ролетните - нема шанси да ти се заебе профилот само кој и да ти ги мести кажи им обавезно да ти стават гумица кога ќе го бушат прозорот за да го протнат тоа механизмот за дигање и спуштање на ролетната.
Башка, не дека е мое, ама малце те покрале со ценичево :)
И дали можеш да ми кажеш со што оков ти е направен прозорот?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
436053

Наместив Рехау Генео со тројно стакло и оков Мако пред неколку месеци, но почнуваат да се расштеловаат прозорите и ги викам мајсторите на интервеција од причина што не можам да ги затворам истите. Нормално е да се раштелуваат за толку брзо време или пак нешто друго е во прашање? Ти како изведувач си се соочил со сличен проблем?
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Не е нормално да ти се раштеловаат прозорите. Не би сакал да помислам дека не е добро изработен прозорот, зошто Генеото е премногу јак профил за да би се искривил или нешто слично, мако оковот е исто многу јак за да направи некоја глупост, така да нема друга причина освен да се лошо изработени.
Доколку дојдат и ги наштеловаат и истото после извесно време се случи пак тогаш е време за паника :)
од каде си ти? поточно кој произведувач ти ги направи прозорите?
Јас имам неколку пати сретнато лошо изработен генео во Македонија :(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Јас на оковот (МАКО - Австрија) давам 10 години гаранција, на херметичност на термопан стакло 5 години гаранција, на профилот 50 години гаранција ( и ова не е она селска гаранција, туку фабричка за неменување на боја, својства, извитоперување и сл.)
А за оковот има многу да се зборува. На кратко ке кажам дека можеш да го имаш најдобриот профил, најдоброто стакло, ако имаш фуш (чкарт) оков - прозорот нема да функционира.
Една од добрите ствари на МАКО-то е што се регулира во сите рамнини (3 - висински, ширински и длабински) најголем број од механизмите го немаат третото регулирање - длабински, иако тоа е најважниот дел, односно го прави прозорот да дихтува подобро.
Дали работиш со алуминумски профили?
Ќе морам наскоро да менувам прозори, сакам да ставам од најдобар квалитет зашто ми е неопходна одлична изолација и трајност. ПВЦ не сакам, сакам или дрвени или алуминиумски, а кај едни пријатели видов и комбинација алуминиум/дрво.
Што би препорачал и која цена отприлика одат поквалитетните профили?
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Дали работиш со алуминумски профили?
Ќе морам наскоро да менувам прозори, сакам да ставам од најдобар квалитет зашто ми е неопходна одлична изолација и трајност. ПВЦ не сакам, сакам или дрвени или алуминиумски, а кај едни пријатели видов и комбинација алуминиум/дрво.
Што би препорачал и која цена отприлика одат поквалитетните профили?
Jas staviv kombinacija Aluminium - drvo so 4 zonski stakla i mi iskoci nekade 1650 evra eden , e sea ja staviv merandija drvo moze da si izberes kakvo drvo sakas , ali Merandija so aluminium ti e dobitna kombinacija za slednite 80 godini
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Jas staviv kombinacija Aluminium - drvo so 4 zonski stakla i mi iskoci nekade 1650 evra eden , e sea ja staviv merandija drvo moze da si izberes kakvo drvo sakas , ali Merandija so aluminium ti e dobitna kombinacija za slednite 80 godini
Од каде ги зема и со која димензија те чинеа толку?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали некој имал искуства со фирмата Демир Импекс од Куманово. Во план сум да земам 3 пвц прозорци и една влезна врата, па се мислам дали проспера или некаде на друго место. Прошетав денеска, има доста разлики во цени, а фирмава ми даде скоро најефтина понуда. 1 прозор од 80х80, 2 прозора од 120х90 и влезна врата од 140х200:
http://www.demirimpex.com.mk/Proizvodi/Proizvodi_PVC_prozor.html
со вклучено аргонско полнење и сина боја на стаклата за 750евра. Рехау производство со 5 комори, не знам друго понатака. Ми кажаа дека имаат и од друга фирма материјал со 6 комори, и поефтино било, ама Рехау бил појак квалитетот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Дали некој имал искуства со фирмата Демир Импекс од Куманово. Во план сум да земам 3 пвц прозорци и една влезна врата, па се мислам дали проспера или некаде на друго место. Прошетав денеска, има доста разлики во цени, а фирмава ми даде скоро најефтина понуда. 1 прозор од 80х80, 2 прозора од 120х90 и влезна врата од 140х200:
http://www.demirimpex.com.mk/Proizvodi/Proizvodi_PVC_prozor.html
со вклучено аргонско полнење и сина боја на стаклата за 750евра. Рехау производство со 5 комори, не знам друго понатака. Ми кажаа дека имаат и од друга фирма материјал со 6 комори, и поефтино било, ама Рехау бил појак квалитетот.
Искрено сомнителна ми е цената за Rehau- прозорци знам дека се барем 2-пати поскапи од другите ако не и повеќе. За квалитет одма ти кажувам Rehau ти е најдобра фирма за прозорци (квалитет, издржливост,трајност) и ако се навистина Rehau одма зимај ги не се мисли, ама да не е како на битпазар што се продаваат Adidas патики или Sony батерии - провери си ја фирмата и побарај сертификат за материјалот и стаклото дали навистина се со Германски квалитет од Rehau.
Еве ти го и официјалниот преставник за Rehau за Македонија http://www.rehau.com/MK_mk/ се наоѓа спроти цементара, најдобро јави им се и прашај дали освен кај нив може ли да се набават прозорите во други фирми и која е цената за истите....
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Можеби ти е сомнителна бидејќи бирав нивни врати, веројатно од фирмава демир импекс, без премногу украси, нормална врата. Инаку секаде на друго место вратите се од 450евра па нагоре.
Гледам проспера ми одговориле:
Pocituvani , Vi plagodarime za iskazaniot interes na artikli koi gi nudi Prospera DOO ,

Ednokrilen prozor - 800 x 800 = 96evra ili so staklo vo boja 110evra
.
Dvokrilen Prozor - 1200 x 900 = 176evra x 2 = 352evra ili so staklo vo boja 202evra x 2 = 404evra

Dvokrilna Vlezna Vrata - 1400 x 2000 = 700evra.

Garancijata e 10god na profilot , 5 god na staklo paketot i 5 god na okovot.

Dadenata ponuda e za staklo paket TRIPLE so edno termopan staklo , edno niskoemisiono K stako i edno visokoenergetsko Clima Guard Solar staklo.
4x11x6x11x4. ispolna megju prozorite Argon.

Pozdrav ,

Бидејќи имав грешка во димензии им пратив пак мејл со висина 1100 на прозорците и ги прашав за нормална влезна врата, сега да не е од тие прескапите со џиџи миџи украсувани...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Знам дека замарам, но потребно ми е. Со проспера не одам, прескапо е, излегува преку 1100евра.
Истотака во демир импекс не земам, премалку гаранција даваат 2 години.
Бев во една фирма Гоблен, ги има и во Ченто, користат пвц профил во бела боја од фирмата Taurus оковани со VORNE, застаклени со стакло 4 сезони 4+16+4 FLOTKR.
Еден прозор 800х800 со такво стакло изнесува 80евра
Два прозора 1200х1150 х 158 евра = 317евра
Влезна врата 1400х2000 со такви стакла = 337евра
Со исполна аргон, се за 730евра
Ми покажуваше разлика од обично термопан стакло без исполна и без 4сезонско стакло, и разлика со аргон+4сезонско стакло. Имаше пуштено оние кварцни ламби под нив, на првото ќе изгориш рака, другото е ладно како ништо да нема под него.
Ми гарантира 10години гаранција и сервис, има и лиценца дека е се австриска роба. Гледам на каталогот има фирма Таурус, барам и најдов дека е турска или па ги прават во турска по австриска лиценца. Но од десна страна на каталогот има фирма алупласт и некои германски зборови, побарав и ја добив страницата http://www.aluplast.at/eng-int/index.php
Што е финта немам појма, да не е некоја измама, да е сето ова турска направија:pos:
 
Член од
12 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Taurus e turski profil 100% isto kako i Vorne okovot da ne ve lazat so avstriski licenci takvo nesto ne postoi toa im pisuvaat turcite na nalepnicite od profilot,ako nekogo go interesira za nekoj profil ili mehanizam ke vi pisam
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Значи ќе се заебам ако земам турски? А тоа четворосезонско стакло какво е? Се приметува доста разлика на температура.
 

Caligula

Realiziran
Член од
25 јануари 2005
Мислења
895
Поени од реакции
97
1. Veka, Rehau i Kömmerling
2. Aluplast, Brugmann, KBE, Tysen
3. Salamander, Trocal, Decunick, Dimex и други
Некогаш број еден производител на прозорски профили во Европа, Kömmerling во последните 5-6 години е во криза и застана со развојот. Купен е од страна компанијата Trockal кој што спаѓа во група на полоши производители.
Производителот Veka според квалитетот и квантитетот на своето производство, претставува светски лидер. Според информациите кој што се споделени на форумот, конкретно на хрватскиот пазар се увезува профил кој што се екструдира во Полска и кој што не ги задоволува високите ЕУ стандарди на квалитет и се наменети за источно европскиот пазар, а поради поедини компоненти на овие профили, овој профил не може да се ни увезе во Германија.
Rehau е најголем светски производител на пластични полимери, а што се однесува на прозорските системи прв во Европа. Имаат организирана дистрибуција во сите балкански држави.
Што се однесува до оковот кој што е составен дел на прозорските профили, треба да внимавате истиот да биде поцинкуван со шестовалентен цинк (некој овој цинк го нарекуваат титан) што претставува најквалитетна заштита.
Најголемиот производител на оковите е Roto (најголемиот дел на асортиманот е оков за дрвени прозорци), додека најголемиот производител на оковите кој што се наменети за ПВЦ дограма компанијата Siegenia.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
подолго време не сум ја посетил темава.
Извинете што не сум одговорил на некои ваши повици, ама ете...
ако има уште некој што има тековен проблем или дилема, ќе бидам тука почесто :)
--- надополнето: 11 јули 2013 во 00:07 ---
Во врска со различните постови што ги прочитав во однос на слободна класификација на профилите и оковите:
Единствен начин на кој се делат профилите е во класа и во перформанси. Пример: клас А профил е профил со дебелина на надворешниот ѕид од 3мм. Меѓутоа, треба да се внимава дека освен тоа што клас А профилот треба да има дебелина од 3мм треба да има перформанси од У>1.3 (коефициент на преминување на топлина).
Тие се двата параметри по кои се оценува класата на еден профил.Тоа кажува се во однос на другите елементи - какви полимери користат, белина на профил, цврстина на профил, сјајност и сл. се избор на производителот, а аналогно на тоа и на клиентот. На пример - Пимапен профилот има дебелина на надворешен ѕид од 3мм, одлично изгледа, дизајнот му е ист како Саламандерот, делува сјајно, цврсти и сл. меѓутоа коефициентот на преминување на топлина (У), иако никој му го нема мерено, му е сигурно повеќе од 1.5.
Моментално најскап профил на Светот е Шуко!
Моментално има толку многу турски, српски, бугарски,кинески и какви не имитации на сите профили (Саламандер се влече во Ниш, Рехау во Косово, Трокал во турција, Кемерлинг секаде и сл.), единствен правилен избор е сертифициран производ од продавач кој знаете дека ќе можете да го најдете пак.
--- надополнето: 11 јули 2013 во 00:11 ---
1. Veka, Rehau i Kömmerling
2. Aluplast, Brugmann, KBE, Tysen
3. Salamander, Trocal, Decunick, Dimex и други
Некогаш број еден производител на прозорски профили во Европа, Kömmerling во последните 5-6 години е во криза и застана со развојот. Купен е од страна компанијата Trockal кој што спаѓа во група на полоши производители.
Производителот Veka според квалитетот и квантитетот на своето производство, претставува светски лидер. Според информациите кој што се споделени на форумот, конкретно на хрватскиот пазар се увезува профил кој што се екструдира во Полска и кој што не ги задоволува високите ЕУ стандарди на квалитет и се наменети за источно европскиот пазар, а поради поедини компоненти на овие профили, овој профил не може да се ни увезе во Германија.
Rehau е најголем светски производител на пластични полимери, а што се однесува на прозорските системи прв во Европа. Имаат организирана дистрибуција во сите балкански држави.
Што се однесува до оковот кој што е составен дел на прозорските профили, треба да внимавате истиот да биде поцинкуван со шестовалентен цинк (некој овој цинк го нарекуваат титан) што претставува најквалитетна заштита.
Најголемиот производител на оковите е Roto (најголемиот дел на асортиманот е оков за дрвени прозорци), додека најголемиот производител на оковите кој што се наменети за ПВЦ дограма компанијата Siegenia.
Фирмата Трокал не постои ;)
Постои групација Профине груп која ги поседува брендовите Кемерлинг, Трокал и КБЕ.Кемерлинг и Трокал се класа А а КБЕ е класа Б профил.
Во однос на оковот, најквалитетен оков на Светот е Мако. Единствен оков кој сеуште нема направено имитација.Сепак, сите окови имаат многу изведби и многу елементи. Пример, Винкхаус има 4 изведби (за кои јас знам) ПроПилот, АутоПилот, Секјурити и Секустик.
Про пилот носи 100кг, АутоПилот носи 120кг.
Секјурити носи 120кг, но има дополнителни елементи.
Секустик носи 150кг.
Сепак, кога производителите го прават прозорот самите избираат кои елементи од оковот ќе ги постават. Можат да постават Секустик, меѓутоа да не ги стават најскапите делови, и пак да биде Секустик на име, меѓутоа да ја нема функцијата :)
Не е така едноставно да се суди дали еден производ е добар или не.
--- надополнето: 11 јули 2013 во 00:12 ---
Знам дека замарам, но потребно ми е. Со проспера не одам, прескапо е, излегува преку 1100евра.
Истотака во демир импекс не земам, премалку гаранција даваат 2 години.
Бев во една фирма Гоблен, ги има и во Ченто, користат пвц профил во бела боја од фирмата Taurus оковани со VORNE, застаклени со стакло 4 сезони 4+16+4 FLOTKR.
Еден прозор 800х800 со такво стакло изнесува 80евра
Два прозора 1200х1150 х 158 евра = 317евра
Влезна врата 1400х2000 со такви стакла = 337евра
Со исполна аргон, се за 730евра
Ми покажуваше разлика од обично термопан стакло без исполна и без 4сезонско стакло, и разлика со аргон+4сезонско стакло. Имаше пуштено оние кварцни ламби под нив, на првото ќе изгориш рака, другото е ладно како ништо да нема под него.
Ми гарантира 10години гаранција и сервис, има и лиценца дека е се австриска роба. Гледам на каталогот има фирма Таурус, барам и најдов дека е турска или па ги прават во турска по австриска лиценца. Но од десна страна на каталогот има фирма алупласт и некои германски зборови, побарав и ја добив страницата http://www.aluplast.at/eng-int/index.php
Што е финта немам појма, да не е некоја измама, да е сето ова турска направија:pos:
Можеш ли да ми кажеш што зема и по која цена, и нормално како си задоволен
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Моментално не сум при пари, а проспера ми дадоа доста ефтина цена за која се уште размислувам дали да ја прифатам кога ќе дојдам до пари. Причина ЗА користење на услугите на проспера е што сум слушнал од многу луѓе дека се задоволни од нив и дека доаѓаат кога и да ги повикаш. Има некои фирми кои дадат 2 год. гаранција и после кој те шиша а некои ни тие 2 години не те е*аваат. Овие барем 10год. даваат.
Им побарав цена за ова и им ги нацртав кој како ќе изгледа со се димензии:
2 влезни врати без украсни лајсни меѓу стаклата
1 излез на тераса со врата во средина (249х202)
уште еден Т излез на тераса со врата во средина
4 двокрилни прозори
и
2 еднокрилни за кујна и купатило(за купатило матно стакло)
Сите стакла да бидат без лајсни измеѓу.
Ова е мејлот од нив: ТРОКАЛ 5 коморен профил со две стакла едно ниско емисионо К стакло и едно термопан стакло исполна гас аргон и со три стакла ниско емисионо К стакло термопан стакло и високо енеггетско клима гуард солар...
Се вкупно ќе ве чини 2812 евра -10% попуст = 2531 евра со монтажа
Тоа е цената за едно Ка и едно термопан со гас аргон. За опција трипл со 3 стакла ќе доплатам 20% од таа цена што би дошло некаде околу 3000евра за цела куќа. Здравје додека ставам кој знае уште колку понуди ќе барам, имам време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom