Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
*#7370# - soft format. ќе ти ги избрише сите податоци од телефонската меморија. :) нема да ти биде како нов телефонот, ама сепак многу ќе се убрза. Ме мрзи да ти објаснувам зошто да направиш формат, ама логички ако сфатиш - телефонот има како и кај компјутерите кукис, и се што си инсталирал, си вртел, ти вртеле си праќал пораки стои како лог. :)
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
*#7370# - soft format. ќе ти ги избрише сите податоци од телефонската меморија. :) нема да ти биде како нов телефонот, ама сепак многу ќе се убрза. Ме мрзи да ти објаснувам зошто да направиш формат, ама логички ако сфатиш - телефонот има како и кај компјутерите кукис, и се што си инсталирал, си вртел, ти вртеле си праќал пораки стои како лог. :)
Абе кој ќе го пишем кодчево вика restore all original phone settings и после бара lock key.
Ова кодче е за софт формат?
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
дадада... кодот ако не си го сменил ти или некој друг што претходно го користел телефонот би требало да е 12345.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Имам SE K750i, со картица од 512 MB. Се си беше во ред, додека пред неколку дена се што имав на картицата неможев да го видам во телефонот. Пробав со друга картица и се беше во ред. Нови фајлови можам да примам, старите ги пишува дека постојат онака, во бројки само, статистики. Имав 200-300 МБ простор на неа, сега на мобилниов вика дека имам слободно место само 612 КБ, а на неа имам само една песна, и слики сликани со мобилниов денес-вчера. Друго ништо.
Го поврзав со компјутеров, и гледам дека тие фајловите што ги има во root-oт на картицата ги нема повеќе, а исто ги проверив и сите фолдери, празни беа, со #Files 0. Отиде картицата или има некакво решение? Фајловите не се значајни многу, песни се и ги имам во компјутеров, но зошто се направи тоа?

П.С. Го имам и MyPhoneExplorer, и таму неможе да ја вчита картицата, исто како да не постоела.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
стај ја на кард ридер, точно е дека телефонот исто така може да служи како кард ридер ама нема да ти ја форматира правилно, иди кај некое другарче или купи си по 3-400 денари се кард ридер и форматирај јас целосно.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да купам мобилен телефон со:
-Екран на допир
-Да има блутут,мп3 и сите тие работи
-И да симбиан

Па дали може некој да ми помогне во изборот?
Цената на мобилниот да е до околу 200 евра.

Однапред благодарам.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Сакам да купам мобилен телефон со:
-Екран на допир
-Да има блутут,мп3 и сите тие работи
-И да симбиан

Па дали може некој да ми помогне во изборот?
Цената на мобилниот да е до околу 200 евра.

Однапред благодарам.
Барај Нокиа 7710, 6708, СониЕриксон п900, п910, п990, п1, м600..
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
иам едно прашање. дали ако зеам smartphone од америка кај нас ќе работи, или ако тоа се базира врз некои посебно карактеристики кажете која карактеристика да ви ја кажам за да добијам одговор. И ако треба да се декодира или не знам шо шо пари чини тоа нешто
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
Ќе бараш телефон кој е трибенд односно има три различни фрекфентни бендови (опсег?). Еден пријател ми донесе E61 од САД кој без проблем работи на нашава мрежа бидејќи е квадбенд (4 фрекфенции). Значи во спецификации барај да подржува 900 или 1800 Mhz фрекфентен опсег или само види дека е трибенд или квадбенд и шибај.

Него, за мене поклон одбра? :)

Ај поздрав и се гледаме наскоро.
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
K750i mi se pojavuva bel ekran se gleda slikata i tekstot samo bledo pod nekoj agol, pak se pojavuva slika i raboti normalno pa posle nekoe vreme pak go snemuva i povtorno bel ekran, a telefonot funkcionira.
Ima li nekoj so vakvo iskustvo?
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
Ќе бараш телефон кој е трибенд односно има три различни фрекфентни бендови (опсег?). Еден пријател ми донесе E61 од САД кој без проблем работи на нашава мрежа бидејќи е квадбенд (4 фрекфенции). Значи во спецификации барај да подржува 900 или 1800 Mhz фрекфентен опсег или само види дека е трибенд или квадбенд и шибај.

Него, за мене поклон одбра? :)

Ај поздрав и се гледаме наскоро.
Фала андроник, и јас мислев дека е тоа само сакав да се осигурам да не има некој декодирања и слични глупости.
Се гледаме :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
А за декодирањето ќе зависи дали има симлок на него (ќе прашаш од каде што го купуваш), а за мрежата да фаќа во Европа ти треба она што погоре ти го кажав.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
K750i mi se pojavuva bel ekran se gleda slikata i tekstot samo bledo pod nekoj agol, pak se pojavuva slika i raboti normalno pa posle nekoe vreme pak go snemuva i povtorno bel ekran, a telefonot funkcionira.
Ima li nekoj so vakvo iskustvo?
ако не се драјвери за LCD, тогаш е до диспејот.

да се инсталираат драјвери - 400 денари, да се смени дисплеј 2200 денари.

најубаво на сервис да го однесеш, можеш да најдеш бесплатни програми каде ќе научиш за помалку од 2 часа како се инсталираат драјвери и како се флешува, но можеш да го зезнеш телефонот до толку што кога ќе му го однесеш на некој сервисер ќе ти го акне од глава.

Фала андроник, и јас мислев дека е тоа само сакав да се осигурам да не има некој декодирања и слични глупости.
Се гледаме :)
во поново време сите се 3бенд, посебно смарт фоновите кои повеќето се и кватр бенд...

доколку има клуч на сим декодирањето би те чинело од 10 евра па нагоре. Доколку е некој попознат модел, можам во темата за флеширање/декодирање да ти дадам програмчиња и тјуториали сам да си го средиш.

кога напоменав цената од 10 евра, не значи дека за секој модел би било 10 евра или околу 10 евра, има модели каде наплаќаме и по 180 евра за декодирање :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom