Потребни ми се прозорци со максимална изолација на звук - ве молам за совет

Член од
28 април 2009
Мислења
746
Поени од реакции
505
Во план ми е да менувам прозори, па да прашам кој вид е најдобар за подобра пропустливост на светлина, и дали тоа би значело и дека голем дел од зраците би се пропуштале? Инаку прозорите се према источна страна.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
528
Поени од реакции
274
mnogu opsirno prasanje, ima dosta komponetni koi se zemaat vo predvid pri kupuvanje prozorci.
Prebaraj malku po Internet, na ovoj http://pvcstolarija.blogspot.rs/ malku poveke forsiraat PVC prozorci, za drugite vidovi imash isto taka dosta podatoci na sajtovite od firmite koi se zanimavaat so drvo ili AL.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
746
Поени од реакции
505
Мoже лoшo пишaв претхoднo. Знaчи ке стaвaм пвц прoзoри, пa ме интересирaше кoј вид нa стaклo би бил нaјдoбрa oпцијa.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мoже лoшo пишaв претхoднo. Знaчи ке стaвaм пвц прoзoри, пa ме интересирaше кoј вид нa стaклo би бил нaјдoбрa oпцијa.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Јас искрено нешто многу и не би размислувал што и какво стакло би земал, само би гледал да биде некое термоизолационо и што подебело. Еве би можел да ти го препорачам флоат - термопан од AGC Glass Europe со коефициент на топлопроводливост од U=1.7 W/m2K и звучна изолација од 36 dB или Kuljar кои работат и со Саламандер производи.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
528
Поени од реакции
274
vo sekoj slucaj termopan, no kakvo zavisi i od ramoviti i od okovot, ne moze sekoe steklo na sekoj prozorec. Ima mn vidovi stakla.
Ako mozesh da se snajdes ovde: http://www.mrpvcsistem.rs/pvcialustolarija-blog_Karakteristike-razlicitih-termoizolacionih-stakala.php
http://www.mrpvcsistem.rs/staklo.php

vo sekoj slucaj jas sto ne predlagamje troslojno staklo, bidejki mislam deka za nase podnebje nema potreba, 3 sloja se mn poskapi,teski se a dokolku ima poslabi ramovi i posebno sarki pobrzu ke se rasipat. Kvalitietno dvoslojno ima dovolna izolacija i brka rabota, nema kaj ans tolku niski temperaturi a
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Zdravo , sakam sovet, namestiv prozorci pvc od prospera, nekolku dena imam majstor gi zatvorame so gips karton dupkite od starite dzamovi i roletnite, ostanaa uste najfinite raboti. moze li da mi dadete predlog, sto bi bilo najdobro od dole da se stavi letvicki, t.e. pvc letvicki ili mermer, i dali bi bilo dobro od nadvor mermer, ako se ima predvid deka fasadata e od stiropor? cekam na predlozi fala
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Мермер би ти било најдобар избор, најубав е на лик и најтраен зошто тој дел од прозорите ти е "најоптоварен" во смисла таму се собира најмногу прашина и ставаш предмети ко саксии на пример☺ а мермерот не се флека и не се оштетува
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Мермер би ти било најдобар избор, најубав е на лик и најтраен зошто тој дел од прозорите ти е "најоптоварен" во смисла таму се собира најмногу прашина и ставаш предмети ко саксии на пример☺ а мермерот не се флека и не се оштетува
mislis i za od vnatr i za od nadvor?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Zdravo , sakam sovet, namestiv prozorci pvc od prospera, nekolku dena imam majstor gi zatvorame so gips karton dupkite od starite dzamovi i roletnite, ostanaa uste najfinite raboti. moze li da mi dadete predlog, sto bi bilo najdobro od dole da se stavi letvicki, t.e. pvc letvicki ili mermer, i dali bi bilo dobro od nadvor mermer, ako se ima predvid deka fasadata e od stiropor? cekam na predlozi fala
Најпрво се надевам дека сите тие дупки, т.е. простори затворени со гипскартонот ги изолиравте со минерална волна. Пред да поставиш било какви летвички/окапници прво сите празни простори изолирај ги бар со тенок стиропор. Што се однесува до тоа дали да ставиш окапници, со оглед на тоа што имаш стиропорна фасада, немаш некои посебни потреби од тоа да ставаш окапници, освен во случај ако не ставаш во тој предел саксии од цвеќе или некои други работи. А што се однесува до тоа дали да ставиш мермерни или ПВЦ, се е тоа избор на вкус, освен во тој случај ако најголемиот дел од падот на окапникот оди врз стиропорот, па мермерниот окапник да прави преголемо оптеретување.
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Имам неколку прашања: 1. Какви прозорци ми требаат да го сведам на поднослив звукот на фудбалот кој постојано се игра во нашиот двор помеѓу зградите иако таму има клупи за седење, а не е игралиште? 2. Како да го намалам звукот трчањето и играњето топка над нас? Знам дека не може да се елиминира, но дали и на колку може да се сведе? 3. Како да изведам звучна изолација во својот стан да може да се свири на инструмент, а да не се слуша повеќе. Знам дека имам право на свирење во одредени часови, ама јас живеам во зграда во која свирењето на инструмент од типот на обоа, виолина, клавир е третиран многу полошо од постојано играње фудбал под прозорот и над глава. А и сакам спокојно да се вежба и свири кога е потребно, а не кога нема да им пречам на фудбалерите и да не пречам...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Имам неколку прашања: 1. Какви прозорци ми требаат да го сведам на поднослив звукот на фудбалот кој постојано се игра во нашиот двор помеѓу зградите иако таму има клупи за седење, а не е игралиште? 2. Како да го намалам звукот трчањето и играњето топка над нас? Знам дека не може да се елиминира, но дали и на колку може да се сведе? 3. Како да изведам звучна изолација во својот стан да може да се свири на инструмент, а да не се слуша повеќе. Знам дека имам право на свирење во одредени часови, ама јас живеам во зграда во која свирењето на инструмент од типот на обоа, виолина, клавир е третиран многу полошо од постојано играње фудбал под прозорот и над глава. А и сакам спокојно да се вежба и свири кога е потребно, а не кога нема да им пречам на фудбалерите и да не пречам...
http://decibel.mk/ Специјализирани се за акустична изолација на простории.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VMP

Kajgana Shop

На врв Bottom